Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

Pod paragrafem - Event motorowodny a uprawnienia

True - 2019-05-29, 17:06
Temat postu: Event motorowodny a uprawnienia
Witam wszystkich mam pytanie na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy chcąc zorganizować event na skuterach wodnych (ludzie bez uprawnień ) jedyna legalna opcja jest wyznaczenie bojami części akwenu po której będą mogli pływać ? Nie ukrywam ze takie cos raczej nie byłoby dla ludzi mega frajda.. Czy jest możliwe w jakis sposób wypłynąć legalnie z taka grupa (3-4) skutery na jezioro? Czy zdając egzamin na instruktora motorowodnego można cos zdziałać? Powiem szczerze ze w internecie są różne oferty eventow gdzie ludzie cos podobnego organizują i zastanawia mnie jak.. z góry dziękuje za odpowiedz.
mazury.info.pl - 2019-05-29, 20:48

Zgodnie z prawem na każdej wodzie publicznej każdy sternik skutera wodnego musi posiadać uprawnienia motorowodne. Pomijam jakieś skuteropodobne wynalazki z małym silnikiem.

Jedynym wyjątkiem mógłby być kurs na sternika zorganizowany przez uprawniony podmiot, ale nie wiem czy byłby to wówczas ciekawy event.

Innym rozwiązaniem jest organizacja takiego wydarzenia na wodach niepublicznych. Jakieś prywatne jezioro. Z drugiej strony odpowiedzialność organizatora w takim przypadku jest olbrzymia. Jeżeli zorganizuje "szaleństwa" skuterowe dla osób bez uprawnień i komuś (odpukać) coś się stanie, to oprócz odpowiedzialności karnej może "pójść z torbami".

Moim zdaniem jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest organizacja eventu na skuterach 2-3-osobowych i zapewnienie na każdym z nich sternika z uprawnieniami. Myślę, że w ten właśnie sposób są zorganizowane wydarzenia, o których słyszałeś.

Termin i miejsce imprezy na szlaku WJM należy zarezerwować w Urzędzie Żeglugi Śródlądowej.
http://giz.uzs.gov.pl/?imprezy-na-wodzie,49
Jednym z wymagań może być oznakowanie akwenu bojami i wyłączenie go z ruchu innych jednostek (jak w przypadku Mazury Airshow). Ma to tę zaletę, że możesz wówczas legalnie pozbyć się każdego, kto będzie wam na tej trasie przeszkadzał. Jeżeli impreza nie jest zgłoszona i akwen zarezerwowany - może tam wpłynąć każdy, co może być niebezpieczne także dla uczestników.

Impreza musi być zabezpieczona od strony ratowniczej - tu polecam kontakt z MOPR. O ile pamiętam wymagana jest jedna łódź ratownicza na każde 10 jednostek jednocześnie startujących w zawodach, ale to mogło się zmienić.

funyo - 2019-05-30, 12:25

mazury.info.pl napisał/a:

Moim zdaniem jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest organizacja eventu na skuterach 2-3-osobowych i zapewnienie na każdym z nich sternika z uprawnieniami. Myślę, że w ten właśnie sposób są zorganizowane wydarzenia, o których słyszałeś.

He, he,
Na 99,99% takie eventy są robione "na wariata", bez żadnych pozwoleń, uzgodnień czy patentów, co przy częstotliwości pojawiania się policji na wodzie ma duże szanse na bezstresową realizację. Oczywiście do czasu jakiegoś nieszczęścia...
Tak jak Ci pisałem na PW - tylko patenty umożliwiają legalną i bezstresową dla Ciebie organizację imprezy.
W innym przypadku lepiej wypożycz mocnego jetbota i powoź grupkę agresywnie i z atrakcjami :roll:

True - 2019-06-04, 17:53

To tak jak myslalem, dziękuje bardzo za odpowiedz ;))