FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
wedkowanie bez karty
Autor Wiadomość
dawid0135

Wysłany: 2016-06-18, 19:45   wedkowanie bez karty [Cytuj]

witam serdecznie! wybieram sie na wakacje na mazury ze znajomymi i chcielismy lowic ryby. czy mozna wykupic jakies zezwolenie na kilka dni? jestem niezrzeszony w zadnym zwiazku wedkarskim czyli karta wedkarska nie jest w moim posiadaniu. z gory dziekuje za odpowiedz. pozdrawiam!

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-06-18, 21:15    [Cytuj]

Zezwolenie nie tylko możesz, ale musisz wykupić. To sprawdzają bardziej niż kartę. Kartę zgodnie z prawem również powinieneś mieć.
Niestety zezwolenie jest inne na niemal każde jezioro, gdyż wykupujesz je u dzierżawcy danego akwenu. Nie ma zezwoleń na wszystkie jeziora.

<|Devu

Wysłany: 2016-06-19, 08:50    [Cytuj]

na zezwoleniu które kupiłem ostatnio w Miłkach jest napisane że jest ważne razem z karta wędkarską :cry:

~szuwarek13

Wysłany: 2016-06-19, 10:59    [Cytuj]

Karta wędkarska to jest dokument stwierdzający zdanie przepisów wędkarskich :) nie trzeba należeć do jakiegoś koła aby wędkować - wykupuje się wtedy zezwolenie na amatorski połów ryb gdzie się chce , a jeśli należy się do jakiegoś związku(koła) wtedy ma się jeszcze legitymację członkowską , ale tu też nic nie stoi na przeszkodzie aby wykupić dodatkowe zezwolenie na inne wody. Wykupując zezwolenie roczne zawsze jest taniej jak dzienne czy tygodniowe np. u mnie w kole zezwolenie roczne to koszt 180zł. a jedno dniowe to 15-20zł tak więc , będąc nad wodą nawet 10 razy w roku , to i tak lepiej opłaca się wykupić na cały sezon. Wyrobienie karty wędkarskiej to koszt ok. 30zł. dla osoby dorosłej , egzamin jest ustny ale dziecinnie prosty , po zdaniu egzaminu w starostwie płaci się 10zł za wydanie karty. Oczywiście ceny co do regionów mogą być inne , ale na pewno nie dużo :) A nawiązując jeszcze do tematu wędkowania na Mazurach , to ja bym się nie nastawiał na jakieś świetne wyniki :( Mazury to kraina 1000 pustych jezior czasem po opłaceniu zezwolenia średnio 200zł. można się zastanawiać ile za to by się kupiło ryb :) ale wędkarstwo to także relaks nad wodą , a nie siata pełna ryb. Pozdrawiam.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2016-06-20, 06:57    [Cytuj]

Bez karty wędkarskiej można łowić na wodach prywatnych : stawy, prywatne wody stojące
( jeziora bezodpływowe ), Trzeba mieć zgodę właściciela.

Sławek

~bronek
żeglarz/wędkarz

Wysłany: 2016-06-20, 12:57    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Zezwolenie nie tylko możesz, ale musisz wykupić. To sprawdzają bardziej niż kartę. Kartę zgodnie z prawem również powinieneś mieć.
Niestety zezwolenie jest inne na niemal każde jezioro, gdyż wykupujesz je u dzierżawcy danego akwenu. Nie ma zezwoleń na wszystkie jeziora.

i to jest porażka. powinni się wszyscy dogadać i zrobić jedną kartę "turystyczną" z możliwością zakupu np na stacji benzynowej. kiedy u nas dojdą do tego że wędkarz to żyła złota dla turystyki?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-06-20, 13:13    [Cytuj]

bronek napisał/a:

i to jest porażka. powinni się wszyscy dogadać i zrobić jedną kartę "turystyczną" z możliwością zakupu np na stacji benzynowej. kiedy u nas dojdą do tego że wędkarz to żyła złota dla turystyki?

