Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

INNE - Strefa płatnego parkowania w Giżycku

mazury.info.pl - 2019-08-08, 14:56
Temat postu: Strefa płatnego parkowania w Giżycku
Burmistrz Giżycka na konferencji prasowej poinformował, że od przyszłego roku w ścisłym centrum miasta będzie obowiązywać strefa płatnego parkowania. Całoroczna wzdłuż głównych ulic miasta - Warszawska, Pl. Grunwaldzki, Olsztyńska, UE, Kętrzyńskiego, Zajączka, oraz sezonowa bliżej wody - ul. Nadbrzeżna, Owsianą, Kolejową, Żeglarską, Szantową, Róży Wiatrów, Dąbrowskiego, Turystyczna, parking przy Twierdzy.
Pl. Balona będzie wyłączony z ruchu i przeznaczony "na handel".

Jak wynika z audytu dokonanego przez pracowników Urzędu Miasta w centrum rotacja samochodów na parkingach wynosi ok 60%, natomiast poza centrum zaledwie ok.20-25%. Wniosek z tego taki, że sporo publicznych miejsc parkingowych jest blokowana przez samochody stojące tam "stale".

Co sądzicie na ten temat?

plitkin - 2019-08-08, 15:23

Pomysłodawcom i promotorom tego rozwiązania chętnie bym skopał tyłek w uczciwym męskim sparingu w ringu. Żenujący pomysł.
Emill`76 - 2019-08-08, 15:45

Mazury jeszcze stref płatnego parkowania nie znają . Pójdzie kasiorka na parkomaty a i kilku strażników zapewne trzeba będzie zatrudnić, by sprawnie kontrolować parkingi . Moim zdaniem pomysł poroniony - zamiast kombinować jak tu przyciągać turystów ...to działania w kierunku odwrotnym ....

Niech biorą przykład z Ełku , jak to miasto jest nastawione PRO . W zeszłym roku w kilku miejscach w parkach pomontowane nawet specjalne zraszacze , generujące "mgiełkę" w upalne dni ....aby przechodnie mogli się przyjemnie ochłodzić . Oczywiście bez potrzeby wrzucenia monety do automatu ... ;-)

haszsz - 2019-08-08, 15:46

Z punktu widzenia turysty to bez znaczenia, z chęcią dorzucę się do budżetu na poprawę infrastruktury drogowo-chodnikowej.Napewno nie zbiednieję, płacę za parkowanie w Warszawie, Gdańsku, Krakowie to mogę i w Giżycku .
funyo - 2019-08-08, 15:51

W Giżycku od dwóch sezonów stoją podobne "chłodzące bramki" m. in. na pl. Grunwaldzkim i na Pasażu. Również bezpłatne.
Nie rozumiem natomiast oburzenia na wprowadzenie płatnego parkowania, kiedy od lat funkcjonuje to w wielu miastach. Tym bardziej, że dzięki karcie mieszkańca opłaty dotykać będą właściwie tylko przyjezdnych...

Emill`76 - 2019-08-08, 15:53

funyo napisał/a:
Tym bardziej, że dzięki karcie mieszkańca opłaty dotykać będą właściwie tylko przyjezdnych...

Rewelacja . Absolutnie pro - rozwojowo turystycznie 8-)

haszsz - 2019-08-08, 15:53

Emill`76 napisał/a:
...Moim zdaniem pomysł poroniony - zamiast kombinować jak tu przyciągać turystów ...to działania w kierunku odwrotnym ....

Hahaha, już widzę te setki turystów co rezygnują z Giżycka bo trzeba 5 zł za parking zapłacić.

mazury.info.pl - 2019-08-08, 16:13

Emill`76 napisał/a:
Mazury jeszcze stref płatnego parkowania nie znają . Pójdzie kasiorka na parkomaty a i kilku strażników zapewne trzeba będzie zatrudnić, by sprawnie kontrolować parkingi . Moim zdaniem pomysł poroniony - zamiast kombinować jak tu przyciągać turystów ...to działania w kierunku odwrotnym ....

Niech biorą przykład z Ełku , jak to miasto jest nastawione PRO . W zeszłym roku w kilku miejscach w parkach pomontowane nawet specjalne zraszacze , generujące "mgiełkę" w upalne dni ....aby przechodnie mogli się przyjemnie ochłodzić . Oczywiście bez potrzeby wrzucenia monety do automatu ... ;-)

:shock: W Mikołajkach nie znajdziesz bezpłatnego parkingu, a przynajmniej nie będzie to łatwe.

Parkingi mają zostać oddane w dzierżawę prywatnej firmie, a miasto ma pobierać jedynie opłatę dzierżawną. Tak to działa w Zakopanem.

W Giżycku też są te mgiełki ustawiane podczas upałów przez miejscowy PWiK.

plitkin - 2019-08-08, 16:19

funyo napisał/a:

Nie rozumiem natomiast oburzenia na wprowadzenie płatnego parkowania, kiedy od lat funkcjonuje to w wielu miastach.

Właśnie to co piszesz jest najstraszniejszą rzeczą w tej sprawie: skubańcy przyzwyczajają nas do dojenia. Najpierw wprowadzają "coś" "gdzieś", są pojedyńcze głosy,l oporu, ale cała reszta krzyczy "Tak im trzeba". Później robią z tego regułę i kroją nas wszystkich. Jeżeli Tobie pasuje płacenie 3 razy z to samo - płać. Mnie nie pasuje. Burmistrz traci głosy. Szkoda, że tak łatwo dajecie sobie wmówić konieczność zakładania na Was kagańca. Wystarczy byle modny argument: bezpieczeństwo, rozwój infrastruktury, ekologia czy inne gornolotne hasła.

Co do tego
Cytat:
Tym bardziej, że dzięki karcie mieszkańca opłaty dotykać będą właściwie tylko przyjezdnych...

