Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

INNE - Uwaga na naciągaczy

Sza-man - 2016-01-08, 18:23
Temat postu: Uwaga na naciągaczy
Przed chwilą zadzwonił kom. nawet nie zdążyłem sięgnąć po niego ręką gdy się wyłączył. Rzuciłem okiem na nr czy aby to ktoś znajomy i co widzę? Ano widzę:

+23221803960

To jest nr w Sierra Leone!!! (kierunkowy +232) Nie wiem ile kosztuje minuta do SL ale czytając to i owo w sieci opisują takie grzybki za 1000 zł.....

Przestrzegam przed oddzwanianiem.

pough - 2016-01-08, 18:28

Nie należy oddzwaniać na nieznane numery. Ktoś kto chce się dodzwonić zadzwoni jeszcze raz.

Można u operatora zablokować połączenia premium; problem wtedy masz z głowy.

Sza-man - 2016-01-08, 18:44

Robert, ja to wiem. Ale gdyby to był mój kom służbowy to mamy takie zasady, że mamy jak najszybciej oddzwonić. Taka polityka korporacyjna. Podejrzewam jednak, że w sieci korporacyjnej takie kwiatki mamy blokowane. Tu jednak występuje inny problem. Prowadziłem działalność gospodarczą i ten nr prywatny mam już ho ho ho jakby powiedział Mikołaj, albo jeszcze dłużej. Taki odruch... ktoś dzwonił a ja nie odebrałem. Po jakimś czasie patrzysz na ekran i widzisz nieodebrane połączenie. Oddzwaniasz i... tu jesteś w tzw czarnej doopie. Raz mi się zdarzyło (dawno temu) trafić na takiego gniota ale na szczęście z Polski. A żeby było śmieszniej to czekałem na telefon z W-wy. I wtedy był kierunkowy 22... Oddzwoniłem a tam firma "kant" prowadziła ankietę. Połączenie trwało 1-2 sekundy i rozłączyłem. Reklamowałem u operatora naciąganie (jak pamiętam łyknęło 19 groszy za te 2 sekundy). Nic to nie dało. Nie problem bo nie pieniądze. Ale o zasady chodzi. Od tamtej pory nie oddzwaniam, jak ktoś nie czeka na odebranie połączenia. Wychodząc z założenia: że jak kocha to zadzwoni ponownie. To działa.
Rozpoczynając temat miałem cel aby przedstawić ten problem innym. Być może komuś parę złotych w kieszeni uratuję.

pough - 2016-01-08, 18:49

Sza-man napisał/a:
...Rozpoczynając temat miałem cel aby przedstawić ten problem innym. Być może komuś parę złotych w kieszeni uratuję.

Słusznie... Popieram... :-D

Andrzej Kowalski - 2016-01-08, 19:28

Też popieram i dziękuję za zwrócenie uwagi na ten problem . Dwa dni temu tez miałem taki telefon , numer zaczynał się na 22 , pomyślałem więc , że to ktoś z Warszawy i oddzwoniłem . Na szczęście połączenie nie doszło do skutku , otrzymałem komunikat , że nie ma takiego numeru .
Skier - 2016-01-08, 19:29

Na pewno uratujesz . Prowadze działalność i zawsze oddzwaniam, ale staram się sprawdzać skąd jest telefon.
Raz nie sprawdziłem i dodzwoniłem się na Białoruś. Od tego czasu jestem podwójnie ostrożny.

