FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2017-07-19, 22:03
Co sądzisz o przerabianiu jachtów przez czarterownie ?

Co sądzisz o przerabianiu jachtów przez wypożyczalnie na tzw. bezpieczne ?
Wypożyczalnie mają do tego pełne prawo. To ich sprzęt, w który inwestują i mają prawo do takiego przygotowania jachtów, jaki uznają za stosowne.
0%
 0%  [ 0 ]
Wypożyczalnie mają prawo to robić, jednakże nam wynajmującym należy się prawo do pełnej wiedzy, czy dany jacht został "przerobiony" pod kątem bezpieczeństwa. Takie jachty powinny być wyraźnie oznaczone w ofercie czarterodawcy.
50%
 50%  [ 8 ]
Sprawę przeróbek uważam za dyskusyjną. Rozumiem bezpieczeństwo i troskę o własne mienie, ale nie jestem do końca przekonany co do takich rozwiązań.
18%
 18%  [ 3 ]
Jestem zdecydowanie przeciwny takim "kastracjom" jachtów. Takie przeróbki zmieniają nautykę jachtów. Właściwości jachtów nie są zgodne z ich stoczniowymi opisami, testami w prasie żeglarskiej.
18%
 18%  [ 3 ]
Nie obchodzi mnie to. Temat jest mi zupełnie obojętny.
12%
 12%  [ 2 ]
Głosowań: 16
Wszystkich Głosów: 16

Autor Wiadomość
<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-07-19, 21:08   Co sądzisz o przerabianiu jachtów przez czarterownie ? [Cytuj]

Niedawno zainicjowałem na nowo temat o "obrzynach", "kastratach", oferowanych do wypożyczenia w czarterowniach.
Temat był też inicjowany wcześniej w kontekście dyskusji o jachtach stoczniowych vel szkutniczych, lub wykańczanych własnym sumptem.

Proszę, wyraźmy swoją opinię i oddajmy głos w tej kwestii.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-07-19, 22:13    [Cytuj]

Wyjaśnij proszę definicję "kastrata-obrzyna", bo nie każdy śledzi forum na tyle często, aby wiedział o co chodzi.

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-07-19, 22:18    [Cytuj]

Definicja kastrata-obrzyna :

Jacht, w którym w stosunku do oryginalnego projektu konstruktora/projektanta
dołożono balast, skrócono maszt, tym samym pomniejszając powierzchnię żagli.
Możliwe inne przeróbki (np. skrócenie płetwy sterowej).

Dla jasności ankiety pomijam kwestie, czy przeróbka odbyła się za wiedzą konstruktora/projektanta, czy odbyła się w stoczni przed odbiorem jachtów,
czy też we własnej szkutni/warsztacie firmy czarterującej .
Ostatnio zmieniony przez artiosso 2017-07-19, 22:19, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-07-19, 22:23    [Cytuj]

Jeżeli ktoś obcina maszt, to taki jacht po prostu nie pływa. Jest żółwiowaty i bez sensu. Wiele było kiedyś Tang 780 wykastrowanych w ten sposób. Obecnie pływają po innych akwenach, bo armatorzy pozbyli się ich ze swoich flot w większości.

Jeżeli ktoś jednak na własną rękę dobalastowuje jacht to mam wątpliwości, czy jest to bezpieczne. Szczególnie podczas wywrotki... ale na ten temat lepiej aby wypowiedział się jakiś projektant.

Przerabiane bywają również płetwy sterowe i mieczowe. Najczęściej są skracane, aby nie szorowały w kanałach. W kanałach poprawia to bezpieczeństwo, ale w normalnej żegludze przeszkadza - jacht w przechyle zachowuje się nieprzewidywalnie. Sternik najczęściej traci nad nim kontrolę, gdy płetwy wychodzą z wody.

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-07-19, 22:25    [Cytuj]

Wcześniejsza dyskusja o obrzynach tutaj :

https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=17165

~extant

Wysłany: 2017-07-20, 07:30   Re: Co sądzisz o przerabianiu jachtów przez czarterownie ? [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Proszę, wyraźmy swoją opinię...

Artek, moim zdaniem ta ankieta jest spóźniona o dobrych parę lat.

Faktycznie "oszczędnościowo przerabiane" łódki kiedyś występowały w ofertach firm i firemek czarterowych dosyć powszechnie... ale było to ostatnio w czasach Tang, Sasanek, Antil i Twisterów.

