Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

INNE - Ełk-drugie Mikołajki?

zenek - 2013-09-01, 10:31
Temat postu: Ełk-drugie Mikołajki?
Wracając z wizyty w "Delphi" w Olecku na chwilę zatrzymałem się w Ełku. Do niedawna dosyć dużym bez wyrazu mieście. W tej chwili Ełk naprawdę imponuje swoim wyglądem i zagospodarowaniem. Miasto jakby stanęło twarzą do jeziora. "Betonka" wzdłuż jego brzegów i urokliwe kawiarenki oraz bary już czekają na gości. Brakuje jedynie cumujących jachtów :-P . Stąd skojarzenie z Mikołajkami. Nie dziwię się, że Ełk tak zabiega o połączenie ze szlakiem WJM. Jest znakomicie przygotowany do przyjęcia wodniaków. Tylko kiedy oni dopłyną? Poniżej kilka fotek z bulwaru biegnącego wzdłuż Jeziora Ełckiego
Świerszcz - 2013-09-01, 12:19

zenek, miałem identyczne skojarzenia przejeżdżając przez Ełk . Duża zmiana na lepsze, pamiętam to miasto gdy było "takie sobie", jako że podróż z Wawy zajęła mi mniej czasu niż przewidywałem była chwila żeby zwolnić w Ełku...
familiant - 2013-09-01, 12:25

Ełk zawsze był sympatycznym miastem, ze względów politycznych w 1975 roku "stolicą" województwa zrobiono Suwałki. Gdyby wówczas zrobiono "stolicą" Ełk, dziś byłby jeszcze piękniejszy.
Piotr Lewandowski - 2013-09-01, 12:39

Dodajmy jeszcze przyzwoity dojazd koleją elektryczną z Warszawy. Ełk ma też obwodnicę, kolejkę wąskotorową, ciekawe trasy kajakowe itd. Jest nawet siedzibą diecezji... Polecam wszystkim.
MirekMors - 2013-09-01, 22:10

...diecezję ? :->
gdybym nawet doczekał połączenia Ełku z WJM, to nie wyobrażam sobie pływania na tej trasie swoim jachtem z położonym masztem. Już przeprawa przez kanały mnie wzdraga.

Tomek J - 2013-09-02, 07:31
Temat postu: Re: Ełk-drugie Mikołajki?
zenek napisał/a:
Nie dziwię się, że Ełk tak zabiega o połączenie ze szlakiem WJM. Jest znakomicie przygotowany do przyjęcia wodniaków. Tylko kiedy oni dopłyną?

Póki co kolejne 1,5 mln zł ma pójść na... studia uwarunkowań czy jak to się tam nazywa dotyczące pierwszego odcinka połączenia, tj sławetnego kanału Buwełno-Tyrkło oraz Tyrkło - Orzysz. Nikłym światełkiem w tunelu (przez który będzie przeprowadzony kanał? :mrgreen: ) może być łączne traktowanie tych etapów, a nie jak dotyczas - tylko kanał Buwełno - Tyrkło a dalej póki co wielka niewiadoma.

Tomek Janiszewski

Emill`76 - 2013-09-02, 08:17

Nawet gdyby nie udało się połączyć z WJM to w sumie tak czy inaczej mógłby być tam całkiem przyjemny szlak żeglugowy, ale pozostaje trudna kwestia przystosowania rzek łączących najciekawsze jeziora. Najbardziej atrakcyjne żeglugowo , to Łaśmiady połączone z Ułówki o łącznej powierzchni 1205 ha i Selment wlk 1273 ha . Dalej Selment połączony z jeziorem Stackim - odnogą przepięknego jeziora Rajgrodzkiego ( 1503 ha ) .
Myślę, że zwolennicy "ciszy" byliby zachwyceni ;-)

Sławek - 2013-09-06, 12:18

Emill`76 napisał/a:
Nawet gdyby nie udało się połączyć z WJM to w sumie tak czy inaczej mógłby być tam całkiem przyjemny szlak żeglugowy, ale pozostaje trudna kwestia przystosowania rzek łączących najciekawsze jeziora. Najbardziej atrakcyjne żeglugowo , to Łaśmiady połączone z Ułówki o łącznej powierzchni 1205 ha i Selment wlk 1273 ha . Dalej Selment połączony z jeziorem Stackim - odnogą przepięknego jeziora Rajgrodzkiego ( 1503 ha ) .

