Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

Mazury zimą - Aktualne warunki narciarskie na Mazurach - sezon 2017/2018

mazury.info.pl - 2008-12-28, 14:02
Temat postu: Aktualne warunki narciarskie na Mazurach - sezon 2017/2018
W tym wątku będą pojawiały się informacje na temat aktualnych warunków narciarskich na mazurskich stokach.
Raz w tygodniu przed weekendem (w piątek) będą publikowane komunikaty narciarskie dla poszczególnych stoków.

Aktualny wykres temperatury na Mazurach - dane z automatycznej stacji pogody w Giżycku.

Posty dotyczące ubiegłego sezonu przeniosłem do forumowego archiwum

mazury.info.pl - 2017-11-28, 17:26

Spadł pierwszy śnieg, który od razu topnieje.
plitkin - 2017-11-28, 18:36

mazury.info.pl napisał/a:
Spadł pierwszy śnieg, który od razu topnieje.

Pierwszy i drugi sbieg w tym sezonie musiałeś przegapić lub zaspać ;) Dzisiaj spadł po raz trzeci i faktycznie topnieje. Temp. w Gizycku 0,5 stopnia.

mazury.info.pl - 2017-12-01, 01:24

Spadło kilka cm śniegu. Wciąż pada. Wg prognoz ma napadać do kilkunastu cm. Temperatura w okolicach zera.
mazury.info.pl - 2017-12-14, 12:21

W tej chwili pada mokry śnieg.
mazury.info.pl - 2017-12-31, 07:52

W Giżycku spadło ok.2cm swieżego, mokrego sniegu. Topnieje.
szuwarek13 - 2017-12-31, 08:11

W Giżycku spadło ok.2cm swieżego, mokrego sniegu. Topnieje.

A to nie wróżenie z fusów ;-) a gdzie focia :mrgreen:

jachtyzklasą - 2018-01-15, 15:46

Stok na Pięknej Górze w Gołdapi - armatki pracują.
mazury.info.pl - 2018-01-17, 03:40

Napadało świeżego śniegu. Silny wiatr tworzy zaspy.
jachtyzklasą - 2018-01-18, 22:20

Na naśnieżony armatkami stok Na Pięknej Górze w Gołdapi dopadało świeżego śniegu. Oficjalne otwarcie wyciągu i stoku jutro, ale dzisiaj już wszystko działało. Czynny był orczyk na stoku 650m i wyrwirączka na stoku 200m.
Valas - 2018-01-21, 19:49

Byłem dziś i się najeździłem mimo że było całkiem sporo ludzi. Zacząłem koło 14 i wtedy była kolejka na kilka minut ale kiedy kończyłem po 17 można już było jeździć prawie na okrągło. Szkoda, że strome trasay przy krótszym orczyku i kanapie nie chodzą i co gorsza nie widać na nich żadnych przygotowań :( Jeśli ktoś się wybiera samochodem nie polecam skrótu przez Jakunówkę - zbity śniegolód więc powyżej 50km/h to już extrim
mazury.info.pl - 2018-01-21, 22:27

Sobota. Las miejski w Giżycku.
Valas - 2018-01-22, 12:41
Temat postu: tymczasem
Warunki narciarskie na drodze sztynorckiej :)
mazury.info.pl - 2018-01-23, 11:45

Smutna informacja dla mazurskich narciarzy.

Ze względów finansowych gmina wiejska Mrągowo rozwiązała spółkę prowadzącą ośrodek narciarski. Nie znaleziono również nikogo chętnego do dzierżawy lub kupna obiektu. W tym roku obiekt będzie nieczynny.

szg - 2018-01-24, 13:11

Ze względów finansowych gmina wiejska Mrągowo rozwiązała spółkę prowadzącą ośrodek narciarski.

O który ośrodek chodzi?

mazury.info.pl - 2018-01-24, 13:20

szg napisał/a:

Ze względów finansowych gmina wiejska Mrągowo rozwiązała spółkę prowadzącą ośrodek narciarski.

O który ośrodek chodzi?

Góra Czterech Wiatrów - https://mazury.info.pl/gora4w/

Groszek - 2018-01-27, 20:56
Temat postu: Na który stok się wybrać w najbliższy poniedziałek (29.01.)?
Cześć wszystkim!

