MAZURY.INFO.PL - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2017-04-03, 23:52
Poziom wody w jeziorach
Autor Wiadomość
<|Tobo

Wysłany: 2017-04-01, 20:14    [Cytuj]

https://warszawa.rzgw.gov.pl/nasza-dzialalnosc

~tropiciel

Wysłany: 2017-04-01, 20:40    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
https://warszawa.rzgw.gov.pl/nasza-dzialalnosc

odnośnie tematu- punkty 7- 10
A jak to wygląda w praktyce?
rzecznik ex-tant odpowie
Ostatnio zmieniony przez tropiciel 2017-04-01, 21:21, w całości zmieniany 2 razy  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-04-01, 21:16    [Cytuj]

Proszę bez wycieczek osobistych.

~tropiciel

Wysłany: 2017-04-01, 21:22    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Proszę bez wycieczek osobistych.

pytanie odnośnie instytucji RZGW i jej gospodarki na akwenach WJM jednak nadal zostaje aktualne

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-04-01, 22:14    [Cytuj]

J
Cytat:
a myślę, że można na ten poziom wpływać za pomocą jazów. Mam tylko wrażenie, że nastawa jazów jast właściwie stała i wtedy pogoda całkowicie decyduje.

MirekMoz źle myślisz. Jazami się reguluje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą w zlewni, warunkami korzystania z wód dorzecza. Wodę musza mieć jeziora, rzeki dla ich biologicznego przepływu, na wiosnę więcej. Trzeba zapewnic wodę i to przedz cały rok np elektrowni w Ostrołęce, rolnictwu i chociazby ludziom do picia. Także nie można zamknąć jazów na amen. I w 95 % gospodarka wodą oparta na rachunku potrzeb i obserwacjach z wielolecia się sprawdza. Nie sprawdza sie bo nie może w latach ekstremalnych , czyli wyjątkowej suszy lub wielkiej powodzi jak ta z 1997 r, na Odrze.

Sławek

MirekMoz

Wysłany: 2017-04-03, 23:17    [Cytuj]

Zebrałem na jednym wykresie dane o poziomie wody w Giżycku i natężeniu przepływu w Piszu.
Z wykresu wyciągam wniosek, że jazy są rzeczywiście regulowane. W latach 2014 i 2015 brakowało wody.

Pisz_Giżycko_wykres.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 65 raz(y) 66,18 KB

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-04-03, 23:25    [Cytuj]

Tak dziś wyglądała wyspa Ilma k. Sztynortu. Z lekka przytopiona. :-D

wyspa-ilma.jpg
Plik ściągnięto 3602 raz(y) 30,84 KB

<|Tobo

Wysłany: 2017-04-04, 15:59    [Cytuj]

To teraz koło Ilmy można pływać bez obaw o kamienie... Ładne zdjęcie.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-04-05, 00:35    [Cytuj]

Posty dotyczące latania wydzielone do nowego wątku w dziale Mazury z lotu ptaka

~Tomek J

Wysłany: 2017-04-05, 09:58    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
To teraz koło Ilmy można pływać bez obaw o kamienie...

A to koło Ilmy (oddzielającej Łabap od Kisajna, niedaleko Sztynortu) są kamienie? Na pewno są one koło wyspy Ilmy Wielkie, tej między Łabapem a Dobskim.

Tomek Janiszewski

<|Tobo

Wysłany: 2017-04-05, 10:36    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:

A to koło Ilmy (oddzielającej Łabap od Kisajna, niedaleko Sztynortu) są kamienie?
- nie jestem pewien, możliwe, że miecz mi stukał o jakieś pokrzyżackie hełmy ;-)

~Tomek J

Wysłany: 2017-04-05, 14:47    [Cytuj]

MirekMoz napisał/a:
Zebrałem na jednym wykresie dane o poziomie wody w Giżycku i natężeniu przepływu w Piszu.
Z wykresu wyciągam wniosek, że jazy są rzeczywiście regulowane. W latach 2014 i 2015 brakowało wody.

