FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

MTSW 2019

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jezioro Mamry (mamry właściwe) SUM.
Autor Wiadomość
mollto

Wysłany: 2015-03-30, 23:11   Jezioro Mamry (mamry właściwe) SUM. [Cytuj]

Witajcie koledzy.

Czy macie jakieś doświadczenia w połowie Suma w jeziorze Mamry?
Jest tam sporo szczupaka, okonia i białej ryby, ale z sumem jest trochę gorzej, czasami słyszę historię o wyciągniętych plecionkach z kołowrotka do zera i nie wiem co o tym myśleć.
Szczupaki nawet te duże tak nie robią, no chyba że prawdziwe potwory ale takie powiedzmy do 12 kg spokojnie można sobie poradzić ze średniej jakości sprzętem, ale jak słucham opowieści że ryba odchodzi jak U-bot , to aż mnie nosi żeby się do nich dobrać, ale gdzie je szukać?

Pytanie do prawdziwych łowców ;) C&R!!

aleksiasty

Wysłany: 2015-03-31, 01:24    [Cytuj]

Mówiąc szczerze, jak Mazury nawiedzam od czterdziestu paru lat, to nawet nie słyszałem by ktoś tam złowił suma na wędkę.
Owszem w sieci, albo gołymi rękami nałapany narybek widziałem.

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2015-03-31, 17:46    [Cytuj]

Jakby była jakaś populacja, to przecież nie wszystkie miałyby po 2 metry i 100 kg, tylko byłyby młodsze i mniejsze, które spokojnie dałyby się wyholować szczupakowym sprzętem. A ponieważ w czasach intensywnego wędkowania nic o takich historiach nie słyszałem, to raczej z sumem jest w Mamrach słabo.

~bronek
żeglarz/wędkarz

Wysłany: 2015-03-31, 23:30    [Cytuj]

nigdy nie słyszałem nawet żeby ktoś złowił suma na mamrach nie mówiąc już o jakimś gigancie.
w prasie wędkarskiej też darmo szukać zgłoszeń medalowych sumów z tego regionu :roll:

<|axa_man

Wysłany: 2015-04-01, 08:26    [Cytuj]

Suma - sumarum. A dodatkowe pytanie, bo od paru sezonów próbowałem pokazać raki dzieciom i jakoś ich na Mazurach nie znalazłem :-(

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2015-04-01, 08:36    [Cytuj]

axa_man napisał/a:
Suma - sumarum. A dodatkowe pytanie, bo od paru sezonów próbowałem pokazać raki dzieciom i jakoś ich na Mazurach nie znalazłem :-(

No co Ty? Widzialem w sklepie rybnym w Gizycku!

~najmita

Wysłany: 2015-04-01, 09:09    [Cytuj]

plitkin napisał/a:

Ale to pewnie były jakieś hodowlane z Chin? Przecież NASZ rak jest pod ochroną.
Brak raka w jeziorach to efekt jakości wody i sprowadzonego raka amerykańskiego(?), który "wyparł" naszego.

<|axa_man

Wysłany: 2015-04-01, 10:38    [Cytuj]

najmita napisał/a:
plitkin napisał/a:

Ale to pewnie były jakieś hodowlane z Chin? Przecież NASZ rak jest pod ochroną.
Brak raka w jeziorach to efekt jakości wody i sprowadzonego raka amerykańskiego(?), który "wyparł" naszego.

Ten rak amerykański z jakimś kamuflażem wojsk USA chyba, bo tez go nie widziałem... :-D

mollto

Wysłany: 2015-04-02, 16:02    [Cytuj]

No i tak myślałem że z tym sumem tak będzie...
Będę próbował w tym sezonie, jeżeli coś zaczepię to na pewno dam znać, ale biorąc pod uwagę doświadczenie mojego Taty który wędkuję na Mamrach 30 lat i nigdy nie miał złowił suma to chyba nie potrzebnie zadałem to pytanie.

A jeżeli chodzi o raki, to powiem szczerze że też ich nie widuję, może trzeba w nocy wyjść na plaże żeby je pooglądać, czasami widzę padnięte do góry kołami przy brzegach.
Mamry do lat 90` miało klasę czystości I, niestety na dzień dzisiejszy jest to klasa II.