Czy możecie powiedzieć mi, jakie są warunki na mazurskich stokach i jaki warto było by odwiedzić? W tej chwili przesiadujemy w Ełku, a w poniedziałek (29.01.2018) planowaliśmy urodzinowe narty na Pięknej Górze - Gołdap. Niestety dzisiaj usłyszeliśmy plotkę, że stok jest słabo naśnieżany i już sami nie wiemy gdzie jechać..

Pozdrawiam :roll:

funyo - 2018-01-27, 20:59

Jest raczej ciężko, bo temperatury na plusie, a zamiast śniegu pada deszcz...
mazury.info.pl - 2018-01-27, 21:30

Dużo śniegu zawsze jest w Okrągłych
Valas - 2018-02-05, 10:48

Byłem wczoraj w Gołdapi. Warunki dobre, czynny długi orczyk i kanapa, mało ludzi.
Valas - 2018-02-05, 12:59

i jeszcze jedno - uważajcie na bramkę pod kanapą - kradnie punkty :(
mazury.info.pl - 2018-02-05, 13:03

Jakieś fotki?
Valas - 2018-02-05, 14:45

niestety nic nie robiłem - jeździłem po 15
Valas - 2018-02-22, 18:40

To ostania niedziela ale ma nadzieję że nie ostatni wyjazd do Gołdapi
mazury.info.pl - 2018-12-03, 12:24

Sezon narciarski z roku na rok coraz krótszy. Czytałem dziś, że nawet w górach zimy są mniej śnieżne niż dotąd, a stoki bez sztucznego naśnieżania nie są w stanie funkcjonować.
Emill`76 - 2018-12-03, 12:49

Sezon narciarski z roku na rok coraz krótszy. Czytałem dziś, że nawet w górach zimy są mniej śnieżne niż dotąd, a stoki bez sztucznego naśnieżania nie są w stanie funkcjonować.

Ośrodki w górach inwestują coraz więcej w infrastrukturę , aby m.in maksymalnie w miarę możliwości sezon narciarski wydłużyć . W górach naturalnego śniegu - owszem coraz mniej ... jednak uzupełnia go śnieg z armatek - stąd kluczowe aby był mróz . W miniony weekend szusowałem w w jednym z ośrodków Kotliny kłodzkiej - w zasadzie 90% sztuczny śnieg ....ale i tak fajnie było !

mmaacc - 2018-12-03, 17:05

Głównym problemem ośrodków narciarskich staje się już nie brak naturalnego śniegu - do tego już przywykli - ale trudność z dostępem do wody po suchym lecie. Zbiorniki sa niezapełnione, a górskie potoki z powodu suszy nie zapewniają odpowieniej ilości wody... Dotyczy to nie tylko polskich osrodków, ale również alpejskich.
Sztuczne naśnieżanie powoduje znaczący wrost kosztów utrzymania. Do tego skrócenie sezonu powoduje coroczne wzrosty cen karnetów...
Jak do tego dodać wzrost cen czarterów blu-waters, to trzeba się chyba na szachy terenowe przerzucić... :-(

mmaacc - 2018-12-03, 17:06

Emill`76 napisał/a:
W miniony weekend szusowałem w w jednym z ośrodków Kotliny kłodzkiej!

A gdzie już działają?

Emill`76 - 2018-12-03, 18:03

mmaacc napisał/a:
Emill`76 napisał/a:
W miniony weekend szusowałem w w jednym z ośrodków Kotliny kłodzkiej!

A gdzie już działają?

Czarna Góra 8-)

mazury.info.pl - 2018-12-16, 14:39

Spadło ok. 2-3cm świeżego śniegu i wciąż pada.
Sławek - 2018-12-16, 15:28

mmaacc napisał/a:
Głównym problemem ośrodków narciarskich staje się już nie brak naturalnego śniegu - do tego już przywykli - ale trudność z dostępem do wody po suchym lecie. Zbiorniki sa niezapełnione, a górskie potoki z powodu suszy nie zapewniają odpowieniej ilości wody... Dotyczy to nie tylko polskich osrodków, ale również alpejskich.
Sztuczne naśnieżanie powoduje znaczący wrost kosztów utrzymania. Do tego skrócenie sezonu powoduje coroczne wzrosty cen karnetów...
Jak do tego dodać wzrost cen czarterów blu-waters, to trzeba się chyba na szachy terenowe przerzucić... :-(

tak źle nie jest, ośrodki w Alpach wszystkie już czynne, co prawda w Dolomitach śnieg tylko z armatek. Dużo śniegu w Maso Corto, w Alpach Szwajcarskich, Francuskich. U nas Czarna Góra, Zieleniec, Białka, Wisła, Szczyrk, ośrodki w Bieszczadach, u nas naśnieżają Wierzycę.

