FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2015-04-09, 01:00
17latek na skuterze wodnym - co grozi?
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2013-07-13, 17:41   17latek na skuterze wodnym - co grozi? [Cytuj]

Pytanie otrzymane mailem:
Cytat:
Witam , otoz mam pytanie co moze zrobic mi policjant / inspektor na wodzie jesli zatrzyma mnie na skuterze wodnym na jeziorze bocznym/niegocin i mam 17 lat

Przyjmuję, że nie masz uprawnień (patentu), bo inaczej nie zadawałbyś tego typu pytań.

Analogicznie do ruchu drogowego:
- Ty jako kierujący bez uprawnień - mandat 500zł
- osoba, która udostępniła pojazd osobie bez uprawnień - mandat 300zł (lub sąd do 5000zł), jeżeli zaprzeczy że udostępniła Ci pojazd - w skrajnym przypadku możesz odpowiadać za kradzież.

Jeżeli dojdzie do wypadku mając 17 lat odpowiadasz jak każdy inny obywatel z kodeksu karnego:
Cytat:
Art. 177. § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1 (czyli powyżej 7 dni), podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.
Art. 178. § 1. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173, 174 lub 177 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Zastrzegam, że nie jestem prawnikiem. Może ktoś biegły w przepisach potwierdzi lub zdementuje.

[ ODPOWIEDZ ]