FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Snorkeling na Mazurach.
Autor Wiadomość
Drakkar

Wysłany: 2016-02-17, 14:42    [Cytuj]

Moim skromnym zdaniem pianka 5mm wystarczająca i bardziej funkcjonalna zapewne będziesz nurkował latem, wiosna, wczesna jesień gdzie woda jest raczej ciepła w piance 7mm to współczuje zagotujesz się.
Dodatkowo ciągłe nurkowanie powoduje zmęczenie ( deficyt tlenu ) czyli szybciej się zmęczysz niż zmarzniesz.

dżordż

Wysłany: 2016-02-17, 16:27    [Cytuj]

axa_man napisał/a:
Rozmawiałem ostatnio z kolegą nurkiem i podpowiedział mi, że pianka na mazury i nocne "zwiedzanie" to minimum 7 mm. Przy mniejszych grubościach, jak woda będzie chłodniejsza, to zmarznę :(

Odnośnie rurki zgodził się całkowicie, rurka bez "piłeczek" ale z podwójnym dolnym zaworkiem.

Podpowiedział mi jeszcze, że przy piance 7 mm to przydał by się pas balastowy jakieś 6 kg.

a opowiedziałeś koledze do czego ta pianka ma być?
Jeśli kolega nurkuje głębiej niż 10m, to jego pianka znacząco traci na objętości (grubości), bo jest ściskana przez wodę.
Na 10 m umowne ciśnienie się podwaja, czyli pęcherzyki gazu w piance są o połowę mniejsze (w praktyce nie tyle, bo guma nie jest ściśliwa, ale to nie jest tu istotne).
Dlatego kolega w 7mm na -20-30 metrach czuje się jakby się ubrał w firankę :)
Do snorklowania po powierzchni 7mm to moim zdaniem zdecydowanie za dużo, chyba że na późną jesień/zimę/wczesną wiosnę.
Do snorklowania na lato wybrałbym cieńszą (koledzy już pisali)
I od razu balastu potrzebujesz dużo mniej. Balast na pasie do snorklowania to takie sobie rozwiązanie, a do tego obciążenie dla kręgosłupa (niektórzy mają z tym znaczny problem).
Fachowcy przekładają trochę na szyję, ale to już bardziej freediving niż snorkel, trzeba wiedzieć, co się robi, na początek nie polecam.
I zdecydowanie kaptur.
Ten może być grubszy, bo to nie krępuje ruchów, a przez głowę dużo ciepła się traci.

Fajka - tych z pingpongami nie widziałem już chyba ze 2-3 dekady.
Fajka TechniSub z podwójnym zaworkiem na dole jeszcze nigdy mnie nie zawiodła (fakt, że nie snorkluję za dużo, a na na nurki scuba jej nie biorę).
W słonej wodzie, gdzie się kryształki soli się wytrącają też mi się z zaworkami nic nie działo.
A ich obecność znacznie ułatwia wydmuchanie fajki przy wynurzeniu (szczególnie jak kto niezwyczajny i za mało sobie zostawił na wydmuch). :o)
Do samego pływania po powierzchni zaworki nie są tak bardzo potrzebne.

Jeśli ma być w nocy, to koniecznie latarka. To są drogie zabawki, ale jeśli weźmiesz zwykły halogenek 50W z reflektorkiem, a do tego akumulator do UPSa i żywcem połączysz kable, to nie musisz tego jakoś specjalnie izolować - w słodkiej wodzie nic wielkiego się nie stanie. Ważne, żeby kontakt był dobry - zamiast oprawki żarówki użyj zakręcanej "kostki". Po stronie akumulatorka zwykłe konektorki.
Halogenek lepiej bez przedniej szybki - tylko z żarówką (o ile jeszcze takie są).
Słowo kluczowe: "latarka typu groza"
Od razu masz zapewniony balast, ale jeśli ten patent masz zamiar trwale przypinać do ciała musisz być pewien, że masz z nim dodatnią pływalność i możesz go łatwo zrzucić w razie problemów.
Pamiętaj, że jeśli zamienisz snorkeling na freedive (czyli zanurkujesz głębiej) pianka się skurczy i straci na wyporze. Wtedy balast dobrany "na styk" na powierzchni może się okazać wystarczający, żeby na gł. 5-8m twoja pływalność stała się ujemna (szczególnie jeśli w stresie wypuścisz całe powietrze z płuc).
Wtedy będziesz musiał użyć mięśni do wypłynięcia (nie wypłyniesz jak korek).

<|axa_man

Wysłany: 2016-02-18, 08:54    [Cytuj]

Ot i właśnie już konkrety :) dziękuję Drakkar, dżordż, juzekp za konkretne podpowiedzi.

Stawiam na 5mm jesli chodzi o piankę, rurkę z dwoma zaworkami, kaptur, płetwy "podwójna stopa" z tą latarką nie bardzo zrozumiałem :(

Myślałem o latarce zakładanej na czoło - ledowej 450-500 lux.

No ale zaczynam kompletować wszystko, pianę zrobię pod zamówienie, znalazłem w Łodzi firmę która szyje i w miarę w normalnych kosztach.

[ ODPOWIEDZ ]