Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

Forum motorowodne - Podatek od łodzi

Centomirski Jan - 2015-06-28, 13:16
Temat postu: Podatek od łodzi
Kupiłem łódz motorową za 15000,- zł, wiem że muszę ją przerejestrować w Polskim Związku Motorowodnym czy muszę opłacić podatek 2% w Urzędzie Skarbowym.
plitkin - 2015-06-28, 14:00

Podatek od czynności cywilnoprawnych występuje zawsze przy zakupie nie objętym VAT (o ile czynność spełnia określone (dość banalne)) warunki.
Niezależnie od rejestracji taki podatek uiścić musisz. Pamiętać należy o tym, że w przypadku gdy to US stwierdzi nie uiszczenie podatku - zapłacisz 20%.

Centomirski Jan - 2015-06-28, 14:29

A jaki jest czas od daty zakupu do opłacenia podatku bez ponoszenia konsekwencji.
najmita - 2015-06-28, 14:30

Podatek zapłacisz od wartości rynkowej, nie koniecznie od wartości zakupu wpisanej do umowy kupna sprzedaży.
Cuma - 2015-06-28, 15:20
Temat postu: Re: Podatek od łodzi
Centomirski Jan napisał/a:
Kupiłem łódz motorową za 15000,- zł, wiem że muszę ją przerejestrować w Polskim Związku Motorowodnym czy muszę opłacić podatek 2% w Urzędzie Skarbowym.

Dobrze napisałeś ,że jest do zapłacenie podatek w wysokosci 2% ale tylko w przypadku gdy masz umowę kupna-sprzedaży, jeśli masz fakturę VAT to nic nie płacisz.
Nie płaci się podatku od tzw wartości rynkowej, nie mają w US wykładni na ten temat .

Centomirski Jan - 2015-06-28, 15:27

Nadal powrócę do drugiego pytania w którym chodzi o termin zapłaty podatku.
plitkin - 2015-06-28, 15:31

Afair 2 tygodnie. Trzeba zlozyc deklaracje pcc i dokonac wplaty.
Centomirski Jan - 2015-06-28, 17:15

Dziękuję za podpowiedzi,na pewno jeszcze z niejednym problemem na forum się odezwę.
najmita - 2015-06-28, 20:02
Cuma napisał/a:

Nie płaci się podatku od tzw wartości rynkowej, nie mają w US wykładni na ten temat .

Ja zapłaciłem podatek od wartości rynkowej. Urzędniczka nie dała się przekonać do kwoty z umowy, otworzyła internet, znalazła kilka ogłoszeń o sprzedaży i wyznaczyła kwotę wartości. Kwota (urzędniczki) była zdecydowanie za wysoka, a na moje uwagi, że są to ceny, które chce dostać sprzedający, a nie zapłacić kupujący powiedziała, że wyznaczą biegłego do wyceny na mój koszt (ok. 1000zł). Zrezygnowałem i zapłaciłem ... :evil:

PS. Było to kilka lat temu.

mazury.info.pl - 2015-06-28, 20:15

Miałeś źle napisaną umowę kupna-sprzedaży. :-P
najmita - 2015-06-28, 20:23

mazury.info.pl napisał/a:
Miałeś źle napisaną umowę kupna-sprzedaży. :-P

:roll: :idea: :lol:

yrb - 2015-06-28, 20:33
najmita napisał/a:
znalazła kilka ogłoszeń o sprzedaży i wyznaczyła kwotę wartości.

Spokojnie, na pewno miałą uprawnienia rzeczoznawcy. W innym wypadku nie mogłaby przecież dokonać wyceny... czy jednak mogłaby? :-?

najmita - 2015-06-28, 20:40
yrb napisał/a:
najmita napisał/a:
znalazła kilka ogłoszeń o sprzedaży i wyznaczyła kwotę wartości.

Spokojnie, na pewno miałą uprawnienia rzeczoznawcy. W innym wypadku nie mogłaby przecież dokonać wyceny... czy jednak mogłaby? :-?

