FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwszy raz na Mazurach oraz na lodzi
Autor Wiadomość
Tygrysek

Wysłany: 2014-11-26, 15:58   Pierwszy raz na Mazurach oraz na lodzi [Cytuj]

Witam

Mam 40 lat i w koncu mam zamiar zaczac przygode na wodzie,
Mazury to przedewszystkim jeziora a ze lubie spedzac czas aktywnie jakos wizja siedzenia w domku nad jeziorem mnie nie bawila. Ostatnio zainteresowalem sie wlasnie tematem Houseboating czyli plywajacy domek :). Wiosna zamierzam zrobic patent motorowodniaka i zabrac zonke latem na 2-3 tyg na Mazury.

Teraz kilka pytan do doswiadczonych osob.

1. Jaki jacht motorowodny dla 2-3 osob ? Myslalem nad AM 780 Komfort lub Laguna 700 Cruiser.
2. Wiadomo ze patent motorowodniaka robie sie przewaznie na jakies motorowce. Czy przy czarteze jest mozliwosc aby ktos zapoznal mnie z jachtem ( taki kurs co i jak ) manewry itp ?
3. Czy na jacht mozna zabrac "psa" - York ( cichy spokojny , przewaznie spi )
4. Zmieszcze sie w kwocie 4 tys za 2 tygodnie czarteru ?
5. Jakie odleglosci mozna pokonac dzienie takim jachtem w trybie spacerowym (nigdzie mi sie spieszyc nie bedzie). Na ile wystarcza benzeny i czy mozna brac w karnisterku zapas ?
6. Czy te jachty nadaja sie aby zatrzymac sie na dziko w jakies zatoczce (tam gdzie jest dozwolone)

To tak na szybko :) napewno bede jeszcze dopytywal. Dziekuje z gory za wszystkie odpowiedzi

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2014-11-26, 16:11   Re: Pierwszy raz na Mazurach oraz na lodzi [Cytuj]

Tygrysek napisał/a:
Wiosna zamierzam zrobic patent motorowodniaka i zabrac zonke latem na 2-3 tyg na Mazury.

Patent nie będzie Ci potrzebny.

Cytat:
1. Jaki jacht motorowodny dla 2-3 osob ? Myslalem nad AM 780 Komfort lub Laguna 700 Cruiser.

Jak mawiają ludzie doświadczeni - każdy jacht jest dwuosobowy :-P Jeżeli miałbym coś doradzić - wybierz ten, który Ci się podoba bardziej jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny i przede wszystkim rozplanowanie wnętrza.

Cytat:
2. Wiadomo ze patent motorowodniaka robie sie przewaznie na jakies motorowce. Czy przy czarteze jest mozliwosc aby ktos zapoznal mnie z jachtem ( taki kurs co i jak ) manewry itp ?

Jeżeli weźmiesz jacht z renomowanej firmy - przy wydawaniu jachtu osoba wydająca na Twoje życzenie może przeprowadzić małe szkolenie-demonstrację.

Cytat:

To zależy od konkretnej firmy. W niektórych zabieranie zwierząt nie jest przewidziane, w niektórych odbywa się za dopłatą. Chodzi przede wszystkim o czyszczenie/dezynfekcję materaców z sierści - ktoś, kto weźmie jacht po Tobie może być alergikiem (uczulony na sierść psa), porysowany pazurami pokład lub ewentualne zniszczenia.

Cytat:

Tak, ale to wybitnie zależy od terminu, w którym jacht wyczarterujesz. Najtańsze czartery są późną jesienią :-P

Cytat:
5. Jakie odleglosci mozna pokonac dzienie takim jachtem w trybie spacerowym (nigdzie mi sie spieszyc nie bedzie).

To akurat wyliczyć łatwo. Prędkość ekonomiczna - spacerowa to 5-7km/h. Prędkość mało ekonomiczna 12km/h i więcej.

Cytat:
Na ile wystarcza benzeny i czy mozna brac w karnisterku zapas ?