Przy czym zauważ że w obu przypadkach letni deficyt wody w jeziorach poprzedzony był wiosennym przyrostem przepływu Pisy w profilu Pisz (sławetny WSW :-P ) Na wykresie brak przepływu w roku 2016 - ale doskonale pamiętam, że nigdy nie osiągnął on stanu nawet tylko z 2015 roku, kiedy to pozwolono sobie podnieść poziom wody w Piszu aż do 190cm (w porywach było w roku 2016 jedynie 160cm, i to dopiero w lipcu). Dzięki tak ostrożnemu operowaniu upustem wody nie zabrakło jej w jeziorach do końca sezonu, a i Pisa pozostawała dostępna dla jachtów. Teraz mamy stan alarmowy, i niemało opadów, zatem w tej sytuacji mogą sobie spuszczać ile chcą byle nie przeholowali opróżniając Śniardwy zanim odbije się to na stanie wody w Niegocinie, gdzie mierzy się poziom głównych akwenów.
Ciekawa sytuacja miała miejsce w 2013 roku, kiedy to WSW był równie szczodry jak rok później, a zapas wody w jeziorach po zimie - wręcz zatrważająco mały, jednak obfite opady sprawiły że wody w jeziorach nie zabrakło. Takie szablonowe postępowanie w dwóch kolejnych latach, kiedy to oczekiwane wiosenne opady nie nadeszły skończyło się natomiast fatalnie, mimo że przywoływany przeze mnie po wielokroć WSW'2015 był niczym w porównaniu z praktyką poprzednich lat. No ale wtedy opadów było wyjątkowo mało, i w tej sytuacji jedyną szansą było już tylko zupełne odwołanie WSW, tak jak zdecydowano się rok temu.

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2017-04-05, 14:59, w całości zmieniany 2 razy  

MirekMoz

Wysłany: 2017-04-05, 21:52    [Cytuj]

Tomek,
Danych o przepływie w roku 2016 faktycznie nie ma - status: brak pomiaru. Ale są dane o poziomie wody w Piszu (plik w załączniku). Z nich możesz wyliczyć sobie jaki był przepływ. Od maja do października 2016 wychodzi przepływ około 10-12m3/s. Są to wartości niewielkie, ale dzięki nim utrzymano przyzwoity poziom wody w jeziorach. Rok 2016 wyglądał pod względem poziomu wody w Giżycku podobnie do roku 2012. Natomiast porównując przepływy w Piszu w tych latach wychodzi, że w 2012 przepływało o 50% więcej wody, bo 16m3/s. Można powiedzieć, że 2016 nie był obfity w wodę, bo był mały odpływ do Pisy. Tym bardziej cieszy to, że wody starczyło i dla jezior i dla Pisy. Miejmy nadzieję, że przyjdą lata podobne do 2012.
Masz rację, że brakuje punktu pomiarowego w okolicach Śniardw. Łatwiej by się starowało nastawą jazu w Karwiku.
Pozdrawiam.
Mirek

Pisz_stan_przeplyw_2011_2016.zip
Pobierz Plik ściągnięto 45 raz(y) 1,34 KB

Ostatnio zmieniony przez MirekMoz 2017-04-05, 22:01, w całości zmieniany 3 razy  

funyo

Wysłany: 2017-04-06, 09:40    [Cytuj]

Wygląda na to, że nasze ględzenie na pracę RZGW w 2015 dało jednak jakieś pozytywne efekty i teraz,jak pisze Tomek, odpływem wody steruje się bardziej elastycznie, nieszablonowo... :roll:

~Tomek J

Wysłany: 2017-04-06, 09:48    [Cytuj]

MirekMoz napisał/a:
Ale są dane o poziomie wody w Piszu (plik w załączniku). Z nich możesz wyliczyć sobie jaki był przepływ. Od maja do października 2016 wychodzi przepływ około 10-12m3/s.

Dzięki, przydasie. Ale jak przejrzysz cały wątek (a także ten drugi, poświęcony rokowi 2016) zobaczysz że poziom i przepływ był odnotowywany na bieżąco przeze mnie i extanta. Nie sposób było nie zauważyć, że charakterystyczny dla lat poprzednich a także roku bieżącego Wiosenny Spust Wody nie wystąpił, maximum i to nieznaczne przypadło na przełom lipca i sierpnia.
Cytat:
Są to wartości niewielkie, ale dzięki nim utrzymano przyzwoity poziom wody w jeziorach.

Mądry Polak po szkodzie... (z lat 2014 i 2015). :oops:
Cytat:
Miejmy nadzieję, że przyjdą lata podobne do 2012.