Naiwniak. Najpierw nie zapłacisz- byś się nie burzył. Urzędnik wmówi Ci, że to dla Twojego dobra i bulić będą tylko turyści, którzy niszczą Twoje drogi. Później nie zapłacisz, ale tylko pod swoją chatą, wszakże "trzeba poprawiać infrastrukturę". Później zapłacisz za drugie auto w rodzinie nawet pod swoją chatą. A później będzie drogo dla wszystkich.

Wszystko dlatego, że dajesz sobie wmówić, "że nic wielkiego, że w innych miastach jest tak samo". Przykre, że szkodzisz tym nie tylko sobie, ale i mnie.

plitkin - 2019-08-08, 16:32

mazury.info.pl napisał/a:

:shock: W Mikołajkach nie znajdziesz bezpłatnego parkingu, a przynajmniej nie będzie to łatwe.

A w Ameryce murzynów biją. Co to za argument od czapy, w ogóle? Skoro tam jest tragicznie, to róbmy tragicznie i tu? Może prowadźmy tak firmy? Dbajmy tak o bliskich? W Kambodży jest bardzo słaba opieka zdrowotna, zatem zlikwidujmy szpitale w Polsce i nie narzekajmy. A w Korei Północnej jest zakaz wjazdu osobom bez przepustki do stolicy... powtarzamy?

mazury.info.pl - 2019-08-08, 16:36

plitkin napisał/a:

A w Ameryce murzynów biją. Co to za argument od czapy, w ogóle? Skoro tam jest tragicznie, to róbmy tragicznie i tu? Może prowadźmy tak firmy? Dbajmy tak o bliskich? W Kambodży jest bardzo słaba opieka zdrowotna, zatem zlikwidujmy szpitale w Polsce i nie narzekajmy. A w Korei Północnej jest zakaz wjazdu osobom bez przepustki do stolicy... powtarzamy?

Odniosłem się jedynie do tego:
Cytat:
Mazury jeszcze stref płatnego parkowania nie znają

Zaprzeczysz?

Poza tym strefa płatnego parkowania nie jest po to, aby ściągać kasę, tylko aby uwolnić miejsca parkingowe w centrum od zalegających tam aut. Normą jest ustawianie pod bankiem w centrum samochodów z kartką "sprzedam", na głównej ulicy przyczepy, albo starego żuka z reklamą sklepu z antykami, żeglarze korzystają również z takich parkingów płynąc na rejs. Przez nich kilka lub kilkanaście miejsc parkingowych jest permanentnie zajętych. Gdy pojawią się opłaty - te miejsca się zwolnią.

plitkin - 2019-08-08, 16:55

Cytat:

Zaprzeczysz?

W Mikołajkach nie ma strefy parkowania AFAIK, tylko są płatne parkingi. Strefa jest oznaczona znakiem strefy i są z reguły parkometry. Natomiast w GIżycku, zdaje się, przy Porto jest od dawna płatny parking z parkomatem?

[quote="mazury.info.pl"]
Poza tym strefa płatnego parkowania nie jest po to, aby ściągać kasę, tylko aby uwolnić miejsca parkingowe w centrum od zalegających tam aut. Normą jest ustawianie pod bankiem w centrum samochodów z kartką "sprzedam", na głównej ulicy przyczepy, albo starego żuka z reklamą sklepu z antykami, żeglarze korzystają również z takich parkingów płynąc na rejs. Przez nich kilka lub kilkanaście miejsc parkingowych jest permanentnie zajętych. Gdy pojawią się opłaty - te miejsca się zwolnią.[/qoute]

Zawsze żyłem w przekonaniu, że nikt tego argumentu na poważnie nie traktuje. Nie ma moim zdaniem bardziej zabawnego argumentu niż ten. Co za pokrętna logika? Proponuję wprowadzić drakońskie opłaty za leczenie (jakiekolwiek). Uwolni to szpitale i przychodnie od kolejek. A będzie to raptem druga płatność, a za parkingi co najmniej trzecia z kolei, więc... Aha... żłobki i przedszkola o których pisałeś - wiesz jak łatwo pozbawić je kolejek? Wprowadzić dodatkowe opłaty. Takie same, jakie proponujesz wprowadzić za parkingi. "Normą" jest przychodzić do spzitala, bo nóżka czy rączka boli, lub katarek leci. Zaraz po wprowadzeniu opłat te miejsca w kolejce się zwolnią... To TWOJA logika.

mazury.info.pl - 2019-08-08, 17:01

plitkin napisał/a:

Cytat:

Zaprzeczysz?

W Mikołajkach nie ma strefy parkowania AFAIK, tylko są płatne parkingi. Strefa jest oznaczona znakiem strefy i są z reguły parkometry. Natomiast w GIżycku, zdaje się, przy Porto jest od dawna płatny parking z parkomatem?

Jak zwał, tak zwał. W Giżycku parkingi z parkometrami OBECNIE są przy porto oraz przy rondzie im. Balona. W Mikołajkach na Rynku koło fontanny nie ma parkingu, tylko są miejsca postojowe, za których wykorzystanie są wystawiane kwity. To nie jest parking taki jak ten sąsiadujący z tym placem na terenie wspólnot mieszkaniowych.

Płatny (i to słono) jest również parking przy markecie koło plaży. Gdy nie było opłat, z parkingu nie mogli korzystać klienci sklepu. Zawsze był pełen.

