FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

N Fun Yachting

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Na samym foku.
Autor Wiadomość
~Robert W

Wysłany: 2015-08-31, 19:23   Na samym foku. [Cytuj]

Wydzielone z...
http://forum.mazury.info....p=207462#207462

Rycho napisał/a:

Cieszę się, że potwierdzasz moje spostrzeżenia co do firmy i jachtu... :)
Co do pływania na samym foku, to mam nieco inne zdanie, ale każdy robi to co lubi i co mu pasuje...

To mi dowaliłeś z tym fokiem :-)
Ale uwierz, że mógłbym zamieścić podobne zdjęcia z ostrego pływania Laguną i nie tylko tym jachtem.
A co do okresowego pływania na samym foku, to pływam tak jak mi pozwala załoga, a przede wszystkim jej poczucie bezpieczeństwa :-P
Swoją drogą były sytuacje, że przy zrefowanym grocie "łykaliśmy" łódki walczące "w pełnym ślizgu" na pełnych i zbyt wybranych żaglach. A sam fok radził sobie także całkiem, całkiem... :-)
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2015-09-02, 11:15, w całości zmieniany 1 raz  

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2015-08-31, 20:27    [Cytuj]

Robert W napisał/a:
A sam fok radził sobie także całkiem, całkiem... :-)
Dokładnie tak, da się tak pływać, oczywiście najlepiej jak jest niezbyt wiele zwrotów, a wiatr silny i równy. Prawdziwa jazda zaczyna się, gdy na samym foku zaczyna jacht (zwłaszcza taki 30-stopowy) wyraźnie przechylać, wtedy potrafi być idealnie zrównoważony żaglowo.

Rycho

Wysłany: 2015-09-01, 21:28    [Cytuj]

Robert W napisał/a:
Rycho napisał/a:

Cieszę się, że potwierdzasz moje spostrzeżenia co do firmy i jachtu... :)
Co do pływania na samym foku, to mam nieco inne zdanie, ale każdy robi to co lubi i co mu pasuje...

To mi dowaliłeś z tym fokiem :-)
Ale uwierz, że mógłbym zamieścić podobne zdjęcia z ostrego pływania Laguną i nie tylko tym jachtem.
A co do okresowego pływania na samym foku, to pływam tak jak mi pozwala załoga, a przede wszystkim jej poczucie bezpieczeństwa :-P
Swoją drogą były sytuacje, że przy zrefowanym grocie "łykaliśmy" łódki walczące "w pełnym ślizgu" na pełnych i zbyt wybranych żaglach. A sam fok radził sobie także całkiem, całkiem... :-)

Nic Ci nie dowaliłem..., nie traktuj tego w ten sposób, to nie krytyka, każdy niech sobie pływa tak jak mu wygodniej, aby tylko panował nad jachtem i było bezpiecznie.
Ja nie lubię pływać na jednym żaglu i tyle, czynię to w skrajnych sytuacjach. Co do fotki, to akuratnie ktoś z załogi zrobił komórką, więc wrzuciłem, a to o niczym nie świadczy i nic nie ma sugerować, po prostu podobała mi się fotka. To było moje pierwsze w życiu pływanie Laguną 30 i uznałem za stosowne podzielić się tym z innymi, zwłaszcza, że jacht pływał doskonale. Generalnie z dużych jachtów najbardziej lubię Cobrę u Bielaka, ale na letnie pływanie ta Laguna jest o wiele lepsza ze względu na zanurzenie i możliwości podejścia rufą do brzegu.
Ostatnio zmieniony przez Rycho 2015-09-01, 21:40, w całości zmieniany 1 raz  

~Robert W

Wysłany: 2015-09-02, 10:39    [Cytuj]

Rycho napisał/a:

Nic Ci nie dowaliłem...

Ja nie lubię pływać na jednym żaglu i tyle, czynię to w skrajnych sytuacjach.

