FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Boatshow 2017
Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Szybkość wiatru
Autor Wiadomość
MirekMoz

Wysłany: 2017-07-13, 11:27   Szybkość wiatru [Cytuj]

Jak czyta się teksty o doborze żagli do warunków, to można się spotkać z określeniem szybkości wiatru - powiedzmy 10kn, lub 20+kn (czyli 10 węzłów lub powyżej 20 węzłów). Jak myślicie, czy chodzi wtedy o wiatr średni czy maksymalny w porywach?
Inny tego typu dylemat mam gdy widzę biegunową - to nie jestem pewien przy jakiej szybkości wiatru to jest. W przypadku biegunowej to może jest to wiatr chwilowy (z małego przedziału czasu) i problem jest mniejszy.
Jeżeli popatrzymy na dane z jakiejś stacji pogodowej (np. Mikołajki .http://monitor.*komercyjny serwis instytucji panstwowej*/#station/meteo/353210280) to zauważymy, że szybkość w porywie z ostatnich 10 minut to około 1.5-2 szybkości wiatru (średniej?). Dziś wieje 5m/s czyli 3B, a maksymalnie 10m/s czyli 5B - czyli różnica jest znaczna. Jeżeli jest to stałe zjawisko, że w ciągu 10 minut maksymalna szybkość jest znacznie większa od wartości średniej wiatru, to jakie jest nasze odczucie wiatru i do której wartości dobieramy żagle?

~extant

Wysłany: 2017-07-13, 11:33   Re: Szybkość wiatru [Cytuj]

MirekMoz napisał/a:
... Dziś wieje 5m/s czyli 3B, a maksymalnie 10m/s czyli 5B - czyli różnica jest znaczna. Jeżeli jest to stałe zjawisko, że w ciągu 10 minut maksymalna szybkość jest znacznie większa od wartości średniej wiatru, to jakie jest nasze odczucie wiatru i do której wartości dobieramy żagle?

To zależy jak częste są te szkwały - jeżeli rzadko szkwali to dobieramy do wiatru w podstawie, jeżeli często szkwali to dobieramy do wiatru w szkwałach.
Ostatnio zmieniony przez extant 2017-07-13, 11:34, w całości zmieniany 2 razy  

~Emill`76

Wysłany: 2017-07-13, 11:40   Re: Szybkość wiatru [Cytuj]

MirekMoz napisał/a:
Jeżeli jest to stałe zjawisko, że w ciągu 10 minut maksymalna szybkość jest znacznie większa od wartości średniej wiatru, to jakie jest nasze odczucie wiatru i do której wartości dobieramy żagle?

Nasze odczucie siły wiatru będzie też różne w zależności od tego czy płyniemy z wiatrem czy na wiatr. Płynąc jachtem, odczuwamy siłę wiatru "pozornego" . Płynąc z wiatrem, siła wiatru pozornego na wiatromierzu , będzie niższa niż rzeczywistego i odwrotnie gdy płyniemy na wiatr.

~najmita

Wysłany: 2017-07-13, 11:50    [Cytuj]

Dobrze jest popatrzeć co dzieje się na akwenie. Jeżeli jachty na pełnych żaglach mają wyraźne kłopoty, warto się zarefować. Jeżeli na akwenie większość jachtów jest zarefowana, - trzeba się zarefować, a jeszcze lepiej pójść na kawę do baru piwnego.

MirekMoz

Wysłany: 2017-07-13, 11:57   Re: Szybkość wiatru [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
Nasze odczucie siły wiatru będzie też różne w zależności od tego czy płyniemy z wiatrem czy na wiatr. Płynąc jachtem, odczuwamy siłę wiatru "pozornego"

To prawda, że odczuwamy wiatr pozorny i możemy się w ten sposób "oszukać". Ale gdy nas ktoś zapyta: ile dziś wiało?, to odpowiemy według wartości maksymalnych czy średnich? Extant na to dał jakąś odpowiedź. Nadal nie wiem jak czytać te artykułu w necie.

~extant

Wysłany: 2017-07-13, 12:03   Re: Szybkość wiatru [Cytuj]

MirekMoz napisał/a:
... Ale gdy nas ktoś zapyta: ile dziś wiało?, to odpowiemy według wartości maksymalnych czy średnich?...

Odpowiadamy precyzyjnie, np.: dzisiaj wiało dobre 3B w podstawie i do 5B w szkwałach.

MirekMoz napisał/a:
... Nadal nie wiem jak czytać te artykułu w necie.

Dane w artykułach - jeżeli nie jest to zaznaczone inaczej - moim zdaniem trzeba traktować jako odnoszące się do siły wiatru w podstawie.
Ostatnio zmieniony przez extant 2017-07-13, 12:04, w całości zmieniany 1 raz  

MirekMoz

Wysłany: 2017-07-13, 12:29    [Cytuj]

Teraz pozostaje mi sprawdzić jakie jest moje własne odczucie szybkości wiatru jak będę znowu na wodzie. Do tej pory używałem ręcznego wiatromierza i jakoś nie zauważyłem tak duzych różnic między porywami i wiatrem średnim/stałym/podstawą.
Tymczasem podbiłem liczniki "pomógł".