Do reszty się nie odnoszę. Czas pokaże, czy wolnych miejsc parkingowych będzie więcej, czy nawet płatne będą niedostępne.

mazury.info.pl - 2019-08-08, 17:06

Mam już dwóch znajomych, którzy mieszkając w centrum odstawili samochody i poruszają się mniejszymi wozidłami. Jeden kupił sobie Seagway'a, a drugi elektryczną hulajnogę. Mają gdzieś jakiekolwiek parkingi. Przyznam, że mi też taka hulajnoga chodzi po głowie. ;-) Zdrowiej, przyjemniej i taniej. :-P

W wielkich europejskich miastach normalnym widokiem są ludzie w garniturach pomykający na elektrycznych hulajnogach ulicami metropolii.

zenek - 2019-08-08, 17:09

Poza tym strefa płatnego parkowania nie jest po to, aby ściągać kasę, tylko aby uwolnić miejsca parkingowe w centrum od zalegających tam aut.
Dokładnie temu służą strefy płatnego parkowania. Niestety ale aut przybywa i coraz więcej ludzi chce zaparkować w tym samym miejscu. Bywa często tak, że ktoś przyjeżdża rano do pracy i w centrum miasta blokuje miejsce parkingowe na 8 godzin. W ciągu dnia są kolejne dziesiątki ludzi, którzy coś potrzebują załatwić w centrum i nie mają gdzie zaparkować auta na kilka minut.
plitkin napisał/a:
Zawsze żyłem w przekonaniu, że nikt tego argumentu na poważnie nie traktuje. Nie ma moim zdaniem bardziej zabawnego argumentu niż ten. Co za pokrętna logika? Proponuję wprowadzić drakońskie opłaty za leczenie (jakiekolwiek). Uwolni to szpitale i przychodnie od kolejek.
Porównywanie kolejek do lekarzy z kolejką do parkowania, to czysta demagogia. Rozumiem niechęć do pomysłów urzędników, ale strefy płatnego parkowania nie służą wygodzie urzędników i ich dochodom!
mazury.info.pl - 2019-08-08, 17:24

Emill`76 napisał/a:
Niech biorą przykład z Ełku , jak to miasto jest nastawione PRO

Byłem ostatnio w Ełku. Chcieliśmy zjeść coś nad wodą i odpocząć chwilę patrząc na jezioro. Nie mieliśmy gdzie zaparkować, więc po 20-minutowym bezskutecznym szukaniu miejsca... skończyło się na hot-dogu w Orlenie i jak najszybszym powrocie do domu.
Z chęcią zapłaciłbym te kilka złotych za 30~40-minutowy postój i dał zarobić knajpie. Niestety nie dano mi takiej możliwości. Zarobił Orlen, który zawsze ma wolne miejsca postojowe dla swoich klientów. :-P

Emill`76 - 2019-08-08, 17:50

Emill`76 napisał/a:

Byłem ostatnio w Ełku. Chcieliśmy zjeść coś nad wodą i odpocząć chwilę patrząc na jezioro. Nie mieliśmy gdzie zaparkować, więc po 20-minutowym bezskutecznym szukaniu miejsca... skończyło się na hot-dogu w Orlenie i jak najszybszym powrocie do domu.
Z chęcią zapłaciłbym te kilka złotych za 30~40-minutowy postój i dał zarobić knajpie. Niestety nie dano mi takiej możliwości. Zarobił Orlen, który zawsze ma wolne miejsca postojowe dla swoich klientów. :-P

Zjeżdzałeś może do promenady od Wojska Polskiego ? Tam zwykle są miejsca przy rest Dos Patos nieopodal budynku ZUSu. Wzdłuż promenady też zwykle nie ma problemu zaparkować , jednak od Smętka w kierunku Baranek. Niestety ....samochodów w zatrważającym tempie przybywa :-/

krak - 2019-08-08, 17:52

W Olsztynie od dawna parkowanie w centrum jest płatne. Myślicie, że można łatwo znaleźć miejsce. Cena 2,- zł za ok godzinę.
mazury.info.pl - 2019-08-08, 17:55

krak napisał/a:
W Olsztynie od dawna parkowanie w centrum jest płatne. Myślicie, że można łatwo znaleźć miejsce. Cena 2,- zł za ok godzinę.

Sugerujesz, że gdyby było bezpłatne to byłoby łatwiej to miejsce znaleźć? Moim zdaniem, gdyby opłatę podnieść czterokrotnie, wolnych miejsc byłoby sporo. Normalne rynkowe zasady popytu i podaży.

W Warszawie pierwsza godzina kosztuje 3zł, ale już trzecia grubo ponad 4zł. Miejsce znalazłem bez problemu pod samym Pałacem Kultury.

mazury.info.pl - 2019-08-08, 17:58

Emill`76 napisał/a:
Emill`76 napisał/a:

Zjeżdzałeś może do promenady od Wojska Polskiego ? Tam zwykle są miejsca przy rest Dos Patos nieopodal budynku ZUSu. Wzdłuż promenady też zwykle nie ma problemu zaparkować , jednak od Smętka w kierunku Baranek. Niestety ....samochodów w zatrważającym tempie przybywa :-/

Zjechałem przy placu zabaw na przeciw 11-piętrowego punktowca nad jeziorem (bo wcześniejszy zjazd przy moście do Zamku zablokowany ze względu na remont ulicy) i przejechałem wzdłuż całej promenady aż do ul. Kąpielowej. Fakt, że to był weekend, ale nie było żadnego wolnego miejsca parkingowego. Ani jednego. Wróciłem tą samą drogą z nadzieją, że coś się zwolniło. Bezskutecznie. Przy Orlenie zaparkowałem bez najmniejszego problemu, ale tam postój jest dla klientów, a nie dla jego pracowników. 8-)

Przy okazji polecam tamtejszą kawę. Wyśmienita!

krak - 2019-08-08, 18:50

Nic nie sugerowałem, po prostu przedstawiłem realia :-P
artiosso - 2019-08-08, 20:26

Strefa płatnego parkowania jako sposób na rotację miejsc parkingowych to oczywiście efekt uboczny, ale nie cel podstawowy. Prawie każde miasto w Polsce, większe i turystyczne, wydziela strefy, by zarabiać. Czemu akurat Giż ma być wyjątkiem ?
mazury.info.pl - 2019-08-08, 21:32

artiosso napisał/a:
Strefa płatnego parkowania jako sposób na rotację miejsc parkingowych to oczywiście efekt uboczny, ale nie cel podstawowy. Prawie każde miasto w Polsce, większe i turystyczne, wydziela strefy, by zarabiać. Czemu akurat Giż ma być wyjątkiem ?

