Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

Jeziorak - Jeziorak nowym cudem Polski

drawa - 2012-10-24, 07:13
Temat postu: Jeziorak nowym cudem Polski
Po trwającym ponad 3 miesiące głosowaniu, jezioro z Warmii i Mazur pokonało między innymi łódzką Manufakturę, zamek w Łańcucie i podziemia krakowskiego rynku.Chętnych do prestiżowego tytułu było aż 32. Oprócz jeziora Jeziorak, wśród siedmiu nowych cudów Polski znalazły się: Stary Browar w Poznaniu, Termy Uniejów, Zamek Czocha, Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Muzeum Wsi Mazowieckiej i Fort Gerharda w Świnoujściu.

Poza czołówką pozostały między innymi Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu czy Stocznia Gdańska. Stawka była wysoka, bo chodziło nie tylko o tytuł, ale też o to, by znaleźć się w prestiżowym przewodniku po nowych cudach Polski, który zostanie wydany przez "National Geographic Traveler" w przyszłym roku.

Jezioro Jeziorak to jezioro rynnowe, najdłuższe naturalne jezioro w Polsce i jedno z trzech największych w Krainie Tysiąca Jezior. Na Jezioraku jest aż 16 wysp. Na Wielkiej Żuławie - największej wyspie śródlądowej w Europie - są pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu. Dzięki Kanałowi Elbląskiemu z Jezioraka można dopłynąć do morza.żródło

czoboki - 2012-10-24, 23:00

No i fajnie. Koniecznie muszę tam zawitać :-)
węzełek - 2012-10-25, 09:34
Temat postu: Re: Jeziorak nowym cudem Polski
drawa napisał/a:
[u].... Dzięki Kanałowi Elbląskiemu z Jezioraka można dopłynąć do morza.żródło

Właściwie można było, bo teraz niby na dwa lata jest zamknięty z powodu remontu. Jeżeli ma on tak wyglądać jak budowa naszych wspaniałych autostrad, to możemy nie doczekać końca tego ,,odświeżania" :lol: ale jezioro to na pewno jest ciekawe.

czoboki - 2012-10-25, 11:06
węzełek napisał/a:

Właściwie można było, bo teraz niby na dwa lata jest zamknięty z powodu remontu. Jeżeli ma on tak wyglądać jak budowa naszych wspaniałych autostrad, to możemy nie doczekać końca tego ,,odświeżania" :lol: ale jezioro to na pewno jest ciekawe.

:-x
Sorry, ale czy wszędzie ktoś musi coś takiego napisać? Nie można się powstrzymać od tego typu komentarzy? Jest dział do takich tekstów, tam sobie piszcie. :-P
Każdy temat musi tym być zaspamiony? :-/

Na Jezioraku byłem parę lat temu przez tydzień i zdecydowanie muszę tam wrócić. Bardzo mile wspominam.

węzełek - 2012-10-25, 11:09

Może masz rację :oops:
maciekzb - 2012-10-25, 11:21

Z tym zamykaniem to nie jest do końca tak. Kanał ma być zamkniety do żeglugi tylko na wykonanie prac, które tego wymagają. Wykonawca twierdzi, że w razie czego będzie się odbywał ruch wahadłowy. Póki co można dopłynąć na zalew a dla planujących podróż w przyszłym sezonie proponuję obserwować komunikaty i zarządzenia RZGW.
Co do Jezioraka to nic ciekawego, nie przyjeżdżajcie, tu wieje nudą, żeglarze są nieprzyjaźnie traktowani i wogóle jest be.... 8-)

czoboki - 2012-10-25, 11:21

:-) sorry, ale mnie to po prostu trochę drażni :-)

Parę fotek z Jezioraka z 2008 roku. Na potwierdzenie słów maciekzb
Jeziorak 2008

węzełek - 2012-10-25, 12:00

czoboki napisał/a:
:-) sorry, ale mnie to po prostu trochę drażni :-)

Parę fotek z Jezioraka z 2008 roku. Na potwierdzenie słów maciekzb
Jeziorak 2008

Marku, jak się nazywa to miejsce w którym było zrobione zdjęcie nr. 11?

czoboki - 2012-10-25, 12:04

To z rowerami wodnymi? Iława :-) Port "Pod Omegą" :-)
węzełek - 2012-10-25, 12:07

Pięknie Dziękuję !
I jeżeli nie nadużywam Twojej cierpliwości to 9 ? :-D

czoboki - 2012-10-25, 12:12

Głowy nie dam, ale tak na 99% to zachodni brzeg trochę powyżej miejscowości Makowo.