Rzeczoznawca obniżyłby kotę urzędniczki, ale podniósłby kwotę z umowy. :-D Straciłbym 1000zł należności dla rzeczoznawcy, a to byłoby więcej niż obliczony należny podatek. :cry:

dany - 2015-06-28, 22:15

Umowa kupna sprzedaży jest dokumentem. Podważanie jej autentyczności (prawdziwości) przez urzędnika jest jednoznaczne z oskarżeniem o próbę oszustwa. Ceny z internetu to tylko pobożne życzenia sprzedającego nie mające wiele wspólnego z realiami. Jeśli urząd chce powolać rzeczoznawcę to robi to na swój koszt a Ty możesz zawsze wziąć swojego rzeczoznawcę i w razie różnic w wycenie może być naprawdę ciekawie.
Rozumiem że ta pani pofatygowala się na miejsce, obejżala sprzęt, sporządzila protokól z oględzin i dokonala wyceny

mazury.info.pl - 2015-06-28, 22:22

Idź kiedyś pogadaj z urzędnikiem. Owszem dopniesz swego... ale stracony czas nie będzie wart tych pieniędzy. Dopóki urzędnik osobiście nie będzie odpowiadał za swoje decyzje, dopóty nic sie w tym zakresie nie zmieni.

Wystarczy jednak dobrze spisać umowę, aby uniknąć powyższych "wycen z sufitu".

dany - 2015-06-28, 22:30

Bylem, czas poświęcilem, zaplacilem od kwoty na umowie.
Co do reszty zgadzam się z Tobą w 100 procentach. To nie urząd, to patologia

darkor54 - 2015-06-28, 22:38

dany napisał/a:
Bylem, czas poświęcilem, zaplacilem od kwoty na umowie.
Co do reszty zgadzam się z Tobą w 100 procentach. To nie urząd, to patologia

A trzeba było złożyć deklaracje przez internet i zapłacić należny podatek. Nie było by problemu. Wydrukowane UPO jest dowodem rozliczenia podatku.

dany - 2015-06-28, 22:47

No widzisz czlowiek cale życie się uczy :-D :-D Internet to wspaniala rzecz ale jednak to nie to co kontakt bezpośredni :lol: :mrgreen:
Dzięki za podpowiedz następnym razem tak zrobię :-D

yrb - 2015-06-28, 22:50

Idź kiedyś pogadaj z urzędnikiem. Owszem dopniesz swego... ale stracony czas nie będzie wart tych pieniędzy.

Stracony czas będzie wart pieniędzy nas wszystkich. Im więcej osób będzie walczyć o swoje racje tym szybciej oświecenie tych niedouczonych urzędników będzie postępować. Służba publiczna ma służyć społeczeństwu a nie na odwrót!

Przepraszam za off-top.

dany - 2015-06-28, 23:06

yrb napisał/a:
Idź kiedyś pogadaj z urzędnikiem. Owszem dopniesz swego... ale stracony czas nie będzie wart tych pieniędzy.

Stracony czas będzie wart pieniędzy nas wszystkich. Im więcej osób będzie walczyć o swoje racje tym szybciej oświecenie tych niedouczonych urzędników będzie postępować. Służba publiczna ma służyć społeczeństwu a nie na odwrót!

Przepraszam za off-top.

Moje doświadczenia z urzędem z racji wieku sięgają czasów PRLu tylko że wtedy ceny brano z ogloszeń w gazetach a teraz z internetu. Jak widać postęp jest chociaż metody się nie zmienily a zasiada na stolkach już nowe pokolenie urzędników. Transformacje ustrojowe, demokracja a w urzędzie dalej BETON nie przystający do rzeczywistości. Jak dlugo jeszcze?

mazury.info.pl - 2015-06-28, 23:26

darkor54 napisał/a:
A trzeba było złożyć deklaracje przez internet i zapłacić należny podatek. Nie było by problemu. Wydrukowane UPO jest dowodem rozliczenia podatku.

