FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2012-12-21, 13:30
Turyści wyjechali... łabędzie pozostały [uwaga drastyczne]
Autor Wiadomość
albatros1

Wysłany: 2012-12-21, 11:54    [Cytuj]

a nie mozna tego zglosic do odpowiednich sluzb? sa przeciez rozne straze ochrony zwierzat, ekolodzy, fundacje... przykre to jak cholera...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-12-21, 12:40    [Cytuj]

albatros1 napisał/a:
a nie mozna tego zglosic do odpowiednich sluzb? sa przeciez rozne straze ochrony zwierzat, ekolodzy, fundacje... przykre to jak cholera...

Po co??? Z osobistego doświadczenia wiem (bo kiedyś próbowałem ich tym zainteresować), że wszelkie organizacje pseudoekologiczne ten problem głęboko w d... Ich interesuje wyłącznie kasa, a na łabędziach zarobić się nie da. Natura sama sobie poradzi i "pogodowymi ignorantami" i "ptasie móżdżki" nie przekażą swoich genów następnym pokoleniom.

Pozostaje nam głośno mówić o problemie i nie dokarmiać latem ptaków, bo dzięki temu zanika u nich naturalny instynkt.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-12-21, 12:43    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
Ale chyba w kanałach pod mostami woda nie zamarza ?

W tej temperaturze zamarza wszystko. Jedynie w Giżycku, w centrum miasta strażacy wykuwają małą dziurę i wykładają słomą.

Większość ptaków ginie jednak z pragnienia lub przymarza do lodu i pada łupem dzikich zwierząt.

Lisek na wyspie z głodu nie zginie. :-P

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-12-24, 14:43    [Cytuj]

Dziś z okazji świąt ptaki wodne, które nie odleciały na zimę otrzymały prezent w postaci wykutej przerębli pod mostem drogowym. Bez pomocy ludzi zginęłyby z pragnienia.

przerebel-pod-mostem-labedzie.jpg
Plik ściągnięto 11448 raz(y) 33,85 KB

RJS

Wysłany: 2013-02-26, 16:59    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Z tego co wiem akcja jest szersza. Łabędzie w każdym razie pozbierali... mimo, że początkowo (z tego co się dowiedziałem) wszystkie instytucje odmawiały zajęcia się "problemem", bo tak jak nie zbierają po lasach padłych jeleni, czy na drogach przejechanych kotów - tak nie chcieli zbierać łabędzi. Animalsi mają jednak "większą siłę przebicia" - podobno zasugerowali, że ptaki mogą być chore na "ptasią grypę" lub coś w tym rodzaju... i w końcu "zmusili" służby do "działania". "Pozbierane" łabędzie przejdą teraz kompleksowe badania epidemiologiczne i inne. Czy potrzebnie czy nie - nie oceniam.

Gibt es da keinen Tierschutzverein der sich um solche Probleme kümmert?

<|węzełek

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2013-02-26, 20:50    [Cytuj]

Teoretycznie lekarz powiatowy powinien się tym zająć z tym ,ze oni nie zawsze chcą bo w razie czego to kłopot

kursmazury

Wysłany: 2013-02-26, 20:57    [Cytuj]

Sprawa została szybko uciszona, bo za dużo prominentnych osób sobie tam strzela.

<|węzełek

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2013-02-26, 21:17    [Cytuj]

No tak, nic dodać nic ująć. :-/

~Prem

Wysłany: 2013-11-05, 08:25    [Cytuj]

Dodam dwa moje spostrzeżenia a propo.
Pierwsze: Kiedyś w Giżycku, zimą, byłem świadkiem dokarmiania stad łabędzi i kaczek przez ludzi. Łabędzi i kaczek było sporo, dokarmiających ludzi mało. To, co prezentowały te ptaki, to były typowo chuligańskie zachowania. Gonienie, dziobanie, skakanie jeden na drugiego - słowem szczyty wzajemnego chamstwa. Po obejrzeniu takiego widowiska można się zniechęcić do dokarmiania.
Drugie: Kilka razy czytałem rozmowy ze strażakami, którzy są wzywani do przymarzniętych do lodu łabędzi. Zwykle po zbliżeniu się na zbyt bliską odległość ten "przymarznięty" łabędź wstaje i odlatuje.

patyk

Wysłany: 2014-01-21, 15:56    [Cytuj]

Bo cały czas myśli, że strażak przyszedł dać mu jeść :D

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-04-28, 14:11    [Cytuj]

Odgrzebuję temat, gdyż znalazłem na pewnym forum informację, która pasuje do tego wątku.

Cytat:
Anielskie skrzydło (ang. angel wing, crooked wing) – zespół chorobowy występujący głównie u ptactwa wodnego. Objawia się deformacją ostatniego stawu w skrzydle, w wyniku czego lotki, zamiast układać się wzdłuż ciała, zaczynają wystawać prostopadle na zewnątrz[1]. Wada ta z czasem utrudnia, a nawet uniemożliwia ptakom latanie. „Anielskie skrzydło” spotyka się głównie u kaczek, gęsi i łabędzi[1], jednak występowanie zanotowano również u gołębi[2], jastrzębi zwyczajnych oraz papug (papużek falistych, ar i konur)[3].

Przyczyny
Występowanie wady jest najczęściej spowodowane nieprawidłową dietą, zbyt bogatą w węglowodany i białka, a ubogą w mangan, wapń, witaminę D i witaminę E[1][4]. Anielskie skrzydło występuje częściej u ptaków domowych lub ptaków mieszkających w pobliżu siedzib ludzkich, niż u ptactwa dzikiego. Jedną z typowych przyczyn jest dokarmianie dzikich ptaków chlebem (szczególnie pieczywem białym)[4][5]. Władze niektórych miast apelują o niedokarmianie dzikich kaczek, łabędzi i gęsi w miejskich akwenach nie tylko ze względu na zabrudzanie wody, ale również z obawy o zdrowie ptaków[4][5].