Burmistrz twierdzi, że gdyby urzędnicy mieliby zajmować się tym sami, parkingi nie byłyby dochodowe, tylko dołożyliby do interesu. Dlatego wynajmą do ich obsługi firmę prywatną. 8-)

włodek67 - 2019-08-08, 22:01

Moim zdaniem w pobliżu dworców PKP I PKS (powinny być wydzielone) miejsca na postój ok 8h bez płatne, ale pod miejscami takimi jak UM, UG , SP itp. parkowanie płatne ze stawką godzinową.
mazury.info.pl - 2019-08-08, 22:08

włodek67 napisał/a:
Moim zdaniem w pobliżu dworców PKP I PKS (powinny być wydzielone) miejsca na postój ok 8h bez płatne, ale pod miejscami takimi jak UM, UG , SP itp. parkowanie płatne ze stawką godzinową.

Koło dworca jest bardzo duży, bezpłatny parking. Wiecznie pusty.
https://mapa.targeo.pl/Parking_Bezplatny,miejsce_4731692

Ludzie wolą jednak zostawiać samochody (nawet na tydzień) pod samym dworcem blokując jednocześnie miejsce postojowe ludziom, którzy przyjechali np. z Węgorzewa odebrać kogoś z pociągu.

włodek67 - 2019-08-08, 22:38

Zbyszku, w naszym Myszkowie było podobnie, parking 70m od pierwszego wejścia podziemnego na PKP był w ciągu dnia pusty a przed samym dworcem i jednocześnie centrum handlowym ciężko było gdzieś zaparkować na godzinkę żeby coś załatwić w UM lub jakieś zakupy. Po zainstalowaniu parkometrów zawsze się jakieś miejsce bez problemu znajdzie.
plitkin - 2019-08-09, 08:24

zenek napisał/a:

plitkin napisał/a:
Proponuję wprowadzić drakońskie opłaty za leczenie (jakiekolwiek). Uwolni to szpitale i przychodnie od kolejek.
Porównywanie kolejek do lekarzy z kolejką do parkowania, to czysta demagogia. Rozumiem niechęć do pomysłów urzędników, ale strefy płatnego parkowania nie służą wygodzie urzędników i ich dochodom!

Demagogia, powaga? A podasz merytoryczne różnice poza prawdopodobnie jedną: dodatkowe opłaty u lekarzy dotkną Ciebie osobiście, a płatne parkingi w Giżycku nie? Merytorycznie nie ma między tymi sprawami ŻADNEJ różnicy: urzędnicy chcą sięgać do Twojej kieszeni po to by Ciebie było nie stać na korzystanie z przestrzeni/usługi publicznej, za którą zapłaciłeś już w podatkach. Nie bedzie Cię stać- przestaniesz korzystać, czyli "kolejki się zmniejszą". A żeby prosty lud wyborczy nie narzekał i gnębił tych, którzy walczą z takimi praktykami, to najpierw te dodatkowe opłaty wprowadzi się tylko "w dużych zatłoczonych szpitalach, w których "normalny pacjent" z grypą musi czekać w kolejce, gdyż zły bogaty przedsiębiorca właśnie przyszedł do lekarza z byle alergią, bo zamiast siedziec w pracy .

Szara masa kupi wszystko. Za własną kasę. Nawet nie rozumiejąc, że płaci podwójnie i potrójnie. Czasem w ogóle nie rozumiejąc, że płaci.

Szkoda, że Pan Burmistrz wiedząc o tym doskonale wprowadza swoje innowacje po wyborach.

zenek - 2019-08-09, 08:35

plitkin napisał/a:
Demagogia, powaga? A podasz merytoryczne różnice poza prawdopodobnie jedną: dodatkowe opłaty i lekarzy dotkną Ciebie osobiście, a płatne parkingi w Giżycku nie?
Tak to jest demagogia bo przywołanie szpitali i ochrony zdrowia w celu dyskredytacji płatnych stref parkowania jest niczym innym jak nielogicznym argumentem odwołującym się do emocji ludzi mającym na celu ich przekonanie.

Wracając do płatnych stref parkowania. Proszę wskaż sposób na zapewnienie rotacji w miejscach parkowania, które cieszą się szczególnym powodzeniem. Co zrobić żeby miejsce parkingowe przed jakimś bankiem czy inną instytucją, którą odwiedza dużo interesantów, nie było blokowane przez 10 godzin przez jedno auto?

plitkin - 2019-08-09, 08:43

zenek napisał/a:
plitkin napisał/a:
Demagogia, powaga? A podasz merytoryczne różnice poza prawdopodobnie jedną: dodatkowe opłaty i lekarzy dotkną Ciebie osobiście, a płatne parkingi w Giżycku nie?
Tak to jest demagogia bo przywołanie szpitali i ochrony zdrowia w celu dyskredytacji płatnych stref parkowania jest niczym innym jak nielogicznym argumentem odwołującym się do emocji ludzi mającym na celu ich przekonanie.

Zenku, uprawiasz demagogię. Nie podwazyles żadnego mojego argumentu ani analogii, nie podałeś żadnego dowodu na swoją rację. Dyskredytujesz moje twierdzenia wtlacznie szeregując je bez żadnych merytorycznych argumentów. To jest lrawdziwa demagogia.

Cytat:

Wracając do płatnych stref parkowania. Proszę wskaż sposób na zapewnienie rotacji w miejscach parkowania, które cieszą się szczególnym powodzeniem. Co zrobić żeby miejsce parkingowe przed jakimś bankiem czy inną instytucją, którą odwiedza dużo interesantów, nie było blokowane przez 10 godzin przez jedno auto?