O! To też jest rozwiązanie... ale akurat w Giżycku US jeszcze nie jest "internetowy". :-P

Sza-man - 2015-06-29, 18:33

O! To też jest rozwiązanie... ale akurat w Giżycku US jeszcze nie jest "internetowy". :-P
Ale Ty nie wysyłasz bezpośrednio do Giżycka tylko wrzucasz do systemu i nie twoje zmartwienie czy w Giżycku to wydrukują młotkiem w kamieniu czy gwoździem na ścianie. Wysyłasz, płacisz i ... zapominasz.
darkor54 - 2015-06-29, 22:38

Sza-man napisał/a:
Ale Ty nie wysyłasz bezpośrednio do Giżycka tylko wrzucasz do systemu i nie twoje zmartwienie czy w Giżycku to wydrukują młotkiem w kamieniu czy gwoździem na ścianie. Wysyłasz, płacisz i ... zapominasz.

... tak - ale ;-) - mogą jednak wezwać do złożenia wyjaśnień... co jak znam działanie US raczej nie będzie miało miejsca - trzeba dobrze spisać umowę - szczególnie w zakresie szczegółów rzeczywiście obniżających wartość łódki. Moja łódka była wystawiona na dwóch portalach ogłoszeniowych w ciągu 2 miesięcy z cena wywoławczą różna o 20 tys. zł :-D . Oczywiście kupiłem za niższą cenę i taka też podałem w systemie internetowym MF. Niedługo minie dwa lata od tej transakcji. Zgłoszenie internetowe ma tę zaletę, że nie trzeba nic udowadniać - w razie wątpliwości to US musi udowodnić, że jest inaczej - podatnik z obowiązku się wywiązał.

mazury.info.pl - 2015-06-29, 22:52

Możecie dokładnie napisać w jaki sposób dokonać takiej deklaracji przez internet?
darkor54 - 2015-06-29, 23:20

Ze strony MF instalujesz e-deklaracje. masz dostępne różne formularze podatkowe. Wybierasz właściwy - w przypadku podatku od zakupu jest to PCC -3. Po wypełnieniu należy deklaracje wysłać - jako potwierdzenie będzie żądanie kwoty przychodu za rok poprzedni deklarowanej w PIT-37 lub PIT-28 lub inny jeżeli taki podatnik składał jako rozliczenie dochodów w roku ubiegłym. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze - otrzymasz możliwość wydrukowania UPO (urzędowe poświadczenie odbioru) z unikatowym "odciskiem" klucza. Możesz też wydrukować (lub zapisać do pdf) deklaracje, która także zostanie opatrzona "odciskiem" klucza. Tak deklaracja jest poświadczona trak jakbyś złożył ją w US i uzyskał pieczątkę. Później tylko przelew na rzecz właściwego US i gotowe.
mazury.info.pl - 2015-06-29, 23:27

Znam tą aplikację-wtyczkę (instalowałem ją księgowej), ale nie wiedziałem, że można za jej pomocą składać deklaracje podatku o sprzedaży. Dzięki za wyjaśnienie. :-)
darkor54 - 2015-06-30, 00:08

Znam tą aplikację-wtyczkę (instalowałem ją księgowej), ale nie wiedziałem, że można za jej pomocą składać deklaracje podatku o sprzedaży. Dzięki za wyjaśnienie. :-)

Tylko jedna uwaga - PCC-3 prze internet można złożyć w sytuacji gdy obowiązek nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Centomirski Jan - 2015-07-20, 09:23

Prawdą jest że człowiek musi całe życię się uczyć. Byłem osobiście w US i wypełniłem PCC i wpisałem kwotę za którą dokonałem zakupu, osoba sprawdzająca przyjęła wartość wpisaną gdyż jak oświadczyła nie jest w stanie dokonać i ocenić prawidłowości wyceny gdyż nie ma szerokiego wachlarza giełdowego łodzi.
Cuma - 2015-07-21, 19:18

Prawdą jest że człowiek musi całe życię się uczyć. Byłem osobiście w US i wypełniłem PCC i wpisałem kwotę za którą dokonałem zakupu, osoba sprawdzająca przyjęła wartość wpisaną gdyż jak oświadczyła nie jest w stanie dokonać i ocenić prawidłowości wyceny gdyż nie ma szerokiego wachlarza giełdowego łodzi.