A wyplujże te słowa! :shock: :evil: ;-) Zapomniałeś już co w tymże roku działo się z wodą na południu Polski, a w konsekwencji w Warszawie? Zachciało mi się wyposażyć "Leśnego Dziadka" w radio, nie spieszyłem się z wodowaniem, a gdy zszedłem wreszcie na wodę gdzieś w połowie lipca - stan wody w Wiśle był na tyle niski, że wolałem nie ryzykować spływu na Zegrze przez gruzowisko pod Spójnią. Odbyłem tylko kilka krótkich rejsów pod żaglami w górę Wisły z macierzystej przystani, oczekując że w ciągu kilku dni stan wody w Warszawie wróci przynajmniej do bezpiecznych 90cm, jak to bywało w poprzednich latach. Tymczasem woda opadała stale, wreszcie jacht ugrzązł na dobre w błocie wraz z pomostem, a Wisła osiągnęła absolutne minimum. Dopiero w połowie października woda wzrosła na tyle że mogłem przepłynąć na Zalew, ale już pierwszej nocy przekonałem się że jest zbyt zimno aby przymierzać się do jakiegokolwiek dłuższego rejsu. Jedną noc pamiętam szczególnie: przepłynąłem na drugą stronę mostu, zaczęło padać, znalazłem sobie miejsce na nocny postój nieopodal zapory w Dębem, zamknąłem się w kabinie przed deszczem, po czym... dotarły do mnie przez radio sensacyjne wieści, jakoby Warszawa zyskała nowy... basen. Na Stadionie Narodowym :lol: Oj, działo się wtedy i na Forum, niestety cały wątek jako ewidentnie polityczny trafił w końcu w kosmos :-( A tymczasem w Wiśle woda znów opadła, do Warszawy zdołałem wrócić dopiero w połowie listopada, gdy zamykano ostatnie już porty na Zegrzu.
Cytat:
Masz rację, że brakuje punktu pomiarowego w okolicach Śniardw. Łatwiej by się starowało nastawą jazu w Karwiku.

Punkt pomiarowy zapewne jest (choćby na jazie w Quicku), ale dane nie są publikowane, a nawet nie muszą na bieżąco docierać do RZGW w Giżycku.

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski

<|MirekMors

Wysłany: 2017-04-06, 09:52    [Cytuj]

To ja dopytam. W czasie poprzednich WSW zupełnie przypadkiem odbywały się też spływy statków uwięzionych na WJM. Czy to przypadek, że ostatnio brak dużych spustów wody pokrywa się z brakiem statków do spławienia ?

~extant

Wysłany: 2017-04-06, 10:13    [Cytuj]

Aktualny stan wód: 2017-04-06 godz. 08:00
- Węgorzewo 208 cm (strefa stanów wysokich, przepływ 7.8 m3/s)
- Giżycko 151 cm (stan alarmowy)
- Pisz 248 cm (strefa stanów wysokich, przepływ 26.7 m3/s)

... w Giżycku nadal stan alarmowy, w Piszu Pisa b/z.

~Tomek J

Wysłany: 2017-04-06, 10:33    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
To ja dopytam. W czasie poprzednich WSW zupełnie przypadkiem odbywały się też spływy statków uwięzionych na WJM. Czy to przypadek, że ostatnio brak dużych spustów wody pokrywa się z brakiem statków do spławienia ?

Przypadek nie przypadek - ale w 2015 roku kiedy to spławiano "Mikołajki" a potem szła w górę barka na holu - WSW trwał znacznie dłużej niż to było konieczne. Tak jak i w poprzednich latach, tylko tym razem deszcze nie nadeszły, i obudziliśmy się z ręką w nocniku. Wg wyjaśnień RZGW decyzja o rozpoczęciu WSW'2015 nie miała zresztą jakiegokolwiek związku z rejsami statków, ot po prostu statki wzięły i skorzystały z tego że akurat puszczono więcej wody.

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2017-04-06, 10:38, w całości zmieniany 1 raz  

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-04-06, 11:13    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
MirekMors napisał/a:

Przypadek nie przypadek - ale w 2015 roku kiedy to spławiano "Mikołajki" a potem szła w górę barka na holu - WSW trwał znacznie dłużej niż to było konieczne. Tak jak i w poprzednich latach, tylko tym razem deszcze nie nadeszły, i obudziliśmy się z ręką w nocniku. Wg wyjaśnień RZGW decyzja o rozpoczęciu WSW'2015 nie miała zresztą jakiegokolwiek związku z rejsami statków, ot po prostu statki wzięły i skorzystały z tego że akurat puszczono więcej wody.

Tomek Janiszewski

To rzeczywiście rewelacja, że po drogach wodnych pływają barki i statki. Przepędzić w cholerę, przecież wystarczy ,że jeden orion w lecie przepłynie i basta :-P

Sławek

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-04-09, 00:32    [Cytuj]

Poziom wody na Kirsajtach.

jezioro-kirsajty.jpg
Plik ściągnięto 171 raz(y) 112,56 KB

[ ODPOWIEDZ ]