Eureka. Ja podam rozwiązanie, ale znam już odpowiedź typowo urzędniczą: 'nie da się". I milion dowodów na "niedasia ", z których tylko jest prawdziwy: lenistwo i bezmyślność urzędników.
Otóż proste rozwiązanie: BUDOWA PARKINGÓW (piętrowych). Na Twojego "niedasia" wskażę palcem na ekomarinę i kładkę nad torami - pomnik po poprzednim burmistrzu.

Emill`76 - 2019-08-09, 09:13

Ciekawe co za firma ( w ramach outsourcingu ) , będzie obsługiwać te parkingi . Niezłe będą jaja, gdy okaże się , że to przedsięwzięcie będzie generować straty ....
Emill`76 - 2019-08-09, 09:15

zenek napisał/a:

Zenku, takie miejsca będą zapewne nadal blokowane . Przez mieszkańców, dysponujących "kartą miejską "

mazury.info.pl - 2019-08-09, 09:49

plitkin napisał/a:
Otóż proste rozwiązanie: BUDOWA PARKINGÓW (piętrowych).

Czyli sięgamy głębiej do kieszeni podatnika. :-P

Przede wszystkim tych, którzy w ogóle nie mają samochodu. Niech płacą za bezpłatne parkowanie moich aut. :lol:

Chyba, że miałeś na myśli budowę prywatnych parkingów piętrowych. Niestety nikt ich nie wybuduje jeżeli obok będzie bezpłatny parking publiczny.

mazury.info.pl - 2019-08-09, 09:51

Emill`76 napisał/a:
Zenku, takie miejsca będą zapewne nadal blokowane . Przez mieszkańców, dysponujących "kartą miejską "

Karta miejska będzie upoważniała do pierwszej godziny lub dwóch gratis. Czas wystarczający do załatwienia większości spraw.

funyo - 2019-08-09, 11:13

plitkin napisał/a:

...Otóż proste rozwiązanie: BUDOWA PARKINGÓW (piętrowych). Na Twojego "niedasia" wskażę palcem na ekomarinę i kładkę nad torami - pomnik po poprzednim burmistrzu.

Rozumiem, że chodzi o parkingi darmowe, ogólnodostępne?
Dlaczego miejski podatnik ma płacić za budowę bezpłatnych miejsc postojowych dla turystów?
Dlaczego nie bierzesz pod uwagę faktu, że takie opłaty nie dotkną mieszkańców (patrz wspomniana karta mieszkańca), pod warunkiem rotacji miejsc?
Dlaczego uważasz, że akurat Giżycko musi być jakimś ewenementem w skali całej Europy, gdzie chyba we wszystkich kurortach (a takim jest Giżycko) funkcjonują opłaty parkingowe?
Zauważ też, że budowa i utrzymanie dróg i chodników miejskich leży w gestii miasta, a nie budżetu centralnego - całkiem uczciwe wydaje się więc pobieranie opłat za korzystanie z takiej infrastruktury od przyjezdnych, podczas gdy mieszkańcy są z tych opłat zwolnieni (jako współfinansujący te inwestycje).
Tu jest też główna różnica między tytułową sytuacją a podawaną jako przykład służbą zdrowia, która jest finansowana centralnie (do tego nieudolnie, ale to bardziej złożona kwestia), a którą można porównać raczej do (również wspomnianych) płatnych autostrad.

zenek - 2019-08-09, 11:18

plitkin napisał/a:
Zenku, uprawiasz demagogię. Nie podwazyles żadnego mojego argumentu ani analogii, nie podałeś żadnego dowodu na swoją rację. Dyskredytujesz moje twierdzenia wtlacznie szeregując je bez żadnych merytorycznych argumentów. To jest lrawdziwa demagogia.
Jakiego niby argumentu nie podważyłem? Podważyłem niedorzeczne porównanie deficytu miejsc parkingowych z kolejkami do lekarzy. Jaki mam podać dowód na to, że takie porównywanie jest pozbawione sensu, a służy jedynie wywołaniu emocji.

plitkin napisał/a:
Otóż proste rozwiązanie: BUDOWA PARKINGÓW (piętrowych). Na Twojego "niedasia" wskażę palcem na ekomarinę i kładkę nad torami - pomnik po poprzednim burmistrzu.
Parkingi piętrowe powiadasz. Super! A podziemne czy naziemne? A może pływające? A kto za to zapłaci?
Z kładki nad torami korzystają wszyscy mieszkańcy miasta i turyści. Czy była to trafiona inwestycja czy nie, to sprawa względna. W każdym razie Giżycko przestało stać plecami do Niegocina. I w połączeniu z pasażem portowym całość wygląda dobrze. A co do Ekomariny, to budowa portów komercyjnych nie powinna być rolą samorządów.

funyo - 2019-08-09, 11:36

zenek napisał/a:
...całość wygląda dobrze...

Tu Cię troszkę poniosło ;-)

mazury.info.pl - 2019-08-09, 11:53

funyo napisał/a:
zenek napisał/a:

;-)

zenek - 2019-08-09, 12:31

funyo napisał/a:
zenek napisał/a:

Mnie się podoba :-D !
Krzyzol - 2019-08-09, 13:14

zenek napisał/a:

Umówmy się, że MOGŁABY wyglądać dobrze ;-)
Przy okazji - coś lokalni mogliby powiedzieć, skąd taka niewielka popularność wśród najemców tego pasażu? Tak po prostu koszty wynajmu? Bo to by naprawdę MOGŁO dobrze wyglądać...

mazury.info.pl - 2019-08-09, 13:25

Handel przeniósł się do nowej dzielnicy handlowej, gdzie królują markety i sieciówki. Przez 2 miesiące w roku nie da się zarobić na utrzymanie takiego lokalu i siebie. Szans na poprawę nie ma, gdyż na obrzeżach miasta powstanie niebawem duże centrum handlowe. Miasto sprzedało za 8 mln zł działkę pod budowę tegoż na skrzyżowaniu obwodnicy, torów kolejowych z drogą wjazdową do miasta od strony Warszawy.
Krzyzol - 2019-08-09, 14:06

