FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach


Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
za wodę jak za zboże
Autor Wiadomość
~Sławek
Sławek

Pomógł: 107 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 7491
Skąd: Charzykowy
Wysłany: 2016-04-20, 06:35   za wodę jak za zboże [Cytuj]

Cytat:
Prawie 4 mld zł mają dać dodatkowe opłaty za wodę - wynika z wyliczeń Ministerstwa Środowiska. Skończyć ma się era korzystania z wody za darmo. Zapłacić za nią mają m.in. elektrownie i rolnicy. A to oznacza, że w konsekwencji wzrosną ceny. Wprowadzona zostanie też opłata za... deszczówkę i topniejący śnieg. Rząd przyznaje, że każdy Polak zapłaci przez to ok. 30 zł rocznie.


Wszystko to efekt nowej ustawy Prawo wodne. Rząd planuje w niej powołanie specjalnej spółki - Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie". Jak wynika z projektu ustawy, ma ona dysponować budżetem na poziomie 4,7 mld zł rocznie. Byłaby więc znacznie większa niż Agencja Nieruchomości Rolnych czy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


To MEW o gospodarstwa rybackie zostaną rozłożone na łopatki.

źródło : W.P.

Sławek


ModEdit - korekta w tytule.
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-04-20, 09:11, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
zenek

Pomógł: 255 razy
Wiek: 58
Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 13950
Wysłany: 2016-04-20, 07:05    [Cytuj]

No cóż jak ktoś liczył, że poprzednie rządy miały zachomikowane pieniądze i nie chciały ich dać obywatelom, no to za chwilę przekona się skąd mają pochodzić pieniążki obecnie rozdawane. Odpowiedź prosta - z naszych kieszeni :-P ! Tyle, że przy tej dystrybucji zawsze coś się zaplącze w kieszeniach urzędników!
 
 
~Sławek
Sławek

Pomógł: 107 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 7491
Skąd: Charzykowy
Wysłany: 2016-04-20, 09:38    [Cytuj]

Znając nasze zezowate szczęście to pewnie teraz czeka nas klika lat śnieżnych zim i deszczowych pozostałych pór roku :-D

A tak z ciekawości podatek będzie ryczałtowy, płacony nawet wtedy, gdy prze 2 miechy (patrz zeszłoroczne lato ) nie spadnie nawet kropla deszczu, czy też będzie naliczany od ilości faktycznej odprowadzanej wody deszczowej. Podobnie ze śniegiem. Będzie ryczałt śniegowy. Jeżeli ryczałt to czy będzie rozróżnienie na zachodniopomorskie i podkarpackie. Bo jeżeli podatek będzie od ilości śniegu to górale będą mogli się pożegnać z dudkami, bo albo nie będzie śniegu i nie zapłacą, ale wtedy i sezonu nie będzie, albo sezon będzie i zapłacą. A co z naśnieżaniem ?. Ceny wyciągów pewnie wzrosną ?


Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2016-04-20, 09:46, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
~Tomek J

Pomógł: 67 razy
Wiek: 56
Dołączył: 16 Maj 2008
Posty: 6695
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-20, 13:43    [Cytuj]

