Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

Na mazurskim szlaku - Skuterem po Mazurskim Szlaku - Opinie i Dyskusja

foq - 2018-12-28, 10:51
Temat postu: Skuterem po Mazurskim Szlaku - Opinie i Dyskusja
ModEdit: Posty przeniesione z tematu: Skuterem po Mazurskim Szlaku - miniprzewodnik (moto)wodniaka
https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=18779

funyo napisał/a:
[...] 
Na koniec chciałbym poruszyć kwestię znaków nawigacyjnych. [...] Dobrym przykładem jest znak "Koniec wód żeglownych" - nie oznacza on bynajmniej, że nie można wpływać na akwen znajdujący się za takim znakiem, po prostu tu kończy się "jurysdykcja" zarządcy szlaku i wpływając tam musimy się liczyć z brakiem jakichkolwiek oznaczeń. Jednym słowem - płyniemy na własną odpowiedzialność.

Można tutaj dopowiedzieć, że opisany wyżej koniec jurysdykcji zarządcy szlaku (tj. RZGW/Wody Polskie) w kilku miejscach na Szlaku WJM ściśle wiąże się z początkiem obowiązywania ograniczeń, nałożonych przez innego "zarządcę akwenu", np. przez Rejonową Dyrekcję Ochrony Środowiska (rezerwaty przyrody => zakaz użytkowania jednostek z napędem mechanicznym ) lub przez władze lokalne (strefy ciszy => zakaz użytkowania jednostek z napędem spalinowym). Ale o tym z pewnością przeczytacie przy omówieniu odpowiedniego fragmentu szlaku.

Początkujący wodniak powinien zostać uprzedzony, że spotka na szlaku miejsca jw. (tj. będące początkiem obowiązywania istotnych ograniczeń), które nie będą właściwie, precycyjnie i/lub jednoznacznie oznaczone (np. "Rezerwat Przyrody" lub "Strefa Ciszy". Warto uczulić nowicjuszy, by widząc znak Końca wód żeglownych pomyśleli, czy przypadkiem coś się z tym faktem nie wiąże ...

PS: By ciekawiej było, mamy też na Szlaku WJM miejsca oznaczone niezgodnie z obowiązującym prawem - kiedy znak zakazu wystawiony przez RZGW nie oddaje aktualnego stanu prawnego, nie jest poparty żadnym obowiązującym aktem prawnym/decyzją administracyjną i z mocy tego właściwie nie obowiązuje (swoją drogą NSA miałby co robić). O tym z pewnością też jeszcze będzie :)

funyo - 2018-12-28, 11:13

foq napisał/a:

Początkujący wodniak powinien zostać uprzedzony, że spotka na szlaku miejsca jw. (tj. będące początkiem obowiązywania istotnych ograniczeń), które nie będą właściwie, precycyjnie i/lub jednoznacznie oznaczone (np. "Rezerwat Przyrody" lub "Strefa Ciszy". Warto uczulić nowicjuszy, by widząc znak Końca wód żeglownych pomyśleli, czy przypadkiem coś się z tym faktem nie wiąże ...

Trafne spostrzeżenie, dziękuję. Faktycznie istnienie tego znaku może się wiązać z występowaniem za nim jakiejś niezależnej od niego formy ograniczenia ruchu, jednak wyżej chciałem zwrócić uwagę na często niewłaściwą interpretację samego znaku.
Kwestie stref ograniczonego ruchu będę starał się opisać w miejscach tego się tyczących.

r.blaszczak - 2018-12-28, 20:36

Sorki za off-topic, ale według opisu powinny być widoczne grafiki. Niestety takowych nie widać.

Do usunięcia - pojawiły się grafiki.

yavien - 2018-12-29, 00:59

grafiki są niewidoczne (chyba, właśnie to sprawdzam), dopóki się nie odpowie w temacie
edit: nadal nie widzę
edit2: pojawiły się

mazury.info.pl - 2018-12-29, 01:55

Grafik są na obcym serwerze. Jako administrator forum nie mam wpływu na ich wyświetlanie.
funyo - 2018-12-29, 23:01

Wyświetlanie obrazków może być blokowane przez przeglądarkę lub aktywne funkcje antyreklamowe na Waszych komputerach.
Tu musi pozostać tak jak jest, ponieważ silnik tego forum nie pozwala na wklejanie zdjęć pomiędzy tekst, bez głębokiej tajemnej wiedzy informatycznej. Ja, niestety, takowej nie posiadam i chcąc uzyskać taki efekt, muszę się podpierać "wklejką" z zewnętrznego serwera.

r.blaszczak - 2018-12-30, 18:14

Funyo, wygląda na to, że u mnie problemy powoduje właśnie funkcja blokady reklam. Może zamieść na początku pierwszego postu info (na czerwono), że grafika dołączona w Twoich postach widoczna po wyłączeniu blokady reklam. Trochę głupio się czyta (nota bene świetne opracowania) bez dołączonych mapek i zdjęć ;-)
Tobo - 2018-12-30, 18:47

Pawle, jak już będzie wersja finalna - przedrukuj do pdf'a, wrzucisz jako załącznik i kto zechce pobierze.
Pomysł w każdym razie super, kibicuję Ci, a jak będziesz potrzebował żaglówki do filmików, zdjęć - służę.

funyo - 2018-12-30, 19:03

Żeby uniknąć problemów z wyświetlaniem zdjęć postanowiłem jednak umieścić zdjęcia na forumowym serwerze. Teraz posty będą prezentowane w standardowej formule, czyli najpierw cały tekst, a następnie wszystkie zdjęcia. To wymusiło na mnie dodanie podpisów do zdjęć, ale też pozwala na dodanie większej ich liczby, bez zaburzania formy.
W ten sposób zedytowałem też dotychczasowe posty. :-)

Rafał1960 - 2018-12-30, 23:27

funyo napisał/a:
Jednak w kilku miejscach szlaku, między innymi właśnie na Kirsajtach, możemy się spotkać z dużymi żółtymi bojami ustawionymi w linii, której bezwzględnie nie należy przekraczać. Powinniśmy pamiętać, że WJM, poza tym że są rajem turystyki wodnej, są również ostoją rzadkich gatunków zwierząt i roślin.

