FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kajak w praktyce?
Autor Wiadomość
Naskier

Wysłany: 2014-06-16, 19:30   Kajak w praktyce? [Cytuj]

Cześć,

W tym roku myślę by po raz pierwszy pojechać na kajak na mazury. Jestem w tym temacie baaarrdzzoo zielony, więc proszę o info jak to w praktyce wygląda:
1. Kajak wypożyczam. Czy firma dostarcza go w określone miejsce, czy też muszę go odebrać u nich w jakimś konkretnym punkcie?
2. Nie chcę pływać w kółko :P Czy firmy dają możliwość wypożyczenia w jednym miejscu a zwrot za kilka dni załóżmy w innej miejscowości? Jeśli nie: w jaki sposób wrócić docelowej miejscowości? Płynąc pod prąd?
3. Chciałbym wynająć kajak jakoś na tydzień i nocować w jakiś hotelach (każdej nocy hotel w innej miejscowości, bo chciałbym nie siedzieć w miejscu, tylko tym kajakiem przemierzać mazury). Czy są w ogóle jakieś noclegi, które oferują gdzieś ,,zaparkowanie'' kajaku, czy też jak kajak to trzeba spać w namiocie jakimś?

Wiem, że pytania trochę głupie, ale będę wdzięczy za odpowiedzi.

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Naskier 2014-06-16, 19:32, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2014-06-16, 20:04    [Cytuj]

Jeżeli kajak wypożyczasz w ośrodku wypoczynkowym - w wypożyczalni specjalizującej się w wypożyczaniu kajaków "na godziny" - bierzesz go w określonym miejscu i oddajesz w tym samym.

Jeżeli wypożyczasz kajak w firmie organizującej spływy kajakowe - firma zawozi Cię wraz z kajakiem w określone miejsce, i odbiera potem tam gdzie dopłyniesz. Na popularnych rzekach - tak jak Krutynia - są to z reguły określone miejsca, gdzie trzeba dopłynąć (takie miejsca "zbiórki"). Wypożyczalnie tego typu specjalizują się w spływach grupowych - przynajmniej na trzy kajaki. Pewnie jest możliwość zawiezienia jednego kajaka tam, gdzie sobie życzysz - musisz jednak liczyć się z dużą dopłatą (za czas i paliwo, które w tym przypadku opłacisz sam w odróżnieniu od wyjazdu grupowego).

Wariantem pośrednim może być wynajęcie kajaka i zawiezienie go w określone miejsce własnym transportem, a potem wynajęcie taksówki która zgodzi się na przewóz kajaka na dachu lub taksówki bagażowej (są jeszcze takie w Giżycku). Warto wtedy nawet rozważyć zakup kajaka pompowanego (wchodzi do bagażnika i jest względnie tani).

Odnośnie noclegów - to zależy od szlaku. Jedne są dzikie (jak Sapina), gdzie hoteli jak na lekarstwo. Inne są uczęszczane (jak Krutynia), gdzie wzdłuż rzeki są rozlokowane różne noclegownie. Hotele to raczej nie są - bardziej agroturystyki. W szczycie sezonu możesz jednak nie znaleźć miejsca na pobyt jednonocny, dlatego sugeruję mimo wszystko zabrać namiot na wszelki wypadek.

Jeżeli kajakiem zamierzasz przemierzać szlak Wielkich Jezior Mazurskich - hotel/pensjonat znajdziesz bez większego problemu. Nie wiem jednak czy chodziło Ci o spływ rzeką czy wiosłowanie jeziorami i kanałami (też możliwe). Do takich spływów popularne są kajaki z żaglem (niestety w wypożyczalniach nie widziałem - wszystkie, które spotkałem na szlaku były prywatne - składane).

~Tomek J

Wysłany: 2014-06-17, 07:39    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Jedne są dzikie (jak Sapina), gdzie hoteli jak na lekarstwo. Inne są uczęszczane (jak Krutynia), gdzie wzdłuż rzeki są rozlokowane różne noclegownie

Od paru lat spotykam od pyty kajaków na Pisie. Końcową przystanią mogą być Ptaki, 45km od wypływu z Rosia (jest tam rodzaj gruntowego slipu, pod samym sklepem spożywczym). Niestety klop (nb bardzo przyzwoity, żaden toi-toi) na pobliskim polu biwakowym po drugiej stronie mostu jest nieczynny co najmniej od początku wieku.

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2014-06-17, 08:39, w całości zmieniany 1 raz  

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2015-09-16, 03:25    [Cytuj]

Kajaki a hotel ?
W kajakowaniu chodzi chyba o bycie jak najdalej od hoteli.
Owszem, można się odświeżyć w środku spływu gdzieś w ośrodku, ale raczej podczas spływu polegamy na namiotach.

[ ODPOWIEDZ ]