Teraz te łódki powoli już "schodzą" z rynku czarterowego, a zmiany jakie nastąpiły generalnie na rynku (zarówno wśród producentów, firm czarterowych jak i czarterobiorców) spowodowały, że ich następcy nie są już tak często i mocno "przerabiani".

Powyższe pisze w oparciu o moje własne, coroczne i wieloletnie doświadczenia w czarterze łódek głównie na WJM i ZZ - kiedyś faktycznie był to duży problem, teraz - na szczęście - już takim nie jest. :-)

~sceptyk

Wysłany: 2017-07-20, 21:09    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Jeżeli ktoś obcina maszt, to taki jacht po prostu nie pływa. Jest żółwiowaty i bez sensu.
Zależy w jakim celu to się robi. Na pewno jest bezpieczniejszy, a jacht musi być dostosowany do żeglarza , który pływa tydzień w roku :lol:
Pozdrawiam
ModEdit: cytowanie
Ostatnio zmieniony przez zenek 2017-07-21, 06:31, w całości zmieniany 1 raz  

~extant

Wysłany: 2017-07-21, 07:22    [Cytuj]

sceptyk napisał/a:
Zależy w jakim celu to się robi. Na pewno jest bezpieczniejszy, a jacht musi być dostosowany do żeglarza , który pływa tydzień w roku :lol: ...

A takie "oszczędnościowe" zalewnie jachtów betonem, czy też skracanie/zmniejszanie płetw sterowych, aby jacht był bardziej nawietrzny również uważasz za pozytywne "dostosowywanie jachtu do żeglarza, który pływa tydzień w roku" ?? :-/
Ostatnio zmieniony przez extant 2017-07-21, 07:23, w całości zmieniany 1 raz  

~sceptyk

Wysłany: 2017-07-22, 15:04    [Cytuj]

extant napisał/a:
sceptyk napisał/a:
Zależy w jakim celu to się robi. Na pewno jest bezpieczniejszy, a jacht musi być dostosowany do żeglarza , który pływa tydzień w roku :lol: ...

A takie "oszczędnościowe" zalewnie jachtów betonem, czy też skracanie/zmniejszanie płetw sterowych, aby jacht był bardziej nawietrzny również uważasz za pozytywne "dostosowywanie jachtu do żeglarza, który pływa tydzień w roku" ?? :-/
Extant, a gdzie to znalazłeś, że ja popieram takl szajs jak beton, czy skracanie płetw. Miałem kiedyś Tanga730 z mieczem szybrowym. Jak na mój gust zbyt często mi je wywracano. Tango 730 zostało zaprojektowane do wygrywania regat i było zbyt niebezpieczne dla tygodniowego żeglarza. Skróciłem maszt o 1m, powierzchnie żagla do 22m kw. Wstawiłem miecz obrotowy, ciężki profilowany i nazwałem to Tango 730 B(czyli wersja bestresowa). Halsuje się na samym foku i jest super :mrgreen: . A Andrzej Skrzat nazwał to Bełbot czy jakoś tak ;-)
Pozdrawiam

<|danielkrk

Wysłany: 2017-07-22, 15:23    [Cytuj]

A Ja tak w drugą stronę. Brałem kiedyś łódkę na 1 dzień ze SPID-u i Paweł na dzień dobry, że łódka jego zwyczajem jest zrobiona. Balast -25%, żagle +25 % :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez danielkrk 2017-07-22, 15:24, w całości zmieniany 1 raz  

~najmita

Wysłany: 2017-07-22, 20:01    [Cytuj]

Łódki może Przerabiac tylko ten kto ma o tym pojęcie.

~extant

Wysłany: 2017-07-23, 07:04    [Cytuj]

sceptyk napisał/a:
extant napisał/a:
sceptyk napisał/a:

Extant, a gdzie to znalazłeś, że ja popieram takl szajs jak beton, czy skracanie płetw...

Nigdzie nie wyczytałem - po prostu napisałeś, że "zależy w jakim celu to się robi", więc pozwoliłem sobie zadać takie retoryczne pytanie (retoryczne, bo odpowiedź na nie jest przecież oczywista) czy aby każdy taki "cel" uważasz za pozytywny. :-)

[ ODPOWIEDZ ]