A to nie jest tak, że za żółtymi bojami na Kirsajtach można zauważyć tyczki siatek naszych rybaków śródlądowych?? Poza tym ptaki nie mają okresu lęgowego przez cały rok

funyo - 2018-12-31, 01:22

Nie chodzi tylko o ochronę ptaków i tylko w ich okresie lęgowym. Rezerwaty obejmują swym zasięgiem dany obszar przez cały rok, bez wyznaczonych ram czasowych, chyba że przepisy stanowią inaczej.
Natomiast to, kto i kiedy może wpływać na teren rezerwatu również jest określone stosownym rozporządzeniem. Rybacy zawodowi często mają stosowne pozwolenia.
Poza tym, moje opracowanie dotyczy turystów - wodniaków i do nich jest skierowane.

extant - 2018-12-31, 13:13

Rafał1960 napisał/a:
funyo napisał/a:
Jednak w kilku miejscach szlaku, między innymi właśnie na Kirsajtach, możemy się spotkać z dużymi żółtymi bojami ustawionymi w linii, której bezwzględnie nie należy przekraczać. Powinniśmy pamiętać, że WJM, poza tym że są rajem turystyki wodnej, są również ostoją rzadkich gatunków zwierząt i roślin.

A to nie jest tak, że za żółtymi bojami na Kirsajtach można zauważyć tyczki siatek naszych rybaków śródlądowych?? Poza tym ptaki nie mają okresu lęgowego przez cały rok

No to przeczytaj poniższe zarządzenie ->

Cytat:
ZARZĄDZENIE REGIONALNEGO DYREKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA W OLSZTYNIE
z dnia 31 października 2017 r.
w sprawie rezerwatu przyrody „Sztynort”

Na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r. poz. 2134, z późn. zm. 2) ) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Rezerwat przyrody „Sztynort”, zwany dalej „rezerwatem”, o powierzchni 448,36 ha, położony jest na terenie gminy Węgorzewo, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim.
2. Położenie i przebieg granicy rezerwatu w postaci mapy przedstawia załącznik nr 1 do zarządzenia.
3. Położenie i przebieg granicy rezerwatu w postaci współrzędnych punktów jej załamania przedstawia załącznik nr 2 do zarządzenia.
§ 2. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie:
1) starych okazów dębów stanowiących siedlisko chrząszczy saproksylicznych, takich jak: pachnica dębowa Osmoderma eremita, zgniotek cynobrowy Cucujus cinnaberinus, jelonek rogacz Lucanus cervus,
2) zatok jeziora Kirsajty stanowiących miejsce gniazdowania oraz koncentracji ptaków wodno-błotnych w czasie jesiennych i wiosennych migracji,
3) fragmentu lasu olszowo-jesionowego.
§ 3. Dla rezerwatu określa się:
1) rodzaj – Faunistyczny (Fn);
2) typ i podtyp:
a) ze względu na dominujący przedmiot ochrony:
- typ – Faunistyczny (PFn),
- podtyp – bezkręgowców (bk) i ptaków (pt);
b) ze względu na główny typ ekosystemu:
- typ – Różnych ekosystemów (EE),
- podtyp – lasów i wód (lw).
(...)

Czy widzisz tam cośkolwiek o rybach ?? ;-)

Pełny tekst Zarządzenia RDOŚ w Olsztynie (wraz z położeniem i przebiegiem granic tego rezerwatu) poniżej w załączniku do posta.

krak - 2019-01-09, 16:23

Witam
Na Niegocinie nie wstawiłeś dwóch kardynałek :cry:

funyo - 2019-01-09, 20:33

Z powodu przyjętego formatu (cztery kardynałki w grupie) nie nanoszę na mapki wszelkich miejsc z oznakowaniem jednostronnym. Chodzi mi bowiem o orientacyjne przedstawienie zagrożeń występujących na otwartych wodach, a nie przybrzeżnych mielizn, które to oznaczone są jaśniejszym kolorem.
W tym przypadku należałoby nanieść pojedyncze kardynałki jeszcze w dwóch miejscach.
Tak czy siak dziękuję za zwrócenie na to uwagi. :-)

yavien - 2019-01-31, 10:28

Dobra robota!
co prawda na mapce widać o co chodzi, ale chyba warto poprawić kierunek - opisujesz płynięcie od północy, zatem zatokę Iznocką mamy po prawej?:
Cytat:
po czym jezioro rozszerza się, na lewo odsłaniając zatokę zwaną Iznocką.

funyo - 2019-01-31, 11:56

He, he, to drugie lewo ;-)
Dzięki, już poprawiłem.

artiosso - 2019-01-31, 13:27

Ależ Magda jesteś czujna !
Powinienaś być I oficerem na naszym rejsie bałtyckim.

extant - 2019-01-31, 16:15

Paweł, Twój miniprzewodnik jest naprawdę super i sądzę, że nie raz motorowodniacy/żeglarze będą się do niego w necie odwoływali, a więc najlepiej byłoby gdyby pozostał on "czystym" przewodnikiem.

W związku z powyższym proponuję, żebyś utworzył nowy temat ->

"Skuterem po Mazurskim Szlaku - miniprzewodnik (moto)wodniaka - Uwagi i Dyskusja"

i przeniósł do niego wszystkie posty z uwagami/dyskusjami forumowiczów (łącznie z moim postem), tak aby w tym temacie pozostały tylko i wyłącznie Twoje posty z przewodnikiem/prezentacją kolejnych jezior na szlaku WJM.

yavien - 2019-01-31, 16:50

extant napisał/a:
Paweł, Twój miniprzewodnik jest naprawdę super i sądzę, że nie raz motorowodniacy/żeglarze będą się do niego w necie odwoływali, a więc najlepiej byłoby gdyby pozostał on "czystym" przewodnikiem.