W sumie zapytałem, wiedząc jaka może być odpowiedź.
A szkoda, bo co roku jakaś tam nadzieja była, że kolejny pustostan zniknie. A prędzej się chyba doczekam nowych...

plitkin - 2019-08-09, 19:54

Zenku, skoro nie podoba Ci się analogia z lekarzami, ale w temacie aut jesteś dość radykalny, to, proszę, ustosunkuj się do tych propozycji:
1. Aby zmniejszyć korki wprowadźmy akcyzę na paliwo w wysokości 50 zł/litr.
2. Aby zmniejszyć korki i poprawić ekologię wprowadźmy coroczną opłatę manipulacyjną w wysokości 50 tys zł za drugie i każde kolejne auto w rodzinie.
3. Aby zmniejszyć korki w mieście wprowadźmy płatne wjazdy do miasta (zaczniemy od Warszawy) dla aut prywatnych w wysokości 50 zl/wjazd/dzień. Poprawi to też ekologię, bezpieczeństwo i zmniejszy ilość chorób wśród ludzi, ale i uwolni miejsca parkingowe dla tych, którzy naprawdę muszą wjeżdżać autem.

Abstrakcja? Demagogia? Dla mnie strefy dodatkowego parkowania, za ktore muszę placic po raz trzeci, to abstrakcja. A demagogią jest gadanie l tym, że niby podatnik nie powinien bulić na budowę parkingów, skoro nie ma auta.

mazury.info.pl - 2019-08-09, 20:41

Samochód na warszawskich numerach WD... stoi przynajmniej od roku blokując miejsce przy basenie miejskim. Sądząc po wyglądzie nigdzie już nie pojedzie, ale formalnie to wciąż jest samochód zaparkowany zgodnie z prawem na publicznym, bezpłatnym parkingu.
mazury.info.pl - 2019-08-09, 20:43

plitkin napisał/a:
Dla mnie strefy dodatkowego parkowania, za ktore muszę placic po raz trzeci, to abstrakcja.

Nie musisz. Komunikacja miejska w Giżycku jest bezpłatna dla wszystkich. Podatnik stawia! :-P

Podane przez Ciebie przykłady, za wyjątkiem pierwszego powodującego inflację, nie są niczym dziwnym w zakorkowanych metropoliach na świecie. Pewnie z czasem i u nas do takich ograniczeń dojdzie.

Tupi - 2019-08-10, 00:36

plitkin napisał/a:
funyo napisał/a:

Nie rozumiem natomiast oburzenia na wprowadzenie płatnego parkowania, kiedy od lat funkcjonuje to w wielu miastach.

Właśnie to co piszesz jest najstraszniejszą rzeczą w tej sprawie: skubańcy przyzwyczajają nas do dojenia. Najpierw wprowadzają "coś" "gdzieś", są pojedyńcze głosy,l oporu, ale cała reszta krzyczy "Tak im trzeba". Później robią z tego regułę i kroją nas wszystkich. Jeżeli Tobie pasuje płacenie 3 razy z to samo - płać. Mnie nie pasuje. Burmistrz traci głosy. Szkoda, że tak łatwo dajecie sobie wmówić konieczność zakładania na Was kagańca. Wystarczy byle modny argument: bezpieczeństwo, rozwój infrastruktury, ekologia czy inne gornolotne hasła.

Co do tego
Cytat:

Naiwniak. Najpierw nie zapłacisz- byś się nie burzył. Urzędnik wmówi Ci, że to dla Twojego dobra i bulić będą tylko turyści, którzy niszczą Twoje drogi. Później nie zapłacisz, ale tylko pod swoją chatą, wszakże "trzeba poprawiać infrastrukturę". Później zapłacisz za drugie auto w rodzinie nawet pod swoją chatą. A później będzie drogo dla wszystkich.

Wszystko dlatego, że dajesz sobie wmówić, "że nic wielkiego, że w innych miastach jest tak samo". Przykre, że szkodzisz tym nie tylko sobie, ale i mnie.

jak czytam takie posty od osoby to mnie ... trafia
drogi Wiktorze - jak uważasz skąd są dotacje UE? - bo mi się zdaje ,że raczej z podatków obywateli UE w tym również obywateli Polski - muszą paskudni urzędnicy zebrać:)
skoro tak się brzydzisz to po co korzystasz
info o dotacjach czy to dla Northmana(Ahoja) są i dostępne i wiadome dla Wszystkich - notabene jakby nie program UE to pewnie te firmy nigdy by obecnego poziomu nie osiągneły(oczywiście mogę się mylić:)- z LOK-u można było coś ugrać:)) - a zaskoczę Cię ponownie to te dotacje na floty czarterowe też z tych samych podatków:))- również Ci je płacą co nie żeglują czy nawet wody się boją:))
firma WindWard też w jakiejś części chyba z funduszy UE żyje ( czyli też z podatków obywateli - najpierw urzędnik zabrał - a fuj wstyd brać :)))) - w necie nic nie ginie:))
i co najlepsze ja nie mam za złe, co więcej nawet podziwiam i doceniam(bo takie realia są po prostu) - sam korzystałem z funduszy UE itp, ale hipokryzji nienawidzę

ps . bo na sam koniec wychodzi ,że firma w której pracujesz/pracowałeś - i inna w której byłeś/jesteś właścicielem doi,ale podatników:))

plitkin - 2019-08-10, 07:23

Samochód na warszawskich numerach WD... stoi przynajmniej od roku blokując miejsce przy basenie miejskim. Sądząc po wyglądzie nigdzie już nie pojedzie, ale formalnie to wciąż jest samochód zaparkowany zgodnie z prawem na publicznym, bezpłatnym parkingu.

