FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

MTSW 2019

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
wyciek ze skrzynki miecza szybrowego tylko przy ostrym kursi
Autor Wiadomość
Martinez200

Wysłany: 2015-08-11, 22:49   wyciek ze skrzynki miecza szybrowego tylko przy ostrym kursi [Cytuj]

witam
Jestem właścicielem seahorse holenderskiej regatówki zatokowej
z mieczem szybrowym z bulbem
jak płynę ostrym kursem a co ciekawe tylko prawym halsem
przy większym wietrze i trochę fali
leje misę woda ze skrzynki mieczowej
(skrzynka jest taka przy pokładzie a nie wysoka jak w innych mieczach uchylnych)
nie jest to fajne trochę się nawet przestraszyłem co prawda później wode wyciągęły
takie jakby pompki boczne które wyciągają wodę z łódki jak szybko się płynie
ale ponieważ pływam czasem z 9letnim synem to trochę się niepokoje.
na postoju nic nie bierze wody.
po sezonie na pewno powinienem to uszczelnić ale jak?
poradzcie coś dzięki.

~extant

Wysłany: 2015-08-12, 08:21   Re: wyciek ze skrzynki miecza szybrowego tylko przy ostrym k [Cytuj]

Martinez200 napisał/a:
...
jak płynę ostrym kursem a co ciekawe tylko prawym halsem
przy większym wietrze i trochę fali
leje misę woda ze skrzynki mieczowej
(skrzynka jest taka przy pokładzie a nie wysoka jak w innych mieczach uchylnych)
nie jest to fajne trochę się nawet przestraszyłem co prawda później wode wyciągęły
takie jakby pompki boczne które wyciągają wodę z łódki jak szybko się płynie...

Na seahorsie/sailhorsie nie pływałem, ale chlapanie ze skrzynki mieczowej w regatowych otwartopokładówkach to zasadniczo norma... po to są też te "pompki". :-)
Jeżeli bardzo Ci to przeszkadza to może pomyśl nad jakimś "fartuchem" skrzynki mieczowej.

<|axa_man

Wysłany: 2015-08-12, 08:36    [Cytuj]

extant nie koniecznie, jeśli się leje tylko z jednego halsu to może być jakieś pęknięcie skrzynki i przy ustawieniu tego halsu woda przecieka. Miałem tak na Sasance u kolegi na Zalewie Sulejowskim. Identyczne objawy, woda przeciekała przez skrzynkę tylko na jednym halsie, w bajdewindzie oczywiście.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2015-08-12, 08:47    [Cytuj]

Czy zlokalizowałeś miejsce przecieku?

Zacząłbym od sprawdzenia laminowania lewej strony skrzyni mieczowej wzdłuż dna. Może być, że siły miecza działające na prawym halsie odchylają skrzynię od dna tworząc przeciek.

~extant

Wysłany: 2015-08-12, 08:52    [Cytuj]

Pęknięcie skrzyni mieczowej też oczywiście nie jest wykluczone... ale łódka na postoju nic nie bierze wody, za to w trakcie pływania woda wprost się leje. ;-)

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2015-08-12, 10:42    [Cytuj]

Postaraj się doprecyzować skąd ta woda się leje. czy góra skrzynki mieczowej, czy przecieka przez skrzynię mieczową. Jeżeli przez skrzynię na jednym halsie to rzeczywiście może to być nieszczelność na łączeniu skrzyni z kadłubem. Przy pracującym mieczu przy większej fali i wietrze nieszczelność się ujawnia.

Sławek

Martinez200

Wysłany: 2015-08-12, 20:47    [Cytuj]

tzn leje sie między mieczem a tą szparą z której wychodzi z jednej strony. To jest miecz szybrowy około 170kg i wychodzi ze skrzynki (takiej bardzo niskiej kilka cm nad pokładem)
na śrubie trapezowej tzn wychodzi w górę sam miecz na tej śrubie. Tak wogóle to hyba go nie opuściłem do końca może jak opuszczę to będzie lepiej.
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Za tydzień będę pływał to napisze co tam dalej.
A po sezonie przyjrzę się co tam od dołu.
A tak w ogóle to jeśli znajdę jakieś nadpęknięcie to mogę to zwyczajnie posklejać i laminatem czy wzmacniać czymś jeszcze?.

~extant

Wysłany: 2015-08-13, 07:58    [Cytuj]

Martinez200 napisał/a:
tzn leje sie między mieczem a tą szparą z której wychodzi z jednej strony. To jest miecz szybrowy około 170kg i wychodzi ze skrzynki (takiej bardzo niskiej kilka cm nad pokładem)
na śrubie trapezowej tzn wychodzi w górę sam miecz na tej śrubie. Tak w ogóle to chyba go nie opuściłem do końca może jak opuszczę to będzie lepiej...

Czyli rozumiem, że leje się górą przez skrzynkę mieczową, w regatowych otwartopokładówkach to zasadniczo norma. Opuść miecz do końca.

Martinez200 napisał/a:
A tak w ogóle to jeśli znajdę jakieś nadpęknięcie to mogę to zwyczajnie posklejać i laminatem czy wzmacniać czymś jeszcze?.

Jeżeli znalazłbyś jakieś pęknięcie przy skrzyni mieczowej to koniecznie trzeba to wzmocnić, samo "przysmarkanie" klejem nic nie pomoże... szybko pęknie znowu.

Martinez200

Wysłany: 2016-06-07, 15:43    [Cytuj]

Ok właśnie zakończyłem mały remont tego sailhorse (zdjęcia jeszcze z przed malowania) i naprawiłem śrubę trapezową wyciągając ją zupełnie i zanosząc do zakładu mechanicznego - podgrzali złapali mega szczypcami i poszło chodzi jak złoto (tzn mogę już opuścić miecz do końca :). Co ciekawe całą zimę głowiłem się jakie to skomplikowane mechanizmy unoszą ten miecz jak tu go zdemontować dźwigiem czy czymśa rzeczywistość okazała się tak prosta że aż piękna. Wykonałem konstrukcje z desek (na zdjęciu) i na dwóch prętach i zardzewiałym gwoździu przetkniętych przez specjalne otwory w mieczu oparłem na konstrukcji i zacząłem wkręcać śrubę przez co zdjąłem z niej ciężar miecza. wkręcając dalej aż mogłem wyciągnąć śrubę z dna (na zdjęciu) okazuje się że miecz po prostu opiera się na śrubie i z drugiej strony na pochyłej (w dnie) skrzynce mieczowej i tyle.
zobaczymy po zwodowaniu jak będzie działać. Dodam że uszkodzeń od spodu nie znalazłem.

20160521_134751_resized.jpg
Plik ściągnięto 43 raz(y) 668,22 KB

20160521_134825_resized.jpg
Plik ściągnięto 45 raz(y) 411,48 KB

[ ODPOWIEDZ ]