Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

Mazury z lotu ptaka - Mazury z pokładu motolotni [foto]

mazury.info.pl - 2014-05-04, 04:40
Temat postu: Mazury z pokładu motolotni [foto]
Zapraszam na krótką fotorelację z mojego lotu motolotnią nad najbliższą okolicą Giżycka.

http://mazury.info.pl/fot...ry-z-lotu-ptaka

MirekMors - 2014-05-04, 09:33

Czy 4. foto nie jest ze wschodniego Niegocina ? Ciekawy sposób kotwiczenia bez cumy rufowej.
A fot. nr. 2 ?

extant - 2014-05-04, 10:17

Fajna fotorelacja, fajne fotki. :-)
mazury.info.pl - 2014-05-04, 15:07

MirekMors napisał/a:
Czy 4. foto nie jest ze wschodniego Niegocina ? Ciekawy sposób kotwiczenia bez cumy rufowej.
A fot. nr. 2 ?

Kliknij w link w pierwszym poscie - w portalu masz jeszcze sto kolejnych zdjec z podpisem.

MirekMors - 2014-05-04, 21:21

Wszystko obejrzałem :-> Ile czasu trwał ten lot ?
mazury.info.pl - 2014-05-04, 23:07

MirekMors napisał/a:
Wszystko obejrzałem :-> Ile czasu trwał ten lot ?

Patrząc po stemplach czasowych na zdjęciach sam lot trwał ok. 40 minut, ale jak widać oblecieliśmy wszystko dookoła na północ od Giżycka.

Niebawem lot nad Śniardwami. ;-)

mazury.info.pl - 2014-05-04, 23:11

MirekMors napisał/a:
A fot. nr. 2 ?

Rzeka we mgle to Sapina pomiędzy jeziorem Pozezdrze i Wilkus.

Fotka z motorówką przedstawia motorowodniaka, który właśnie złamał ograniczenie prędkości do 12km/h - znak widoczny na zdjęciu, ustawiony przy wyspie na jez. Kisajno. :-P

Odnośnie jachtu - musi mieć coś na rufie, bo inaczej kotwice dziobowe ściągnęłyby go do przodu. :-P

mazury.info.pl - 2014-05-20, 00:56

Kolejna fotorelacja z pokładu motolotni.

Więcej zdjęć...
http://mazury.info.pl/fot...ury-z-motolotni

pough - 2014-05-20, 07:00

Rewelacja :!: Jak wszystko pięknie wygląda z góry. Wręcz bajkowo. :-D
Andrzej Drago - 2014-05-29, 19:37

Z lotniczej beczki :-)
https://picasaweb.google.com/ZielonookaEve/ZBabicDoPrzasnysza
Pod tym adresem znajdziecie trochę zdjęć z lotu nad Zalewem Zegrzyńskim ( spękany lód , zatory , wolny nurt ) i zakolami Narwi ( ślady na ladzie po wysokiej wodzie i działaniu kry ).
Niestety , zdjęć z lotów nad Mazurami nie mogę znaleźć ale te zamieszczone na forum , wykonane o poranku z motolotni są wspaniałe.
Nie ma to jak latanie rano , brak turbulencji i cienie uwypuklające nierówności terenu.
Pozdr.

pough - 2014-05-29, 19:58

Andrzej. To że jesteś pilotem dowiedziałem się na ostatnim spotkaniu i zazdraszczam. :-D
Pewnie nie odpowiesz na to pytanie, ale zapytam. :-D Co bardziej lubisz żeglarstwo czy latanie? :-D
Zdjęcia ciekawe, ale pewnie letnie widoki z góry na Zegrze, kiedy przyroda w pełni pokazuje swe uroki byłyby ciekawsze. ;-)

Andrzej Drago - 2014-05-29, 20:27

Robercie , odpowiem Ci opisowo. Od 5 roku życia jestem związany z wodą i tak chyba zostanie do śmierci ( to obciążenie dziedziczne :-) ale w pewnym okresie życia miałem bezproblemowy dostęp do samolotu ograniczony tylko obowiązkowym zawodowymi i wtedy zaniedbywałem trochę żeglarstwo ale nigdy Mamert Cup, które uważam za najwspanialszą imprezę żeglarską. Teraz czasami bardzo tęsknię do latania i pomagają wtedy koledzy. Dla mnie najbardziej pociągające były loty w strefie i złożone manewrowanie lub loty na orientację.
MirekMors - 2014-05-29, 21:29