W związku z powyższym proponuję, żebyś utworzył nowy temat ->

"Skuterem po Mazurskim Szlaku - miniprzewodnik (moto)wodniaka - Uwagi i Dyskusja"

i przeniósł do niego wszystkie posty z uwagami/dyskusjami forumowiczów (łącznie z moim postem), tak aby w tym temacie pozostały tylko i wyłącznie Twoje posty z przewodnikiem/prezentacją kolejnych jezior na szlaku WJM.

Popieram.
Chętnie bym chwaliła każdy post, ale nie chcę zaśmiecać (chyba, że coś znajdę jak dziś się udało)

a tak Pawle się produkujesz, a zachęty nie ma jak dać, bo prosiłeś o czystość tematu...

szg - 2019-01-31, 19:02

No dokładnie tak i z tego powodu siedzę cicho. 8-)
extant - 2019-01-31, 20:38

Aaa... i jeszcze jedno - moim zdaniem dobrze byłoby ten Twój miniprzewodnik przykleić w dziale "Na mazurskim szlaku"...

... i to już chyba wszystkie propozycje z mojej strony :-)

funyo - 2019-01-31, 21:45

Zrobiłem wedle Waszej woli.
Teraz możecie mnie chwalić bez oporów ;-)
Mariusz - nie chcę podejmować decyzji o przyklejeniu tematu. Zrobi to Zbyszek, jeśli uzna taki ruch za stosowny.

yavien - 2019-01-31, 21:46

No to w nowym wątku oficjalnie:
funyo - super pomysł i bardzo dobre wykonanie. Piszesz jasno, nie za dużo, informacji w sam raz by naświetlić najważniejsze dla danego akwenu. Brawo!

Z ciekawości, sam robisz mapko-grafiki?

funyo - 2019-01-31, 23:01

Tak. Przygotowałem je pod inny projekt, ale że pozostały niewykorzystane, postanowiłem coś z nimi zrobić. A że jest zima, to jakoś poszło...
Świerszcz - 2019-02-01, 08:12

O wreszcie można klaskać, bo jest gdzie ;-)
Faktycznie, specjalnie nie wcinałem się w wątek, bo jest na tyle czytelny i merytoryczny że może służyć za kompendium wiedzy, zwłaszcza dla osób mało Mazury znających. Wtedy takie wcinki w wątek, choćby i powodowane najszlachetniejszymi przesłankami, będą dla czytającego to jako poradnik, jedynie „ zachwaszczaniem” merytorycznej wiedzy.

Szacun Paweł za BARDZO DOBRĄ ROBOTĘ jaką odwaliłeś!

Powiem „ po trepowsku” : Udzielam pochwały wzrokowej! ;-) ;-) ;-) 8-)

najmita - 2019-02-01, 08:19

Paweł, mam taką propozycję. Jeżeli nie byłby to duży problem to mógłbyś zaznaczyć na mapkach lokalizacje masztów sygnalizacji niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, a w tekście krótka informacja na temat tej sygnalizacji.
I druga, przy opisie kanałów podać informacje o znakach na główkach wejścia (białe tablice), a dla żeglarzy "wysokich" jednostek o konieczności kładzenia masztów z powodu mostów i linii energetycznych.

PS. Śledzę przewodnik i jak na razie nie bardzo wiem do czego można by się złośliwie przyczepić :lol:

funyo - 2019-02-01, 10:29

Dzięki za wszystkie miłe słowa.
Andrzeju - pomyślę nad tymi masztami, choć potrzebowałbym Waszej pomocy przy zlokalizowanie kilku z nich, zwłaszcza na południu. Ogólną informację o masztach zamieściłem przy opisie Niegocina.
Co do kładzenie masztów - faktycznie nie wpadłem na to ;-) a to nie jest dla żeglarzy oczywista oczywistość?
I o jakie konkretnie znaki Ci chodzi, wszystkie zamieszczane na główkach?

najmita - 2019-02-01, 10:39

Paweł,
-znaki główek kanału→ biała tablica, pomaga z dużej odległości "namierzyć" kanał.
-kładzenie masztów→ nie dla wszystkich żeglarzy jest to oczywiste, "Przewodnik" jest również, a może przede wszystkim, dla nowicjuszy.
-maszty→ jak znajdę ulotkę to zeskanuję i podrzucę na Forum.

pzdr, Andrzej

zenek - 2019-02-01, 11:08

Poniżej masz Paweł lokalizację masztów ostrzegawczych.
artiosso - 2019-02-01, 11:13

Pawka, nie będę offtopował w temacie głównym, więc tutaj napiszę :
Jesteś najbardziej żeglarskim motorowodniakiem, jaki trafił się w Polsce.
Świetny pomysł, ubogacił merytorykę Forum. Tak trzymaj !!

funyo - 2019-02-01, 12:08

najmita napisał/a:
Paweł,
-znaki główek kanału→ biała tablica, pomaga z dużej odległości "namierzyć" kanał.
-kładzenie masztów→ nie dla wszystkich żeglarzy jest to oczywiste, "Przewodnik" jest również, a może przede wszystkim, dla nowicjuszy.
-maszty→ jak znajdę ulotkę to zeskanuję i podrzucę na Forum.

pzdr, Andrzej

Ad.1 - kojarzę o co chodzi, ale z racji tego, że nie na wszystkich kanałach taki znak stoi, mogłoby to wprowadzać w błąd. A na zamieszczanie konkretnych lokalizacji nie pozwala przyjęty format.
Ad.2 - Choć przewodnik w założeniu jest kierowany do "zielonych" motorowodniaków, to masz rację, czytają to pewnie też żeglarze. Zresztą motorówki też są coraz wyższe...
Dopiszę coś na ten temat, pewnie w części o kanałach.
Ad.3 - Zenek Cię uprzedził, za co Mu dziękuję. :-D

Wiecie, w takim poradniku mogłoby się znaleźć dużo więcej istotnych informacji, ale chodziło mi o stworzenie "kieszonkowca", w którym są te rzeczy, których nie ma gdzie indziej (ograniczenia), lub te, które mogą łatwo przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i kultury. Stąd ten umoralniający ton, na który sobie pozwalam ;-)
Ale, jak zauważyła yavien, w skróconej wersji to przechodzi, nie nuży, a może w paru głowach zostanie. A dodawanie kolejnych elementów na mapkach uczyniłoby je nieczytelnymi.
Natomiast poszerzanie formatu doprowadziłoby do stworzenia czegoś znacznie większego, swoistego kompendium wiedzy o szlaku, a na to jestem za cienki leszcz (jeszcze) ;-)
No i grube książki ciężko się czyta... :-P

artiosso - 2019-02-01, 12:18

funyo napisał/a:
(...)

