FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kormorany do odstrzału
Autor Wiadomość
~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-04-01, 22:11    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Sławek napisał/a:
Ciekawe ,że kiedyś były i kormorany i ryby i drzewa, ale nie było racjonalnej gospodarki rybackiej na jeziorach :mrgreen:
Ale nie było tez rezerwatów, które stworzyły kormoranom świetne warunki bytowania i rozrodu. A ptaszyska odwdzięczyły się kompletną degradacją swoich siedlisk jak choćby wyspy swojego imienia czy wyspy na Warnołtach.

Czasami się zastanawiam co lepsze. Tak wyglądające wyspy jak te na Śniardwach w sposób niczym nie ograniczony odwiedzane przez ludzi? Czy takie jak Wyspa Kormoranów na Dobskim, którą te ptaszyska zamieniły w jedno wielkie guano?

Zenku nie było rezerwatów bo nie było takiej potrzeby, WJM były prawie puste. Co do kormaranów to po pierwsze one konkurują o ryby z drapieznikami. Jak nie ma drapiezników to białej ryby jest o wiele za duzo o to jest pełen stół dla kormorana.
Po drugie zanieczyszczenie jezior przyczynia się do tego że ryba nie może zejść głębiej i jest jak na widelcu dla kormorana

Przykład j. Ostrowte koło Charzykowskiego, pow 400 ha, bardzo czyste i głebokie z dużą liczbą dużego szczupaka i okonia. Kormarany są, ostatnio były 3 pary. Kilka kilometrów dalej jest Charzykowskie jezioro eutroficzne z racjonalną gospodarką rybacką o podobnej głębokości co Ostrowite - kormoranów od groma.

I po trzecie - pytanie na wyspie siedzi 300 kormoranów i pada strzał. Na ziemie spada 3 no góra 4 ptaki, a co robii reszta czeka na nstępny strzał ? :mrgreen: I taka to skuteczna metoda,a do tego kormoran jest niejadalny więc toi żadne trofeum dla myśliwego.

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2017-04-01, 22:16, w całości zmieniany 1 raz  

zenek

Wysłany: 2017-04-02, 08:42    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Zenku nie było rezerwatów bo nie było takiej potrzeby, WJM były prawie puste. Co do kormaranów to po pierwsze one konkurują o ryby z drapieznikami. Jak nie ma drapiezników to białej ryby jest o wiele za duzo o to jest pełen stół dla kormorana.
Po drugie zanieczyszczenie jezior przyczynia się do tego że ryba nie może zejść głębiej i jest jak na widelcu dla kormorana
Sławku generalnie masz rację, ale mnie chodziło o coś trochę innego.
Pomysły z odstrzałem kormoranów zostawmy na boku, bo to kompletny nonsens i jak dla mnie jakaś rozpaczliwa próba niwelowania własnych błędów.
Chodzi mi o to, że jak w naszym pięknym kraju raz zostanie ustanowiony rezerwat i obowiązujące w nim przepisy, to jest to "świętość" nienaruszalna chociaż widać, że przepisy idiotyczne prowadzące do degradacji rzekomo chronionych terenów i nadmiernego wzrostu populacji w tym wypadku chronionych kormoranów. I co robią instytucje stojące a straży rezerwatów? Nie próbują szukać i usuwać przyczyn takiego stanu rzeczy, ale chcę usunąć skutek!
O bezmyślności zarządców rezerwatów najlepiej świadczy słynny już z dyskusji Rezerwat Jezioro Nidzkie. Jak go kiedyś utworzono, to o silnikach elektrycznych do łodzi nawet nikt pewnie nie słyszał no i po dziś dzień obowiązuje zakaz używania napędu mechanicznego, a więc i silników elektrycznych. A dlaczego? Bo żadnemu biurokracie od ochrony środowiska zza biurka nie chce się wprowadzić nawet tak drobnej zmiany.