~Pajki
Karol Pajka

Wysłany: 2017-07-13, 12:44    [Cytuj]

Dane podawane w mediach tyczą się, moim zdaniem, najczęściej wiatru podstawowego. Do tego podaje się lub nie tzw porywy. Np: "wiatr słaby i umiarkowany, momentami porywisty".
'Słaby i umiarkowany' odnosi się do wiatru średniego i jego zmian, a 'momentami porywisty' to nic innego, jak szkwały. Ale to nie jest reguła. Co stacja to inna 'wersja wydarzeń'.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-07-13, 12:51    [Cytuj]

Żagle i ich trym zawsze dobieramy do średniego wiatru, czyli przeważającego na danym akwenie w danym dniu.

Sławek

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-07-13, 13:16    [Cytuj]

To bardziej złożone i wiele czynników decyduje o tym jakie żagle ale również jaki trym żagli i łódki.
Znaczenie mają:
Zdolność załogi do wybalastowania jachtu.
Wytrzymałość sprzętu.
Przewarzające kursy z wiatrem/pod wiatr z bilansem zysków i strat (regaty).
Tendencja siły i szkwalistości w czasie i prognozie spadkowa/wzrostowa.
Ocena meteo wykonana przez załogę na podstawie tego co widzi na wodzie i na niebie.
Rodzaj żeglugi regaty/turystyka.

Dla regat dobierasz maxa dla turystyki minimum żagla z którym załoga i skipper komfortowo się czuje.
Ostatnio zmieniony przez pough 2017-07-13, 13:17, w całości zmieniany 1 raz  

MirekMoz

Wysłany: 2017-07-13, 15:52    [Cytuj]

Jak to jest z tym wiaterm dzisiaj można przeczytać w innym wątku o aktualnej pogodzie:
https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?p=267465#267465
Wykresy są zbieżne z tym co jest na stronie IMGW:
.http://monitor.*komercyjny serwis instytucji panstwowej*/#station/meteo/353210280 gdzie czas jest UTC.
Widać na wykresach, że "podstawa" o 15tej CET to jakieś 7-8m/s czyli mocne 4B. Wartości maksymalne to 14m/s czyli początek 7B.
Agnieszka14 informuje, że zapowiadali w szkwałach 6-7B, a Tobo stwierdza, że jak pływał to było 3-4B. Wszystko się zgadza.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-07-13, 16:15    [Cytuj]

Nie wiem o co pytasz. W prognozach podają prognozowaną siłę wiatru rzeczywistego oraz prognozowaną siłę szkwałów, które mogą lecz nie muszą nastąpić z nieokreśloną częstotliwością ale trzeba się z nimi liczyć.

MirekMoz

Wysłany: 2017-07-15, 09:18    [Cytuj]

pough napisał/a:
Nie wiem o co pytasz. W prognozach podają prognozowaną siłę wiatru rzeczywistego oraz prognozowaną siłę szkwałów, które mogą lecz nie muszą nastąpić z nieokreśloną częstotliwością ale trzeba się z nimi liczyć.

Jest tu dla mnie kilka aspektów w określaniu szybkości wiatru. A z tego co już tu napisano wynika, że każdy widzi coś innego.
Przed pływaniem zajmujemy się prognozami i możemy spotkać prognozę szybkości wiatru i szybkości wiatru w porywach (np. na .meteo.pl). Moim zdaniem te prognozy dość dobrze zgadzają się odczytami rejestrowanymi przez stacje pogodowe takie jak w Mikołajkach. To załatwia mi problem typu "ile będzie wiało następnego dnia".
Innym problemem jest określenie "na oko" ile wieje, czyli jakie jest moje własne odczucie wiatru, które przenosi się na późniejsze opowiadania "w jakich to warunkach żeglowaliśmy". Dzięki danym w wątku o aktualnej pogodzie:
Szybkość wiatru 13-07-2017 można określić, że szybkość wiatru tego dnia rosła od 4B przed południem do 5B po południu, a porywy były na poziomie 7B. Jeżeli ktoś w rozmowie o żeglowaniu powie, że wiało 4-5B to usłyszy pewnie "to fajnie sobie popływaliście". I tu nie wiadomo co odpowiedzieć, bo pewnie staliśmy w porcie lub szliśmy na silniku jak to wynika z fotorelacji: https://mazury.info.pl/foto/17-07-13-wieje/ Sam fakt, że taka fotorelacja się pojawiła, świadczy o tym, że nie było to zwykłe 4-5B z opowiadań tylko coś więcej. Z obserwacji wydaje mi się, że ludzie przestają pływać jak wieje "mocna piątka". Na wodzie tego dnia nie byłem, ale ze zdjęć powiedział bym, że gdzie nie ma grzywaczy było 4B, a gdzie są grzywacze wiało 5B - ale wydaje mi się, że pogoda na moich zdjęciach i filmach wydaje się zawsze łagodniejsza niż ja ją zapamiętałem.
Z tych wszystkich dywagacji wynika dla mnie, że jak wieje 5B z porywami 7B (na stacji meteo) to ja bym powiedział, że wiało 6B - czyli coś pośredniego pomiędzy stałym wiatrem i podmuchami.
Ostatnio oglądałem film na którym człowiek mówi, że wieje 14kn (7m/s) wiatru rzeczywistego, więc pozorny jest mniejszy bo płyną z wiatrem i postawią genaker. Po postawieniu genakera na 30 stopowym jachcie osiągają 8kn i widać, że fala rufowa oddziela się od rufy. A przy tym woda wydaje się jakaś płaska - i to jakoś mi nie pasuje 7m/s i płaska woda. Może te 7m/s to było w porywach.