Sławek

Valas - 2018-12-22, 21:59

Górka w Gołdapi otwarta? Ktoś wie?
Valas - 2018-12-22, 22:01

Górka w Gołdapi otwarta? Ktoś wie?
Sławek - 2020-11-21, 19:39

Właście premier ogłosił, że tegoroczny sezon narciarski możemy sobie ...... podarować. Europa bedzie sobie szusowała, a my sobie posiedzimy w domku.

Sławek

mazury.info.pl - 2020-11-21, 20:00

Granice zamknął?
Sławek - 2020-11-21, 20:27

Granice zamknął?

Z tego co wyczytałem to ferie dla wsazystkich maja być w jednym terminie, na poczatku stycznia. I premier stwierdził,że nie należy planowac sobie wyjazdów na narty za granice, ale również nie należy ich planować w kraju. Co to oznacza, nie wiem, ale nie wygląda to dobrze. Własciciele staków własnie odpalili, armatki i część już zakręciła kurki z wodą. Na razie toi sezon tw ogórkowy w narciarstwie, bo poszusować sobie można tylko na lodowcach, ale one są zamknięte. Kraje alpejskie teraz stosują lokdawn, aby móc otworzyć stoki w sezonie. na razie nie zamknął, ale ... jak będzie zakaz przemieszczania się to jak ją przekroczysz ?

Sławek

Emill`76 - 2020-11-21, 20:44

Póki co Włochy do 3.12 narciarsko zamknięte . Austria również ....i nie wiadomo, co będzie dalej . Na chwilę obecną panują tam bardziej restrykcyjne obostrzenia niż u nas....
Sławek - 2020-11-21, 21:09

Emill`76 napisał/a:
Póki co Włochy do 3.12 narciarsko zamknięte . Austria również ....i nie wiadomo, co będzie dalej . Na chwilę obecną panują tam bardziej restrykcyjne obostrzenia niż u nas....

Z tego co wiem, to od 3.12. mają osrodki otworzyć, i własnie dlatego teraz są takie ostre obostrzenia. W każdym razie osrodki są teraz intensywnie naśnieżane. Premier jednak powinien jasno dać do zrozumienia co będzie. Wrzucenie ferii w jeden termin jest z punktu pandemicznego bez sensu, chyba ,że nas usadzą w domach, wtedy to ma sens.

Sławek

Sławek - 2020-11-21, 21:44

Cytat:
Skoro branże turystyczna i hotelarska są zamknięte, to wydaje się oczywiste, że będzie to też dotyczyć wyciągów narciarskich - podkreślił w programie Polsatu "Gość Wydarzeń" wicepremier Jarosław Gowin. Tym samym jest niemal pewne, że tej zimy nie będzie możliwości wyjazdu na narty czy snowboard.

I wszystko jasne, kolejna wieljka branża, własciele stoków, bary, restauracje,, hotele, pensjonaty, wypozyczanie sprzetu, szkoły narciarskie, sklepy branzowe, serwisy sprzętu poszły się........
Oczywiście mając na mysli właścicieli ,mam też na mysli zatrudnionych ludzi.

Sławek

mazury.info.pl - 2020-11-22, 12:42

Jak ktoś chce to i w domu na nartach polata.

Emill`76 - 2020-11-22, 18:13

Sławek napisał/a:
Emill`76 napisał/a:

Z tego co wiem, to od 3.12. mają osrodki otworzyć, i własnie dlatego teraz są takie ostre obostrzenia. W każdym razie osrodki są teraz intensywnie naśnieżane. Premier jednak powinien jasno dać do zrozumienia co będzie. Wrzucenie ferii w jeden termin jest z punktu pandemicznego bez sensu, chyba ,że nas usadzą w domach, wtedy to ma sens.

Sławek

Wg dolomitisuperski , do 18.12 na pewno nie ruszą w IT....

Sławek - 2020-11-22, 20:01

Moniturujemy , tzn grupa z którą się wybieram sytuacje w Maso Corto, według właściciela hotelu po 3 grudnia osrodek ma ruszyć, ale czy tak będzie ?.