Formalnie - to jest bezczynność urzędników. Ponieważ już ładnych kilka lat temu wprowadzono prawo pozwalające na sprzątnięcie porzuconych aut.

Poza tym podziwiam logikę. Na płatnym parkingu miejskim takie auto by wyparowało? Czy zabraliby je kosmici? Przypomnę, że jedyną formą reakcji na brak opłaty jest mandacik i blokada koła, która służy jeszcze bardziej skutecznej unieruchomieniu.

Inna kwestia: podziwiam zaangażowanie z jakim ludzie szukają argumentów na to by być rżniętymi na kasę. Niesamowite. Tylko po to, by na forum mieć rację?

plitkin - 2019-08-10, 07:32

Tupi napisał/a:
plitkin napisał/a:
funyo napisał/a:

Co do tego
Cytat:

jak czytam takie posty od osoby to mnie ... trafia
drogi Wiktorze - jak uważasz skąd są dotacje UE? - bo mi się zdaje ,że raczej z podatków obywateli UE w tym również obywateli Polski - muszą paskudni urzędnicy zebrać:)
skoro tak się brzydzisz to po co korzystasz
info o dotacjach czy to dla Northmana(Ahoja) są i dostępne i wiadome dla Wszystkich - notabene jakby nie program UE to pewnie te firmy nigdy by obecnego poziomu nie osiągneły(oczywiście mogę się mylić:)- z LOK-u można było coś ugrać:)) - a zaskoczę Cię ponownie to te dotacje na floty czarterowe też z tych samych podatków:))- również Ci je płacą co nie żeglują czy nawet wody się boją:))
firma WindWard też w jakiejś części chyba z funduszy UE żyje ( czyli też z podatków obywateli - najpierw urzędnik zabrał - a fuj wstyd brać :)))) - w necie nic nie ginie:))
i co najlepsze ja nie mam za złe, co więcej nawet podziwiam i doceniam(bo takie realia są po prostu) - sam korzystałem z funduszy UE itp, ale hipokryzji nienawidzę

ps . bo na sam koniec wychodzi ,że firma w której pracujesz/pracowałeś - i inna w której byłeś/jesteś właścicielem doi,ale podatników:))

Dotacjami się brzydzę. Brzydzę się 500plusem. Ale korzystam, bo jestem zmuszony i postawiony przed wyborem: jestem frajer albo korzystam. Frajerem być nie chcę, ale jako człowiek cywilizowany i rozumiejący demokrację korzystam ze swojego prawa do walki z błędami tych, kogo wybraliśmy do reprezentowania naszych interesów. Mam do tego prawo.

Mieszanie w prywatną dyskusję zawodowych tematów i atak ad personam jest słabe. Nie, przepraszam. Jest żenujące. Przykre czytać to od Ciebie. Ale trudno. Skoro w imię pozwolenia do rżnięcia nas wszystkich na kasę ujawniasz swój realny stosunek do mnie - widocznie taką masz potrzebę i akceptuję to. Ułatwię zadanie - do pracy dodaj pochodzenie. Przdchodzilismy to już na forum. Z tego się robią fajne merytoryczne dyskusję. Ja się zamknę, a Ty będziesz szczęśliwie bulił kasę i udzielał się w wątku"dlaczego na Mazurach jest drogo".

Niemniej, skoro już poświęciłeś czas na znalezienie personalnych docinek by "mieć rację", to cel osiągnąłeś: przyznaję Ci rację. Żnij nas, władzo, będziemy siedzieć cicho. A opornych zarżniemy sami, przykład powyżej.

Gadajcie sobie dalej. Podziwiajcie świetny pomysł i totalną nieefektywność urzędniczą, gdzie oni sami otwarcie przyznają, że jak urzędas będzie prowadził te parkingi, to będzie drożej niż wpływy, a jak prywatna firma - to nie tylko na siebie zarobi, ale i na urzędasa. Wszyscy macie rację i przepraszam za to, że musiało dojść do personalnych przytyczek i detektywistycznych rozkmin bym się opamiętał.

mazury.info.pl - 2019-08-10, 09:14

Proste pytanie. Z czyich pieniędzy chciałbyś wybudować piętrowe parkingi (i nie tylko piętrowe)?
plitkin - 2019-08-10, 09:48

Proste pytanie. Z czyich pieniędzy chciałbyś wybudować piętrowe parkingi (i nie tylko piętrowe)?

Z tych, z których buduje się drogi, kładkę, kupuje parkometry i buduje się całą pozostałą infrastrukturę drogową. Z tych, które JUŻ ZAPŁACILIŚMY, a są wydawane na partie polityczne, samoloty dla rodziny Marszałka i td.