Wiecie, w takim poradniku mogłoby się znaleźć dużo więcej istotnych informacji, ale chodziło mi o stworzenie "kieszonkowca", w którym są te rzeczy, których nie ma gdzie indziej (ograniczenia), lub te, które mogą łatwo przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i kultury. Stąd ten umoralniający ton, na który sobie pozwalam ;-)
Ale, jak zauważyła yavien, w skróconej wersji to przechodzi, nie nuży, a może w paru głowach zostanie. A dodawanie kolejnych elementów na mapkach uczyniłoby je nieczytelnymi.
Natomiast poszerzanie formatu doprowadziłoby do stworzenia czegoś znacznie większego, swoistego kompendium wiedzy o szlaku, a na to jestem za cienki leszcz (jeszcze) ;-)
No i grube książki ciężko się czyta... :-P

100/100 !!!
:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

extant - 2019-02-01, 13:59

Miejsca, w których znajdują się maszty SSO, współrzędne geograficzne:

1. Jezioro Mamry, Skłodowo: 21 43 26.55"E, 54 09 23.39N

2. Jezioro Mamry, rzeka Węgorapa, Węgorzewo: 21 43 10.08"E, 54 11 51.84 54N

3. Jezioro Święcajty, Ogonki: 21 48 24.05"E, 54 10 58.94N

4. Jezioro Ryńskie, miasto Ryn: 21 31 51.83"E, 53 55 49.75N

5. Jezioro Roś, Łupki: 21 51 34.70"E, 53 39 08.10N

6. Jezioro Mikołajskie, Mikołajki: 21 37 13.90"E, 53 45 53.60N

7. Jezioro Niegocin, Kępa Grajewska (wyspa): 21 47 54.18"E, 54 00 20.61N

8. Jezioro Kisajno, przy wejściu do portu Almatur: 21 43 55.36"E, 54 02 10.61N

9. Jezioro Mamry, Wysoki Róg: 21 40 34.14"E, 54 06 07.55N

10. Jezioro Jagodne: 21 43 35.43"E, 53 56 01.33N

11. Jezioro Boczne, Bogaczewo: 21 45 00.05"E, 53 57 48.69N

12. Jezioro Łuknajno: 21 40 41.04"E, 53 47 09.92N

13. Jezioro Śniardwy, Nowe Guty: 21 49 11.56"E, 53 45 49.40N

14. Jezioro Śniardwy, Niedźwiedzi Róg: 21 41 45.05"E, 53 43 06.51N

15. Jezioro Bełdany, Kamień: 21 33 42.63"E, 53 43 21.04N

16. Jezioro Seksty, Kanał Jegliński: 21 46 52.56"E, 53 41 17.70N

17. Jezioro Tałty, Kanał Tałcki: 21 32 33.66"E, 53 51 50.70N

funyo - 2019-02-01, 15:37

Dzięki Mariusz, już Zenek zamieścił wcześniej mapkę.
funyo - 2019-02-01, 17:30

W części o kanałach wprowadziłem poprawki dotyczące wysokości. Dzięki Andrzeju. :-)
najmita - 2019-02-01, 21:19

Paweł, według mojej wiedzy na szlaku wszystkie wejścia do kanałów są oznaczone. Na lewym brzegu stoi tablica w biało czarne (czarne to brak listewki) pasy w kształcie kwadratu obróconego w "romb", na prawym brzegu ta sama tablica leżąca na "boku". Tablice są widoczne z dość dużej odległości, no, chyba, że gałęzie drzew je zasłaniają...

Jeżeli chodzi o maszty ostrzegawcze to na Mikołajskim stoi on na Przeczce.

Paweł, nie musisz tych dodatkowych informacji umieszczać na mapkach, możesz to zrobić w opisie trasy lub jeziora, lub kanału.

Wytrwałości w pracy, i szykuj się do wydania broszurki.

funyo - 2019-02-02, 01:10

W kwestii tablic nie jestem przekonany, tzn. uważam, że nie jest to szczególnie ważne, nawet z punktu widzenia nowicjusza, w kontekście mojego przewodnika.
Agnieszka14 - 2019-02-02, 08:22

Te znaki może i są, ale słabo widoczne. Raczej nie polecałabym szukania ich jako metody namierzania wejścia do kanałów.

Paweł 👍 Super pomysł, super wykonanie.

Tak szczerze - to jeszcze nigdy nie byłam na północy - i dla mnie Twój przewodnik to super sprawa na początek żeby się zorientować co tam i jak.

extant - 2019-02-02, 11:00

najmita napisał/a:
...
Jeżeli chodzi o maszty ostrzegawcze to na Mikołajskim stoi on na Przeczce.
...

Oczywiście, że tak - w tekście jest błąd, ale współrzędne podane są prawidłowo :-)

extant - 2019-02-03, 18:28

Paweł, na obu infografikach w Twoim przewodniku w poście dotyczącym Guzianki Małej i Wielkiej oraz Nidzkiego nieprawidłowo oznaczyłeś przebieg granicy rezerwatu w północnej części jeziora Nidzkiego.

Prawidłowy przebieg tej granicy rezerwatu, zgodnie z Zrządzeniem RDOŚ w Olsztynie z dnia 26 kwietnia 2016 r. w sprawie rezerwatu przyrody "Jezioro Nidzkie", podany jest poniżej w pliku jpg, a całość przebiegu granic rezerwatu opisana jest w Załączniku Nr. 2 do powyższego Zarządzenia jest w załączniku do tego postaw pliku pdf.

