FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
mazury.info.pl czy wykop.pl?
Autor Wiadomość
tsa

Wysłany: 2017-07-21, 08:07   mazury.info.pl czy wykop.pl? [Cytuj]

Dzisiaj aż poczułem zażenowanie ilością "artykułów" sklonowanych z miernego portalu ze śmiesznymi obrazkami.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-07-21, 09:53   Re: mazury.info.pl czy wykop.pl? [Cytuj]

tsa napisał/a:
Dzisiaj aż poczułem zażenowanie ilością "artykułów" sklonowanych z miernego portalu ze śmiesznymi obrazkami.

śledzisz wykop? :-P

tsa

Wysłany: 2017-07-21, 11:48   Re: mazury.info.pl czy wykop.pl? [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:

Nazwałbym to raczej obserwacją socjologiczną :)

zenek

Wysłany: 2017-07-21, 12:38    [Cytuj]

Moim zdaniem nie ma żadnego znaczenia z jakiego portalu w sieci zostanie wrzucony jakiś temat na forum. Jeżeli tema będzie dobrze trafiony, to wywiąże się dyskusja. Jeżeli nie, to umrze śmiercią naturalną z kilkoma postami na koncie.
Także próbujcie jak Waszym zdaniem na coś ciekawego traficie i umieszczajcie na forum :-D !

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-07-21, 13:04   Re: mazury.info.pl czy wykop.pl? [Cytuj]

tsa napisał/a:

Obserwacja dotyczy również naszego forum, bo piszesz 0,03 postów dziennie. Wrzuciłbyś coś czasem ciekawszego niż ja znajduję na wykopie, to podyskutowalibyśmy razem. :-P

tsa

Wysłany: 2017-07-21, 14:48   Re: mazury.info.pl czy wykop.pl? [Cytuj]

tsa napisał/a:

Obserwacja dotyczy również naszego forum, bo piszesz 0,03 postów dziennie. Wrzuciłbyś coś czasem ciekawszego niż ja znajduję na wykopie, to podyskutowalibyśmy razem. :-P

Nietrafiony wniosek - tam nawet nie mam konta :P
Aby post nie był czczy proponuję dyskusję:

IMG_6666.JPG
Na co jest już za późno? :)
Plik ściągnięto 71 raz(y) 148,6 KB

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-07-21, 15:21    [Cytuj]

Ja również nie mam konta. A zdjęcie jak zdjęcie... chmurkowe. :-P Chyba, że jest w nim jakiś poddtekst, którego nie zauważyłem.

~Tomek J

Wysłany: 2017-07-21, 15:22   Re: mazury.info.pl czy wykop.pl? [Cytuj]

Chmura wygląda na taką z której może kujnąć. Jak się to skończyło, zwłaszcza dla pacjenta posuwającego na wiatr pod pełnymi żaglami?

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2017-07-21, 15:24, w całości zmieniany 1 raz  

<|Tobo

Wysłany: 2017-07-21, 17:35    [Cytuj]

Po wodzie nie widać jakiś "strasznych" warunków. Jak ma system refowania grota z kokpitu + fok na sztywnym sztagu to zarefowanie zajmuje może minutę...

~najmita

Wysłany: 2017-07-21, 21:05    [Cytuj]

Ten gość z położonym masztem może mieć kłopoty...