To ich problem. Było kiedyś nawet spotkanie dzierżawców jezior w tej sprawie. Skończyło się na tym, że nie mogli ustalić gdzie użytkownik "zbiorczego zezwolenia" będzie łowił i jak rozliczać te pieniądze pomiędzy siebie.

Skutek jest taki, że większość żeglarzy wędkuje nielegalnie, a dzierżawcy pieniędzy z tych niekupionych zezwoleń nie mają wcale. Prosty przykład. Chcesz łowić na Śniardwach, bo płyniesz z Mikołajek do Piszu... to po zezwolenie musisz popłynąć do Okartowa. :-P

Są kraje, gdzie rozumieją, że na wędkarzach można zarabiać... i zarabiają. Na Mazurach sytuacje ratują tzw. łowiska specjalne, czyli prywatne akweny, gdzie przepisy wędkarskie nie obowiązują - przyjeżdżasz, płacisz, wędkujesz. Za złowioną rybę płacisz po raz drugi, jeżeli chcesz ją zabrać. Ryb na tych łowiskach jest sporo i nie musisz dwóch godzin spędzać w oczekiwaniu na branie.

Na szlaku WJM ryby odławia się przemysłowo, wielkość akwenów sprzyja kłusownikom... więc dla wędkarzy i tak niewiele zostaje.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2016-06-20, 14:02    [Cytuj]

bronek napisał/a:

Widocznie nie taka znów żyła złota dla spółek rybackich. Po drugie trzeba się dogadać i coś odpalić stacji za sprzedaż zezwoleń. Zbyszku, na przykładzie naszych jezior śmiem twierdzić, że wędkarze są dla spółek rybackich złem koniecznym ( nie mogą odmówić wędkowania zgodnie z tzw. powszechnym korzystaniem z wody tak samo jak LP nie mogą odmówić wstępu do lasu w celu zbierania runa leśnego ).

Sławek

<|Tobo

Wysłany: 2016-06-20, 17:04    [Cytuj]

Chcesz łowić na Śniardwach, bo płyniesz z Mikołajek do Piszu... to po zezwolenie musisz popłynąć do Okartowa.
- oj nie, możesz je kupić w wielu miejscach - prawie każdy sklep wędkarski (Łomża, Kolno, Orzysz, Pisz) i kilka stacji benzynowych - ja najczęściej kupowałem na stacji w Piszu przed zakrętem z torami lub w Orzyszu na wylocie na Okartowo. Są całodobowe, problemów nie było.
Najgorsze - i szlag mnie na to trafia jak policzę wydaną kasę - że przez wiele lat łowienia na terenach gospodarstwa rybackiego Śniardwy nie miałem ani jednej kontroli :-/ Ani łowiąc z łódki, ani z brzegu.

~szuwarek13

Wysłany: 2016-06-20, 17:19    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Chcesz łowić na Śniardwach, bo płyniesz z Mikołajek do Piszu... to po zezwolenie musisz popłynąć do Okartowa.
- oj nie, możesz je kupić w wielu miejscach - prawie każdy sklep wędkarski (Łomża, Kolno, Orzysz, Pisz) i kilka stacji benzynowych - ja najczęściej kupowałem na stacji w Piszu przed zakrętem z torami lub w Orzyszu na wylocie na Okartowo. Są całodobowe, problemów nie było.
Najgorsze - i szlag mnie na to trafia jak policzę wydaną kasę - że przez wiele lat łowienia na terenach gospodarstwa rybackiego Śniardwy nie miałem ani jednej kontroli :-/ Ani łowiąc z łódki, ani z brzegu.
To musisz zacząć wędkować zimą , wtedy strażnicy jeżdżą po lodzie quadem i jak zobaczą u kogoś fajne okonie , to wyciągają ''szarpaki'' i też szarpią :) pewnie latem też gdzieś wędkują i nie mają czasu kontrolować?