Myslę,że jak juz połaczysz wszystkie te jeziora, a do tego przekopiesz kanał do WJM to cisze szlag trafi. Do tego jak wprowadzisz zlewnie jezior Ełckich nie najczyszczych do WJM to nic dobrego dla WJM z tego nie wyniknie. I po trzecie gdybym miał sie przebijac przez rzeczki i kanały z Ełku na WJM jachtem to prościej i szybciej jak dla mnie jest zapakowac jacht na przyczepe i zawieśc ją w dowolne miejsce na WJM. Z punktu ekonomicznego i ekologicznego taki kanał nie ma sensu, no ale gminy na coś musza wydac pieniadze z UE, a każdy z obecnych włodarzy chce zasłynać dla potomnych jako Bob Budowniczy :mrgreen: I dlatego jak grzyby po deszczu mnozą sie rózne niedowazone pomysły w tym i nowa petla mazurska. Po czawrate zamieniajac rzeczki bardzo częsrto urokliwe w uregulowane kanały niszczysz je bezpowrotnie.

Sławek

extant - 2013-09-06, 12:27

Sławek napisał/a:
... gdybym miał sie przebijac przez rzeczki i kanały z Ełku na WJM jachtem to prościej i szybciej jak dla mnie jest zapakowac jacht na przyczepe i zawieśc ją w dowolne miejsce na WJM...

... ale nie dla każdej łódki jest to takie łatwe. ;-) :mrgreen:

Sławek napisał/a:
... I dlatego jak grzyby po deszczu mnozą sie rózne niedowazone pomysły w tym i nowa petla mazurska....

Takie "pomysły" rodzą się prawdopodobnie głównie dlatego, że na różne takie mniej lub bardziej "niedoważone pomysły" jest kasa z EU, ale na ich realizację (stety lub niestety)... już kasy nie ma. :-/

Sławek - 2013-09-06, 13:08

Cytat:
ale nie dla każdej łódki jest to takie łatwe.

Pewnie nie , Twój wybór. Kolega jeździ po PPJK jachtem 7,50 i nie stanowi to dla niego problemu. Dziesieciometrowce i wieksze niech stacjonuja na stałe na WJM. Każdy akawen wodny ma swoja specyfike, gdzie rozwija sie żeglarstwo lub inne sporty wodne adekwatne dla danego akwenu. Komu jednak na WJM za ciasno zapraszam nad Bałtyk. Też jest urokliwy i bardzo zróznicowany.
Bardzo fajnie podóżuje się palcem po mapie , to bym połączył tamto itd. Tak rozumujac to i Charzykowskie mozna połaczyc z WJM. A co tam dałoby radę. Przekopało by sie Brdę zrobiło z niej kanał do Wisły ,a potem juz zostaje tylko dokonczenie budwy Kanału Mazurskiego.

Sławek

Sławek - 2013-09-06, 13:42

Takich wielkich wizjonerów mamy więcej i nie jest to tylko specjalnośc mazurska. Wójt Gminy Krokowa poptrzył na mapę w swoim gabinecie i wymyslił sobie ,że skoro J. Zarnowieckie jest połaczone z Bałtykiem Piaśnicą to On wybudoje na jeziorze bezpieczna przystan dla jachtów morskich i połaczy szlakiem zeglugowym Bałtyk z jeziorem
Jakos tylko nie zauwazył ,że Piasnice przy ujsciu z morzem mozna przejśc na piechote z lekka tylko podkasając spodnie. Rzeka nadaje sie fajnie co najwyzej na spływy kajakowe. Aby była żeglowana trzebaby ja znacznie poszerzyc i zapewnic co najmnie 2 m wody zamiast 30 cm. Skąd wode wziąść tego Wójt nie wie oczywiście. NO i aby jachty z morza mogły wpływać to trzeba na plazy wybudowac wielkie falochrony z torem podejściowym sukcesywnie pogłebianym.

wszelakim wizjonerom zycze zdrowia :-D

Sławek

familiant - 2013-09-07, 18:02

dobrze że w przeszłości nie było ekooszołomów bo nie mielibyśmy m.in. ani szlaku WJM, jezior Augustowskich czy kanału Elbląskiego .
Sławek - 2013-09-07, 19:51

familiant napisał/a:
dobrze że w przeszłości nie było ekooszołomów bo nie mielibyśmy m.in. ani szlaku WJM, jezior Augustowskich czy kanału Elbląskiego .