Ja tam byłem tylko raz w życiu, więc mogę się mylić, ale pewnie są tu tacy którzy rozpoznają skąd zdjęcie robione (o ile pamiętam to 8 robione było z tego samego miejsca).

maciekzb - 2012-10-25, 12:20

czoboki napisał/a:
Głowy nie dam, ale tak na 99% to zachodni brzeg trochę powyżej miejscowości Makowo.

Ja tam byłem tylko raz w życiu, więc mogę się mylić, ale pewnie są tu tacy którzy rozpoznają skąd zdjęcie robione (o ile pamiętam to 8 robione było z tego samego miejsca).
Potwierdzam :-)
węzełek - 2012-10-25, 12:21

Dziękuję jeszcze raz ! :-D
Ale wygląda na to ,ze moje podejrzenia w stosunki do zagadki Extanta, są bezpodstawne. :cry:

piotrb - 2012-10-25, 18:56
Cytat:
Jeziorak, wśród siedmiu nowych cudów

łał, ta ja jako ósmy cud :mrgreen: zapraszam na Jeziorak, i nie słuchajcie kolegi maciekzb, od 9 lat jak tam bywam nikogo nie ubili :-P

czoboki - 2012-10-25, 18:59

Może przerwy są dłuższe niż 9 lat? ;-)

Prędzej lub później, ale na 100% znów zawitam na Jeziorak :-)

maciekzb - 2012-10-26, 07:19
piotrb napisał/a:
Cytat:

łał, ta ja jako ósmy cud :mrgreen: zapraszam na Jeziorak, i nie słuchajcie kolegi maciekzb, od 9 lat jak tam bywam nikogo nie ubili :-P
Ech Piotrze, teraz zjadą się wszyscy i nie będziemy mieli gdzie pływać :cry:
:mrgreen:

zenek - 2012-10-26, 07:23

Martwcie się lepiej aby jakiś nawiedzony ekolog z odpowiednim poparciem nie wymyślił Jeziorakowego Parku Narodowego bo wtedy faktycznie z pływaniem będzie kłopot :mrgreen: .
drzazy - 2012-10-30, 12:53
maciekzb napisał/a:
piotrb napisał/a:
Cytat:

Ech Piotrze, teraz zjadą się wszyscy i nie będziemy mieli gdzie pływać :cry:
:mrgreen:
Oj nie opowiadajcie , w tym roku na regatach właśnie kwidzyniaków pare dziur zostało zrobionych w burtach, a ile stłuczek było , jedna wywrotka też . I ja tam byłem miód i wódkę piłem.Pozdrawiam.
D@reC - 2012-10-30, 18:00

Także polecam Jeziorak miałem przjemność tam pare razy zagościć, jest to piękne ,godne polecenia super jezioro, tym bardziej, że można sobie zrobić fajną rundkę z Iławy Jeziorakiem kanałami na j.Drwęckie, aż po Szeląg Wielki i Szeląg Mały zwłaszcza jeżeli ktoś lubi ciszę spokój i piękną przyrodę jest co podziwiać.A co jest godne do powielenia na WJM (jak już kiedyś opisywałem na forum) to darmowe keje przy wyspach oraz kibelki i śmietniki, przynajmniej tak było 2009 r.dzięki czemu naprawdę było czysto i nie było obawy ,że można wdepnąć na minę.Gdyby jeszcze ceny czaterów były podobne jak na WJM to byłoby juz super.
drzazy - 2012-10-31, 09:12

Jeziorak i okolice to świetne miejsce odpoczynku nie tylko latem , korzystam także z tego akwenu zimą . Wprost wymarzone miejsce do uprawiania Tripskate . Dla obytych z Jeziorakiem gdzie zostało wykonane to foto ?
piotrb - 2012-11-02, 04:12

drzazy napisał/a:
Jeziorak i okolice to świetne miejsce odpoczynku nie tylko latem , korzystam także z tego akwenu zimą . Wprost wymarzone miejsce do uprawiania Tripskate . Dla obytych z Jeziorakiem gdzie zostało wykonane to foto ?