~Rafał1960

Wysłany: 2015-04-03, 00:52    [Cytuj]

http://wolnedni.pl/places...-m-od-jez-mamry

Cytat:
Istnieje możliwość wykupienia całodziennego wyżywienia- domowa kuchnia, własne warzywa i owoce (śniadania,obiady, kolacje lub obiadokolacje). Na wcześniejsze zamówienie gości wędzona ryba (sieja,sielawa,węgorz,sum).

Czyli sum jest jak zamówisz. Pewnie odławiany siecią.
Wszystkie fora wędkarskie informują że w Mamrach pływają sumy.
Prawda taka, że sumy i to duże wpływają od wędkarzy do PZW. I nic w zamian nie ma.

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2015-04-03, 07:24    [Cytuj]

Rafał1960 napisał/a:
Ryby w mazurskich restauracjach lat nie są z Mazur, zwłaszcza te szlachetne gatunki. Co do forów wędkarskich - ktoś coś złowił, czy tylko "wie, że pływają"?

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2015-04-03, 10:56    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
Rafał1960 napisał/a:
Ryby w mazurskich restauracjach lat nie są z Mazur, zwłaszcza te szlachetne gatunki. Co do forów wędkarskich - ktoś coś złowił, czy tylko "wie, że pływają"?

Jeżeli gospodarka rybacka na mazurach przypomina gospodarkę na j. Charzykowskim to oprócz karasia, drobnej płoci krąpia i leszcza do 1 kg, drobnego okonia raczej nic innego nie złowisz.
Większość ryb drapieżnych jest odławiana z tarlisk na wiosnę w celach zarybieniowych podobno :mrgreen:

Sławek

~Rafał1960

Wysłany: 2015-04-03, 17:12    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
Co do forów wędkarskich - ktoś coś złowił, czy tylko "wie, że pływają"?

Wie, że pływają. :mrgreen:

Poza tym jak wpiszesz w wyszukiwarkę "Mamry, wędkarstwo, ryby itd.." to jest kilka stron podających wykaz ryb występujących w jeziorze.
Jeden portal podaje
Gatunki ryb: węgorz, lin, płoć, szczupak, sandacz, okoń, leszcz, karaś, piskorz, sielawa
Drugi dorzuca
Pogłowie ryb urozmaicone, m.in. sieja, leszcz, szczupak, węgorz, miętus, jaz, sum.
Kolejny dodaje
Można tu liczyć na imponujące okazy płoci, leszczy, szczupaków, węgorzy, okoni, linów czy siej.

Suma tu jak na lekarstwo, ale nie widzę powodu, dla którego sumy z Kisajna czy Dobskiego miałyby zakaz wstępu na Mamry.

Sławek napisał/a:
Większość ryb drapieżnych jest odławiana z tarlisk na wiosnę w celach zarybieniowych podobno :mrgreen:

Sławek

Z naciskiem na podobno :lol:

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2015-04-03, 18:24    [Cytuj]

No właśnie te strony z wyszukiwarek są specyficzne, np. karaś w Mamrach, he he. Ktoś kiedyś złowił? Rybostan takiego jeziora jak Mamry nie jest zbyt zróżnicowany. Okoń, płoć, leszcz, szczupak, ukleja, jazgarz, krąp, sieja, sielawa, stynka? miętus, węgorz, wzdręga, lin. Coś jeszcze? O złowieniu suma ani sandacza nigdy nie słyszałem.

~szuwarek13

Wysłany: 2015-04-03, 18:51    [Cytuj]

Wędkarzem jestem od kilkunastu lat ;-) i też wielu gatunków ryb nie złapałem ;-) suma i owszem na jeziorze Ełckim ze 20 lat temu , nie był duży ,ale złapałem :mrgreen: ale czy teraz tam jeszcze występuje to nie wiem :roll: Są tacy co nastawiają się na konkretne gatunki i je łowią ;-) np. węgorza nie złowiłem też ze 20 lat a to dlatego że się na niego nie nastawiam , przeważnie łowi się go w nocy ,a ja w nocy uwielbiam spać :mrgreen: nie jestem mięsiarzem czy łowcą okazów - mi wędkowanie sprawia wiele frajdy i odpoczynku po pracy , cieszą mnie najzwyklejsze płotki :idea: nigdy nie złowiłem karpia , dużego lina czy karasia , nie złapałem też sandacza czy miętusa na wędkę , po prostu swoje hobby traktuję jako relax a nie mus.