MirekMors - 2016-01-08, 21:10

Sprawdziłem: kilka dni temu miałem tak samo. Na szczęście nie oddzwoniłem.
zenek - 2016-01-08, 21:27

MirekMors napisał/a:
Sprawdziłem: kilka dni temu miałem tak samo.
Ja też! Dzisiaj jeden sygnał i się rozłączył. Mój był tylko trochę inny: +232 21 775690
extant - 2016-01-09, 09:39

U mnie dużo takich połączeń od "naciągaczy" było gdzieś tak w połowie zeszłego roku, a teraz od kilku miesięcy jakoś do mnie już nie dzwonią.
najmita - 2016-01-09, 09:54

W necie można sprawdzić "kto dzwonił nr xxxxxxx". Czasami dziwne połączenia pochodzą od Ubezpieczeń lub firm "pokazowych" garnkowych...
Ostatnio mam sporo połączeń z "numer zastrzeżony" lub "numer ukryty", których nie odbieram...

plitkin - 2016-01-09, 09:54

najmita napisał/a:

Ostatnio mam sporo połączeń z "numer zastrzeżony" lub "numer ukryty", których nie odbieram...

Tak z ciekawosci: dlaczego?

najmita - 2016-01-09, 09:59

plitkin napisał/a:
najmita napisał/a:

Dlaczego nie odbieram? Numer zastrzeżony to najczęściej propozycje od operatorów sieci lub TU. Numer ukryty to w sumie anonim ... ale jedna moja znajoma też ukryła swój nr i potem żaliła się, że nie odbieram ...

plitkin - 2016-01-09, 10:00

Do mnie operator zawsze dzwoni z otwartego numeru. Spam tez.
najmita - 2016-01-09, 10:03

plitkin napisał/a:
Do mnie operator zawsze dzwoni z otwartego numeru. Spam tez.

Miałem na myśli tzw." firmy zewnętrzne" operatora.
Operator "mój" dzwoni z odkrytego, tak samo bank.

mazury.info.pl - 2016-01-09, 10:26

plitkin napisał/a:
najmita napisał/a:

Ja u swojego operatora wyłączyłem możliwość odbierania z numerów zastrzeżonych. Jeżeli ktoś do mnie z takiego numeru dzwoni, otrzymuje automatyczny komunikat, że sobie tego nie życzę... i dzwoni z "normalnego".

Dodatkowo - u swojego operatora zgłosiłem również, żeby wypisali mnie z bazy "marketingowej" (każdy ma takie prawo).

Od innych natrętów żądam wypisania mojego numeru z ich bazy oraz podania nazwy firmy, od której kupili moje dane i stamtąd również się wypisuje.

To samo robię z mailowym spamem. Systematyczne wypisywanie się ze spamlist pozwoliło mi ograniczyć ilość spamu mailowego z 300-400 maili dziennie do kilku-, max 30-40 spam-maili dziennie.

najmita - 2016-01-09, 10:34

Zdarza się jednak, że odbieram połączenie bez czytania "kto dzwoni". Najczęściej wtedy, gdy jestem zajęty czymś innym lub warunki pogodowe nie pozwalają odczytać danych, a spodziewam się jakiegoś telefonu od klienta lub rodziny.
pough - 2016-01-09, 10:34

najmita napisał/a:
W necie można sprawdzić "kto dzwonił nr xxxxxxx". Czasami dziwne połączenia pochodzą od Ubezpieczeń lub firm "pokazowych" garnkowych...

Nie ufam takim portalom. To portal nastawiony na zbieranie informacji o numerach do tego zgłaszający może wpisać nieprawdziwe dane.

mazury.info.pl - 2016-01-09, 10:39

pough napisał/a:
najmita napisał/a:

Nie ufam takim portalom. To portal nastawiony na zbieranie informacji o numerach do tego zgłaszający może wpisać nieprawdziwe dane.

W większości przypadków opisane na tych portalach numery się zgadzają. Czasem sprawdzam po fakcie i dopisuję ;-) Są również aplikacje na Android, automatycznie eliminujące naciągaczy pobierając numery z jednej lub kilku takich czarnych list... ale nie korzystam.

pough - 2016-01-09, 10:41

mazury.info.pl napisał/a:
pough napisał/a:
najmita napisał/a:

W większości przypadków opisane na tych portalach numery się zgadzają. Czasem sprawdzam po fakcie i dopisuję ;-) Są również aplikacje na Android, automatycznie eliminujące naciągaczy pobierając numery z jednej lub kilku takich czarnych list... ale nie korzystam.