Spoko, spoko, aż tak bardzo mi to nie doskwiera, co napisałeś :-) ;-)

Ja też tak naprawdę na jednym żaglu, tak długo popływałem pierwszy raz. Do tej pory nawet jak próbowałem na innych jachtach, to wychodziło "kulawo" (oczywiście przy zwrotach).
To nie był skrajny przypadek, ale "zielona" załoga, którą miałem na pokładzie, dużo lepiej się czuła przy tak zachowawczym pływaniu. Wyznaję zasadę, że to ma być radocha dla nich, a nie "walka o życie" (przynajmniej w ich mniemaniu :lol: )

~extant

Wysłany: 2015-09-02, 11:44    [Cytuj]

Nie ma nic nagannego w pływaniu na samym foku, jeżeli jest taka potrzeba... lub chęć załogi. :-)
No i oczywiście, jeżeli łódka na to pozwala, bo nie na każdej łódce da się sprawnie pływać tylko na samym foku. :-)
Ostatnio zmieniony przez extant 2015-09-02, 11:44, w całości zmieniany 1 raz  

<|axa_man

Wysłany: 2015-09-02, 11:54    [Cytuj]

No ja parę razy "próbowałem" pływać na samym foku w bajdewindzie, ostatnio na AN24. Masakra przy zwrotach przez sztag. :-( Po zwrocie strasznie zawietrznie się ustawiała i dopiero z pół-wiatru mogłem wyostrzyć. Lubię pływać turystycznie na samym grocie ale zauważyłem, że wiele jachtów przy pływaniu turystycznym pływa na samym foku. Nie znam się za bardzo na tym więc nie do końca rozumiem czemu, no w przypadku fordziela jestem jeszcze w stanie zrozumieć ale na innych?

~darkor54

Wysłany: 2015-09-02, 11:59    [Cytuj]

Przy silnym wietrze często pływam na samym foku. Ostatnio na Górkle płynąłem na foku bajdewindem (5B) z szybkością MX 24 idącego 3/4 na silniku. Jasne - nie każda łódką popłynie na samym foku. Trzeba to sprawdzić. W znanej książeczce Grzegorskiego o żeglowania w trudnych warunkach na śródlądziu pływanie na foku jest wskazywanie jako jedyny bezpieczny sposób doplyniecia do celu.

~extant

Wysłany: 2015-09-02, 11:59    [Cytuj]

axa_man napisał/a:
... ale zauważyłem, że wiele jachtów przy pływaniu turystycznym pływa na samym foku. Nie znam się za bardzo na tym więc nie do końca rozumiem czemu, no w przypadku fordziela jestem jeszcze w stanie zrozumieć ale na innych?

Jacku, jest wiele łódek, które bardzo sprawnie żeglują na samym foku i na pełnych i na ostrych kursach :-) ... a An24 akurat - również i moim zdaniem - do nich się nie zalicza. ;-)

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2015-09-02, 12:02    [Cytuj]

Cytat:
No ja parę razy "próbowałem" pływać na samym foku w bajdewindzie, ostatnio na AN24. Masakra przy zwrotach przez sztag. :-( Po zwrocie strasznie zawietrznie się ustawiała i dopiero z pół-wiatru mogłem wyostrzyć

A przy jakiej sile wiatru ?

Sławek

<|axa_man

Wysłany: 2015-09-02, 12:04    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Cytat:
No ja parę razy "próbowałem" pływać na samym foku w bajdewindzie, ostatnio na AN24. Masakra przy zwrotach przez sztag. :-( Po zwrocie strasznie zawietrznie się ustawiała i dopiero z pół-wiatru mogłem wyostrzyć

A przy jakiej sile wiatru ?

Sławek

To był ostatni weekend Lipca więc wiało dość mocno, nie pamiętam dokładnie ale w podstawie było chyba ze 3B

~extant

Wysłany: 2015-09-02, 12:07    [Cytuj]

An24 kiepsko żegluje na samym foku na ostrych... przy każdej sile wiatru. :-D :-P

~najmita

Wysłany: 2015-09-02, 12:11    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
Przy silnym wietrze często pływam na samym foku.

Ja również przy silnym wietrze wolę płynąć na samym foku (tango780s). Pływanie w takich warunkach na samym grocie może powodować problem ze zwrotem na wiatr. Widziałem kiedyś jacht, któremu nie wyszedł taki zwrot i wylądował na zacumowanych w porcie łódkach. Zwroty na samym foku również nie są łatwe, ale przy zdecydowanie silnym i szkwalistym wietrze. Po zwrocie trzeba zostawić foka pełniejszego, a wybierać chwilę później, w ogóle foka ustawiam pełniej. Wystarczy trochę popływać i poćwiczyć.

<|axa_man

Wysłany: 2015-09-02, 12:17    [Cytuj]

najmita napisał/a:
... Pływanie w takich warunkach na samym grocie może powodować problem ze zwrotem na wiatr.