~Emill`76

Wysłany: 2015-04-03, 19:02    [Cytuj]

szuwarek13 napisał/a:
Wędkarzem jestem od kilkunastu lat ;-) i też wielu gatunków ryb nie złapałem ;-) suma i owszem na jeziorze Ełckim ze 20 lat temu , nie był duży ,ale złapałem :mrgreen: ale czy teraz tam jeszcze występuje to nie wiem :roll: Są tacy co nastawiają się na konkretne gatunki i je łowią ;-) np. węgorza nie złowiłem też ze 20 lat a to dlatego że się na niego nie nastawiam , przeważnie łowi się go w nocy ,a ja w nocy uwielbiam spać :mrgreen: nie jestem mięsiarzem czy łowcą okazów - mi wędkowanie sprawia wiele frajdy i odpoczynku po pracy , cieszą mnie najzwyklejsze płotki :idea: nigdy nie złowiłem karpia , dużego lina czy karasia , nie złapałem też sandacza czy miętusa na wędkę , po prostu swoje hobby traktuję jako relax a nie mus.

Na Ełckim to i pstrągi łowiłem ...nawet na ciasto czasem ;-) Było to ze 25 lat temu ;-) Jako miejscowy z pewnością doskonale wiesz, skąd znalazł się tam wówczas pstrąg ;-)

mollto

Wysłany: 2015-04-03, 21:49    [Cytuj]

Jeżeli chodzi o karasia w jeziorze mamry, to może ktoś się zdziwi, ale jest ;) tam gdzie trzymam łódkę jest spora warstwa mułu i kiedy jakaś łódka wychodzi na wodę podnosi muł, po kilku minutach można zaobserwować karasie które wychodzą z trzcin.
Lin na mamrach jest i to w dużej populacji i to piękne sztuki, sielawy, ``tony`` można ją zaobserwować na echo od kanału mazurskiego po wyspę Upałty, oczywiście na głębokościach 30-45 metrów.
Sieja, z tym chyba jest krucho, jakiś czas temu, słyszałem od pewnego Pana Ryszarda że podczas głębokiego nurkowania natknęli się na głębokości 25metrów na białe dno od padniętej Sieji.

Kocham wędkarstwo, jest to dla mnie odpoczynek psychiczny bo fizycznie zawsze padam na ryj, w zimę nie wędkuję z braku zdrowia, czas stracony zimą staram się wykorzystać wiosną-latem i jesienią, oczywiście w miarę możliwości.
Najczęściej latam za Szczupakiem i Okoniem, biała ryba to w moim przypadku przyłów.
Duże ryby wypuszczam, część mniejszych zabieram do domu dla mojej rodziny, sam za bardzo nie przepadam za rybą.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2015-04-03, 23:42    [Cytuj]

Cytat:
Jeżeli chodzi o karasia w jeziorze mamry, to może ktoś się zdziwi, ale jest ;) tam gdzie trzymam łódkę jest spora warstwa mułu i kiedy jakaś łódka wychodzi na wodę podnosi muł, po kilku minutach można zaobserwować karasie które wychodzą z trzcin
.

Na Charzykowskim był w nielwielkich ilościach w pewnych partiach jeziora, ale od pewnego czasu jest go dośc sporo, bo gto najtańszy materiał zarybieniowy.I nikt się nie przyczepi, że nie zarybiają. Z tym,że kiedyś to był rodzimy gatunek, obecnie srebrzysty lub jego krzyżówki.

Sławek

~Rafał1960

Wysłany: 2015-04-03, 23:58    [Cytuj]

Możemy mówić, że na Mamrach dominujący jest szczupak.
Ale to nie znaczy, że nie ma innych gatunków.

Ryba to ryba, migruje po jeziorach jak my.
Tyle że masztu nie kładzie.

[ ODPOWIEDZ ]