Czy nie jest tak, że gdy nie wieje chciałoby się być w powietrzu, a gdy wieje na wodzie pod żaglami ? :->
Andrzej Drago - 2014-05-29, 22:51

Masz dużo racji :lol:
mazury.info.pl - 2015-06-08, 12:23

Poranek nad Giżyckiem...
axa_man - 2015-06-08, 14:14

I te jachty zacumowane na wyspach... :-P
funyo - 2015-06-08, 14:18

Mazury już z pokładu skutera wydają się małe, a z tej perspektywy to już zupełnie... :roll:
mazury.info.pl - 2015-06-08, 23:58

axa_man napisał/a:

Zacumowany do wyspy widziałem tylko jeden jacht. Jak zwykle przy Dębowej Górce. Straż została poinformowana, więc pewnie miał kosztowną pobudkę. :-P

Pozostali "stali na kotwicach" w przepisowej odległości. :-)

axa_man - 2015-06-09, 08:25

mazury.info.pl napisał/a:
axa_man napisał/a:

Zacumowany do wyspy widziałem tylko jeden jacht. Jak zwykle przy Dębowej Górce. Straż została poinformowana, więc pewnie miał kosztowną pobudkę. :-P

Pozostali "stali na kotwicach" w przepisowej odległości. :-)

Gdzieś na forum na moje pytanie, czy można być na kotwicy w tej "zatoce" Dużego Ostrowia (jak na zdjęciu te jachty otrzymałem odpowiedź, że nie można. Dlatego jestem zaskoczony bo wielokrotnie chciałem tam się zakotwiczyć na noc. :(

extant - 2015-06-09, 08:33

axa_man napisał/a:
... Gdzieś na forum na moje pytanie, czy można być na kotwicy w tej "zatoce" Dużego Ostrowia (jak na zdjęciu te jachty otrzymałem odpowiedź, że nie można. Dlatego jestem zaskoczony bo wielokrotnie chciałem tam się zakotwiczyć na noc. :(

W "zatoce" Dużego Ostrowia można cumować. Teren rezerwatu obejmuje jedynie wyspę wraz z trzcinowiskami i głazowiskami, samej zatoki natomiast już nie obejmuje. Gdzieś na forum zamieściłem kiedyś oficjalną "wykładnię" RDOS w tej sprawie. :-)

edit: poniżej oficjalne pismo RDOS w tej sprawie.

axa_man - 2015-06-09, 08:44

extant, już sobie drukuje i w tym roku tam cumuje :) Dzięki :)
extant - 2015-06-09, 08:54

axa_man napisał/a:
extant, już sobie drukuje i w tym roku tam cumuje :) ...

... tylko dno jest tam mocno "zarośnięte", no i jak na WJM są komary to lepiej tam jednak nie wpływać. ;-)

funyo - 2015-06-09, 09:05

W ubiegłym roku tam nocowałem, nie było większego problemu z komarami. Dno bywa też wolne od zieleniny, ale jest mocno muliste. Z racji osłonięcia od wiatru nie miałem problemów z kotwiczeniem, mimo sporej powierzchni bocznej (Nautca).
extant - 2015-06-09, 09:29

funyo napisał/a:
... Dno bywa też wolne od zieleniny...