PS: Przebieg granicy rezerwatu "Jezioro Nidzkie" na zachodnim krańcu jeziora również oznaczyłeś nieprawidłowo, rezerwat obejmuje tam całej jezioro aż do Wiartelnicy -> sprawdź w podanym poniżej Załączniku Nr. 2.

extant - 2019-02-03, 19:26

Auto-poprawka: na infografice na krańcu zachodnim Nidzkiego granica rezerwatu oznaczona jest prawidłowo... zmyliło mnie oznaczenie samego Jaśkowa.
funyo - 2019-02-03, 20:19

Ok. widzę problem. Dzięki.
Wygląda na to, że wyspy też należą do rezerwatu?

extant - 2019-02-03, 20:46

Tak, wyspy też należą do rezerwatu.
funyo - 2019-02-03, 23:27

Poprawione. Jeszcze raz dziękuję za czujność :-)
Tobo - 2019-02-07, 18:10

Pawle, kawał roboty z której skorzystają tysiące :!:
Mam lekkie zastrzeżenie co do Śniardw - wszystko OK, tylko zwróciłbym uwagę na miejsce jak poniżej. Płynąc do bazy WOPR pod północnym brzegiem jest moim zdaniem bardzo niebezpiecznie. Tam zapuściłem się raz lawirując między górkami (na GPS płynąłem i navionicsa) i dzwoniłem mieczem o kamienie zdrowo. Nie ma tam kardynałek, w/g mapy 2 metry a jednak... Z tego co widziałem wielokrotnie - to do bazy pływają "znawcy" terenu od południa, nadkładają drogi omijając kamienie.

funyo - 2019-02-07, 23:00

Dzięki, Tomku.
Co do Śniardw, ale nie tylko, moje mapki nie są na tyle szczegółowe, żeby zaznaczyć wszelkie niebezpieczne miejsca. Jak sam piszesz, nie ma tam kardynałek, dlatego nie mogłem ich umieścić na mapce, więc tylko całą zatokę zaznaczyłem jako mieliznę.
Ale w tekście dodam dodatkowe ostrzeżenie. Dzięki.

funyo - 2019-02-10, 12:44

Zamieściłem ostatnią część mojego przewodnika. Uffff..... ;-)
Wszystkie poprzednie części były poprawiane na bieżąco, więc na chwilę obecną całość jest, myślę, aktualna.
Dodałem też mapko-grafikę całego szlaku wraz legendą i naniesionym systemem ostrzegania pogodowego.
Dziękuję Wszystkim zaangażowanym za pomoc w opracowaniu mojego poradnika.
Czekam na Wasze komentarze i uwagi. Być może wyłapiecie jeszcze jakieś błędy, braki lub nieścisłości, których ja nie widzę...

extant - 2019-02-10, 13:20

funyo napisał/a:
(...)Czekam na Wasze komentarze...

No to mój komentarz jest poniżej :-D

szg - 2019-02-10, 14:53

Paweł, w krótkich słowach - "kawał dobrej żołnierskiej roboty". Przynosisz chlubę braci motorowodnej :roll: .
dareq - 2019-02-10, 22:02

Mam pytanie na mapce Śniardw zatoka Szyba jest zaznaczona jako rezerwat wydaje mi się że rezerwat zaczyna się dopiero w przesmyku na Warnołty.
pozdro

mazury.info.pl - 2019-02-10, 22:26

dareq napisał/a:
Mam pytanie na mapce Śniardw zatoka Szyba jest zaznaczona jako rezerwat wydaje mi się że rezerwat zaczyna się dopiero w przesmyku na Warnołty.
pozdro

Rządowa mapa rezerwatów w Polsce (i obszarów w jakikolwiek inny sposób chronionych)
http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/

funyo - 2019-02-10, 22:52

dareq napisał/a:
pozdro

To prawda. Mapki są orientacyjne, w tekście jest informacja o granicy rezerwatu, ale już poprawiłem. Dzięki.

Andrzej Kowalski - 2019-02-10, 23:18

Pawle, wykonałeś coś naprawdę pożytecznego, przyda się to wielu zaglądającym na nasze forum. Jesteś Wielki
artiosso - 2019-02-11, 14:19

Paweł, wszyscy dają "łapki", to ja też nie będę gorszy :
D@reC - 2019-02-13, 00:07

No Paweł odwaliłeś kawał porządnej roboty Bravo Ty ,będziesz to może pakował w całości do PDF???
Tupi - 2019-02-13, 01:35

funyo super robota
powinieneś apkę na tel zrobić lub jakiś druk

funyo - 2019-02-13, 09:51

Dzięki.
No właśnie, druk... jest taki pomysł na wydanie tego w formie papierowej, ale jakoś nie jestem do końca przekonany. No i czy odpłatnie, czy sponsorowane gratisówki...
Nie znam się na tym kompletnie...dystrybucja, rozliczanie, itd...
Chyba że ograniczony nakład tylko dla chętnych np. z forum, ale wtedy nie byłoby tanio.
Co o tym sądzicie?

extant - 2019-02-13, 12:52

Paweł, w dzisiejszych czasach - moim zdaniem - druk to nie jest sensowne rozwiązanie.
Jeżeli już, to chyba raczej albo jakaś apka (płatna) albo plik pdf (bezpłatny)...

