MAZURY.INFO.PL - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Egzamin na sternika motorowodnego
Autor Wiadomość
arek8850

Wysłany: 2012-08-31, 19:39   Egzamin na sternika motorowodnego [Cytuj]

Witam
Chciałem zapisać sie na kurs sternika motorowodnego, w związku z tym chciałem się dowiedzieć od osób które taki ukończyły jak wygląda egzamin? Czy są pytania typu oznaczenie nocny zespołu holowników (prawdopodobnie nikt nigdy takiego na żywo nie zobaczy). Jeśli ktoś niedawno z zdawał to może opisze krótko.

ModEdit: Poprawiłem literówkę w tytule.
Ostatnio zmieniony przez pough 2012-09-03, 00:12, w całości zmieniany 1 raz  

kursmazury

Wysłany: 2012-08-31, 21:53    [Cytuj]

Na Odrze może zobaczyć taki zespół. Na egzaminie nie ma niczego, czego by nie obejmował program kursu.

pir0man

Wysłany: 2012-09-01, 23:27    [Cytuj]

Ja wkuwałem światełka na blachę, a jak ostatnio na Adriatyku w nocy wyszedłem na plażę, to nic z tej dyskoteki zrozumieć nie mogłem. Pasażerski katamaran miał na maszcie rząd 4 niebieskich świateł, a całą reszta mieszała się ze światłami z kabin i pokładu. Tylko po odgłosie i szybkości poznałem, że to katamaran, który dochodzi do 40w i robi wielką falę (wiem, bo rok temu płynąłem RIBem za takim katamaranem). Z jednym z miejscowych wypłynąłem w nocy na Adriatyk na ryby i odkryłem też, że oświetlenie małych łodzi do 4m też było inne niż u nas - tam tylko czerwone i zielone światło na burtach, a u nas o ile dobrze pamiętam wystarczy topowe białe i chyba tylko dla łodzi bez napędu mechanicznego czy jakoś tak...

Sygnały dźwiękowe na papierze są też bardzo ciekawe, ale nigdy jeszcze nie usłyszałem na wodzie sygnału, który by miał jakiekolwiek znaczenie, nawet gdy zatrzymywano mnie do rutynowej kontroli na Zalewie Zegrzyńskim wystarczył język gestów. Sam gdy trąbię żeby ktoś uważał lub gdy znak mi nakazuje nadanie długiego sygnału (czyli ok 4sek), to wszyscy patrzą czy aż taki nerwowy jestem czy może mam jakiś inny problem).

Zgadzam się z Arkiem - do niczego mu się ta nauka nie przyda. Tego co ważne nie nauczy się na kursie zbyt wiele, bo w programie dominują pierdoły. Ale papierek w pewnych sytuacjach konieczny.

Mój egzamin wyglądał tak, że jak do każdego egzaminu próbowałem się dobrze przygotować (może z 2 wieczory), a na egzaminie pytania były banalne i skończyłem po kilku minutach. Na większość pytań można było odpowiedzieć przez dedukcję bez żadnego przygotowania. Największe głąby siedziały obok mnie, nie rozumieli zupełnie nic. Połowę ściągnęli, zostali dłużej i... jakoś poszło. Wszyscy zdali, a grupa była spora - z 20 - 30 osób.

Najważniejsze co trzeba wiedzieć o egzaminie to, że egzaminują Cię najczęściej ludzie, którzy Cię uczyli w ramach kursu (nie wiem czy zawsze). Egzamin praktyczny zakończył się tak, że popływaliśmy z instruktorem w 5 motorówką w ramach szkolenia praktycznego, wysiadamy, pytam kiedy egzamin praktyczny, a gość mi mówi, że właściwie już był, bo przecież on widział jak sobie radzimy. W sumie jest w tym jakiś sens.

Pochwal się gdzie i czym zamierzasz pływać. Skuterem wodnym po Wiśle? Dużym houseboatem po Pętli Wielkopolskiej? Morskim cruiserem po Mazurach? :-)
Ostatnio zmieniony przez pir0man 2012-09-01, 23:30, w całości zmieniany 1 raz  

~Jastrząb

Wysłany: 2012-09-02, 22:01    [Cytuj]

pir0man opisał to doskonale - jedna podpowiedź rób od razu starszego :-P

pir0man

Wysłany: 2012-09-03, 00:00    [Cytuj]

Jastrząb napisał/a:
pir0man opisał to doskonale - jedna podpowiedź rób od razu starszego :-P

Oczywiście! Zapomniałem dodać, dzięki!

Musisz wtedy wpisać 200h doświadczenia na łodzi o napędzie mechanicznym. Na papierku są miejsca na pieczątki, ale formalnie mają to być oświadczenia własne, więc możesz... sam oświadczyć... Kajaka lepiej nie wpisywać, bo napęd nie kwalifikuje się jako mechaniczny. Ja wpisałem łódkę wędkarską mojego ojca z silnikiem elektrycznym, sam się podpisałem i wystarczyło. W dodatku na kursie spotkasz posiadaczy łodzi, którzy pływali dotychczas bez uprawnień... Oni też są jakby armatorami...

jumbo

Wysłany: 2012-09-03, 07:56    [Cytuj]

Tylko nie wiem czy nie wywali tych linków z pytaniami.