Znaczy przez sztag? Na samym grocie? Nie rozumiem :) Znaczy przy zwrocie przez rufkę na grocie może wyniknąć problem przy dużych wiatrach ale przez sztag? Wyjaśnij :)

~Emill`76

Wysłany: 2015-09-02, 12:18    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Po zwrocie trzeba zostawić foka pełniejszego, a wybierać chwilę później, w ogóle foka ustawiam pełniej. Wystarczy trochę popływać i poćwiczyć.

Mam podobne spostrzeżenia. Zwroty przez sztag na samym foku , najefektywniej od pełnego bajdewindu do pełnego bajdewindu , aby utrzymać optymalną prędkość . Fok wybrany "na blachę" bez postawionego grota to nie najlepsze rozwiązanie ...

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2015-09-02, 12:21    [Cytuj]

Wbrew temu co niektórzy piszą... (czasem z niewiedzy, czasem ze skrótu myślowego)...
to każda łódka popłynie na samym foku!

Pytanie jak ostro i jak sprawnie, oraz czy da się sprawnie zrobić zwrot przez sztag i do jakiej wysokości fali, bo ta też może spowodować, że zwrot przez sztag na samym foku będzie nieosiągalny dla niektórych jachtów.
Ostatnio zmieniony przez pough 2015-09-02, 12:21, w całości zmieniany 1 raz  

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2015-09-02, 12:24    [Cytuj]

Wynika z tego ,że AN 24 jest jachtem wolnym i przy żegludze na samym foku jej prędkość jest mała i stąd mała ostrość żeglugi i pewnie spory dryf. Przy nikłej prędkości i silnym dryfie jacht nie za bardzo chce słuchać steru, stąd kłopoty ze zwrotami na wiatr. Znam sporo jachtów, które świetnie sobie radzą z żeglowaniem na samym foku.

Sławek

~extant

Wysłany: 2015-09-02, 12:25    [Cytuj]

pough napisał/a:
Wbrew temu co niektórzy piszą... (czasem z niewiedzy, czasem ze skrótu myślowego)...
to każda łódka popłynie na samym foku!...

W tym temacie to wszyscy zasadniczo piszą jedynie o... sprawnym pływaniu na samym foku. ;-) :-P

~najmita

Wysłany: 2015-09-02, 12:31    [Cytuj]

axa_man napisał/a:
najmita napisał/a:
... Pływanie w takich warunkach na samym grocie może powodować problem ze zwrotem na wiatr.

Znaczy przez sztag? Na samym grocie? Nie rozumiem :) Znaczy przy zwrocie przez rufkę na grocie może wyniknąć problem przy dużych wiatrach ale przez sztag? Wyjaśnij :)

Nie jestem wielkim teoretykiem żeglowania więc opiszę to po swojemu. Rozmawiamy o żegludze przy silnym wietrze. Płynąc na samym grocie, kąt martwy jest większy niż na dwóch żaglach. W czasie zwrotu na wiatr/przez sztag dziób jachtu ma większą drogę do pokonania, traci prędkość, żagiel nie daje ciągu do przodu, a jedynie przechył i dryf boczny.
Tak to zaobserwowałem w przywołanym wcześniej jachcie, a również z własnego doświadczenia.

~najmita

Wysłany: 2015-09-02, 12:37    [Cytuj]

pough napisał/a:
to każda łódka popłynie na samym foku!

Pytanie jak ostro i jak sprawnie, oraz czy da się sprawnie zrobić zwrot przez sztag i do jakiej wysokości fali, bo ta też może spowodować, że zwrot przez sztag na samym foku będzie nieosiągalny dla niektórych jachtów.

Przy bardzo silnym wietrze (5-6B), płynąc na samym foku nie udało mi się zrobić zwrotu na wiatr więc wróciłem i wykonałem zwrot z wiatrem.

~extant

Wysłany: 2015-09-02, 12:49    [Cytuj]

najmita napisał/a:
...
Przy bardzo silnym wietrze (5-6B), płynąc na samym foku nie udało mi się zrobić zwrotu na wiatr więc wróciłem i wykonałem zwrot z wiatrem.

... bo nie każda łódka pozwala na sprawne żeglowanie na samym foku w ostrych kursach przy silnych wiatrach. :-)

[ ODPOWIEDZ ]