Tylko czy takie dopisywanie jest zgodne z prawem, jeżeli ktoś nie życzy sobie bycia w żadnej bazie?

mazury.info.pl - 2016-01-09, 10:44

pough napisał/a:
pough napisał/a:
najmita napisał/a:

Tylko czy takie dopisywanie jest zgodne z prawem, jeżeli ktoś nie życzy sobie bycia w żadnej bazie?

Jeżeli telefoniczny spamer jest nachalny to mam gdzieś jego prawa.

pough - 2016-01-09, 10:45

W przypadku spamerów OK, ale portal może zostać wykorzystany też niezgodnie z prawem i IMHO nie jest w tym kierunku zabezpieczony.
mazury.info.pl - 2016-01-09, 10:46

To prawda, ale często pomaga "nie oddzwonić" do naciągacza. Gdzie drwa rąbią...
pough - 2016-01-09, 10:47

..ale często pomaga "nie oddzwonić" do naciągacza. Gdzie drwa rąbią...
To też prawda... ;-)
najmita - 2016-01-09, 10:52

pough napisał/a:
..ale często pomaga "nie oddzwonić" do naciągacza. Gdzie drwa rąbią...
To też prawda... ;-)

W tych portalach pojawiają się głównie nachalne, odkryte numery najczęściej TU lub prezenterów garnków.
Często numer telefonii stacjonarnej wygląda podejrzanie i wtedy pojawia się informacja o możliwych numerach kierunkowych lub zagranicznych.

krzych - 2016-01-09, 14:33

Ja co do zasady nie oddzwaniam na nieznane numery. Jak kogoś nie mam w komórce, to raczej go nie znam, więc nie widzę potrzeby oddzwaniania. A jak temu komuś zależy na skontaktowaniu się, to zadzwoni ponownie.

Nie oddzwaniam, bo dość dużo otrzymuje telefonów od telemarketerów i akwizytorów. Oczywiście takie rozmowy ucinam jak tylko rozmówca się przedstawi. Mimo że NIGDY nie wchodzę w takie rozmowy i ucinam je, to raz na jakiś czas obserwuję sytuację, że taki akwizytor zaczyna rozmowę od słów, że rzekomo do mnie dzwonił rok temu i rzekomo powiedziałem mu, żeby się do mnie odezwał, jak będzie miał jakąś korzystną ofertę i właśnie akurat ma taką ofertę i chce mi ją przedstawić. Jak widać tacy telefoniczni akwizytorzy kłamstwem się nie brzydzą. A najlepsze jest, jak po odebraniu telefonu w słuchawce słyszę muzykę i mam czekać, aż akwizytor dokończy inną rozmowę i będzie mógł ze mną porozmawiać - brak szacunku dla czasu osoby, do której się dzwoni.

Maaniek - 2016-01-09, 19:15

Ja telemarketerom wskazuje termin kiedy na pewno odbiorę telefon i będę miał czas na rozmowę. Jest to mój stały termin w tygodniu. Mam satysfakcje gdy okazuje się ze w tym czasie nie pracują i nie mogą zdzwonić. Poza tym rzadko oddzwaniają, a jeżeli już to cierpliwie słucham. Dzisiaj wszyscy są sprzedawcami, można się trochę od nich nauczyć.
MirekMors - 2016-01-09, 19:28

Gdy kończą pierwsze zdanie dziękuję i odkładam słuchawkę. Nie oddzwaniają i oszczędzam ich czas.
johny411 - 2016-01-09, 22:25

I ja dziś miałem sygnałka na kom. z numeru +23221803259 czyli dalej działają ale ja nigdy nie oddzwaniam jak nie znam numeru ;-)
MirekMors - 2016-01-09, 22:31