leonard

Wysłany: 2017-07-15, 19:21    [Cytuj]

Nie mam wiatromierza, natomiast tego dnia przeplynalem z Wegorzewa do Gizycka w okolicach poludnia na skrawku foka i powiem szczerze, nie wygladalo to na 4-5B.

Na Darginie i Kisajnie utworzyl sie korytarz wiatru rozpedzajacy calkiem pokazne fale. Widzialem calkiem spora motorowke plynaca po Kisajnie w przeciwnym kierunku wbijajaca sie dziobem w fale (ale kapitan ciagle z kubkiem jak mniemam kawy lub herbaty w reku).
Ostatnio zmieniony przez leonard 2017-07-15, 19:47, w całości zmieniany 1 raz  

magelan

Wysłany: 2017-07-16, 20:25    [Cytuj]

Na Wierzbie max zmierzyłem 8.2 m/s(kiedy miałem wiatromierz w ręce) osłonięte przez przeciwległy wysoki brzeg, ale co słabsze motorówki wracały się z j.Mikołajskiego.

MirekMoz

Wysłany: 2017-08-09, 20:58    [Cytuj]

Wreszcie sam mogę porównać prognozy pogody z pomiarami szybkości wiatru i warunkami na wodzie, bo pływam po WJM. Dziś przed południem było nawet 5B w porywach. Przesiedziałem większość tego czasu w jednej z przystani i dopiero jak trochę osłabło ryszyliśmy w drogę. Widać bylo wyraźnie zmiany siły wiatru w stanie jeziora - gdy wiatr się wzmagał pojawiały się białe grzywacze na wodzie.
Żagle dobieram do maksymalnych porywów wiatru - tak mi wychodzi. Dziś wypłynąłem na drugim refie na grocie i trochę zarefowanym foku. Razem zarefowałem chyba połowę powirzchi podstawowego ożaglowania i było OK - szybkość w bajdewindzie do 8 km/h.
Moim zdaniem o odczuciu siły wiatru decydują jednak makymalne porywy.

<|Tobo

Wysłany: 2017-08-09, 21:02    [Cytuj]

4km/h przy silnym wietrze? Czym pływasz? Warto jakąś apkę zainstalować, endomondo - ma fajne wykresy prędkości.

MirekMoz

Wysłany: 2017-08-10, 10:59    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
4km/h przy silnym wietrze? Czym pływasz? Warto jakąś apkę zainstalować, endomondo - ma fajne wykresy prędkości.

Nie 4km/h tylko 8 km/h w bajdewindzie przy 4-5B na Antila 24. Przechył jest akceptowalny.
Używam ręczny GPS a nie smartfon. Przyczepiam go w kokpicie i mam stały podgląd na szybkość i kurs i co jeszcze sobie ustawę.

<|Tobo

Wysłany: 2017-08-10, 11:24    [Cytuj]

No tak, za szybko pisałem. 8km/h to ciut ponad 4 węzły. Jakoś mało, albo bardzo ciężka łódka. Przy 3B sportiną bajdewindem pływam szybciej , a sporo mniejsza łódka i w dodatku ze zbyt małymi żaglami.

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2017-08-10, 11:34    [Cytuj]

To chyba wszystko zależy od celu żeglugi, czy to regaty czy turystyka itd. Jaka załoga, jacht. Wreszcie od charakterystyki wiatru w danym dniu i na danym akwenie. Różnicy procentowej szkwał/podstawa, częstości tych szkwałów, etc. Myślę, ze powinno się uwzględniać warunki typowe....

Jeśli chodzi o refowanie - temat jest złożony, kiedyś testowałem ref ze sparingpartnerem na Mamrach przed regatami, no i wniosek był taki, że póki wiało mocno i równo - jachty szły łeb w łeb, ale jakikolwiek dołek w wietrze, chwilowe osłabnięcie i powrót do poprzedniej siły powodował, że jacht zarefowany zostawał nieco w tyle, po czym znów płynął równo, ale już ze stratą. A mówimy o sytuacji, że na łódce niezarefowanej tego żagla było faktycznie za dużo, jednak miała ona nadal możliwość rozpędzenia się pod falę, nie traciła prędkości na przydechu etc. A każdy sobie musi odpowiedzieć, które kryterium optymalizacji go bardziej interesuje.

[ ODPOWIEDZ ]