MEW zostały rozłożone na łopatki jeszcze w roku 2003, kiedy to wprowadzono podatek od gruntów pokrytych wodą czyli sławetny podatek denny. O ile wodniacy wybronili się przed obłożeniem podatkiem dennym przystani żeglarskich, o tyle obiekty małej hydroenergetyki zostały obciążone najwyższą stawką, przekraczającą 12zł/mkw. Właściciele gruntów porozbierali wszelkie obiekty hydrotechniczne (np. zastawki piętrzące) które mogłyby zostać opodatkowane.
Nowy zaś podatek uderzy przede wszystkim w osoby zamieszkujące w developerce gdzie pazerny inwestor zabudował lub utwardził każdą piędź ziemi, przewidując odprowadzanie całej wody opadowej do kanalizacji deszczowej a następnie do rzek. Taka rabunkowa gospodarka terenem przyczynia się do szybkiego przyrostu stanów rzek w okresie intensywnych opadów, i katastrofalnych niżówek w okresie suszy. Że można to zrobić inaczej - dowodzi przykład warszawskiego osiedla Stegny gdzie na środku dużego, niezabudowanego wcześniej placu wykonano wielkie betonowe ściany, które okazał się jednak nie fundamentami apartamentowca z garażami podziemnymi, lecz jak to głosi tablica "zbiornikiem wód opadowych o funkcjach rekreacyjnych". Woda gromadzi się w nim i jest rozpylana przez fontanny poprawiając mikroklimat, pompy przetłaczają resztę wody przez poletko trzciny która ją oczyszcza, ryby pływają wyżerając larwy komarów, kaczki mają gdzie odpocząć. Takie obiekty nie będą obciążone deszczowem, podobnie jak i tereny zielone w miastach, wg dotychczas obowiązującej polityki przedstawiane jako rozrzutność i fanaberia. Same zaś pozwolą podatku uniknąć.

Tomek Janiszewski

ps. I jeśli chodzi o ścisłość - podatek ten nie jest bynajmniej wymysłem obecnej ekipy. Już wiele lat temu obowiązuje w Poznaniu.
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2016-04-20, 13:47, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
~Sławek
Sławek

Pomógł: 107 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 7491
Skąd: Charzykowy
Wysłany: 2016-04-20, 19:32    [Cytuj]

Zastawka zajmuje tak olbrzymią powierzchnie gruntu ,że w działalności MEW nie ma to znaczenia. U nas działają wszystkie MEW. Natomiast teraz będą musiały płacić za przelewającą się wodę, to na pewno pójdą z torbami.


Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2016-04-20, 19:41, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
~Świerszcz

Pomógł: 9 razy
Wiek: 50
Dołączył: 16 Lut 2013
Posty: 791
Skąd: Wawa
Wysłany: 2016-04-21, 07:15    [Cytuj]

I co, znowu się potrzaskacie "który socjalista lepszy, bezbożny czy pobożny"? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nie prościej wyrzec się socjalizmu? 8-)
Ostatnio zmieniony przez Świerszcz 2016-04-21, 07:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zenek

Pomógł: 255 razy
Wiek: 58
Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 13950
Wysłany: 2016-04-21, 07:24    [Cytuj]

Świerszcz napisał/a:
Nie prościej wyrzec się socjalizmu? 8-)
Świerszczu w systemie kiedy to społeczeństwo wybiera rządzących nigdy nie pozbędziesz się socjalizmu, bowiem zawsze ludzie zagłosują na tych, którzy im obiecają najwięcej pieniędzy i przywilejów. A już bez wątpienia sukces ma zapewniony ten, którzy obieca zabranie bogatym i rozdanie biednym :-P !
 
 
~Tomek J

Pomógł: 67 razy
Wiek: 56
Dołączył: 16 Maj 2008
Posty: 6695
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-21, 09:20    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Zastawka zajmuje tak olbrzymią powierzchnie gruntu ,że w działalności MEW nie ma to znaczenia

O ile rzecz jasna nadgorliwy urzędas nie obciąży podatkiem całego terenu zalanego spiętrzoną wodą. U nas dziwić to nie powinno; wszak przed zwolnieniem przystani z podatku dennego mówiło się że wliczać się będzie nie tylko powierzchnię pomostów, ale całych ograniczonych nimi basenów portowych.
Cytat:
U nas działają wszystkie MEW. Natomiast teraz będą musiały płacić za przelewającą się wodę, to na pewno pójdą z torbami

A będą musiały? Uważasz że jeżeli puszczą wodę jałowo przez upusty (a jeżeli woda pochodzi z rzeki, to którędyś popłynąć będzie musiała), to nie zapłacą, natomiast jeśli przez turbiny - to tak? Zdaje się intencją tej ustawy miało być obciążenie opłatą wody faktycznie zużywanej, np. do nawadniania gleby lub mycia samochodów. Niedasie wszak wykluczyć takiej możliwości ze właściciel myjni zechce ograniczyć koszty rezygnując z przyłączenia się do komunalnego wodociągu i budując własny, gdyby w pobliżu zakładu znajdowała się rzeka lub jezioro.