Spalanie przy prędkości 5-6km/h oscyluje w granicach 2-5litrów/h w zależności od mocy silnika, wielkości łodzi, wiatru i fali. Przeważnie na pokładzie jest dodatkowy kanister. Na szlaku są też rozmieszczone nawodne stacje paliw, gdzie bez problemu zatankujesz paliwo.

Cytat:
6. Czy te jachty nadaja sie aby zatrzymac sie na dziko w jakies zatoczce (tam gdzie jest dozwolone)

Najlepiej do tego nadają się jachty z silnikiem zaburtowym (nie stacjonarnym) i raczej mniejsze niż większe. Dopływanie jachtem z silnikiem stacjonarnym do plaży jest ryzykowne - grozi kosztownym uszkodzeniem "napędu".

zenek

Wysłany: 2014-11-26, 17:42    [Cytuj]

Tygrysku do prowadzenia jachtu, którym zamierzasz pływać patent nie będzie Ci potrzeby, ale zrób go jak najbardziej. Przy tej okazji przejdziesz również szkolenie, a to będzie Ci jak najbardziej potrzebne.

Dla tak nielicznej załogi to czym wyczarterujesz mniejszy jacht tym lepiej. Mniejsze jachty są tańsze w czarterze i łatwiej manewruje się w portach, co nie jest bez znaczenia dla początkującego sternika motorowodnego. Postaraj się wynająć jacht ze sterem strumieniowym. Oprócz tych dwóch jachtów, które wymieniłeś rozważ jeszcze Calipso 750 i Weekenda 820.
Jeżeli chodzi o psy to bywa bardzo różnie. Są firmy, którym jest to obojętne abyś tylko dokładnie jacht posprzątał (sierść!!!). Są takie, które za psa na pokładzie pobierają dodatkowe opłaty. No i bywają również takie, które psów sobie nie życzą. Tak więc przed podpisaniem umowy zapytaj o to jak odnoszą się do psa na swoim jachcie!
W kwocie 4000zł za dwa tygodnie czarteru moim zdaniem powinieneś się zmieścić pod warunkiem wcześniejszego podpisania umowy (styczeń, luty) i otrzymanemu dzięki temu rabatowi.
W ciągu jednej doby możesz przepłynąć nawet z Węgorzewa do Rucianego. Tylko jaki sens tak gonić? Ale jest to możliwe. Na pokładzie będziesz miał kanister na zapasowe paliwo, a w kilku miejscach na szlaku nawodne stacje paliw (Węgorzewo, Piękna Góra, Giżycko, Mikołajki). W Rucianem jak staniesz w porcie "U Faryja" na Guziance Wlk. to masz bardzo blisko do zwykłej stacji paliw Orlenu.
Bez wątpienia na dziko można stać houseboatem tyle, że będziesz musiał najczęściej cumować dziobem, ze względu na silnik, którego zazwyczaj nie można wyjąć z wody!
Podpisania korzystnej umowy czarteru i fajnego rejsu bez niespodziewanych "przygód" życzę :-D !

~szg

Wysłany: 2014-11-26, 19:15    [Cytuj]

Przede wszystkim to gratuluję Tygrysek wyboru najlepszego sposobu spędzania pięknych chwil ze swoją lubą. Ja do dziś z sentymentem wspominam taki mazurski rejs z przed wielu lat Weekendem 820 :roll: .

~najmita

Wysłany: 2014-11-26, 22:20    [Cytuj]

Warto zapoznać się z akwenami objętymi zakazem pływania na silnikach, brzegami z zakazem cumowania i innymi "zagrożeniami" na szlaku, pływanie kanałami, płycizny, kamienie i oznaczenia tych zagrożeń.

pir0man

Wysłany: 2014-12-03, 10:59   Re: Pierwszy raz na Mazurach oraz na lodzi [Cytuj]

Tygrysek napisał/a:
Witam

Mam 40 lat i w koncu mam zamiar zaczac przygode na wodzie,
(...)

Witaj Tygrysku,

Każdy kiedyś zaczynał. Ja krótko przed trzydziestką - wcześniej na Mazurach nie bywałem i niczym nie pływałem.