Sławek

Emill`76 - 2020-11-23, 08:28

Sławek napisał/a:
Moniturujemy , tzn grupa z którą się wybieram sytuacje w Maso Corto, według właściciela hotelu po 3 grudnia osrodek ma ruszyć, ale czy tak będzie ?.

Sławek

Podobno kluczowe - co warunkuje otwarcie , jest spełnienie rekomendacji włoskich służb sanitarnych . Choćby m.in : max 2 os na kanapie 6 os , max 2 os w gondoli , min 1,5 m odstępu w kolejkach ....

Jeśli podobne warunki miałyby być wprowadzane u nas .... to w zasadzie , bez sensu otwierać ośrodki. Chyba, że należałoby limitować ilość karnetów dla danego ośrodka na dany dzień . Inaczej totalny paraliż ....

Sławek - 2020-11-23, 19:48

Sytuacja, zmienia się jak w czeskim filmie, nikt nic nie wie. Premier Włoch zaapelował do krajów alpejskich aby w tym roku zamknąć wyciagi na stałe. Austryjacy powiedzieli nie. Co dalej z tego wyjdzie ? U nas też zmiana. Podobno wyciagi mają być jednak otwarte, ale na jakich zasadach dowiemy się jutro. Zostaje nam cierpliwie czekac.

Sławek

MirekMors - 2020-11-23, 21:19

Czy jak otworzymy wyciągi, to będziemy krajem alpejskim ?
rba555 - 2020-11-23, 21:26

Wyciągi będą czynne ale zdemontują krzesełka i orczyki. Tak będzie...
Sławek - 2020-11-23, 22:44

MirekMors napisał/a:
Czy jak otworzymy wyciągi, to będziemy krajem alpejskim ?

Przypomnij sobie Mirku wiosnę i obawy o sezon żeglarski, tu nie ma ironizować w tej branży pracuje tak ok 1 ml ludzi, właściwie wszystkie gminy górskie żyją z turystyki, w tym z nart. Godzina naśnieżania stoku tak ok 1000 m kosztuje 20 tyś zł.

Sławek

plitkin - 2020-11-23, 22:50

Sławek napisał/a:
... właściwie wszystkie gminy górskie żyją z turystyki..

Ryzykowna teza na tym portalu... :) I po co Ci to było? :lol:

Sławek - 2020-11-23, 22:57

plitkin napisał/a:
Sławek napisał/a:

Tak teorie rozbijają się o fakty. Co jest w takiej Krynicy Górskiej, stoki, pensjonaty, hotele, uzdrowiska, wypozyczalnie, szkółki narcsiarskie. Nawet zwykłe sklepy stracą wiele dochodu, jak zakupy bedą robić tylko mieszkańcy, jak bedą mieli za co robić. Do gmin nie wpłyną podatki. I niech mi nikt nie wmawia, że turstyką tam zajmują się firmy z Mazur, a Kryniczanie wypżyczają jachty na WJM :-D .

Sławek

Piotr Lewandowski - 2020-11-23, 23:11

plitkin napisał/a:
Sławek napisał/a:

Nie bądź nieprzychylny!!!
plitkin - 2020-11-24, 07:50

Gdyby mój faktyczny stosunek miał jakiekolwiek znaczenie, to bym napisal, że w stosunku do portalu, na którym jestem od chyba już ok 20 lat i w stosunku do forum, którego jednym z inicjatorów byłem, muszę być jednak mega przychylny. Ale w tych sprawach rzeczywisty stan rzeczy raczej nie ma żadnego znaczenia :)
ArkadiuszRTS - 2020-11-26, 11:08

Najgorsza jest niepewność, jednego dnia mówią to, drugiego co innego, premier co innego, wice co innego. A naśnieżanie trzeba robić z wyprzedzeniem, przygotować kwatery/hotele, zaplanować i zarezerwować wyjazd itp. itd.
Podobno Austria powiedziała, że wyciągi i trasy otworzy ale czy będzie można wyjechać z kraju?
A żeby było też "mazursko" to pytanie - czy na Mazurach są trasy które odpowiadały by tym w Ustroniu / Wiśle / Szczyrku?

Sławek - 2020-11-26, 19:29

Cytat:
A żeby było też "mazursko" to pytanie - czy na Mazurach są trasy które odpowiadały by tym w Ustroniu / Wiśle / Szczyrku?