Tomek Janiszewski
 
 
~Sławek
Sławek

Pomógł: 107 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 7491
Skąd: Charzykowy
Wysłany: 2016-04-21, 09:34    [Cytuj]

Cytat:
O ile rzecz jasna nadgorliwy urzędas nie obciąży podatkiem całego terenu zalanego spiętrzoną wodą.


Nie obciąży , nie ma takiego prawa. Bowiem grunty pod zbiornikiem nie są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej związanej z energetyką wodną. Było juz to wałkowane, choć przyznaje swego czasu zapędy były. Z podobnego założenia wychodzili urzędnicy na WJM żądając podatku dennego, ale ust. 3 art. 20 Prawa wodnego mówi wyraźnie ,że zwalnia się z opłaty rocznej grunty pokryte wodami oddane w użytkowanie dla potrzeb o których mowa w pk 6 art. 20 ( działalność służącą do uprawiania rekreacji, turystyki, sportów wodnych oraz amatorskiego połowu ryb ).

I nie ma znaczenia , czy za sznurek w porcie się płaci czy nie. Jeżeli port służy celom wymienionym w pkt 6 art. 20 Prawa wodnego to zawiera się jedynie umowę dzierżawną bez stawki dzierżawnej.

Cytat:
Niedasie wszak wykluczyć takiej możliwości ze właściciel myjni zechce ograniczyć koszty rezygnując z przyłączenia się do komunalnego wodociągu i budując własny, gdyby w pobliżu zakładu znajdowała się rzeka lub jezioro.

Za to już teraz się płaci za tzw gospodarcze korzystanie ze środowiska. Nie płaci się jedynie za korzystanie z własnej wody dla swoich potrzeb lub potrzeb własnego gospodarstwa rolnego w ramach zwykłego korzystania zwody.

Problemem nie będą opłaty za wody deszczowe , czy roztopowe, ale właśnie za ujmowanie wody dla celów hodowli ryb czy MEW. Oczywiście elektrownie może przepuścić wodę upustem jałowym, tylko co to dla niej za biznes.
Co do wód deszczowych i roztopowych to też jest wiele rozwiązań. Czy będą to opłaty za faktyczne zrzuty, czy tez podatek typu media narodowe, który zapłaci każdy bez wyjątku niezależnie czy ogląda, ewentualnie posiada odbiorniki do odbioru narodowych mediów.

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2016-04-21, 09:53, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
~Tomek J

Pomógł: 67 razy
Wiek: 56
Dołączył: 16 Maj 2008
Posty: 6695
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-21, 09:45    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
zbiornik powstały w wyniku spiętrzenia nie jest urządzeniem wodnym. Było juz to wałkowane, choć przyznaje swego czasu zapędy były.

W tym także próba obciążenia podatkiem dennym przystani nad Rosiem, z "uzasadnieniem" że Mazury są sztucznie podpiętrzone zatem powinny być traktowane jak zbiornik zaporowy. Bez względu na to że ta interpretacja została wzięta z czapy (ustawa wprowadzająca podatek denny nie czyni rozróżnienia przystani w zależności od tego czy znajdują się nad naturalnym, czy też sztucznym zbiornikiem, o czym niestety nie wiedziało np. kierownictwo SWOS Zegrze pokornie płącąc nieuzasadniony haracz), to przytomny kierownik Hotelu Joseph Conrad odprawił poborcę podatkowego na drzewo przypominając mu że póki co Roś jeszcze sztucznie podpiętrzony nie jest.