Czyli wyszło na moje, pisałem o tym,że nie maja wykładni, no ale koledzy jak zwykle wiedzą lepiej:))

najmita - 2015-07-21, 20:14

Cuma napisał/a:

Czyli wyszło na moje, pisałem o tym,że nie maja wykładni, no ale koledzy jak zwykle wiedzą lepiej:))

Ja zrozumiałem trochę inaczej :-D

Urzędnik/urzędniczka nie mogła sprawdzić ceny rynkowej ponieważ takiego jachtu nikt nie wystawił na portalach giełdowych i nie miała z czym porównać. :-P

ŁukaszDz - 2015-07-22, 12:59

Cuma napisał/a:

No niestety nie masz racji. Nie trzeba do tego żadnej wykładni, bo przepis jest prosty i mówi też wprost:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży - wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego;

Jednocześnie, "wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów."

A zatem jest tak, że:

- obowiązuje cena rynkowa,
- urzędnik niezależnie od tego w jaki sposób jest składana deklaracja może oszacować, że nie jest to stawka rynkowa (np. poprzez porównanie cen transakcyjnych podobnych towarów - nie musi być rzeczoznawcą) i wezwać do podwyższenia. Warto zauważyć, że wówczas sami deklarujemy wyższą stawkę, a nie urzędnik dokonuje finalnej wyceny :-P

Jeżeli Twoja reakcja czy to w urzędzie czy korespondencyjnie będzie niezgodna z oczekiwaniem urzędu to powołują biegłego i jeśli ustalona wg niego cena różni się o co najmniej 33% od Twojej to ty ponosisz koszt wyceny.

Oczywiście do tego wyższy podatek + odsetki ;)

W tym przypadku, brak było danych porównawczych, więc Pani w okienku dała sobie spokój i tyle. ;-)

Centomirski Jan - 2015-07-28, 14:37

Wszyscy po części macie troszeczkę racji. Prawdą jest że pani w urzędzie nie od razu uznała moją kwotę gdyż troszeczkę w komputerze poszukała i myślę że kwota która była wpisana na umowie nie odbiegała od kwot podobnych łodzi. Jeśli poczytaliście już o podatku to może doradzicie mi w moim innym opisanym problemie czyli pompy zęzowej- zerknijcie na mój inny temat.
dareks22 - 2017-10-31, 08:18

Odnośnie podatków fajnie przedstawiane były te kwestie na dotychczasowych Ogólnopolskich Kongresach Prawa Pracy. Do tej pory odbyło się kilka edycji pod nazwą kongresprawapracy, dlatego może warto poszukać materiałów wideo na ten temat i posłuchać odnośnie prawa podatkowego do min. Łodzi.
artiosso - 2017-10-31, 15:51

dareks22 napisał/a:
Odnośnie podatków fajnie przedstawiane były te kwestie na dotychczasowych Ogólnopolskich Kongresach Prawa Pracy. Do tej pory odbyło się kilka edycji pod nazwą kongresprawapracy, dlatego może warto poszukać materiałów wideo na ten temat i posłuchać odnośnie prawa podatkowego do min. Łodzi.

A co to jest "min. Łodzi" ?

robert2309 - 2019-03-31, 21:07

Witam.
Mam pytanie.
Czy kupując łódź na terytorium UK i zawierając umowę na terytorium UK i sprowadzając ją na terytorium RP powinienem zarejestrować taką umowę i opłacić podatek od czynności ?
Od auta nie należy a od łódki ?
Pozdrawiam

plitkin - 2019-03-31, 21:48

robert2309 napisał/a:
Witam.
Mam pytanie.
Czy kupując łódź na terytorium UK i zawierając umowę na terytorium UK i sprowadzając ją na terytorium RP powinienem zarejestrować taką umowę i opłacić podatek od czynności ?
Od auta nie należy a od łódki ?
Pozdrawiam

Nie. W Polsce nie płacisz PCC. Podatek od czynności cywilnoprawnej obejmuje czynności cywilnoprawne dokonane na terenie RP.

robert2309 - 2019-04-04, 21:40

Dzięki.
Też tak myślałem, ale pani w PZMiNW chciała PCC. Dopiero jak uświadomiłem, że to import z UK to przyznała, że faktycznie nie trzeba.
Jeszcze raz dziękuję.