Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

INNE - rozpocząłem sezon :-)

Adam Żyszkowski - 2012-04-07, 20:06
Temat postu: rozpocząłem sezon :-)
Na razie nim: :mrgreen:

Drugi niebieski musi poczekać do długiego weekendu a czarny, przy moim tempie to pewnie jeszcze ze trzy lata...

Nie pamiętam, czy się kiedykolwiek chwaliłem. Ale jak usłyszałem dzisiaj ten charakterystyczny dźwięk silnika, lekko klepiących zaworów, do tego doszedł charakterystyczny zapach... Gęba mi się cieszy do tej pory. :mrgreen:

Bodo - 2012-04-07, 20:08

Rozumiem, że już jesteś na emeryturze?...... :mrgreen: :mrgreen: ... bo z takim sprzętem, weryfikacji w 1990 roku, nie miałeś prawa przejść..... :mrgreen:
DAREK_WYSZKÓW - 2012-04-07, 20:14

Ty masz nowszy model, u mnie na sąsiedniej ulicy znajomy ma/jeździ Fiatem ok 30-letnim ...
mazury.info.pl - 2012-04-07, 20:23

O! Fajne. :-D Jest to oryginalny radiowóz czy współczesna rekonstrukcja?

W naszej portalowej giełdzie, w ogłoszeniach drobnych jest motorówka do kompletu (jeszcze chyba z napisami Policja - na zdjęciu zamalowane). Niestety to już współczesna łódź Harpun. :-P

Bodo - 2012-04-07, 20:29

mazury.info.pl napisał/a:
..... jest motorówka do kompletu..... :-P

To brakowałoby jeszcze helikoptera ...... :mrgreen: ... i ... 07 Zgłoś Się..... :mrgreen: :mrgreen:

piotrb - 2012-04-07, 20:31
Temat postu: Re: rozpocząłem sezon :-)
Super, pamiętam jak wujek z Katowic przyjechał takim radiowozem do Wa-wy na coś tam...
Ojciec wystawił swój samochód z garażu żeby ukryć MO, a dla mnie mnie była zajefajna zabawa sygnałem akustycznym.... do kompletu mam zaburtowego Evina 56r :mrgreen:

a i jeszcze dostrzegłem te charakterystyczne dla tamtych czasów żółte światła przeciwmgielne, to było coś :mrgreen:

marekj - 2012-04-07, 20:32
Temat postu: Re: rozpocząłem sezon :-)
Adam Żyszkowski napisał/a:
Na razie nim:

Choć samochód traktuję wyłącznie jako środek transportu to pełen szacun, fajne cacko. Czy w "Legendach PRL" na TVN Turbo już wystąpiłeś? Kiedyś widziałem odcinek z nyską milicyjną.

mazury.info.pl - 2012-04-07, 20:33

Bodo napisał/a:
..... jest motorówka do kompletu..... :-P

To brakowałoby jeszcze helikoptera ...... :mrgreen: ... i ... 07 Zgłoś Się..... :mrgreen: :mrgreen:

07 to już chyba "poldkiem" jeździł.

Adam Żyszkowski - 2012-04-07, 20:51

O! Fajne. :-D Jest to oryginalny radiowóz czy współczesna rekonstrukcja?

Oryginalne, milicyjne, fiaty niestety uległy biodegradacji, te auta już fabrycznie miały zaszczepioną korozję :-(

Kilka lat temu zamieniłem miejsce na obozie żeglarskim na niebieskiego fiata. Chwilę potem od kolegów dostałem koguta z napisem Milicja, przemiennik sygnałów, itd. :-) Potem była duża impreza połączona z montażem wszystkiego. A potem *ocenzurowano_automatycznie* i skompletowałem resztę. Muszę tylko znaleźć obrotowy kogut na niskiej podstawie (są, ale ze stroboskopem, a to nie to) i stary bagażnik, żeby na nim zamontować całość.

A auto ma już 35 lat :-)

A jak już się chwalić to mam jeszcze taki wynalazek, w fazie permanentnego remontu od kilku lat:

mazury.info.pl - 2012-04-07, 20:55

Czy ten drugi będzie karetką z czasów PRL?
mazury.info.pl - 2012-04-07, 20:56

Aha jeszcze jedno. Widzę, że masz "normalne" rejestracje. Jeździsz tym fiatem po ulicach w mundurze? Dlaczego nie masz żółtych tablic?
piotrb - 2012-04-07, 21:05

no to zapodałeś wspomnienia.... :-D
kolega miał taką karetkę na początku lat 90-tych, na disco zabierał komplet 5+5+n..... :mrgreen:

mazury.info.pl - 2012-04-07, 21:06

Na zdjęciu widać jeszcze półmatowe szyby z tyłu. Dlatego zapytałem. Ojciec kolegi taką jeździł w pogotowiu.
marekj - 2012-04-07, 21:10