Tygrysek napisał/a:

Modeli jest wiele. Coś wybierzesz, ale nie szalej z rozmiarem, bo na zdjęciach wszystkie łodzie są małe, ale jak wieje wiatr, a Ty masz zaparkować 8m "barkę" bez steru strumieniowego i doświadczenia przy bojce, to nagle ta "barka" okazuje się duuuża. Widziałem sterników z patentem i doświadczeniem na mniejszych jednostkach, którzy zrezygnowali z czarteru Weekenda 820 po próbnej rundce z czarterodawcą. Ale nie zrażaj się, to jest naprawdę fajna zabawa. Ja polecam Nautikę 830 koniecznie ze sterem strumieniowym (początkującego może uratować przed utratą kaucji).

Tygrysek napisał/a:
2. Wiadomo ze patent motorowodniaka robie sie przewaznie na jakies motorowce. Czy przy czarteze jest mozliwosc aby ktos zapoznal mnie z jachtem ( taki kurs co i jak ) manewry itp?

Zależy od czarterowni, czasem nie chcą Ci poświęcić więcej niż 10min, a czasem regułą i wymogiem jest wspólny krótki rejs zapoznawczy z cumowaniem jeszcze przed zapakowaniem bagaży. Warto to uzgodnić wcześniej. Nie chcę robić reklamy, ale najlepsze wsparcie tego typu miałem w Rydzewie w Diving Czarter (klient portalu).

Tygrysek napisał/a:

Tak. Ja zawsze biorę i polecam. Tylko trzeba to koniecznie uzgodnić przy rezerwacji. Najczęściej dopłacam 100zł za cały rejs za czyszczenie.

Tygrysek napisał/a:

Cenniki są łatwo dostępne. Ukrytych opłat najczęściej nie ma, a paliwo do houseboata kosztuje grosze.

Tygrysek napisał/a:
5. Jakie odleglosci mozna pokonac dzienie takim jachtem w trybie spacerowym (nigdzie mi sie spieszyc nie bedzie). Na ile wystarcza benzeny i czy mozna brac w karnisterku zapas ?

Z prędkościami jest tak: 6km/h przesuwasz się spokojnie, silniczek ledwo mruczy, ekonomia, ekologia itp., 10km/h silnik pracuje normalnie, zostawiasz za sobą niewielką falę (taką prędkość uwzględniaj przy planowaniu trasy), 12km/h silnik wyje, pchasz mnóstwo wody, robisz falę, głośno, paliwożernie, bleee.

Odległości dzienne? Przez 3h robisz przelot z Węgorzewa do Giżycka lub z Giżycka do Mikołajek lub z Mikołajek do Rucianego. Więcej nie trzeba. Leniwy poranek, 3h płynięcia, postój na obiadek, zwiedzanie, obijanie się, ew. przestawienie na nocleg lub na wieczorną imprezę.

Przy moim pierwszym pobycie na Mazurach, zacząłem w Węgorzewie, a dobę później byłem w połowie Bełdan stwierdzając, że Mazury mi się skończyły. Oczywiście po drodze było zwiedzanie, spanie, zabawy, otwierany most, itp. To powinno zobrazować wielkość Mazur dla powolnego Houseboata. Szybciej nie trzeba. Warto za to zboczyć z głównej trasy i zobaczyć różne ukryte ciekawe miejsca, ale tych poszukaj już na Forum.

Tygrysek napisał/a:

Tak. Bez przeszkód. Polecam spróbować. Tylko nie cumuj do wysp-rezerwatów i formalnie nie wolno przywiązywać się do drzew, aleeeee nie wyobrażam sobie inaczej...

Poczytaj forum, znajdziesz tu wszystkie wskazówki jakie będą Ci potrzebne. Pisało tu wielu zaczynających, padło wiele pytań i udzielono wiele odpowiedzi. Ja też zacząłem przygodę tylko w oparciu o informacje z tego forum - polecam relacje początkujących, m. in. moją z chyba 2010r.

[ ODPOWIEDZ ]