A może ominął cię długi rejs po kanarach z piękną blondynką szukającą właśnie skipera ? :-P
najmita - 2016-01-09, 22:59

MirekMors napisał/a:
A może ominął cię długi rejs po kanarach z piękną blondynką szukającą właśnie skipera ? :-P

Nie ma takiego numeru, nie ma takiego numeru ... :lol:

johny411 - 2016-01-11, 01:27

I dziś już w telewizji ostrzegają o numerach +232............ oraz piszą na [spam]

Usunięto trści sprzeczne z regulaminem

zenek - 2016-03-14, 12:12

Zabawa w jeden sygnał znowu wróciła. Tym razem to numer zaczynający się na +389... Wygląda na Macedonię. Uważajcie!
greg - 2016-03-14, 13:42

Miałem taki wczoraj po południu.
Margarita - 2016-03-17, 18:01

A ja dostałam "pieniążki" z Ministwrstwa Finansów :mrgreen: ;-)
mazury.info.pl - 2016-03-17, 19:24

Też to dostałem... W otwieranie załączników już chyba nikt nabierać się nie daje, dlatego przestępcy wysyłają coraz częściej maile z linkiem do strony z szyfrowanym połączeniem (https), na których znajduje się odpowiedni skrypt. Dzięki temu większość programów antywirusowych jest bezradna i nie wykryje zagrożenia.

Zabezpieczeniem przed uruchamianiem skryptów bez zezwolenia mogą być dodatki do przeglądarek typu adblock, ublock, noscript.

Ostatnio zarazić komputer można było poprzez wizytę na stronach takich renomowanych magazynów jak Newsweek. .http://www.pcworld.pl/news/404807/Newsweek.BBC.witryny.z.ransomware.html

Specjaliści zalecają wyłączenie w ustawieniach przeglądarki automatycznej obsługi dodatków flash oraz silverlight.

Zwolennicy spiskowych teorii twierdzą, że nasilone ataki ransomware (wirusów szyfrujących dane na dysku z żądaniem okupu) ma na celu zmuszenie ludzi do przechowywania danych w chmurze, co zapewnia potentatom stałe wpływy i umożliwia cyberinwigilację.

Rafał1960 - 2016-03-17, 21:36

Ale jak na tym zarabia naciągacz,
skoro płacimy za oddzwanianie według stawek operatora?
Operator jest w zmowie z tymi podmiotami?

My oddzwaniamy, płacimy jak za zboże operatorowi a on dzieli się z mafią z Sierra Leone?

krzych - 2016-03-17, 21:54

Margarita napisał/a:

Nawet oszuści nie wiedzą, że pieniążki za kwestie finansowe między państwem a obywatelem odpowiada Urząd Skarbowy, a nie Ministerstwo Finansów.

mazury.info.pl - 2016-03-17, 23:19

krzych napisał/a:
Margarita napisał/a:

Nawet oszuści nie wiedzą, że pieniążki za kwestie finansowe między państwem a obywatelem odpowiada Urząd Skarbowy, a nie Ministerstwo Finansów.

Widocznie tłumacz, który otrzymał to do tłumaczenia - stanął na wysokości zadania i przetłumaczył dosłownie, podejrzewając być może do czego ma to być użyte.

tristan - 2016-03-18, 07:23

Rafał1960 napisał/a:
Ale jak na tym zarabia naciągacz,
skoro płacimy za oddzwanianie według stawek operatora?
Operator jest w zmowie z tymi podmiotami?

My oddzwaniamy, płacimy jak za zboże operatorowi a on dzieli się z mafią z Sierra Leone?

Ano operator się dzieli numerami premium... Jak dzwonisz na seks-linię, to też część kwoty idzie do właściciela sekslinii. Tak samo z SMSami premium.

szczepanos - 2016-03-29, 19:42

Ostatnio nawet w tv mówili o naciągaczach na jakieś smsy i oddzwanianie. Ludzi rolują na tym na grubą kasę.