MAZURY.INFO.PL - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakup łodzi motorowej. Co kupić?
Autor Wiadomość
<|jacekV

Wysłany: 2017-05-05, 16:22   Zakup łodzi motorowej. Co kupić? [Cytuj]

...jaki obrać kierunek ?

Słowo wstępu (nie mylić z 3 słowami od księdza prowadzącego :-D ) mam nadzieję że nie przynudzę.

Czasy się zmieniają, mody, trendy itd. na szczęście pasja żeglarska mnie nie opuszcza i nadal jak narkotyk działa świeży podmuch wiatru w policzek, wyczucie kierunku, łopot żagla, szum ciętej dziobem wody, kilwater za rufą... Po długoletnim posiadaniu własnych jachtów ostatnie lata regularnie organizujemy, min. 2 x w roku, z kilkoma przyjaciółmi rejsy czarterowe.

Ale...

Ale jak to w życiu bywa, na przestrzeni kilku lat, mimo rejsów, prób i spokojnej perswazji moja Pani nie znosi przechyłów, blednie kiedy czuje silny powiew oczekując w strachu na kolejny przechył. Taki model, trudno. A modelu nie zmienię !

W toku prób i błędów odkryliśmy że włóczęga hausboatem (Futura 860 i Nautiką 1000) daje nam dużo satysfakcji tzn. obojgu. Taki małżeński kompromis :mrgreen:
Ponieważ nigdy z jachtami motorowymi nie miałem do czynienia (patent st. morskiego motor. mam), rozpoczął się żmudny proces poszukiwań i rozważań - co lepsze i dlaczego ?

I tak dochodzę do sedna - w jakimś skończonym czasie (niekoniecznie już/natychmiast) rozważamy zakup łodzi spełniającej poniższe warunki ;
- dł. ok 8m lub trochę więcej,
- zanurzenie minimalne max 0,40 cm,
- kadłub umożliwiający ślizg lub ostatnio modny pół...,
- moc silnika tylko taka aby komfortowo przemieszczać się z miejsca na miejsce, ale też dająca możliwość wykorzystania profilu kadłuba w sytuacjach koniecznych,
- super wygodna dla 2, ale z możliwością podjęcia na pokład dodatkowej/zaprzyjaźnionej pary,
- kategoria pływania C,
- możliwość transportu własnego np. do Chorwacji (~3,5t), choć pewnie na początek Mazury,
- osprzęt - dopasowany - patrz wyżej,
- raczej nie nowa, raczej używana - jeszcze nie odkryłem na swojej działce ropy

Jakiej kategorii/segmentu jachtu szukać na wtórnym rynku ?
Jak dopasować moc i rodzaj napędu (ON/Pb) do w/w wymagań ?
Możliwy jest kompromis małego zanurzenia i możliwości pływania na morskich wodach przybrzeżnych ?
Jakie są i czy są sprawdzone według Was jednostki spełniające w/w wymagania ?

Dzięki z góry za konstruktywne odpowiedzi.

P.S.
Na razie potencjalnym sprzedającym dziękuję :-P
Rady typu - zmień Partnerkę - pozostawiam piszącym takie słowa :-P
Aha, napalony :-P na zakup nie jestem :-P

AdminEdit: Zmieniłem temat na jednoznaczny.
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2017-05-05, 16:47, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-05-05, 16:49    [Cytuj]

Do transportu bardzo ważna jest nie tylko masa, ale przy tej długości szerokość, pozwalająca na holowanie za osobówką bez pilota.

Holowaliśmy Balta 818 Tytan-a do Grecji i z powrotem. W Polsce potrzebny był niestety viatol.

Balt w Grecji sprawował się nieźle, aczkolwiek na wysoką morską falę nie bardzo się nadawał. Podczas 6B po wypłynięciu zza wyspy na otwarte morze warunki zmusiły nas do zmiany planów i płynięcia "z falą". Pod falę żegluga była "mokra i wyboista". Przy długich przelotach przydałby się mocniejszy silnik.

Przeczytaj ten wątek Balt 818 Tytan w Grecji

<|jacekV

Wysłany: 2017-05-05, 20:03    [Cytuj]

Dziękuję.
Przeczytałem od deski do deski.

[ ODPOWIEDZ ]