~extant

Wysłany: 2017-04-02, 15:14    [Cytuj]

Hmm... chyba bym nie chciał, żeby właśnie teraz ktokolwiek z ochrony środowiska zaczął cokolwiek "poprawiać" przy rezerwatach. :-/

kamson

Wysłany: 2017-04-02, 19:43    [Cytuj]

extant napisał/a:
Hmm... chyba bym nie chciał, żeby właśnie teraz ktokolwiek z ochrony środowiska zaczął cokolwiek "poprawiać" przy rezerwatach. :-/

czemu?

~extant

Wysłany: 2017-04-03, 07:38    [Cytuj]

Powiedzmy, że... przez ogólny brak zaufania do aktualnych działań tego resortu w Polsce. :-/

kamson

Wysłany: 2017-04-03, 08:35    [Cytuj]

extant napisał/a:
Powiedzmy, że... przez ogólny brak zaufania do aktualnych działań tego resortu w Polsce. :-/

Do tego resortu również nie mam zaufania, ale...nie może tak być, że np. na wyspie jest rezerwat, a w związku z tym cała wyspa niszczeje z powodu szkodników (ja tak uważam-bo to przyczynia się nadmiernego rozrostu populacji), a i dodatkowo powoduje to negatywny wpływ na całą niechronioną "ustawą" okolicę.
W dzisiejszych czasach musi być regulacja żeby zachować równowagę w ekosystemie.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-04-03, 12:05    [Cytuj]

Cytat:
Chodzi mi o to, że jak w naszym pięknym kraju raz zostanie ustanowiony rezerwat i obowiązujące w nim przepisy, to jest to "świętość" nienaruszalna chociaż widać, że przepisy idiotyczne prowadzące do degradacji rzekomo chronionych terenów i nadmiernego wzrostu populacji w tym wypadku chronionych kormoranów. I co robią instytucje stojące a straży rezerwatów? Nie próbują szukać i usuwać przyczyn takiego stanu rzeczy, ale chcę usunąć skutek!

I dlatego Zenku taki rezerwat na Nidzkim jest fikcją, bo co to za rezerwat, gdzie funkcjonują w najlepsze porty i firmy czarterowe, czarterujące równiej jachty motorowe. I akurat z tego wszystkiego najmniej szkodliwym jest użycie silnika w jachcie, a najwięcej szkód robi biwakowanie na dziko i działalność samych portów.
Przypominam ,że w rezerwacie jest zakaz lokalizowanie jakichkolwiek inwestycji a poruszać się mo\zna po rezerwacie tylko określonymi szlakami.
Ponieważ na Nidzkim w zasadzie wolno wszystko to samo co na innych jeziorach a tzw. strefa ciszy i taki nie jest przestrzegana to sam rezerwat nie ma racji bytu.

Sławek

zenek

Wysłany: 2017-04-03, 14:47    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
I dlatego Zenku taki rezerwat na Nidzkim jest fikcją, bo co to za rezerwat, gdzie funkcjonują w najlepsze porty i firmy czarterowe, czarterujące równiej jachty motorowe.
Sławku pomijając tzw. Rezerwat Jezioro Nidzkie, bo o nim jest już wystarczająco dużo tematów.
Bardziej miałem na myśli takie rezerwaty jak Dobskie czy Warnołty. Doskonale rozumiem, że tworząc rezerwat nie wszystko uda się przewidzieć. No ale po jakimś czasie widać jakie są skutki ustanowienia rezerwatu. Pamiętam Wyspę Kormoranów jako zwyczajną zieloną wyspę, jak wygląda teraz każdy wie. I nie jest to tylko problem drzew, które wcześniej czy później odrosną. na tej wyspie leży warstwa tego co kormorany "wyprodukowały". Czy taki był cel tworzenia rezerwatu? Degradacja terenów chronionych? Podobnie jest na Warnołtach. Przepisy są jednak nienaruszalne.

[ ODPOWIEDZ ]