<|Tobo

Wysłany: 2016-06-20, 17:34    [Cytuj]

Zimą przez kilka lat również łowiłem, ale to było przed 2002, gdy to właśnie powrót z podlodowych łowów w Popielnie trochę mi zdrówka zabrał :-( I też kontroli nie miałem. Na Biebrzy w zeszłym sezonie miałem 2 kontrole. I to jedyne od 10 lat, od kontroli przez straż na Narwi.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-06-20, 17:57    [Cytuj]

Tobo napisał/a:

Napisałem - gdy płyniesz. Gdy płyniesz to nie kupisz w Piszu Kolnie, Łomży, czy Orzyszu. Co najwyżej w Mikołajkach. Sprzedają w Mikołajkach?

<|Tobo

Wysłany: 2016-06-20, 19:00    [Cytuj]

Tak na szybko goglując zezwolenia na jeziora gospodarstwo rybackie Śniardwy są do kupienia w Rucianym, w Mikołajkach. Na jeziora gospodarstwa Mikołajki również łatwo kupić. Nie wiem jak jeziora gospodarstwa Śniardwy, ale na wiele łowisk wystarczy zrobić przelew online i mieć ze sobą wydruk opłaty (dotyczy jednodniowych).

~bronek
żeglarz/wędkarz

Wysłany: 2016-06-21, 12:22    [Cytuj]

tak . tylko nie daj boze jak jesteś 2 tygodnie i opływasz szlak+ większość bocznych jezior . i kup tu zezwolenia na wszystkie :roll:
a skąd mam wiedzieć czy trafię akurat na to konkretne ?

~bronek
żeglarz/wędkarz

Wysłany: 2016-06-21, 12:23    [Cytuj]

bronek napisał/a:

To ich problem. Było kiedyś nawet spotkanie dzierżawców jezior w tej sprawie. Skończyło się na tym, że nie mogli ustalić gdzie użytkownik "zbiorczego zezwolenia" będzie łowił i jak rozliczać te pieniądze pomiędzy siebie.

Skutek jest taki, że większość żeglarzy wędkuje nielegalnie, a dzierżawcy pieniędzy z tych niekupionych zezwoleń nie mają wcale. Prosty przykład. Chcesz łowić na Śniardwach, bo płyniesz z Mikołajek do Piszu... to po zezwolenie musisz popłynąć do Okartowa. :-P

Są kraje, gdzie rozumieją, że na wędkarzach można zarabiać... i zarabiają. Na Mazurach sytuacje ratują tzw. łowiska specjalne, czyli prywatne akweny, gdzie przepisy wędkarskie nie obowiązują - przyjeżdżasz, płacisz, wędkujesz. Za złowioną rybę płacisz po raz drugi, jeżeli chcesz ją zabrać. Ryb na tych łowiskach jest sporo i nie musisz dwóch godzin spędzać w oczekiwaniu na branie.

Na szlaku WJM ryby odławia się przemysłowo, wielkość akwenów sprzyja kłusownikom... więc dla wędkarzy i tak niewiele zostaje.

sorry napisałem zanim sprawdziłem. zakładka z łowiskami jest na stronie.
Ostatnio zmieniony przez bronek 2016-06-21, 12:24, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-06-21, 12:24    [Cytuj]

bronek napisał/a:
a możesz zrobić zakładkę z namiarami na łowiska speccjalne na stronie ?

:shock: Jest od jakichś 10 lat:
http://mazury.info.pl/wedkarstwo.html

~bronek
żeglarz/wędkarz

Wysłany: 2016-06-21, 12:25    [Cytuj]

bronek napisał/a:
a możesz zrobić zakładkę z namiarami na łowiska speccjalne na stronie ?

:shock: Jest od jakichś 10 lat:
http://mazury.info.pl/wedkarstwo.html

sorry . ślepy. :oops:

Adam_EK

Wysłany: 2016-11-11, 09:07    [Cytuj]

Teraz praktycznie przy wszystkich większych jeziorach można opłacić składkę na dane jezioro czy też region także nie jest to chyba jakiś większy problem. Zawsze też są jak kolega mówił prywatne zbiorniki wodne gdzie za dodatkową opłatą możemy połapać ryby.

[ ODPOWIEDZ ]