Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

INNE - Brać na gejtawy

kubsta - 2011-05-17, 15:16
Temat postu: Brać na gejtawy
Witam,

ostatnio gdy nuciłem sobie tekst żona zapytała "a co to są gejtawy"? Na rejowcu nigdy nie pływałem, ale sprawdziłem i już wiem.

Ale jakie jest znaczenie całej frazy "brać na gejtawy"?

Podejrzewam też, że brać może być rozumiana jako "bracia", ale czy na pewno?

Pozdrawiam,
K.

marekj - 2011-05-17, 15:29
Temat postu: Re: Brać na gejtawy
kubsta napisał/a:
Witam,

ostatnio gdy nuciłem sobie tekst żona zapytała "a co to są gejtawy"? Na rejowcu nigdy nie pływałem, ale sprawdziłem i już wiem.

Ale jakie jest znaczenie całej frazy "brać na gejtawy"?

Podejrzewam też, że brać może być rozumiana jako "bracia", ale czy na pewno?

Pozdrawiam,
K.

Tak to zawsze rozumiałem

Piotr Lewandowski - 2011-05-17, 17:08
Temat postu: Re: Brać na gejtawy
kubsta napisał/a:
"brać na gejtawy"
Ale może brać/zbierać żagle na gejtawy, bo na taką gejtawę wejść trudno, a już zwłaszcza całą bracią/załogą?

BTW, może żyje autor tekstu i się dookreśli?

pough - 2011-05-17, 17:34

Heja Hej brać na gejtawy,
Pady znowu sprzedał nam pic

Ja odbieram ten tekst jako bunt załogi, która uważa, że została oszukana, wykorzystana i za psie pieniądze haruje na statku.
Miast kontynuować rejs pod pełnymi żaglami, aby dotrzeć z ładunkiem jak najszybciej do portu przeznaczenia, rzuca się na gejtawy, aby zwinąć żagle.

Gejtawy to pierwsze, które się wybiera by złożyć żagle rejowe. A więc żaglowiec bez postawionych żagli nie może dalej płynąć. Strata czasu. Strata pieniędzy, zysku.

Załoga miała nadzieję, że oficerowie widząc zbuntowaną załogę łapiącą się do wybierania gejtaw, pójdą na ustępstwa.

Edit: Na czerwono poprawki literówek, teraz zauważonych

kursmazury - 2011-05-18, 07:00

Skończcie z tą homofobią! :mrgreen:
Bo nam UE forum zamknie... :lol:

KadetOmega - 2011-09-04, 21:24
Temat postu: Gejtawy
Gdzies bylo o szatach... ktos pytal co znaczy ,, hej brac za gejtawy...'' teraz juz wiem po dzisiejszym byciu na zaglowcu .. ,,brac'' czyli bractwo, majtkowie.. a gejtawy to szoty do skladania zagla rejowego w koperte, swego rodzaju refowania...
Jesli - to prosze przy okazji o wlkejenie w odpowiednie okienko. ;-)

ModEdit: Scaliłem z istniejącym tematem.

szg - 2012-10-03, 17:16

Zaciekawiony tymi wyjaśnieniami, przypomniałem sobie stary hit. Będzie przebój na wiosnę :-o :lol: :mrgreen: .
Colonel - 2012-10-04, 10:14

Brać żagiel na gejtawy Bracie!