zenek - 2019-08-10, 10:05

plitkin napisał/a:
Zenku, skoro nie podoba Ci się analogia z lekarzami, ale w temacie aut jesteś dość radykalny, to, proszę, ustosunkuj się do tych propozycji:
1. Aby zmniejszyć korki wprowadźmy akcyzę na paliwo w wysokości 50 zł/litr.
2. Aby zmniejszyć korki i poprawić ekologię wprowadźmy coroczną opłatę manipulacyjną w wysokości 50 tys zł za drugie i każde kolejne auto w rodzinie.
3. Aby zmniejszyć korki w mieście wprowadźmy płatne wjazdy do miasta (zaczniemy od Warszawy) dla aut prywatnych w wysokości 50 zl/wjazd/dzień. Poprawi to też ekologię, bezpieczeństwo i zmniejszy ilość chorób wśród ludzi, ale i uwolni miejsca parkingowe dla tych, którzy naprawdę muszą wjeżdżać autem.
Wiktorze w zasadzie Zbyszek już Ci odpowiedział.
Ale po kolei:
Ad.1 Akcyza w paliwie już jest, a propozycja 50zł za litr to demagogia. Ale 1zł jest realne i kto wie czy nie podpowiedziałeś socjalistom jak zdobyć dodatkowa kasę dla ciemnego ludu.
Ad.2 Podobne rozwiązania już istnieją. Np. w przywoływanym Singapurze gdzie trzeba najpierw dostać zezwolenie na zakup auta i sowicie za owe zezwolenie zapłacić. Kolejny pomysł dałeś socjalistom na zdobycie kasy. Ciemny lud to poprze bo zazwyczaj ma góra jedno auto :-P
Ad.3 Płatne wjazdy do centrów miast już obowiązują (np. Londyn, Oslo). Po drugie niestety ale z roku na rok aut przybywa bo stają się realnie coraz tańsze. Korzysta z nich coraz więcej ludzi w sposób indywidualny. W jaki zatem sposób ograniczyć napływ aut do ciasnych centrów miast? Podałeś przykłady całkiem realne i już stosowane. Niestety ale za wygodę trzeba płacić. Jak chcesz żeby było tanio to wyczarterujesz sobie jakąś Sasankę. Jak chcesz mieć komfort to MX 33 RS ale to kosztuje :-) . Podobnie z jazdą autem. Chcesz wygodnie pod sam deptak w centrum, to płacisz. Chcesz ekonomicznie, to parkujesz kilkaset metrów od centrum i reszta drogi komunikacją zbiorową lub na nóżkach.

mazury.info.pl - 2019-08-10, 10:36

plitkin napisał/a:

Z tych, z których buduje się drogi, kładkę, kupuje parkometry i buduje się całą pozostałą infrastrukturę drogową. Z tych, które JUŻ ZAPŁACILIŚMY, a są wydawane na partie polityczne, samoloty dla rodziny Marszałka i td.

Po co mieszasz do tego politykę? Jeżeli mielibyśmy w każdym mieście wybudować piętrowe parkingi ZAMIAST stref płatnego parkowania, to politycy musieliby nam zabrać znacznie więcej niż zabierają teraz, albo odbyłoby się to kosztem innych usług - np. zatrzymaniem budowy dróg szybkiego ruchu. Nie liczyłbym na to, że politycy ograniczą przez to czerpanie z kasy podatnika na swoje potrzeby. Będziemy płacić coraz więcej tak czy inaczej.

Agnieszka14 - 2019-08-10, 10:42

OT - Plitkin szacun.
9:48 piszesz na forum.
10:30 startują wyścigi.
Najs.
:shock:

mazury.info.pl - 2019-09-03, 10:28

Przykład z Olsztyna za Gazetą Olsztyńską.

Cytat:
Pan Krzysztof szukał parkingu na ul. Partyzantów. Najbliższy był przed salonem Skody. I było tam nawet wolne miejsce. Postawił więc samochód i wtedy…
Z salonu wybiegł jakiś mężczyzna, krzycząc, że mam natychmiast odjechać — opowiada pan Krzysztof. — Kiedy stwierdziłem, że nie rozumiem, bo niby dlaczego miałbym odjechać, skoro jest to parking miejski, usłyszałem w odpowiedzi mniej więcej: „A co tu jest do rozumienia? Sp…laj”. Nie miałem czasu na dyskusje ze źle wychowanym osobnikiem, przeparkowałem więc samochód.
Czy jednak naprawdę salon Skody może sobie uzurpować prawo do miejskiego parkingu usytuowanego przed ich budynkiem?

Rzeczywiście cały ten krótki odcinek parkingu, przy którym widać znak płatnej strefy parkowania, jest szczelnie zastawiony pojazdami Skody — niektóre z nich są przy tym oklejone nalepkami reklamowymi. Czy salon wykupił w Zarządzie Dróg, Zieleni i Transportu, który zarządza miejskimi parkingami, prawo do zajmowania tej przestrzeni?

— Spółka Polbis Auto nie rości sobie żadnych pretensji do zajmowania przestrzeni parkingowej należącej do miasta — wyjaśnia Kamila Jarocka, dyrektor ds. handlowych Polbis Auto Sp. z o.o. — Samochody należące do Spółki Polbis Auto parkowane są przed budynkiem obiektu w sytuacji wolnych miejsc, natomiast słupki stawiane są na tym parkingu nie w celu rezerwacji miejsca, a jedynie dla zabezpieczenia rozpoczętego manewru parkowania, który jest utrudniony po przebudowie drogi. W trosce o dobre imię i wizerunek naszej spółki incydent niekulturalnego potraktowania pana Krzysztofa zostanie zweryfikowany i wyjaśniony w zarządzie zewnętrznej firmy ochroniarskiej, która ochrania obiekt.

— Tyle pracy wkładamy w szkolenie pracowników, żeby umieli naprawdę profesjonalnie, czyli taktownie oraz kulturalnie, rozmawiać z klientem, że teraz po prostu ręce opadają — dodaje prezes Polbis Auto Kazimierz Fiedorowicz. — Wyjaśnimy tę nieprzyjemną historię z właścicielem firmy ochroniarskiej wynajętej do pilnowania naszego budynku. Taka sytuacja nie ma prawa się powtórzyć. A tego pana, którego tak niegrzecznie potraktował wynajęty przez nas ochroniarz, bardzo za to przepraszam.

— Miejsca postojowe, o których rozmawiamy, znajdują się w strefie płatnego postoju — podsumowuje Paweł Palczewski z Biura Prasowego Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. — We wtorek projekt organizacji ruchu na ul. Partyzantów był opiniowany przez Komisję ds. Opiniowania Zmian w Ruchu Drogowym. Następnie trafi on do zatwierdzenia do miejskiego inżyniera ruchu. Po przejściu wszelkich procedur ZDZiT zleci zainstalowanie parkomatu i wyrysowanie w zatokach postojowych miejsc do parkowania. Do tego czasu parkowanie w tym miejscu będzie bezpłatne.

Podobne "przeganianie" mają miejsce na innych miejskich miejscach parkingowych? Spotkaliście z takim traktowaniem?