Oczywiście, że nie ma. Są stoki,ale to raczej takie małe uzupełnienie do oferty letniej. Zima na WJM to raczej martwy sezon, co prawda są hotele typu spa z szeroką całoroczną ofertą ( obecnie oczywiście zamknięte ), gdzie stok, kulig, czy polatanie na bojerze są dodatkowymi atrakcjami.

Sławek

plitkin - 2020-11-26, 19:47

ArkadiuszRTS napisał/a:
?

Tak, na północnym wzgórzu Tatr, rozciągającym się od Iławy do Gołdapi, jest mnóstwo doskonale przygotowanych tras z doskonałą infrastrukturą narciarską. Polecam!

MirekMors - 2020-11-26, 21:08

- zboczu. Fakt. W Gołdapi jest nawet infrastruktura ;-)
Sławek - 2020-11-26, 21:48

MirekMors napisał/a:
Ba na Kaszubach są dwa stoki po 350 m + wyciagi mniejsze dla poczatkujących. Jest oświetlenie, szkółka narciarska, zresztą bardzo dobra, restauracja, wypozyczalnia nart, serwis sprzętu, armatki, ratrakowanie stoków. Wszystko jak w Alpach, tylko w miniaturze, no i w zeszłym roku nie było śniegu, ba nawet mrozu potrzebnego do naśnieżenia :-/

Sławek

plitkin - 2020-11-26, 21:54

MirekMors napisał/a:

Tak, zboczu :roll: Ale północnym ;)

Sławek - 2020-11-30, 15:35

stoki zostały otwarte, ale obostrzenia sobie, a życie sobie. Wątpie aby dało się utrzymac reżim sanitarny na dolnych stacjach wyciagów. Gdyby jednak wakacje rozłozyc w czasie, a tak, bedzie jak będzie. Ja jadę do Jaworzyny przed świetami za 2 tygodnie, mam nadzieje ,że zdąże przed ponownym zamknięciem stoków.

Sławek

ArkadiuszRTS - 2020-12-01, 14:14

Sławek napisał/a:
stoki zostały otwarte, ale obostrzenia sobie, a życie sobie. Wątpie aby dało się utrzymac reżim sanitarny na dolnych stacjach wyciagów. Gdyby jednak wakacje rozłozyc w czasie, a tak, bedzie jak będzie. Ja jadę do Jaworzyny przed świetami za 2 tygodnie, mam nadzieje ,że zdąże przed ponownym zamknięciem stoków.

Sławek

Stoki będą chyba otwarte ale pensjonaty zamknięte więc co z noclegami? Czechy się reklamują przez Visit Czechy więc chyba będą otwarte.

Emill`76 - 2020-12-01, 18:58

ArkadiuszRTS napisał/a:
Sławek napisał/a:

Sławek

Stoki będą chyba otwarte ale pensjonaty zamknięte więc co z noclegami? Czechy się reklamują przez Visit Czechy więc chyba będą otwarte.

Spora część pensjonatów i hoteli funkcjonuje, przyjmując gosci "służbowo" ...

ArkadiuszRTS - 2020-12-01, 19:58

Emill`76 napisał/a:
ArkadiuszRTS napisał/a:
Sławek napisał/a:

Sławek

Dla singli spoko ale jak pojechać rodziną "służbowo", dzieci jak wiadomo nie pracują, wiem, wszystko można nielegalnie i nieoficjalnie załatwić ale jednak istnieje wtedy ryzyko np.: 4 x kara (rodzina 4 osobowa). Coś będę próbował załatwić.

mazury.info.pl - 2020-12-01, 20:28

Emill`76 napisał/a:

Ryzykowny sposób.
Cytat:
Przedsiębiorca, który złamie zakazy i ograniczenia związane z pandemią, może stracić rządowe pieniądze z tarcz antykryzysowych - wynika z opublikowanej nowelizacji ustaw covidowych. Zmiany wchodzą w życie od jutra i dotyczą m.in. hotelarzy, właścicieli siłowni, restauratorów.

.https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-bat-na-przedsiebiorcow-w-ten-sposob-moga-stracic-pieniadze-z,nId,4884997

Sławek - 2020-12-01, 20:57

Cytat:
Ryzykowny sposób.