... ale oczywiście to jest tylko moje zdanie :-)

el_doctore - 2019-02-13, 12:53

Drogi Funyo,
Twoja praca jest bardzo ciekawa, a zarazem cenna. Nawet jako pamiątka. Mógłbym pomóc z ewentualnym wydaniem książki. Zacząłbym od zbierania wszystkich Twoich notatek. Później do każdego wątku doklejał najciekawsze komentarze, uwagi ii sugestie. Wówczas podzieliłoby się książkę na Twoje opracowanie i na dyskusję. Można oczywiście pomyśleć o uzupełnieniu tekstu dla żeglarzy.
Na początek oscylowałbym druk o okolicach 100 egzemplarzy (z pełnym ISBN, składem, etc. i - aby być zgodnie z prawem - do 100 egzemplarzy wysyła się tylko dwa egzemplarze obowiązkowe do Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej). Możemy się złożyć na pierwszy druk, to na prawdę nie jest dużo. Ze swojej strony mogę zaproponować redakcję tekstu (trochę książek wydałem), poszukać jakiś starycj map do ilustracji (w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie). Kolega składa książki i mógłbym go poprosić. Zlecenie do drukarni to tez nie problem. A jak się zrobi pierwszy skład, to dodruk nie stanowi problemu. Zawsze można się dogadać czy z jakimś sklepikiem czy przez forum.
Niemniej służę radą i pomocą.

el_doctore - 2019-02-13, 12:54

PS Extant - zrobienie pdf, czy e-booka na telefon to kwestia kilku kliknięć w komputerze.
extant - 2019-02-13, 13:01

el_doctore napisał/a:
PS Extant - zrobienie pdf, czy e-booka na telefon to kwestia kilku kliknięć w komputerze.

Wiem... i to jest właśnie największa zaleta tego rozwiązania :-)

funyo - 2019-02-13, 14:27

A jak się to robi, bo kompletnie się nie orientuję? Chodzi mi bardziej o e-booka na tel.
artiosso - 2019-02-13, 14:48

Ja się podejmuję korekty i mogę wspomóc wydanie skromnym datkiem .
extant - 2019-02-13, 15:01

funyo napisał/a:
A jak się to robi, bo kompletnie się nie orientuję? ...

Paweł, no nie bądź aż tak leniwy :-P - wpisz do googlarki np. "Jak stworzyć własnego e-booka"... i już :-D

mazury.info.pl - 2019-02-13, 16:56

funyo napisał/a:
A jak się to robi, bo kompletnie się nie orientuję? Chodzi mi bardziej o e-booka na tel.

Wklejasz to co stworzyłeś do jakiegoś edytora tekstu, następnie drukujesz do PDF i gotowe.

funyo - 2019-02-13, 17:00

Mariusz, myślałem, że to kwestia kilku kliknięć... ;-)
Jestem po konsultacjach telefonicznych z el_doctore i doszliśmy do wniosku, że jedyną sensowną formą wydania tego materiału na papierze jest, tak jak w przypadku planowanego w ubiegłym roku minialbumu, znalezienie "sponsora strategicznego".
O ile w ogóle wydanie papierowe ma faktycznie sens...

szg - 2019-02-13, 19:51

Wydanie papierzane miało by sens ale tylko wtedy gdyby broszura i jej pojedyncze karty były wodoodporne. Wiadomo, na żaglówce, motorówce, gumijaku czy kajaku jest mokro. To powinno być przystosowane do korzystania na wodzie a nie w domu 8-) .
krak - 2019-02-14, 17:44

Specjalny papier na takie wydawnictwo nazywa się "tyvek" i kosztuje ok. 9,00,- zł/arkusz B1, pomnóż przez 2,5 arkusza na jedną broszurę i będziesz miał cenę samego papieru, a reszta kosztów? :!:
Piotr Przybecki - 2019-02-14, 21:08

Nawiązuję do Rezerwatu Warnołty. Zatoka Szyba nie należy do rezerwatu. Zdjęcia granicy rezerwatu są tutaj /strona 4/ http://edzienniki.olsztyn...ryginal/akt.pdf
M. - 2019-02-14, 21:11

funyo napisał/a:
znalezienie "sponsora strategicznego".

Co oznacza "sponsor strategiczny" ? Oczywiście mam na myśli wielkosc ("rząd") złotówek?

funyo - 2019-02-14, 23:06

Piotr Przybecki napisał/a:
Nawiązuję do Rezerwatu Warnołty. Zatoka Szyba nie należy do rezerwatu. Zdjęcia granicy rezerwatu są tutaj /strona 4/ http://edzienniki.olsztyn...ryginal/akt.pdf

Oczywiście masz rację, nie należy.
Mapkę poprawiłem już jakiś czas temu.

funyo - 2019-02-14, 23:15

M. napisał/a:
funyo napisał/a:
znalezienie "sponsora strategicznego".

Co oznacza "sponsor strategiczny" ? Oczywiście mam na myśli wielkosc ("rząd") złotówek?

Sponsor strategiczny, czyli taki, który wyłoży pieniądze na całość w zamian za miejsce na okładce (np. logo na 1-szej stronie okładki, cała druga i czwarta strona okładki na potrzeby reklamy) + ew. małe logo na stronach.
Do dogadania. Ja, ze swej strony, nie jestem zainteresowany finansowaniem tego wydania, mam satysfakcję z bycia autorem ;-)
Nie chcę zapeszać, ale trwają już pewne ustalenia i przygotowania. Jak dobrze pójdzie, za kilka dni będę znał konkrety i wtedy się z Wami podzielę tą wiedzą. :roll:

el_doctore - 2019-02-15, 08:59

To czekamy na wieści. Gdyby co, wsparcie zapewnione.
Bardock - 2019-02-15, 10:15

funyo napisał/a:

Nie chcę zapeszać, ale trwają już pewne ustalenia i przygotowania. Jak dobrze pójdzie, za kilka dni będę znał konkrety i wtedy się z Wami podzielę tą wiedzą. :roll:

Powodzenia życzę przy realizacji projektu.
Jednak, z tego co pamiętam, podobny przewodnik wydaje od lat Almapress. Ostatnie uaktualnienie było w zeszłym roku.

funyo - 2019-02-15, 11:35

Tyle, że mój będzie darmowy ;-)
A tak serio, nie jestem pewien, czy przewodnik Alma Press zawiera informacje o ograniczeniach prędkości czy falowania, ktoś wie?

funyo - 2019-02-15, 21:30

Dzięki koledze krakowi mogłem zerknąć na przykładowe strony powyższego przewodnika - to typowy przewodnik turystyczny, nie wodniacki, a tym bardziej nie motorowodniacki. Informacje o szlaku są sprowadzone do minimum, są za to opisy atrakcji, miast czy portów. Niestety, są takie kwiatki jak to:
"Na tym rozległym akwenie leży ponad 30 wysp o łącznej powierzchni koło 240 ha. Większość z nich to rezerwaty ze względu na miejsca ptasich lęgów. Przy silniejszych wiatrach stanowią one doskonałą osłonę dla żeglarzy. Można do nich tylko przybijać, lecz nie wolno rozbijać tu namiotów ani palić ognisk. Oczywiście nie zostawiamy również śmieci. Dla dobra wodnych i błotnych ptaków najlepiej w ogóle nie wchodzić na te wyspy. "
Koszt ok.70zł

pako - 2019-02-16, 14:23

funyo napisał/a:
Tyle, że mój będzie darmowy ;-)
A tak serio, nie jestem pewien, czy przewodnik Alma Press zawiera informacje o ograniczeniach prędkości czy falowania, ktoś wie?