Zbyszek, ale to jest jakaś wydłużona wersja, popatrz na szyby. Były takie karetki? Wiem, że w standardowym kombi żeby zmieścić nosze był inny fotel kierowcy z odchudzonym oparciem.
Adam Żyszkowski - 2012-04-07, 21:10

Raczej karawanem. :mrgreen: On pracował w warszawskim MPUK, potem trafił w prywatne ręce przedsiębiorcy działającego w tej samej branży. A ja znalazłem go na pewnym portalu ogłoszeniowy, w dziale z karawanami :-) Nie spałem przez tydzień, kupiłem :-)

O przedłużonych kombi wiadomo bardzo niewiele, wiadomo, że "wyprodukowano" ich kilkadziesiąt sztuk, chyba w OBR Falenica. One są trochę krótsze od ogólnie znanych 125p "jamników", które miały trzy rzędy siedzeń. Tu raczej chodziło o to, żeby zmieścił się pasażer wraz z opakowaniem.

Karetki pogotowia były robione generalnie na zwykłym kombi.

mazury.info.pl - 2012-04-07, 21:22

Rzeczywiście. Wydawał mi się jakiś długi... ale oryginał ostatnio widziałem kilkadziesiąt lat temu. :mrgreen:
Adam Żyszkowski - 2012-04-07, 21:28

Aha jeszcze jedno. Widzę, że masz "normalne" rejestracje. Jeździsz tym fiatem po ulicach w mundurze? Dlaczego nie masz żółtych tablic?

Przede wszystkim jeżdżę z żółtym kogutem i po cywilu. Niebieski na co dzień mieszka schowany w bagażniku, żeby nie drażnić prawdziwych Policjantów. Generalnie niebieski (i czerwony) kogut jest zastrzeżony dla odpowiednich służb. Biały pasek na niebieskim tle na 95% ciągle też, ale to akurat przechodzi bo już nie ma takich radiowozów. Więc do końca nie wiadomo, czy wolno mi tak jeździć, więc z tego korzystam :-) Kontroli miałem wiele, zawsze się zaczyna od pytania czy tak wolno (odpowiadam pytaniem: a jest taka firma?), potem Policjanci gdzieś dzwonią, pytają, a na koniec się cieszą i robią sobie zdjęcia. Nie chcę przesadzać z podobieństwem do prawdziwej formacji, uważam, że można się bawić, ale z rozsądkiem.

Mundur zakładam przy okazji zlotów, rajdów czy ślubów (bo i takie zdarza mi się wozić). Niebieski kogut tylko wtedy, gdy wiem, że mogę sobie na to pozwolić.

A żółtych tablic po prostu nie chcę dla tego auta. Fiat jest repliką, a nie oryginałem, poza tym ma gaz (jeszcze przez rok, potem butla traci ważność, więc instalacja wyleci) więc tak do końca nie powinien dostać żółtych tablic. A praktycznie jedyną zaletą żółtych tablic jest brak obowiązku zachowania ciągłości OC. U mnie na wsi roczne OC za to auto kosztuje niecałe 300zł, więc można zaszaleć.

Żółte dostanie Bardzo Duży Fiat, czyli karawan, ale to za jakiś czas.

MirekMors - 2012-04-07, 22:00

Poszukam pamiątek po moim. Dam znać gdy coś znajdę.
Szaman3 - 2012-04-08, 07:04

A ja mam takiego Malucha z 1984 roku. Pierwszy rocznik z wzmocnionymi hamulcami i nowymi felgami. A reszta "prawdłowa" czyli mały licznik, odpalany linką, metalowe zderzaki :-D
Adam Żyszkowski - 2012-04-08, 07:50

Mariusz Główka napisał/a:
A ja mam takiego Malucha z 1984 roku.

Cudny! Mariusz, my się chyba pierwszy raz spotkaliśmy (w realu) przy okazji zderzaka, prawda? Mam nadzieję, że nie pozbyłeś się tych czarnych tablic :-)

Szaman3 - 2012-04-08, 09:10

A ja mam takiego Malucha z 1984 roku.

