FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2016-10-17, 23:10
ANKIETA dotycząca żeglarstwa, przystani i jachtów
Autor Wiadomość
~lunsive

Wysłany: 2013-05-08, 13:08    [Cytuj]

Ciekawa ankieta, również wypełniłem ;)

albatros1

Wysłany: 2013-05-08, 22:19    [Cytuj]

wypelnilem ;-)

megan

Wysłany: 2013-05-08, 22:23   Re: ANKIETA dotycząca żeglarstwa, przystani i jachtów [Cytuj]

Dzięki za wypełnianie ankiety! W ogóle to się nie spodziewałam, że tyle osób i tak chętnie mi odpowie :-> Jesteście super! :-D

Ankieta oczywiście nadal aktualna, więc proszę wypełniać :-)

piotrb napisał/a:
Poszło :-) Życzę powodzenia :-D i mam nadzieję że dasz znać na jaką ocenę się "obroniliśmy"? :-P

Jasne, obrona w lipcu i na pewno dam znać jak poszło :-)

Pozdrawiam!

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2013-05-09, 12:34   Re: ANKIETA dotycząca żeglarstwa, przystani i jachtów [Cytuj]

megan napisał/a:
Jesteście super! :-D

Też mi odkrycie ;-) Podejrzewam, że wiele osób stąd się ze mną zgodzi. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Mam uwagę co do pytania o długość jachtu. Akurat dla mnie ważniejsza jest jego szerokość i związana z nią łatwość transportu drogowego.

Pytanie o infrastrukturę - zależy od akwenu. Na Mazurach jest, ale na Zalewie Wiślanym już różnie bywa. W wielu miejscach zaczyna się pojawiać.

Pytanie o budowę przystani - brakuje, ale nie na Mazurach, tu jest od zarąbania, co nie znaczy, że czasem brak miejsca.

Ankieta wysłana.
Ostatnio zmieniony przez Adam Żyszkowski 2013-05-09, 12:35, w całości zmieniany 1 raz  

megan

Wysłany: 2013-05-09, 19:45    [Cytuj]

Słuszna uwaga :-> szerokość ma duże znaczenie. Więc mając prawo jazdy kat. B do jakiej max szerokości można przewieźć jacht? Z tego co też wiem, masa składu nie może przekroczyć 3,5t.
W pytaniu z ankiety sugerowałam się bardziej tym, czy preferowane są większe czy mniejsze jachty.
Jeśli chodzi o infrastrukturę, to też tak się domyślałam ;-) czyli przystanie budować, ale poza Mazurami :->

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2013-05-09, 20:34    [Cytuj]

megan napisał/a:
Słuszna uwaga :-> szerokość ma duże znaczenie. Więc mając prawo jazdy kat. B do jakiej max szerokości można przewieźć jacht? Z tego co też wiem, masa składu nie może przekroczyć 3,5t.

Nie masa, tylko DMC. Ale do tego są inne ograniczenia.
Prawo jazdy B+E znacznie ułatwia sprawę, bo możesz przekroczyć DMC 3,5t.

pir0man

Wysłany: 2013-05-10, 11:46    [Cytuj]

megan napisał/a:
W pytaniu z ankiety sugerowałam się bardziej tym, czy preferowane są większe czy mniejsze jachty.
Jeśli chodzi o infrastrukturę, to też tak się domyślałam ;-) czyli przystanie budować, ale poza Mazurami :->

Był gdzieś wątek o przyczepach. Szerokość nie ma związku z uprawnieniami, ale powyżej pewnej szerokości potrzebny jest pilot i jakieś specjalne zezwolenia.

Zasady są dość proste, ale często zbędnie gmatwane i mylone. Pomijam przepisy szczególne jak holowanie przyczepy autem terenowym (słynne rozporządzenie ministra transportu) itp.

Niezależnie czy posiadasz B czy B+E przyczepę z hamulcem najazdowym możesz ciągnąć gdy:
1) MC (masa całkowita) pojazdu >= DMC przyczepy
ORAZ
2) O.1 w dowodzie rejestracyjnym pojazdu >= DMC przyczepy

Żeby wystarczyła kategoria B trzeba albo jeździć z przyczepą lekką o DMC do 750kg albo zmieścić się w ograniczeniu DMC pojazdu + DMC przyczepy <= 3500kg.