Nie zawiera. Przedstawia tylko krótkie opisy portów na WJM (opis infrastruktury i głębokości w porcie, telefony kontaktowe). Sorki nie zauważyłem twojego ostatniego postu ;-)

extant - 2019-02-17, 09:55

funyo napisał/a:
(...)

Trzymam mocno kciuki za powodzenie :-)

funyo - 2019-02-17, 21:33

Coś już wiem, więc się pochwalę :-P
Na chwilę obecną wygląda to tak: papier kredowy, kolor, 48 stron, format kieszonkowy A6, nakład 500 egz.
Partner strategiczny - portal mazury.info.pl :-D
Bezcenny ;-)

Tupi - 2019-02-17, 21:37

funyo napisał/a:
Coś już wiem, więc się pochwalę :-P
Na chwilę obecną wygląda to tak: papier kredowy, kolor, 48 stron, format kieszonkowy A6, nakład 500 egz.
Partner strategiczny - portal mazury.info.pl :-D
Bezcenny ;-)

graty
rezerwuję 6 sztuk
ps. fajnie by było jakby papier był laminowany

funyo - 2019-02-17, 22:48

Na to nie ma szans ze względu na koszty.
D@reC - 2019-02-17, 23:59

Paweł jak będzie się można na 1 szt. załapać? :-)
el_doctore - 2019-02-18, 08:40

Gratuluję. Gdybym mógł zasugerować małe rozszerzenie przewodnika, to dopisz zdań więcej do kilka wątków (wiem, że są, ale ze zdjęciami, etc.) różnych ciekawych odnóg od szlaku - Jędzelek, Kwik, Grajewko, etc.
Możemy jakoś pomóc w pracach nad wydaniem?

Emill`76 - 2019-02-18, 08:42

Gratki Paweł ! Dobra robota ! Taki przewodnik powinien trafić do każdej łódki czarterowej i nie tylko ;-)
funyo - 2019-02-18, 09:52

Dzięki!
Pierwszy egzemplarz, który trafi w moje ręce jest już zarezerwowany, natomiast kolejne są oczywiście do wzięcia gratis. Będę miał trochę na targach WiW. Będą też tam na stoisku Giżycka.
Objętość i treść jest już zatwierdzona i nie będzie rozszerzana - możliwe są jedynie aktualizacje w przyszłych dodrukach (jeśli do nich dojdzie)
Prawdę mówiąc mam już część materiału na drugi przewodnik - taki opis "drugich Mazur", czyli wszystkich tych trudno dostępnych jeziorek, które mają jednak połączenie ze szlakiem głównym. Takie podwaliny Klubu Ekstremalnych Eksploratorów Mazur (mam już nawet gotowe logo) ;-)
Rozmawiałem nawet z Adminem na ten temat.
Za pomoc dziękuję, ale już wszystko ogarnięte, chyba że ktoś chce okazać uznanie jakimś datkiem na cel charytatywny, to możemy coś pomyśleć :-D
Te 500 pierwszych egzemplarzy to taki sondaż rynku - Admin wierzy bardziej w technologie cyfrowe niż papier. Oby się mylił ;-)

włodek67 - 2019-02-18, 16:50

Gratulacje. Prosto, zwięźle i na temat, z przyjemnością czytałem każdą część.
Ja wolę papier, więc jeśli można to poproszę dwa egzemplarze. :-)

mazury.info.pl - 2019-02-18, 17:24

Ci którzy nie będą mogli odebrać książeczki na targach lub od Funya, po dodatkowe egzemplarze mogą zgłosić się będąc na Mazurach. Książeczki przez cały sezon będą dostępne w recepcji portu Stranda i Giżyckiej informacji turystycznej. Może uda się je gdzieś jeszcze pozostawić do rozdawania w południowej części szlaku. Prowadzone są rozmowy.
włodek67 - 2019-02-18, 18:12

Ponieważ w tym sezonie chcemy pływać po Jezioraku i Pętli Żuławskiej i na targi się nie wybieramy, czy jest możliwy inny sposób dostawy? Wszystkie koszty z tym związane pokrywam.
yavien - 2019-02-18, 19:01

Super! Ja rezerwuję też egzemplarz - odbiorę w Szwejku :)
artiosso - 2019-02-18, 19:33

Pawka, jeśli można Cię wesprzeć w wydaniu tego przewodnika, daj znaka na pv.
I oczywiście poproszę o 1 egz. na Workerusa !
Z dedykacją (o ile kreda przyjmie) !!!

funyo - 2019-02-18, 21:45

Jak już dostanę przewodniki fizycznie do ręki, będzie można pomyśleć o jakiejś formie wysyłki, niestety na pewno płatnej.
Do Szwejka zabiorę zapasik, więc tu nie ma problemu.

funyo - 2019-03-01, 22:28

Dziś odebrałem pierwsze egzemplarze przewodnika i, cóż, wzruszyłem się ;-)
pough - 2019-03-01, 23:26

Nie dziwię się wzruszeniu. Gratuluję pomysłu, wytrwałości i konsekwencji i dzieła.
szg - 2019-03-02, 08:26

Paweł, puszczam oczko :roll: .
extant - 2019-03-02, 09:01

funyo napisał/a:
Dziś odebrałem pierwsze egzemplarze przewodnika i, cóż, wzruszyłem się ;-)