Tomek Janiszewski
 
 
~Sławek
Sławek

Pomógł: 107 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 7491
Skąd: Charzykowy
Wysłany: 2016-04-21, 09:58    [Cytuj]

Tomku zapędy urzędnicze to jedno, prawo to drugie. Sam fakt ,że WJM są podpiętrzone nie uprawnia RZGW do ściągania podatku za grunty pod tymi pomostami. zajrzyj jeszcze raz do art. 20 Prawa wodnego.
Opłatę można pobrać wtedy, gdy ten port służy np do załadunku lub rozładunku towarów transportowanych drogą wodną.b] Tomku ja ten post zmieniłem bowiem urządzenia wodne to miedzy innymi zbiorniki, obiekty zbiorników i stopni wodnych, ale do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje się stopień wodny, czyli jego spadek, a nie cały zbiornik wodny i grunty pod nim. W przypadku WJM to są jeziora naturalne tyle ,że podpiętrzone.


Sławek[/b]
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2016-04-21, 10:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
~Sławek
Sławek

Pomógł: 107 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 7491
Skąd: Charzykowy
Wysłany: 2016-04-21, 10:12    [Cytuj]

Tomku o to mi chodzi


Cytat:
W oparciu o dane z proponowanej przez rząd ustawy przeprowadziłem analizy ośmiu gospodarstw rybackich. Z moich wyliczeń wynika, że opłaty za wodę przekroczyłyby ich roczne przychody. Podkreślę - przychody, nie zyski. Kwoty opłat proponowane przez Ministerstwo Środowiska są absurdalne - mówi Ziemowit Pirtań.

Jak dodaje, oznaczałoby to, że w dwa lata wszystkie gospodarstwa rybackie i akwakultury zbankrutowałyby. A dziś to bardzo dynamicznie rosnąca polska branża. W ostatnich latach udało się zbudować sporo dużych "ferm" rybnych wyspecjalizowanych na przykład w produkcji pstrąga. Są też zamknięte akwakultury, w których pod dachem hoduje się tilapię czy łososia. A nawet stawy wyspecjalizowane w produkcji kawioru. Na dodatek Unia przygotowała spore środki finansowe na wsparcie tego rodzaju biznesów.

- To musi być jakiś błąd. Ja po prostu nie wierzę w te propozycje. Dostaliśmy teraz aktualny projekt. Już pracujemy nad uwagami do niego - mówi Pirtań, który sam prowadzi hodowle pstrąga pod Piłą.


źródło : Money. pl


Sławek
 
 
~Tomek J

Pomógł: 67 razy
Wiek: 56
Dołączył: 16 Maj 2008
Posty: 6695
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-21, 10:36    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Tomku o to mi chodzi
Cytat:
W oparciu o dane z proponowanej przez rząd ustawy przeprowadziłem analizy ośmiu gospodarstw rybackich. Z moich wyliczeń wynika, że opłaty za wodę przekroczyłyby ich roczne przychody. Podkreślę - przychody, nie zyski. Kwoty opłat proponowane przez Ministerstwo Środowiska są absurdalne - mówi Ziemowit Pirtań.