Cudny! Mariusz, my się chyba pierwszy raz spotkaliśmy (w realu) przy okazji zderzaka, prawda? Mam nadzieję, że nie pozbyłeś się tych czarnych tablic :-)

Niestety musiałem sie pozbyć, bo go przerejestrowałem na siebie. Ale w planie mam żółte teblice :-)
Spotkaliśmy się przy okazji zderzaka, ale pierwszy raz w realu to trochę wcześniej. Na Niedżwiedzim Rogu w porcie. Jakiś obóz prowadziłeś. :-)

kursmazury - 2012-04-08, 09:25

Adam, chylę czoła!!!
Za jakieś dwa tygodnie sprowadzam na warsztat oryginalnego milicyjnego Jesiona II z kompletną zabudową, też mam zamiar wykonać pełną rekonstrukcję techniczno-wizualną. Może kiedyś się oba cudka spotkają :)

Bodo - 2012-04-08, 10:19

kursmazury napisał/a:
...... Może kiedyś się oba cudka spotkają :)

Będzie można nakręcić "Szaleństwo Majki Skowron II" ...... :mrgreen:

Globus - 2012-04-08, 10:58

Wiele osób jest ciągle zakochanych w "Maluchach". Mój kolega zbiera wszystko co z nimi związane i oczywiście takim sam jeździ.
http://www.kolekcja126.pl/

niutka - 2012-04-08, 13:02

To niedługo będziecie mogli spotykać się także na zlotach miłośników aut z przeszłością. ;-) Garbusy też są piękne. Ma ktoś może? I mam pytanie. Czy posiadanie takiego auta wiąże się z ciągłymi naprawami? Trzeba ciągle przy nim coś dłubać? Jak to jest u Was?
Artur 66 - 2012-04-08, 18:14

Te stare auta mają tę zaletę, że można je naprawić przy pomocy paru kluczy i młotka ;-) :lol: .
Z tymi nowszymi, to bez komputera nie podchodź. W nich nie wymieni się niestety jakiejś części, np. w pompie paliwa, trzeba od razu wymieniać cały układ :-> .

mazury.info.pl - 2012-04-08, 18:23

Wszystko jest teraz niestety tak robione, żebyś odwiedzał serwis lub najlepiej kupił nowe.
niutka - 2012-04-08, 19:09

Racja, z tym się zgadzam. Na tym polega wyjątkowość starych aut. Nie dość, ze piękne, to mają jeszcze duszę.
Artur 66 - 2012-04-09, 08:46

niutka napisał/a:
Na tym polega wyjątkowość starych aut. Nie dość, ze piękne, to mają jeszcze duszę.

Te nowe taż mają duszę 8-) ... tyle, że cyfrową :-P :mrgreen:

niutka - 2012-04-09, 09:02

Artur 66 napisał/a:
Te stare auta mają tę zaletę, że można je naprawić przy pomocy paru kluczy i młotka ;-) :lol: .
Z tymi nowszymi, to bez komputera nie podchodź. W nich nie wymieni się niestety jakiejś części, np. w pompie paliwa, trzeba od razu wymieniać cały układ :-> .

Ale czy to nie jest tak ,że najlepiej, gdy naprawia się je samemu, bo w innym wypadku można stracić krocie na naprawy? Moja znajoma kiedyś właśnie nabyła starego Garbusa, ale zanim zaczęła nim jeździć, musiała oddać do warsztatu i tam niemal rok przywracano go do sprawności. Śmiem twierdzić, że swobodnie za tę kwotę kupiłaby kilkuletnie sprawne auto. Ciężko dziś kupić takie "auto z duszą" w dobrym stanie.

A jaka to jest dusza cyfrowa? :roll: ;-)

Adam Żyszkowski - 2012-04-09, 16:21

Niestety musiałem sie pozbyć, bo go przerejestrowałem na siebie. Ale w planie mam żółte teblice :-)

:-( Szkoda. A wystarczy zgubić. Jakieś oświadczenie się pisze w wydziale komunikacji.

Artur 66 - 2012-04-09, 19:34

niutka napisał/a:

A jaka to jest dusza cyfrowa? :roll: ;-)

Taka złośliwa bestia :evil: , jak jej coś odbije to wszystko zablokuje i bez lawety i serwisu nie popuści :-P :mrgreen:

MirekMors - 2012-04-09, 20:05

:-( Szkoda. A wystarczy zgubić. Jakieś oświadczenie się pisze w wydziale komunikacji.

Ze starymi tablicami nic nie da się zrobić. Dopuki są-OK. Zniszczenie lub zgubienie skutkuje wymianą na białe.

Adam Żyszkowski - 2012-04-10, 13:03

MirekMors napisał/a:

Ze starymi tablicami nic nie da się zrobić. Dopuki są-OK. Zniszczenie lub zgubienie skutkuje wymianą na białe.

Masz rację, ale tu chodzi o to, żeby je zachować. Niech wiszą na ścianie w garażu, a zabierasz je ze sobą na zloty. Wtedy,jak jest "wystawa" zlotowych aut zakładasz te czarne. Uważam, że auto wygląda lepiej jak ma tablice z epoki niż współczesne białe czy nawet żółte.