Odbywa się to w ten sposób,że klient wypełnia aniektę, że jest słuzbowo i tyle. Tylko czy hotel ma prawo to spawdzać i jak ma sprawdzać, no i nie ma interesu spawdzać. Spawdzać powinny owszem służby, ale nie hotelarzy, a gości hotelowych i to według mnie oni powinni ponosić konsekwencje.

Sławek

Emill`76 - 2020-12-01, 21:03

I tak to się odbywa .... sam taką ankietę i deklarację wypełniałem, wziąłem FV . Hotel jest czysty w takiejj sytuacji . Ciężar dowodu spoczywa na mnie.
mazury.info.pl - 2020-12-01, 23:51

Emill`76 napisał/a:
I tak to się odbywa .... sam taką ankietę i deklarację wypełniałem, wziąłem FV . Hotel jest czysty w takiejj sytuacji . Ciężar dowodu spoczywa na mnie.

Jeśli jesteś sam lub z sekretarką to OK, ale jeśli przyłapią Cię z dziećmi?

plitkin - 2020-12-02, 07:22

Emill`76 napisał/a:

To nie jest tak od kilku dni. Hotel czysty nie jest. Obecnie wręcz jest zastraszany i też ma ponosić odpowiedzialność. ATy masz składać oświadczenia pod groźbą odpowiedzialności KARNEJ. Powtórzę: chcąc skorzystać z wyjazdu wewnątrz kraju i z noclegu w hotelu jesteś zmuszony do podpisania oświadczenia o celu podróży pod rygorem odpowiedzialności KARNEJ. Pięknie się zrobiło.

rba555 - 2020-12-02, 07:31

Nie można zostawiać małoletnich bez opieki, więc skoro oboje rodzice są w podróży służbowej to oczywistym jest że dzieci im towarzyszą.

Swoją drogą to fascynujące jaką inwencję wykazują Polacy do obejścia durnego prawa. Hotele - podróże służbowe, baseny i siłownie - przygotowanie do zawodów sportowych, knajpy - wynajmowanie miejsc do pracy (stolików) z posiłkiem gratis.

plitkin napisał/a:

To nie jest tak od kilku dni. Hotel czysty nie jest. Obecnie wręcz jest zastraszany i też ma ponosić odpowiedzialność. ATy masz składać oświadczenia pod groźbą odpowiedzialności KARNEJ. Powtórzę: chcąc skorzystać z wyjazdu wewnątrz kraju i z noclegu w hotelu jesteś zmuszony do podpisania oświadczenia o celu podróży pod rygorem odpowiedzialności KARNEJ. Pięknie się zrobiło.

Kto ma pociągnąć turystę i hotelarza do odpowiedzialności? Pani z organizacji turystycznej? Pani ze skarbówki? Pani z sanepidu? Na przesłuchania będą wzywać? Przecież z urzędnikiem nie możesz spotkać się nawet w istotnej sprawie, no chyba że po umówieniu się z dużym wyprzedzeniem.

Jeśli spojrzysz na całość naszego prawodawstwa a zwłaszcza jego egzekucji to łatwo dojść do wniosku że to kolejny martwy przepis (a w ogóle jest to gdzieś zapisane czy wynika tylko z informacji medialnej na podstawie konferencji prasowej jednego czy drugiego urzędnika rządowego). W Polsce masowo obchodzone są przepisy prawa budowlanego, podatkowego, prawa pracy - wpadają tylko nieliczni idący na rympał, a jak kombinujesz z cicha i z ostrożna to pies z kulawą nogą się nie zainteresuje. Tak będzie i tutaj.

Nikomu nie jest na rękę ściganie hotelarza. Coś zarobi, nie zakwalifikuje się na tarcze. Zarobi baba z oscypkami, zarobi dziad z ciupagami, nie będą wyciągać łap po wsparcie rządowe, drukarki wydrukują mniej kasy. Win-win.

mazury.info.pl - 2020-12-02, 08:19

plitkin napisał/a:
Emill`76 napisał/a:

U nas i tak jest względnie normalnie w porównaniu do reszty świata. Obecnie w większości krajów potrzebne są testy, aby do nich wjechać. W Czechach obowiązuje godzina policyjna od 23 do 5 rano, sklepy inne niż spożywcze są zamknięte. W Grecji godzina policyjna obowiązuje od 21 do 5. W Hiszpanii w niektórych wspólnotach autonomicznych godzina policyjna obowiązuje od 23 do 6.