Wszystkie te kanały powstały ze względów gospodarczych jako drogi wodne służące do przewozu towarów, czyli miały uzasadnienie ekonomiczne. Zresztą Kanał Elbląski był ostatnim kanałem, bo rozwijająca się siec kolejowa położyła kres takim inwestycjom. Budowanie kanałów tylko dla zaspokojenia ambicji lokalnego władcy i garstki żeglarzy, na zasadzie jak byłoby fajnie sobie raz popłynąć do Ełku jest właśnie oszołomstwem.

Sławek

Robert W - 2013-09-08, 07:31

Sławek napisał/a:
familiant napisał/a:

Wszystkie te kanały powstały ze względów gospodarczych jako drogi wodne służące do przewozu towarów, czyli miały uzasadnienie ekonomiczne...
Sławek

Turystyka to też ekonomia :-) i to z dużym potencjałem

Sławek - 2013-09-08, 17:15

Robert W napisał/a:
Sławek napisał/a:
familiant napisał/a:

Wszystkie te kanały powstały ze względów gospodarczych jako drogi wodne służące do przewozu towarów, czyli miały uzasadnienie ekonomiczne...
Sławek

Turystyka to też ekonomia :-) i to z dużym potencjałem

Ba istnieje droga wodna z Warszawy na WJM. I tylko nieliczni płyną Pisą, większość trzyma swoje jachty na Mazurach dojeżdżając tam samochodami. Ile jachtów będzie wlokło się śluzami i kanałami aby zacumować w Ełku ? Turystyka w Ełku może świetnie się rozwijać bez połączenia z WJM. Te nieduże jeziora świetnie nadają się na rekreacje jednodniową, która tam się rozwija.
Zresztą proszę bardzo niech prywatna firma wybuduje takie połączenie i czerpie z tego zyski. Dlaczego podatnik ma płacić miliardy złotych za marzenia garstki żeglarzy, i kilku lokalnych władców. Uważam, że te pieniądze są potrzebne w tym regionie, ale można i należy wydać je sensowniej.

Sławek

Emill`76 - 2013-09-08, 19:15

Sławek napisał/a:
Emill`76 napisał/a:

Myslę,że jak juz połaczysz wszystkie te jeziora, a do tego przekopiesz kanał do WJM to cisze szlag trafi. Do tego jak wprowadzisz zlewnie jezior Ełckich nie najczyszczych do WJM to nic dobrego dla WJM z tego nie wyniknie.

Sławek

Sławku, poza jeziorem Ełckim , większość jezior na pojezierzu Ełckim ma wodę czystą. Czystszą niż na większości WJM

Sławek - 2013-09-08, 19:47

I chcesz połączyć te wszystkie jeziora ? To są różne ekosystemy Jezioru Ełckiemu tym nie pomożesz innym możesz zaszkodzić. Już pisałem fajnie podróżuje się palcem po mapie, ale nijak ma to się do rzeczywistości.

Sławek

Emill`76 - 2013-09-08, 19:59

Sławek napisał/a:
I chcesz połączyć te wszystkie jeziora ? To są różne ekosystemy Jezioru Ełckiemu tym nie pomożesz innym możesz zaszkodzić. Już pisałem fajnie podróżuje się palcem po mapie, ale nijak ma to się do rzeczywistości.

Sławek

kilka jezior, o których pisałem wcześniej , teoretycznie są połączone rzekami. Tyle , że nie przystosowane do żeglugi. Z łaśmiad rzeką przez straduńskie do jeziora Ełk , ale śluza w stradunach uniemożliwia przepłyniecie.

Sławek - 2013-09-08, 20:05

Emil śluza czy jaz piętrzący ? Jak zamiast tych małych rzeczek zrobisz z nich kanały to zniszczysz je bezpowrotnie oraz wszystko to co w nich żyło i żyło obok nich. Warto ?

