FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

MTSW 2019

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2013-05-29, 01:24
Nabijanie butli gazem
Autor Wiadomość
drawa

Wysłany: 2012-10-29, 08:33   Nabijanie butli gazem [Cytuj]

AdminEdit: wydzielone z:
http://forum.mazury.info....p=109486#109486

Cytat:
Napełnianie jakichkolwiek butli gazowych na stacjach autogazu jest jednoznacznie zabronione.Czyn ten jest zagrożony, co najmniej karą grzywny w postaci postępowania mandatowego do kwoty 500,00 zł. lub może być skutkiem odebrania koncesji na prowadzenie działalności albo zakazem użytkowania takiej stacji z uwagi na bezpośrednie zagrożenie dla ludzi z użytkowania instalacji nie przewidzianej w pozwoleniu koncesyjnym.

Bez specjalistycznej wagi, której nie posiadają stacje autogazu, trudno napełnić butlę w odpowiedniej ilości, często więc tego gazu jest za mało i konsument musi wkrótce wydać pieniądze na zakup następnej butli z gazem. Z drugiej strony butla gazowa, napełniona w nielegalnej „rozlewni”, może zostać przepełniona, co często prowadzi do rozszczelnienia butli. Jest to szczególnie niebezpieczne zimą, gdy gaz zmienia ciśnienie wraz ze zmianą temperatury.

Na zewnątrz utrzymują się niskie temperatury, a w domach, garażach i wszędzie tam, gdzie korzystamy z butli gazowych jest ciepło. Wraz ze zmianą temperatury otoczenia gaz zmienia ciśnienie, co bywa niebezpieczne dla użytkowników. Gaz jest bowiem sprężony w butli pod ciśnieniem. Wraz ze wzrostem temperatury o 1 stopień, ciśnienie w butli wzrasta o 7 atmosfer (dla porównania w kole samochodowym mamy ciśnienie 2 atmosfer).

Jeśli zatem butla jest napełniana nielegalnie, np.: na stacji autogazu lub w innym nieodpowiednim miejscu na mrozie, a potem zostaje przyniesiona do pomieszczenia, różnica temperatur może wynosić ok. 30 stopni i jest to z całą pewnością przenośna bomba, mogąca zniszczyć dorobek całego życia i zabić niewinnych ludzi!

Butla napełniana w profesjonalnej rozlewni zawiera tzw. poduszkę gazową gwarantującą bezpieczeństwo nawet przy bardzo dużej różnicy temperatur. Poduszka gazowa jest po prostu rezerwą miejsca w butli na zwiększenie pod wpływem temperatury objętości gazu w stanie ciekłym. Bezpieczną poduszkę uzyskuje się dzięki napełnieniu butli w 85% procentach. Takie rozwiązanie zawiera 11-kilogramowa butla gazowa.

Do wybuchu gazu może doprowadzić także uszkodzenie zaworu bezpieczeństwa w butli. Tej usterki nie uda się wykryć poza legalną rozlewnią. Warto więc korzystać z usług firm, które biorą odpowiedzialność za sprzedawany produkt. Butle muszą być legalizowane tylko przez profesjonalne firmy.

Aby ustrzec się przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą nielegalnie napełniona butla, nie należy napełniać butli na stacjach autogazu. Warto kupować produkty tylko u sprawdzonego dostawcy, sprzedającego butle tylko jednej firmy. Należy także zawsze sprawdzać, czy na zaworze jest plomba bezpieczeństwa z takim samym logo firmy, jakie widnieje na butli.

Gaz w butlach wciąż używany jest przede wszystkim do kuchenek. Oprócz tego stosuje się go w ogrzewaczach gazowych oraz do napędzania wózków widłowych.
żródło
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2012-10-29, 09:00, w całości zmieniany 1 raz  

Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2012-10-29, 08:47    [Cytuj]

Ten temat, należałoby wydzielić do osobnego wątku, bo informacje są bardzo istotne .... :-D

Ja powtórzę, to co napisałem, a co wydaje się być sprzeczne z powyższą informacją - zaleceniem SP...... napełniem butlę turystyczną na stacji, która miała (i ma), legalne pozwolenie na ich ładowanie ..... moim, niefachowym zdaniem, pracownik tej stacji, przepełnił moją butlę ...... być może, znał On się na temacie, podobnie jak ja.... :mrgreen: ..... wrzuciłem butlę do samochodu, ale intuicja, podpowiadała mi, że w bagażniku wiozę bombę ..... wg postu Drawy, okazała się niezawodną.... :-D ..... zatrzymałem się i wypuściłem sporo gazu z butli ....... po podłączeniu do kuchenki, płomień gasnął zdmuchiwany ciśnieniem ..... dalsze upuszczenie gazu, ustabilizowało działanie kuchenki..... :-D

DamianSzylar

Wysłany: 2015-06-19, 16:03    [Cytuj]

Napełnianie butli gazowych jest bardzo niebezpieczne. Dodatkowo w niektórych sytuacjach jest karany grzywną. Ja wolę się zwrócić do profesjonalistów w dziedzinie bezpieczeństwa. Polecam wam [link pozycjonujący]

Kryptoreklama na forum nie przejdzie. Odsyłam do regulaminu.
http://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=78
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2015-06-19, 16:05, w całości zmieniany 2 razy  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-06-19, 16:11    [Cytuj]

Samodzielne napełnianie butli gazowej [oczywiście nie róbcie tego w domu].

"Specjaliści" robią to w podobny sposób, ale mają bezcenny urzędniczy kwitek.

~Tomek J

Wysłany: 2015-06-19, 20:43    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
"Specjaliści" robią to w podobny sposób, ale mają bezcenny urzędniczy kwitek.

A schodki na których to robił - to pewnie do piwnicy lub garażu? No to wcale się nie zdziwię jak temu szpecu w końcu w końcu fizdnie, zwłaszcza przy zapalaniu palnika. :shock:

Tomek Janiszewski
ps. Spirytus jednak przelewa się bezpieczniej. I można to robić legalnie bez kwitka.

[ ODPOWIEDZ ]