Emill`76 - 2020-12-02, 08:44

plitkin napisał/a:
Emill`76 napisał/a:

Wiktor, piszesz to z teorii czy praktyki ? ;-) Ja piszę to w oparciu o praktykę . Zresztą w tym tyg też mam służbowy wyjazd - tym razem będę nocował w innym hotelu i rozmawiałem już z recepcją na ten temat. Jest to stricte służbowy wyjazd - choć w miejscowości wypoczynkowej . Zasadniczo jednak, gdybym nawet zrealizował ten nocleg w celu wypoczynkowym ( a zadeklarował służbowy ) - nikt by mi nie udowodnił , że było inaczej .
Oczywiście ktoś kto nie prowadzi działalności gospodarczej , zapewne takiej możliwości raczej by nie miał - lub byłoby to utrudnione i obarczone pewnym ryzykiem.

Emill`76 - 2020-12-02, 08:51

rba555 napisał/a:

Jeśli spojrzysz na całość naszego prawodawstwa a zwłaszcza jego egzekucji to łatwo dojść do wniosku że to kolejny martwy przepis .

Do końca być może nie martwy bo z pewnością ograniczy skalę . Ruch w hotelach zmaleje istotnie ...o 50-60% ?

Jeszcze przed pandemią i ograniczeniami, masa ludzi prowadząca działalność gospodarczą , brała FV nawet za noclegi i wyżywienie i wrzucała w koszty . Również w okresie ferii , jak i letnich wakacji . Nie słyszałem o przypadkach zakwestionowania celowości wyjazdu ....by choćby przy kontroli skarbowej, komukolwiek takowe FV z kosztów wyrzucili , tudzież kogokolwiek ukarali ...
Taki mamy klimat ...

plitkin - 2020-12-02, 09:28

rba555 napisał/a:

plitkin napisał/a:

Kto ma pociągnąć turystę i hotelarza do odpowiedzialności? Pani z organizacji turystycznej? Pani ze skarbówki? Pani z sanepidu? Na przesłuchania będą wzywać? Przecież z urzędnikiem nie możesz spotkać się nawet w istotnej sprawie, no chyba że po umówieniu się z dużym wyprzedzeniem.

Jeśli spojrzysz na całość naszego prawodawstwa a zwłaszcza jego egzekucji to łatwo dojść do wniosku że to kolejny martwy przepis (a w ogóle jest to gdzieś zapisane czy wynika tylko z informacji medialnej na podstawie konferencji prasowej jednego czy drugiego urzędnika rządowego). W Polsce masowo obchodzone są przepisy prawa budowlanego, podatkowego, prawa pracy - wpadają tylko nieliczni idący na rympał, a jak kombinujesz z cicha i z ostrożna to pies z kulawą nogą się nie zainteresuje. Tak będzie i tutaj.

Nikomu nie jest na rękę ściganie hotelarza. Coś zarobi, nie zakwalifikuje się na tarcze. Zarobi baba z oscypkami, zarobi dziad z ciupagami, nie będą wyciągać łap po wsparcie rządowe, drukarki wydrukują mniej kasy. Win-win.

Kto ma pociągnąć - tego jeszcze nie wymyślili. Ale widzę wiele możliwości:
- Urząd skarbowy - badając zasadność ujęcia faktury w KUP i porównując dokumentację, choćby w zakresie wypisanej delegacji na ten czas.
- Policja - robiąc najazd na hotel podczas śniadania i pytając czemu Pan tu siedzi z dzieckiem.
- Sanepid - j.w. (od nich kara jest nieodwołalna, a sprawa podejrzenia złożenia fałszywego oświadczenia celem uzyskania korzyści (wyłudzenie usługi hotelowej :-) :-) :-) może być skierowana do prokuratury.

A powód do takiej kontroli? Jak zwykle: uprzejmy donosiciel (czytaj konkurent, niezadowolony z poziomu obsługi kient sprzed 2 lat, nudzący się dziadek z bloku naprzeciwko), wkurzony urzędnik, który widzi sprawozdania hotelarza i ma za złe, że jemu się nie powiodło, albo jego córka nie utrzymała się w tym hotelu na zmywaku i td. Pamiętasz sprawę sądową w Olsztynie wobec właściciela serwisu samochodowego o nie wystawienie paragonu za wymianę żarówki (ok 10 zł?).