Ale właściwie za którą wodę mieliby płacić właściciele gospodarstw rybackich? Za wodę którą wiosną gromadzi się w stawach, jesienią zaś spuszcza do rzek przed odłowem wyhodowanych ryb? :shock: Czy przypadkiem owe "akwakultury" o których jest mowa w dalszej części artykułu nie są w istocie obozami koncentracyjnymi dla ryb gdzie w ciasnych klatkach żyją one w zagęszczeniu wielokrotnie większym niż w warunkach naturalnych, dostając znacznie więcej pożywienia (na które składają się m.in. odpady z rzeźni) niż są w stanie zjeść, co w połączeniu z brakiem roślin oraz wszelkich mikroorganizmów które mogłyby oczyścić wodę z resztek paszy oraz produktów przemiany materii hodowanych ryb sprawia, że woda w tzw. akwakulturach musi być na bieżąco wymieniana, inaczej prędko upodobniłaby się do... świńskiej gnojówki? :shock: Gdyby taka forma hodowli ryb (znana np. w Chinach, skąd pochodzą zalewające nasz rynek wynalazki takie jak panga czy tilapia) miała w Polsce splajtować - jestem jak najbardziej za! Chyba że "biznesmeni" będą we własnym zakresie uzdatniać wodę wykorzystując ją w obiegu zamkniętym (co jednak stawiałoby pod znakiem zapytania sens tworzenia tzw. akwakultur w miejsce tradycyjnych stawów hodowlanych) zamiast czerpać ją bez ograniczeń i za darmo, zatruwając następnie rzeki czymś co w istocie stanowi zwyczajne ścieki.

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2016-04-21, 10:40, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
~Sławek
Sławek

Pomógł: 107 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 7491
Skąd: Charzykowy
Wysłany: 2016-04-21, 11:19    [Cytuj]

Nie Tomku, te akwakultury o których piszesz działają na zasadzie obiegu wody, czyli cykle są zamknięte. Woda jest oczyszczana za pomocą filtrów z aktywnego węgla i ponownie wchodzi do obiegu, a baseny są natleniane ciekłym tlenem. To nie ma problemu, jeżeli jest pobór to to niewielki na tzw. ubytki.
Jednak w takich akwakulturach nie wyhodujesz wszystkich gatunków ryb.
Pstrąga i karpia hodujesz w stawach normalnych z tym że karpia na powierzchni , a pstrąga w objętości na przepływie. I to właśnie pstrągarze stracą robotę mając płacić za pobraną wodę. Karpiarze zresztą też bo stawy się spuszcza w różnym okresie czasu w zależności od stawu, a wodę się uzupełnia na bieżąco likwidując ubytki na przesiąki i parowanie.

Sławek
 
 
~Świerszcz

Pomógł: 9 razy
Wiek: 50
Dołączył: 16 Lut 2013
Posty: 791
Skąd: Wawa
Wysłany: 2016-04-21, 18:34    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Świerszcz napisał/a:
Nie prościej wyrzec się socjalizmu? 8-)
Świerszczu w systemie kiedy to społeczeństwo wybiera rządzących nigdy nie pozbędziesz się socjalizmu, bowiem zawsze ludzie zagłosują na tych, którzy im obiecają najwięcej pieniędzy i przywilejów. A już bez wątpienia sukces ma zapewniony ten, którzy obieca zabranie bogatym i rozdanie biednym :-P !


Zenek, demokracja ZAWSZE ewoluuje w lewo, zawsze. I to nie jest moja " złota myśl" wykombinowałam przy pijackiej czkawce. Jest bogata literatura na ten temat. Jeśli chcemy by gdzieś zwyciężył socjalizm , wystarczy wprowadzić tam demokrację. I poczekać.
 
 
zenek

Pomógł: 255 razy
Wiek: 58
Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 13950
Wysłany: 2016-04-21, 20:23    [Cytuj]

Świerszcz napisał/a:
Jeśli chcemy by gdzieś zwyciężył socjalizm , wystarczy wprowadzić tam demokrację. I poczekać.
Zgadzam się Świerszczu :-D !
 
 
zenek

Pomógł: 255 razy
Wiek: 58
Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 13950
Wysłany: 2016-04-22, 16:47    [Cytuj]

Polityczną wymianę zdań przeniosłem do właściwego działu http://forum.mazury.info....p=226855#226855
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
[ ODPOWIEDZ ]
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

MAZURY INFO PL - KONTAKT

| strona główna | internet | o serwisie |
(C) 2008 Copyright by mazury.info.pl

CZARTER JACHTÓW NA MAZURACH NOCLEGI NA MAZURACH