Przykłady:
A) Skoda Octavia (MW=1.464, DMC=1.995, O.1=1.400) + przyczepa podłodziowa DMC 1.400kg. Można pociągnąć przyczepę na kat. B, bo suma DMC jest 3.395 (<=3500) i można w ogóle pociągnąć taką przyczepę bo jest lżejsza od auta z bagażem i pasażerami (MW + pasażerowie = MC które musi być >= DMC przyczepy) oraz O.1 w dowodzie jest < od DMC przyczepy.
B) Jeep Grand Cherokee (MW=2.000, DMC=3.000, O.1=3.500) + przyczepa podłodziowa DMC 1.900kg. Można pociągnąć taką przyczepę, bo jest lżejsza od auta i auto ma taki uciąg na haku, ale DMC zestawu przekracza 3.500kg i potrzebne jest B+E

Podsumowując: im większa łódka, tym większy musi być holownik, ale jak zestaw za mocno urośnie, to potrzebne jest B+E. Bariera wydaje się istnieć dla przyczepek o DMC ok 1.500kg. Najpopularniejszym patentem jest zakup nowej przyczepy o DMC 1.500, gdzie producent wpisze na naszą prośbę w dokumentach i na tabliczce że to przyczepka o DMC 1.200kg.

~robarek
robarek

Wysłany: 2013-05-10, 12:21    [Cytuj]

Przepraszam za OT, ale czy ilość osi przyczepy nie ma znaczenia?

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2013-05-10, 12:43    [Cytuj]

robarek napisał/a:
Przepraszam za OT, ale czy ilość osi przyczepy nie ma znaczenia?

Żadnego. Osi może być i 1000, liczy się masa.

A która masa to już inna bajka.

W starszych dowodach rejestracyjnych aut była wpisana "dopuszczalna masa całkowita przyczepy z hamulcem"

W nowszych dowodach rejestracyjnych aut jest wpisana "maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem"

O ile w pierwszym przypadku nie ma dyskusji, o tyle w drugim - według mnie - liczy się masa rzeczywista, czyli to, ile waży moja przyczepa w tej chwili. Policja nie zawsze o tym wie. Wiem, bo walczyłem :)

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2013-05-10, 12:55    [Cytuj]

megan napisał/a:
Słuszna uwaga :-> szerokość ma duże znaczenie. Więc mając prawo jazdy kat. B do jakiej max szerokości można przewieźć jacht?

Na skróty poszedłem - najważniejsze jest prawo jazdy i masy auta i przyczepy. O tym było po wielokroć. Prawo jazdy mam mocne (CE), masy auta i mojej połodziówki się zgadzają, więc o tym problemie w ogóle nie myślę.

Szerokość jest i tyle istotna, że dopuszczalna dla każdego pojazdy to 2,5m.

Nie potrzebujemy zezwolenia, gdy (cytat ze strony GITD): "ładunek wystający poza boczne płaszczyzny obrysu pojazdu może być umieszczony tylko w taki sposób, aby całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem nie przekraczała 2,55 m, a przy szerokości pojazdu 2,55 m nie przekraczała 3 m, jednak pod warunkiem umieszczenia ładunku tak, aby z jednej strony nie wystawał na odległość większą niż 23 cm"

Jak przekroczymy powyższe to przekichane - zezwolenia, opłaty, pilot, itd...

megan

Wysłany: 2013-05-11, 16:15    [Cytuj]

dzięki za odpowiedź, wszystko już jasne dla mnie :)

Boober

Wysłany: 2013-05-18, 11:54    [Cytuj]

Niech się przyda. Fajnie byłoby zobaczyć na forum wyniki, zwłaszcza w zakresie oczekiwań i preferencji. W końcu anonimowa była ;-)

urbos
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-18, 13:06    [Cytuj]

Wypełnione, wysłane.

Mogę wiedzieć jaki temat pracy?

megan

Wysłany: 2013-05-20, 17:42    [Cytuj]

Dziękuję wszystkim za wypełnianie ankiety! Mam już wystarczająco dużo odpowiedzi, więc biorę się za analizę wyników :->

Urbos, praca mgr dotyczy rynku jachtów w Polsce. Ostateczne brzmienie tematu ustalę na końcu :mrgreen:
Jak wszystko zakończę, dam znać co z tego wyszło ;-)

Pozdrawiam ;*

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2013-05-21, 10:27    [Cytuj]

megan napisał/a:
Ostateczne brzmienie tematu ustalę na końcu :mrgreen:

A po napisaniu wstępu, czy przed? Bo wiadomo, że wstęp, jak tytuł, pisze się na końcu :mrgreen:

bb

Wysłany: 2013-05-21, 15:57    [Cytuj]

też wypełniłem i wysłałem. A co! :) gl

[ ODPOWIEDZ ]