Znaczy się dzisiaj U Szwejka będzie Twój pierwszy... wieczór autorski ! :-)

funyo - 2019-03-02, 09:11

Na to wygląda :-D
funyo - 2019-03-03, 21:46

Proszę o deklaracje, kto jest zainteresowany otrzymaniem przewodnika pocztą.
Koszt 1-2 egzemplarzy 10zł, 3 i więcej egz. - 15zł. Jest to koszt pakowania oraz przesyłki poleconej. Numer konta prześlę na PW.

włodek67 - 2019-03-04, 06:44

Ja poproszę sztuk 2.
pawel79 - 2019-03-04, 09:32

Proszę 3 sztuki
Agnieszka14 - 2019-03-04, 11:36

I ja!
pako - 2019-03-04, 15:44

I ja jedną sztuke :)
jaras63 - 2019-03-04, 20:17

Bardzo poproszę o dwie sztuki (najlepiej z autografem :oops: )
włodek67 - 2019-03-04, 21:16

jaras63 dobrze wspomniał o autografie na przewodniku, powinien być ;-)
D@reC - 2019-03-05, 00:22

Paweł dla Mnie 3 szt. bym prosił.Thx.Oczywiscie z autografem jak każdy to każdy ;-)
funyo - 2019-03-05, 21:45

Przelewy przychodzą, ale proszę dajcie mi parę dni na wysyłkę, bo mam mocno zwariowany tydzień.
funyo - 2019-03-11, 20:07

Dziś wysłałem przewodniki, więc powinny być u Was w ciągu 2 - 3 dni.
Czekam na Wasze opinie :)
Napiszcie co sądzicie o formacie, czytelności, itd...

artiosso - 2019-03-11, 21:11

Drogi Nasz Pawle.

W weekend przeczytałem zawartość przewodnika.
Jest on napisany bardzo fajnym, ciepłym, przystępnym językiem,
co zdarza się bardzo rzadko w oficjalnych wydawnictwach.
Ma na tyle poręczną formę , że jest wygodny, i pozostaje
jeszcze mimo swej sporej kompaktowości czytelny .

Starasz się motorowodniakom "przemycić" wiedzę,
która powinna ich uwrażliwić na specyfikę pływania
żaglowego. Część z nich, bo raczej nie łudźmy się -
nie wszyscy, powinna po lekturze Twojego przewodnika
inaczej nieco spojrzeć na żeglarzy.

Tym bardziej nie rozumiem napadu na Ciebie na sąsiednim
forum.

Wspaniała robota pro publico bono !!

Bueno Paolo !!!

:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

funyo - 2019-03-12, 00:05

Arti, kwestia SF jest prosta - zwyczajnie to nie miejsce dla mnie. W ogóle to dość hermetyczne grono, co z pewnością zauważyłeś.
Poza tym brak mi czasu na udzielanie się na kolejnym forum, zwłaszcza gdy trzeba się powtarzać i wałkować to samo po kilka razy. No i zima się już kończy więc czas na wodę. :-D

Jastrząb - 2019-03-12, 08:48

ja też poproszę
waalky - 2019-03-12, 18:11

Doskonała robota.
Gratuluję pomysłu, cierpliwości i wytrwałości.

Jeśli jeszcze można, poproszę o trzy egzemplarze.

Adres na PW

D@reC - 2019-03-14, 11:24

Właśnie dotarły do Mnie przewodniki dzięki jeszcze raz Paweł robota pierwsza klasa. 😁👍
pako - 2019-03-14, 12:30

Ja też właśnie otrzymałem przesyłkę, dziękuję bardzo !!!
Marsyl - 2019-03-14, 18:18

funyo, liczyłem że nabędę przewodnik podczas spotkania forumowego, z dedykacją :-> ; ale skoro obecność Twoja stoi to pod znakiem zapytania, to może jakaś wysyłka ? Albo przekaż komuś do odsprzedaży na spotkaniu forumowym ?
szg - 2019-03-14, 20:43

Widzę nie tylko tu, że Paweł otworzył chyba w domu agencję pocztową wysyłkową. Ja już nie mam sumienia Go męczyć ;-) .
funyo - 2019-03-14, 21:34

No, łatwo nie jest ;-)
Dlatego zaproponowałem artiosso, jako organizatorowi regat forumowych, rozdysponowanie przewodnika pośród uczestników. Zobaczymy, co On na to... :roll:

artiosso - 2019-03-14, 21:40

Pełna zgoda, doskonały pomysł.
funyo - 2019-03-14, 23:46

W takim razie myślę, że Ci z Was, którzy będą na regatach, mogą spokojnie poczekać. Chyba że ktoś jest bardzo niecierpliwy, albo potrzebuje więcej egzemplarzy, to możemy sprawę załatwić wysyłkowo... :roll:
włodek67 - 2019-03-15, 16:21

Przewodniki dotarły. Dziękuje. Jeden z pokaźną ilością autografów. :mrgreen:
Marsyl - 2019-03-15, 18:46

funyo napisał/a:
No, łatwo nie jest ;-)
Dlatego zaproponowałem artiosso, jako organizatorowi regat forumowych, rozdysponowanie przewodnika pośród uczestników. Zobaczymy, co On na to... :roll:

tylko maźnij jakiś autograf dla forumowicza, żeby nie trzeba było Cię ganiać po jeziorach z przewodnikiem. Rozumiem, że jest on wodoodporny ?

funyo - 2019-03-15, 20:18

włodek67 napisał/a:
Przewodniki dotarły. Dziękuje. Jeden z pokaźną ilością autografów. :mrgreen:

Widać trafił Ci się ten, w którym wypróbowywałem flamastry ;-)

funyo - 2019-03-15, 20:21

Marsyl napisał/a:

tylko maźnij jakiś autograf dla forumowicza, żeby nie trzeba było Cię ganiać po jeziorach z przewodnikiem. Rozumiem, że jest on wodoodporny ?

Jeśli chcesz autograf, to raczej musisz brać formę wysyłkową. Nie wiem czy będę obecny na regatach, a wszystkich przewodników nie będę podpisywał... :roll: ;-)