FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2013-08-25, 09:25
Wycieczka żeglarsko-kolejowa
Autor Wiadomość
Jadarek

Wysłany: 2013-08-25, 08:54   Wycieczka żeglarsko-kolejowa [Cytuj]

A zaczeło się to tak : Tomek Janiszewski armator "Leśnego Dziadka" odwiedził nas w Pięknej Górze. W rozmowie z kadrą QRS Mazury powiedział nam, że płynie do Węgorzewa tylko po to aby przejechać się pociągiem z Węgorzewa do Kętrzyna.

Wprawdzie czytałem w lokalnej prasie o uruchomieniu tego turystycznego połączenia ale nie wzbudziło to wtedy we mnie większego zainteresowania.

No ale teraz ? Umówiłem się z Tomkiem na sobotę. Przy okazji w końcu obejrzałem Muzeum Kolejnictwa gdzie za jedyne 4 PLZ można pooglądać różne przedmioty związane z koleją.
Już w czasie jazdy uświadomiłem sobie , że pociągiem jechałem ostatni raz kilkanaście lat temu ! Widać było (i słychać !), że cztery lata przerwy w kursowaniu pociągów zrobiło swoje. Rośliny mocną się rozrosły i niemiłosiernie siekły po oknach wagonów.

Pasażerowie pociągu z zainteresowaniem obserwowali mijane miejscowości oraz pozostałości dawnych budynków kolejowych. Co ciekawe, do kierownika pociągu można było zatelefonować i umówić się na przystanek na żądanie. W ten sposób np. zabieraliśmy pasażerów przed mostem kolejowym nad Kanałem Mazurskim.

Tomek jest fanem kolei. Dowiedziałem się od Niego wielu ciekawych rzeczy. Myślę, że jak już dopłynie do Warszawy wstawi tu jeszcze trochę swoich fotek.

Nie samymi żaglami...

Mała fotorelacja :

26-Wieża wodna w Węgorzewie.jpg
Plik ściągnięto 4986 raz(y) 67,18 KB

00-Leśny Dziadek obok zamku.jpg
Plik ściągnięto 190 raz(y) 199,28 KB

01-muzeum.JPG
Plik ściągnięto 189 raz(y) 182,63 KB

02-muzeum.JPG
Plik ściągnięto 151 raz(y) 176,58 KB

03-muzeum.JPG
Plik ściągnięto 129 raz(y) 167,93 KB

04-muzeum.JPG
Plik ściągnięto 170 raz(y) 161,23 KB

05-muzeum.JPG
Plik ściągnięto 122 raz(y) 164,7 KB

06-muzeum.JPG
Plik ściągnięto 170 raz(y) 155,75 KB

07-Pociąg przyjeżdża.JPG
Plik ściągnięto 179 raz(y) 180,37 KB

08-przestawianie lokomotywy.JPG
Plik ściągnięto 179 raz(y) 176,07 KB

09-tablica.JPG
Plik ściągnięto 141 raz(y) 79,65 KB

10-J Przystań.JPG
Plik ściągnięto 165 raz(y) 147,82 KB

11-tory zarosły.JPG
Plik ściągnięto 177 raz(y) 175,31 KB

12-most nad Kanałem Mazurskim.JPG
Plik ściągnięto 184 raz(y) 197,06 KB

13-Kanał Mazurski.JPG
Plik ściągnięto 152 raz(y) 171,41 KB

14-Mamerki.JPG
Plik ściągnięto 157 raz(y) 190,36 KB

15-podmokły las.JPG
Plik ściągnięto 165 raz(y) 184,67 KB

16-wysiadka.JPG
Mieszkańcy okolicznych miejscowości korzystają z atrakcji jaką daje przejażdżka koleją
Plik ściągnięto 154 raz(y) 182,64 KB

17-dawne budynki kolejowe.jpg
Plik ściągnięto 114 raz(y) 227,22 KB

17-Kamionek Wielki.JPG
Plik ściągnięto 168 raz(y) 181,42 KB

17-Park Miniatur.jpg
Plik ściągnięto 178 raz(y) 231,83 KB

17-Radzieje.jpg
Plik ściągnięto 157 raz(y) 259,24 KB

18-goście z Niemiec.JPG
Ten turysta z Niemiec chyba nie po raz pierwszy jechał tą trasą...
Plik ściągnięto 143 raz(y) 144,15 KB

19-Wilczy Szaniec.JPG
Plik ściągnięto 158 raz(y) 191,04 KB

20-Kętrzyn wieża wodna.JPG
Plik ściągnięto 160 raz(y) 168,45 KB

21-dojeżdżamy do Kętrzyna.JPG
Plik ściągnięto 168 raz(y) 169,04 KB

22-Tomek fotografuje.JPG
Tomek zawzięcie fotografował obiekty kolejowe
Plik ściągnięto 241 raz(y) 190,94 KB

23-Żeglarze kolejowi.JPG
;-)
Plik ściągnięto 212 raz(y) 166,4 KB

24-bilety do kontroli.jpg
Była też normalna kontrola biletów !
Plik ściągnięto 126 raz(y) 160,61 KB

25-Tomek bilet do kontroli.jpg
Trochę to trwało ale konduktor w końcu dorwał Tomka i sprawdził mu bilet. Bo Tomek biegał od okna do okna i zawzięcie fotografował
Plik ściągnięto 184 raz(y) 147,5 KB

