FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Najlepszy kompromis
Autor Wiadomość
Jack1962

Wysłany: 2016-03-27, 19:41   Najlepszy kompromis [Cytuj]

Zastanawiam się nad zakupem elektrycznego silnika zaburtowego, jako "awaryjnego", gdyby wysiadł mój 40 KM Suzuki. Mam łódź kabinową CRESCENT 490 o wadze całkowitej, z dwuosobową załogą ok. 700 kg. Planuję dwa źródła zasilania elektrycznego: 6 akumulatorów żelowych o łącznej pojemności 84 Ah oraz akumulatora rozruchowego i do zasilania echosondy 45 Ah.
Silnik elektryczny - duża moc to za słabe akumulatory, mała moc to tylko mieszanie wody a nie płynięcie.... Czy ktoś z kolegów ma "złoty środek" czyli optymalizacja:
- ciężar łodzi
- moc silnika
- pojemność akumulatora....
zakładając, że do dopłynięcia do swojego slipa potrzeba ok 2 godzin..!?

PS Zauważyliście, że producenci silników elektrycznych nie piszą w swoich reklamach jaki jest pobór prądu i na ile wystarczy przy łodzi o odpowiednim ciężarze?

DSC_1008.jpg
Plik ściągnięto 29 raz(y) 2,25 MB

DSC_1008.jpg
Plik ściągnięto 36 raz(y) 2,25 MB

Gniewko

Wysłany: 2016-09-30, 11:09    [Cytuj]

Trochę czasu od założenia tego tematu upłynęło, ale postaram się opisać swoje wrażenia na temat "elektryka", no chyba że autor tematu już także zakupił silnik i może podzielić się spostrzeżeniami.
Mam Evinrude'a H2TT 40 lbs ze śrubą dwułopatkową, a wiec teoretycznie o największej sprawności, ale też i o największych wibracjach przy niektórych prędkościach. Silnik z dużym jachtem (ponad 5 metrów) jest troche słaby przy dużym wietrze, jednak na łódkę (jachcik) o ciężarze do 500 kg i 4-5 metrów długości daje radę. Również z pontonem (mam Marinera 4) to znakomite połączenie.
U mnie wychodzi, ze każde 10 amperogodzin pojemności akumulatora wystarcza na 1 kilometr dystansu przy prędkości ustawionej na 3 do 5 , w pięciostopniowej sklai biegów (jeżeli ktoś ma ustawianie skokowe) i łódki o długości ok. 4,5 metra (doczepiałem do Beza 2 i łodzi wędkarskich) lub pontonu o długości 3,5 metra . Sporo zależy od wiatru, wysokości burt, fali...
Generalnie zgadzam się z tabelką zamieszczoną na .www.mc-sklep.pl , chociaż chyba trochę niedoszacowują możliwości silników.

Warto kupić akumulator żelowy dedykowany do silników elektrycznych, bo zwykłe kwasówki szybko się niszczą przy rozładowywaniu do zera.
Silnik 45 lbs to z tego co pamietam ma ok. 500 watów mocy. Nie przekłada sie to na moc silnika spalinowego, bo to inne momenty obrotowe, szybkość wchodzenia na obroty i itd... dlatego nie podają pewnie mocy silnika tylko jego uciąg.
Mając moc silnika obliczysz ile ma amperów. Moc P = U * I , gdzie U - napięcie, I - natężenie. Czyli 500/12=40 jeżeli akumulator ma 40 amperogodzin, to starczy to na godzinę przy pełnej mocy. Dystans zależy oczywiście od osiaganej prędkości.

Jeszcze na koniec muszę dodać - jestem bardzo zadowolony z mojego silniczka, bo obawiałem się przy zakupie, że się może nie sprawdzić, że będzie jak żółw i niczego nie pociągnie. Powiem, że nawet jestem miło zaskoczony jego sprawnoscią (pomimo małej mocy w stosunku do spalinowego) oraz niezawodnością, mam go już chyba z 15 lat.
Ostatnio zmieniony przez Gniewko 2016-09-30, 12:16, w całości zmieniany 14 razy  

~Tomek J

Wysłany: 2016-09-30, 14:24    [Cytuj]

Gniewko napisał/a:
Warto kupić akumulator żelowy dedykowany do silników elektrycznych, bo zwykłe kwasówki szybko się niszczą przy rozładowywaniu do zera

Żelowe też się niszczą, bo one również są kwasowe. Do tego celu odpowiednie są akumulatory litowe (trafiają się już w ofercie) lub NiMH, ale w ich przypadku trudno o takie o dostatecznie dużej pojemności.

Tomek Janiszewski

[ ODPOWIEDZ ]