~Tomek J

Wysłany: 2017-07-21, 21:39    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Ten gość z położonym masztem może mieć kłopoty...
Ś.p. pan Andrzej Chudzicki z MSR Okartowo zalecał na wypadek ataku białego szkwału (tak to określał, dodając że jest on charakterystyczny dla Śniardw i wieje... znad Puszczy Piskiej!) właśnie złożenie masztu. Oczywiście, obniża to wydatnie środek ciężkości, szczególnie na lekkich mieczówkach z Omegą na czele (dominujących w tamtych czasach na WJM) ale naraża maszt na połamanie gdy duża fala zacznie rzucać jachtem. A co być może nawet bardziej istotne - obniża wprawdzie środek bocznego oporu, znów głównie na łódkach bezkabinowych (oczywiście zakładam że żagle i tak zostały zrzucone) ale zarazem przesuwa go daleko do tyłu, co utrudnia o ile wręcz nie uniemożliwia utrzymanie bezpiecznego kursu z wiatrem. Już nie mówiąc o tym że gdy główne uderzenie osłabnie - raczej nie ma szans na ponowne postawienie masztu w tych warunkach, aby pod samym fokiem ratować się przed zdryfowaniem w trzciny lub kamienie.
Udało mi się znaleźć zachowany na sailforum cytat z tamtej wypowiedzi:
Cytat:
"Charakterystycznym dla Śniardw jest "biały szkwał", silny wiatr gnany znad Puszczy Piskiej opada na gładką powierzchnię wody i tu rozpędza się. Fale łamią się na płyciznach i w ten sposób na jeziorze można przeżyć prawdziwy sztorm mogący nawet porwać żagle. - Kiedyś żeglarze w czasie takiego szkwału zwijali żagle, kładli maszt i chowali miecz - wspomina komandor Chudzicki. - Ich łódki jak łupinki kiwały się na wodzie. Dzięki temu wielu ocalało. Teraz sztuka przetrwania takiego szkwału już zanikła - dodaje ze smutkiem. O sile wiatru i wody można przekonać się odwiedzając południowo-wshodnie wybrzeże jeziora z morskimi klifami. Pogoda na jeziorze może zmienić się w ciągu kwadransa nie dając szans żeglarzom dopłynięcia do bezpiecznego portu."

Oryginał tej wypowiedzi pochodził zdaje się z nieistniejącego już od dawna serwisu zagle.onet.pl; może komuś uda się znaleźć go gdzie indziej.

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2017-07-21, 21:48, w całości zmieniany 1 raz  

~Tomek J

Wysłany: 2017-07-21, 21:44    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Po wodzie nie widać jakiś "strasznych" warunków. Jak ma system refowania grota z kokpitu + fok na sztywnym sztagu to zarefowanie zajmuje może minutę...

A te poszarpane skłębione chmury wyglądają na kołnierz szkwałowy (niektórym kojarzący się z podkową, nie mylić z kowadłem) Nie sposób przewidzieć czy wywołujący go wirujący wał powietrza sięgnie powierzchni wody wywołując zjawisko potocznie zwane Mazurskim Białym Szkwałem czy też wszystko rozejdzie się po kościach i skończy się na samym tylko deszczu. Tu już dawno należało zrzucić żagle a przynajmniej grota, na refowanie jest o wiele za późno.

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2017-07-21, 21:47, w całości zmieniany 2 razy  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-07-21, 21:49    [Cytuj]

Na Mazurach nie ma i nigdy nie było żadnych białych szkwałów i bardzo proszę nie propagowac na tym forum herezji.

~Tomek J

Wysłany: 2017-07-21, 22:23    [Cytuj]

Na Mazurach nie ma i nigdy nie było żadnych białych szkwałów i bardzo proszę nie propagowac na tym forum herezji.

Przecież nie propaguję, wskazałem tylko jedno z ich możliwych źródeł.

Tomek Janiszewski

tsa

Wysłany: 2017-07-24, 15:15    [Cytuj]

Oczywiście, że nie był to żaden MBS czy inna niespodzianka. Prognoza twierdziła, ze przez cały dzień miało być wątłe 3B (było) z krótkim okienkiem na 6B (było raczej 5B ale nie miałem wiatromierza). Zdjęcie było zrobione w połowie okienka, na Darginie w drodze na Kirsajty. Rozwiewało się coraz mocniej ale nie na tyle długo, żeby zbudowała się większa fala. Gdyby była większa to nie zaryzykowałbym kursu w półwietrze. W zasadzie nie ma tu zbyt wiele dramaturgii - wszystko zależało od tego czy wiatr będzie się pilnował komunikatu IMGW :)

Wszystkie trzy jachty oceniły sytuację właściwie lub po prostu miały farta :)
Śliniłem się za jachtem na żaglach bo pogoda, pomimo tego, że z twarzy nie najładniejsza to do żeglugi była wspaniała. Nie zdążyło się też rozfalować na tyle żeby sponiewierać łódkę z położonym masztem. Ja musiałem grzecznie pyrkać na silniku bo byłem tylko z żoną i dziećmi. W innym składzie postąpiłbym jak jacht z żaglami bo pogoda lekko chu...owa lecz stabilna a do mostu niedaleko.

[ ODPOWIEDZ ]