Innymi przyczynami wystąpienia anielskiego skrzydła mogą być:
zbyt szybki wzrost, nieprawidłowa inkubacja i proces wylęgania, uraz, podłoże genetyczne (wada częściej występuje u samców; zauważono również częste występowanie schorzenia u piskląt jednej pary w różnych lęgach)[1].

Z niewiadomych przyczyn, jeśli wada występuje tylko w jednym skrzydle (co się zdarza), zazwyczaj jest to skrzydło lewe[1].

Leczenie
U dorosłych ptaków anielskie skrzydło jest chorobą nieuleczalną. U młodych ptaków można zapobiec rozwojowi choroby mechanicznie usztywniając skrzydło tak, by ułożenie lotek było prawidłowe[2][3]. Jeśli przyczyną jest nieprawidłowa dieta, zazwyczaj pomaga zamiana wysokobiałkowej paszy na pszenicę oraz wzbogacenie diety w witaminy D i E[1].

Źródło

Warto to przed sezonem przypomnieć.

Angelwing.jpg
Plik ściągnięto 8493 raz(y) 14,14 KB

~Tomek J

Wysłany: 2015-11-20, 17:10   Re: Turyści wyjechali... łabędzie pozostały [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich dokarmianie ptaków resztkami chleba jest powszechne.

W Złotowie, a jak piszą w komentarzach - także i w Konstancinie (muszę kiedy przy okazji sprawdzić) postanowiono położyć temu kres:
Cytat:

"Kaczkomat" na promenadzie w Złotowie

Przy promenadzie w Złotowie w woj. wielkopolskim stanął „kaczkomat”. To prawdopodobnie pierwsze takie urządzenie w kraju. Za symboliczną złotówkę można kupić specjalnie przygotowaną dla kaczek mieszankę karmy.

– Chętnie karmimy ptaki, ale robimy to niewłaściwie. Teraz będzie okazja zrobić to w sposób prawidłowy. To na pewno jest przyjemne i ma wymiar edukacyjny, bo ptactwa jest dużo i można rozpoznawać gatunki – mówi portaloi Asta24.pl Adam Pulit, burmistrz Złotowa.

Kaczkomat będzie własnością firmy produkującej tego typu urządzenia, która od miasta dzierżawi grunt na jego postawienie.

Źródło: .http://niezalezna.pl/73125-kaczkomat-na-promenadzie-w-zlotowie

Tomek Janiszewski

funyo

Wysłany: 2016-11-06, 23:26    [Cytuj]

W Giżycku nad kanałem Łuczańskim pojawiły się dwa "kaczkomaty" na monety, przy promenadzie, po obu stronach mostu obrotowego. Widziałem je od strony wody, więc nie wiem ile kosztuje porcja, ale ludzie kupują. A kaczki jedzą ;-)

DSCF7558.JPG
Plik ściągnięto 27 raz(y) 3,94 MB

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-11-06, 23:36    [Cytuj]

Tu masz więcej info:
http://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=15123

Nie pamiętam ile kosztuje karma w automacie, ale z tego co pamiętam przebitka jest kilkunastokrotna (nie ma w tym nic dziwnego - automaty instaluje się w celach zarobkowych).

Stoją tam od zeszłego roku i ludzie korzystali również w wakacje. Tzw. mniejsze zło. Jak ktoś ma karmić resztkami czy suchym chlebem, niech przynajmniej karmi paszą.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-01-07, 06:22    [Cytuj]

Na zdjęciu ostatnie godziny życia pary łabędzi z młodym.

Dokarmiane latem przez turystów nie odleciały na zimę do ciepłych krajów. W międzyczasie temperatura na Mazurach spadła do -18°C i mróz ma się utrzymać jeszcze ok. tygodnia. Siedzą na środku zamarzniętego jeziora i powoli giną z pragnienia. Wszelka woda do picia zamieniła się w lód. Ptak wodny nie jest w stanie ugasić pragnienia lodem.

labedzie-na-lodzie.jpg
Plik ściągnięto 29 raz(y) 78,71 KB

<|MirekMors

Wysłany: 2017-01-07, 08:35    [Cytuj]

Twoja nauka nie idzie w las - ja nie dokarmiam i innym tłumaczę. Niestety, patrzą na mnie jak na dzięcioła :-x

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-01-07, 15:49    [Cytuj]

Pokaż im to zdjecie i potem to z resztkami łabędzia.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-04-05, 12:24    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
Cytat:
Co nie oznacza, że zawahamy się ich użyć, gdyby pojawiły się zarzuty większego kalibru.

Z wyrazami szacunku,

Piotr Piotrowski
Konsultant ds. prawnych
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt - OTOZ Animals
Nie strasz, nie strasz... :-P

Jak widać wystarczył pojedynczy mail kilka lat temu i od tamtej pory co roku jestem zasypywany mailami z TOZ na wszystkie skrzynki pocztowe mazury.info.pl i swój prywatny z prośbą o finansowe wsparcie w postaci tzw. 1%.

Prośby mailowe o wypisanie z listy na którą się niegdy nie zapisywałem nie przynosiły rezultatu, więc zadzwoniłem z prośbą o zaprzestanie zaśmiecania skrzynek. Zostałem połączony z jakąś tamtejszą szychą, która na informację, że wysyłają spam nawrzeszczał na mnie strasząc prawnikami. Komentarz zbyteczny. :-/

[ ODPOWIEDZ ]