Sławek

Emill`76 - 2013-09-08, 20:14

Sławek napisał/a:
Emil śluza czy jaz piętrzący ? Jak zamiast tych małych rzeczek zrobisz z nich kanały to zniszczysz je bezpowrotnie oraz wszystko to co w nich żyło i żyło obok nich. Warto ?

Sławek

A chyba faktycznie jaz ;-)

MirekMors - 2013-09-09, 08:11

Sławku, naprawdę myślisz, że pogłębienie rzeczki do 1,5 - 2 m. zniszczy w nich bezpowrotnie życie ?
U mnie w W-wie oprócz inwazji dzików, saren, bażantów pojawiły się ostatnio zaskrońce.

Sławek - 2013-09-09, 09:49

MirekMors napisał/a:
Sławku, naprawdę myślisz, że pogłębienie rzeczki do 1,5 - 2 m. zniszczy w nich bezpowrotnie życie ?
U mnie w W-wie oprócz inwazji dzików, saren, bażantów pojawiły się ostatnio zaskrońce.

To nie tylko pogłebienie ,ale i umocnienie brzegów, czyli zastapienie brzegów naturalnych sztucznymi umocnieniami, wyprostowanie meandrów i przede wszystki zapewnienie wody w cieku. Co Ci da soamo pogłebienie, gdzy w rzece płynie przykładowo 200 l/s, a potrzeba 2 m/s. Do tego powinna to byc woda prawie stojąca. Popatrz Niemcy zaczeli budwoać Kanał Mazurski. Aby zapewnić w nim odpowiednią ilośc wody musieli pobudowac kilka potęznych sluz. Do tego planowane było dalsze podpietrzenie wody w WJM. Masz przepiękna mała rzeczke wijacą sie w terenie ,a zastepujesz ją kanałem ze stagnujaca wodą poprzegradzaną sluzami.
I jeszcze jedno. WJM dlatego sa piękne bo sa róznorodne. Kto chce pływac jachtostradą ten pływa. KTo woli popływac omegą po np Goładpiwie , czy innym bocznym trudnodostepnym akwenie ten sie tam wybiera. Nie wszędzie musza dotrzeć 10 metrowe hotelowce. Jeziora Stręgiel jest łatwo dostepne wystarczy przepłynąć kjrótki odcinek Sapiny. czy jest tam duzo jachtów. Nie bo lezy na uboczu głównego szlaku. Komu WJM za ciasne zapraszam nad Bałtyk. Ilu żeglarzom będzie sie chciało pchac kilka dni kanałami z Ełku. Bęa to jednostki. Pomyśl o opłacalności ekonomicznej takiej inwestycji.

Sławek

MirekMors - 2013-09-09, 21:37

Się zgadzam.
Danuta876 - 2013-11-04, 11:44

Ale tu jest pięknie :)
Prem - 2013-11-06, 08:15

Sławek napisał/a:

I jeszcze jedno. WJM dlatego sa piękne bo sa róznorodne. Kto chce pływac jachtostradą ten pływa. KTo woli popływac omegą po np Goładpiwie , czy innym bocznym trudnodostepnym akwenie ten sie tam wybiera. Nie wszędzie musza dotrzeć 10 metrowe hotelowce.
Sławek

Powiem jeszcze jedno: Kto nie pływa w ogóle, a chce ciszy i spokoju, ten je bez trudu znajdzie. Ja przynajmniej nie mam z tym żadnych problemów nawet w środku sezonu :-)

drzazy - 2013-11-10, 22:33

Skoro tak jesteśmy przy jeziorach pojezierza ełckiego, to jak dla mnie mają tam najpiękniejsze jezioro w kraju , czyli jezioro rajgrodzkie .
tropiciel - 2013-11-10, 23:46

w ostatnim czasie kiedy komuś mówię że jestem z samego centrum (serca Mazur) to dużo osób pyta się czy z pchEłku, choć ostatnie 30 lat spędziłem w Giżycku.

Tak więc kaszana medialna robi swoje

jachtyzklasą - 2013-11-11, 10:31

drzazy napisał/a:
Skoro tak jesteśmy przy jeziorach pojezierza ełckiego, to jak dla mnie mają tam najpiękniejsze jezioro w kraju , czyli jezioro rajgrodzkie .

Hmm, zainteresowałeś mnie. Warto by je spenetrować, wygląda naprawdę ciekawie :-)