27-dojechaliśmy do Węgorzewa.jpg
Plik ściągnięto 157 raz(y) 73,34 KB

28-Lesny Dziadek czekał w porcie.jpg
Plik ściągnięto 211 raz(y) 75,41 KB

29-Tomek rusza w droge powrotną.jpg
Tomek wyszedł z portu i rozpoczął drogę powrotna do Warszawy
Plik ściągnięto 190 raz(y) 69,97 KB

~Tomek J

Wysłany: 2014-08-10, 15:05   Re: Wycieczka żeglarsko-kolejowa [Cytuj]

Odświeżam temat, na razie po to aby zakomunikować że dziś ponowiłem analogiczną wycieczkę Węgorzewo-Kętrzyn- Węgorzewo. Z tą różnicą że do Kętrzna przyjechałem dosłownie po nic: czasu pozostało zaledwie 40 minut. I nic dziwnego: w tym roku kursują trzy pary pociągów zamiast dwóch, toteż rozkład jest bardzo napięty i czas postoju na stacjach końcowych - skrócony do minimum. Na tym jednak nie koniec dobrych wieści z tej trasy: pociągi kursują codziennie w lipcu i sierpniu, zamiast jak w poprzednich latach - tylko w weekendy. Dodatkowo - pierwszy poranny pociąg z Węgorzewa (odj. 10:43) ma w Kętrzynie znakomite, kilkunastominutowe skomunikowanie na "ulubiony" pociąg naszego Admina :-P : TLK "Pojezierze" rel. Gdynia - Katowice którym można dojechać m.in. do Giżycka, Ełku, Białegostoku, Warszawy, Częstochowy i Katowic, względnie przyjechać nim z Gdyni, Elbląga lub Olsztyna, aby po półgodzinnym oczekiwaniu kontynuować podróż do Węgorzewa. Trzy pary pociągów na dobę - to nie taka zła oferta jak na mazurskie realia. A może w następnym kroku zostaną przywrócone połączenia całoroczne? ;-)

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2014-08-10, 15:05, w całości zmieniany 1 raz  

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2015-07-15, 10:20    [Cytuj]

Planując tegoroczny urlop na Mazurach nastawiałem się na wycieczkę z rodziną na tej trasie. Niestety pociąg w tym roku najprawdopodobniej nie będzie wcale kursował..... szkoda. Nie podzielę się z dziećmi kolejowym czarem wspomnień mojej pierwszej młodości.

Sama linia oglądana z samochodu w miejscach, gdzie jest to możliwe przypominała dawno niekoszone pastwisko.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-07-15, 11:43    [Cytuj]

Organizatorzy tej genialnej w swoim pomyśle inwestycji niestety nie rozumieją pewnych wymagań współczesnego rynku.

Zabytkowy pociąg nie przypomina pociągu z czasów świetności kolei na Mazurach, ale raczej z czasów niezbyt odległego PRL (czy też współczesności kolei podmiejskich). Chodzi przede wszystkim o czystość szyb. W pociągu turystycznym, w którym chodzi przecież o widoki - zapuszczone szyby, przez które niewiele widać - są niedopuszczalne.

Ja "klejące się" szyby potraktowałem właśnie jako element "z epoki", ale kiedyś poleciłem znajomym pociąg jako dodatkową atrakcję do wizyty w Gierłoży... i byli tym faktem zdegustowani.

Wiem, że utrzymanie takiego pociągu to ogromne koszty, ale kilkanaście litrów jakiejś chemii do szyb nie powinno stanowić problemu. ;-)

~Tomek J

Wysłany: 2015-07-16, 10:02    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Zabytkowy pociąg nie przypomina pociągu z czasów świetności kolei na Mazurach, ale raczej z czasów niezbyt odległego PRL (czy też współczesności kolei podmiejskich).

Lokomotywa spalinowa 401Da nie była używana do prowadzenia pociągów pasażerskich (nawet podmiejskich) lecz głównie w transporcie przemysłowym, niekiedy też na torach PKP przy pracach manewrowych (ostatnio widziałem ją w tej roli na stacji w Kołobrzegu, podczas tegorocznej majówki). Niskopojemne dwuosiowe wagony jakimi dysponuje Węgorzewo używane były przede wszystkim w pociągach służbowych do przewozu kolejarzy, wraz z lokomotywą spalinową SP30, wyposażoną w instalację ogrzewania elektrycznego. Niemniej jednak w roku 1988 widziałem zestawiony w ten sam sposób rozkładowy pociąg pasażerski, relacji Olsztyn-Lidzbark Warmiński.
Warto aby zainteresowani linią Kętrzyn-Gierłoż-Węgorzewo dowiedzieli się na dworcu w Węgorzewie (jest tam muzeum kolejnictwa, można też nabyć książki o tematyce mazurskiej, bynajmniej nie tylko związanej z koleją) co jest powodem tegorocznego fiaska, tym bardziej zaskakującego że rok temu nastąpiła radykalna poprawa oferty o czym pisałem. Poważna awaria taboru, złomiarskie kradzieże szyn, biurokratyczno-finansowe wstręty ze strony PKP (wprawdzie linia do PKP już nie należy, ale pociąg musi wjeżdżać na stację w Kętrzynie, choćby w celu przestawienia lokomotywy, a to może słono kosztować), wycofanie się przewoźnika dysponującego koncesją na przewozy kolejowe (w latach 2008-2009 były to...Dolnośląskie Linie Autobusowe, w następnej edycji - Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych) czy może... mentalność nowych włodarzy, którzy uznali że pociąg nie jest żadną wizytówką ani nawet atutem miasta, lecz conajwyżej powodem do wstydu, skoro nie jest to p...dolino?

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2015-07-16, 14:49, w całości zmieniany 4 razy  

[ ODPOWIEDZ ]