okolica Chmielówki :!: :mrgreen: co wygrałem :?:

Adam Żyszkowski - 2012-11-02, 05:21

a ta "dziura" między lądami to nie przejście między Gierczakami przypadkiem?
drzazy - 2012-11-02, 10:03

Pudło obaj nie trafiliście , jest to dość znane miejsce .
drzazy - 2012-11-02, 10:21

Podpowiedź - w tyle za tripskajterami bardzo charakterystyczna kępa drzew, tym razem foto zrobione właśnie tam . Jest to obowiązkowe miejsce na ognisko i małą przerwę w wycieczce po lodzie . Dodam też że dla lodołazów jest to miejsce szczególnie niebezpieczne każdego roku.Pozdrawiam. PS. krajobraz zimowy myli co nie ?
drzazy - 2012-11-04, 00:47

No co jest ? Półwyspu Indyjskiego nie poznajecie ?
Adam Żyszkowski - 2012-11-04, 01:00

Nie, za rzadko bywam na Jezioraku :-(
strazak1 - 2012-12-12, 20:09

D@reC napisał/a:
Także polecam Jeziorak miałem przjemność tam pare razy zagościć, jest to piękne ,godne polecenia super jezioro, tym bardziej, że można sobie zrobić fajną rundkę z Iławy Jeziorakiem kanałami na j.Drwęckie, aż po Szeląg Wielki i Szeląg Mały zwłaszcza jeżeli ktoś lubi ciszę spokój i piękną przyrodę jest co podziwiać.A co jest godne do powielenia na WJM (jak już kiedyś opisywałem na forum) to darmowe keje przy wyspach oraz kibelki i śmietniki, przynajmniej tak było 2009 r.dzięki czemu naprawdę było czysto i nie było obawy ,że można wdepnąć na minę.Gdyby jeszcze ceny czaterów były podobne jak na WJM to byłoby juz super.

Wróciły wspomnienia:

piotrb - 2012-12-13, 21:20

a jaka jest z tym drzewem związana historia? lubię takie ciekawostki :-D
D@reC - 2012-12-13, 22:34

super fotki Strażak1 ja mam też kolekcje którą często oglądam zwłaszcza w te mroźne wieczory zimowe hehehe....fakt jest co wspominać
maciekzb - 2012-12-14, 08:30

Która to śluza? Przyznaję się, że nie poznaję :oops:
Miałem podobną przygodę. Z kolegami trafiliśmy, na rejsiku jesiennym, na ogromną kępę tataraku, która blokowała wejście na śluzę Zieloną. My ją rozdrobnilismy kotwicami. Przynajmiej ciepło się zrobiło w październikowy chłodny dzień. :-P

Adam Żyszkowski - 2012-12-14, 09:01

Na Zieloną mi wygląda. Pasuje zakręt (z satelity przez guglmapy tak widać), poza tym kolory barierek pasują.

zobacz to zdjęcie - było zrobione właśnie na Zielonej:

strazak1 - 2012-12-14, 19:37

piotrb napisał/a:
a jaka jest z tym drzewem związana historia? lubię takie ciekawostki :-D

Działo się to sporo lat temu.
W tamtej okolicy, spacerując w okolicach wspomnianego drzewa, lasu i jeziora spotykała się przygodnie spotkana para - On i Ona. Efektem tych spotkań była przysięga miłości - wiecznej miłości, jak to stojące wiecznie żywe (ówczas) drzewo. Śluby zostały złożone pod drzewem, a ono miało świadczyć o ich czystości.
Niestety, natura ludzka okazała się silniejsza - te silne drzewo w kolejnym roku uschło. :-(

Ciąg dalszy wspomnień znad Jezioraka

D@reC - 2012-12-14, 23:47

sorki ,że nie dopisałem oczywiście jest to śluza Zielona właśnie wracaliśmy z Szeląga...dołączyłem jeszcze inne zdjęcia Zielonej i drugiej śluzy w Miłomłynie oraz widok na Widłągi...w odwrotnej kolejności :)
Janm - 2013-09-07, 06:47

Chyba na Szałkowskim w/w pówyspu ,, Indyjskiego " gdyby było o tyci w lewo to byłbym pewny :-D a tak ???
Pozdrawiam