[link zdezaktualizowany - 25-04-2017 - dlatego wymagamy, żeby nie podawać linki tylko załączać dokumenty lub cytaty. Już nie dowiemy się co było pod tym linkiem.]

Jeśli linki nie pójdą to pogooglaj "sternik motorowodny pytania egzaminacyjne" i wszystko znajdziesz.
ModEdit: usunąłem link "nie na temat"
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2017-04-25, 00:59, w całości zmieniany 3 razy  

kursmazury

Wysłany: 2012-09-03, 09:39    [Cytuj]

jumbo napisał/a:
Tylko nie wiem czy nie wywali tych linków z pytaniami.

[link zdezaktualizowany - 25-04-2017]

Jeśli linki nie pójdą to pogooglaj "sternik motorowodny pytania egzaminacyjne" i wszystko znajdziesz.
ModEdit: usunąłem link "nie na temat"

I właśnie dlatego u nas nie stosuje się tych testów, tylko inne. Nie zgodziłem się na wysłanie naszych testów do tej bazy. Szlag mnie trafia, jak widzę ludzi ściągających takie pytania z sieci. Potem nawkuwają się tylko testów pod egzamin a nie przyswajają wiedzy, która im się w pływaniu przyda. :evil:
Ten sam idiotyczny system panuje, jak zauwazyłem, na kursach na prawo jazdy. Lud ryje testy na pamięć zamiast nauczyć się przepisów. Kodeks drogowy jest dużo cieńszy niż te wszystkie testy, które kserują :lol:
Wychodzi to zawsze na egzaminach przy pytaniach na myślenie i użycie wiedzy.
Ostatnio dopytywałem na żeglarskim poprawkowiczów(takich, którym 1 punkta zabrakło do pozytywa) z teorii żeglowania. Na pytanie "dlaczego jacht płynie fordewindem" zaczynali, od razu, lecieć z wektorami sił aerodynamicznych, przechylających, ciągnących inawet różnych innych ;-) . Zapętlali się w tym strasznie. Tylko jedna dziewczynka odpowiedziała od razu "bo wiatr go pcha". Najtrudniejsze są najprostsze odpowiedzi.
Na egzaminach motorowodnych na dopytce, pytanie "kiedy łódź holująca spadochron ma pierwszeństwo przed żaglową?", wśród osób, które ryły tylko testy z internetu, zawsze pozostaje bez prawidłowej odpowiedzi.

Nie uczcie się testów, słuchajcie, co mówią wykładowcy na kursach.
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2017-04-25, 00:58, w całości zmieniany 1 raz  

Dr_Q
Tomek Winiarski

Wysłany: 2012-09-03, 19:15    [Cytuj]

kursmazury napisał/a:
[ "kiedy łódź holująca spadochron ma pierwszeństwo przed żaglową?",

zawsze? chyba, że spadochroniarz ma też narty... :-D

Alex90

Wysłany: 2013-08-28, 12:31    [Cytuj]

Taki egzamin to nic trudnego- żeby go zaliczyć wystarczy dwudniowy lub trzydniowy kurs który jest tani, egzamin nie jest długi i zazwyczaj wszyscy zdają. Nie ma powodów do obaw.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2013-08-28, 12:36    [Cytuj]

Alex90 napisał/a:
Taki egzamin to nic trudnego- żeby go zaliczyć wystarczy dwudniowy lub trzydniowy kurs który jest tani, egzamin nie jest długi i zazwyczaj wszyscy zdają. Nie ma powodów do obaw.

Po zmianie przepisów nie wszyscy zdają. Myślę, że może to potwierdzić nasz forumowy kolega kursmazury, który jest egzaminatorem. :-P

~Pajki
Karol Pajka

Wysłany: 2013-08-28, 21:49    [Cytuj]

Zdawałem w tym roku egzamin na Sternika Motorowodnego już po nowych przepisach. Nie jest tak łatwo. Na 10 osób, 4 nie zdały teorii. Praktyczny zdali wszyscy, którzy podeszli. Jeden weekend wcześniej, w grupie 21 osób, zdało 12.

~Emill`76

Wysłany: 2013-08-29, 19:16    [Cytuj]

Bo pewnie utarło się przekonanie, że egz na s.m to pikuś......i w sumie nie ma sensu nawet teorii czasu poświęcać

Michał86

Wysłany: 2017-04-22, 09:31    [Cytuj]

nas po kursie kazdy zdał egzamin bez problem I to na tych nowych, niby gorszych warunkach. Mieliśmy bardzo dobry kurs, instruktorzy od razu przygotowali nas jak dobrze zdać. Bo wiadomo, że jeśli chodzi o pływanie to praktyka czyni mistrza. Ja robiłem kurs w [ spam ] ale oni wiem, że robią też w innych miastach.
Ostatnio zmieniony przez zenek 2017-04-22, 09:39, w całości zmieniany 1 raz  

[ ODPOWIEDZ ]