Te zagrożenia, o których piszę, nie są wymyślone przeze mnie. To narracja rządu z ostatnich dni. Otwarta, propagowana przez media rządowe. Straszą ludzi wprost.

Znane są już przypadki wyrzucania w firmach przez skarbówkę z KUP i podważania odliczeń VAT na samochody, w których zrobiono zdjęcie z fotelikiem dziecięcym lub na fejsie kierowca strzelił samojebę z wyjazdu na wakację z rodziną.

ArkadiuszRTS - 2020-12-02, 11:11

Jedna z bacówek w Bieszczadach która organizowała "pracę zdalną" dla ludzi którzy przyjeżdżali "służbowo" miała wizytę policji na koniach i ma teraz kłopoty - tak więc wygląda na to, ze terror tym razem będzie stosowany w praktyce.
Emill`76 - 2020-12-02, 11:35

Pożyjemy zobaczymy . Jestem przekonany , że umożliwienie przyjmowania gości "służbowo" jest celową "furtką" , by ograniczyć skalę a nie całkowicie zamykać . W masowe kontrole i karanie - nie wierzę .
ArkadiuszRTS - 2020-12-02, 12:08

Emill`76 napisał/a:
Pożyjemy zobaczymy . Jestem przekonany , że umożliwienie przyjmowania gości "służbowo" jest celową "furtką" , by ograniczyć skalę a nie całkowicie zamykać . W masowe kontrole i karanie - nie wierzę .

Absolutnie w to nie wątpię. Problem jest taki, ze umożliwia to wyjazdy i odpoczynek ludziom mającym firmy, samozatrudnionym, głównie singlom natomiast uniemożliwia, drastycznie utrudnia wyjazdy rodzinom z dziećmi gdzie szczególnie dzieci powinny być jak anjwięcej aktywne na dworze aby nabywać odporności i prawidłowo się rozwijać.
Przekładając to na firmy - znowu duże hotele z prawnikami będą mogły działać, gorzej będą miały pensjonaty, kwatery prywatne itp.

Emill`76 - 2020-12-02, 12:59

ArkadiuszRTS napisał/a:

Przekładając to na firmy - znowu duże hotele z prawnikami będą mogły działać, gorzej będą miały pensjonaty, kwatery prywatne itp.

Myślę, że może to wyglądać wręcz odwrotnie. Duży hotel z zamkniętym SPA i restauracją ..a stosunkowo wysokimi cenami noclegów, mocno traci na atrakcyjności . Kosztowo przy nawet 50% obłożeniu , nie będzie szans na obniżenie cen za noclegi , przy bardzo wysokich - nie oszukujmy się , kosztach stałych . Kwatery prywatne pozostaną moim zdaniem w najlepszej sytuacji . Przecież i tak spora część tychże kwater funkcjonuje w szarej strefie ... a strefa ta prawdopodobnie jeszcze bardziej się powiększy ....

plitkin - 2020-12-02, 13:08

Emill`76 napisał/a:

Emil, a nie po to by tak jak z restauracjami: nie ponosić odpowiedzialności za zamknięcie sektora gospodarki? Wszakże "możecie się przestawić na dostawy". A hotele "mogą się przestawić na wyjazdy służbowe".
Przemyśl to ;)

Emill`76 - 2020-12-02, 13:32

plitkin napisał/a:
Emill`76 napisał/a:

Emil, a nie po to by tak jak z restauracjami: nie ponosić odpowiedzialności za zamknięcie sektora gospodarki? Wszakże "możecie się przestawić na dostawy". A hotele "mogą się przestawić na wyjazdy służbowe".
Przemyśl to ;)

Być może . Być może też zaniżone publikowane statystyki dot. zakażeń , mają również swój cel .

W każdym razie w żadne masowe kontrole nie wierzę . To samo z ośrodkami narciarskimi . Kto miałby kontrolować odległości pomiędzy narciarzami . 1 osoba na kanapę 6 osobową ? Śmiech na sali ... przy i tak niskiej przepustowości naszych ośrodków .

plitkin - 2020-12-02, 14:46

Emil, nikt nie musi kontrolować całości. Tak jak na drodze.
To, że prawo jest wprowadzone nie oznacza, że ktoś się łudzi, że będzie to skutkowało jego bezwzględnym przestrzeganiem. Dlatego są kontrole. Wystarczy wyrywkowe. A od intensywności kontroli będzie zależało czy my będziemy bardzo przestrzegać, czy tylko trochę.