... szczególnie pod koniec sezonu, kiedy całkiem sporo tej zieleniny zostanie już z dna "usunięte" wraz z kotwicami przez kolejne, cumujące tam łódki. ;-)

mazury.info.pl - 2015-06-10, 05:09

Fotorelacja z lotu motolotnią. Kto rano wstaje... ten ogląda Mazury z góry :mrgreen:
http://mazury.info.pl/foto/15-06-10-mazury-z-gory/

extant - 2015-06-10, 09:09

Hmm... Zbyszek, odkąd pamiętam to zawsze była Popówka Wielka / Mała, a nie Papówka Wielka / Mała ?? Czyżbym tyle lat był w błędzie ?? :shock:
mazury.info.pl - 2015-06-10, 09:44

W Giżycku mówimy Papówka, podobnie jak kanał Łuczański. :-D
funyo - 2015-06-10, 09:49

W Giżycku mówimy Papówka, podobnie jak kanał Łuczański. :-D

A to ciekawe :shock:
Wprawdzie mówiło się kiedyś "idziemy sie kąpać na Papę", ale prawidłowa nazwa to jednak Popówka. :roll:

mazury.info.pl - 2015-06-10, 10:14

Wlasnie. Na Papę, a nie Popę. :-P
extant - 2015-06-10, 10:26

W Giżycku mówimy...

Acha... znaczy się to teraz Giżycko ustala oficjalne nazwy obowiązujące na Mazurach. :-P
No skoro tak, to powinniście szybko wydać jakiś oficjalny rejestr aktualnie obowiązujących nazw, bo inaczej "przyjezdni" będą strasznie kaleczyli to Wasze nazewnictwo. ;-) :-P :mrgreen:

zenek - 2015-06-10, 10:34

extant napisał/a:
Acha... znaczy się to teraz Giżycko ustala oficjalne nazwy obowiązujące na Mazurach. :-P
A czy znasz takie miasto lub region, w którym nie obowiązywałyby jakieś nazwy lokalne funkcjonujące po za oficjalnym nazewnictwem?
extant - 2015-06-10, 10:50

zenek napisał/a:
extant napisał/a:
A czy znasz takie miasto lub region, w którym nie obowiązywałyby jakieś nazwy lokalne funkcjonujące po za oficjalnym nazewnictwem?

Wydawało mi się, że portal mazury.info.pl nie jest przeznaczony głównie dla mieszkańców Giżycka :-P ... ale skoro jednak jest, to oczywiście nie mam nic przeciwko stosowaniu na mazury.info.pl nieoficjalnych nazw typowo lokalnych. :mrgreen: :-P

mazury.info.pl - 2015-06-10, 11:48

Extant. Jest dokładnie tak jak myślisz. Portal jest skierowany przede wszystkim do turystów, a nie mieszkańców Giżycka... dlatego staram się promować nazwy funkcjonujące lokalnie, a nie narzucone nam (i wbrew nam) w Warszawie w czasach stalinowskich :-P

Przyjedziesz do Giżycka. Ktoś Ci powie "Idziemy się kąpać na Papę" i nie będziesz wiedział o co mu chodzi. Dzięki portalowi i forum już wiesz :-P Zapytasz o drogę nad kanał giżycki - miejscowy może nie wiedzieć o co go pytasz (albo uda że nie wie). Jak zapytasz o Kanał Łuczański - natychmiast wskaże Ci drogę :-P :mrgreen:

extant - 2015-06-10, 12:15

... dlatego staram się promować nazwy funkcjonujące lokalnie, a nie narzucone nam (i wbrew nam) w Warszawie w czasach stalinowskich :-P ...

Bez względu na to kiedy zostały "narzucone" są jednak póki co nazwami formalnie obowiązującymi, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa, a nieposzanowanie prawa prowadzi do jego erozji... o czym sam dobrze wiesz i na co wielokrotnie zwracałeś już uwagę ;-) :-P

Touché ! ;-) :mrgreen: :-P

mazury.info.pl - 2015-06-10, 12:37

Oprócz nazw zapisanych "100 lat temu" w zakurzonych dziś księgach są jeszcze nazwy funkcjonujące de facto. 8-)
extant - 2015-06-10, 12:46

... są jeszcze nazwy funkcjonujące de facto. 8-)

Są nazwy funkcjonujące zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa... albo inne, funkcjonujące niezgodne z tymi przepisami. ;-) :-P

Albo szanujemy obowiązujące przepisy prawa, albo nie szanujemy obowiązujących przepisów prawa. :-P :mrgreen:

zenek - 2015-06-10, 12:59

extant napisał/a:
Są nazwy funkcjonujące zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa... albo inne, funkcjonujące niezgodne z tymi przepisami. ;-) :-P

Albo szanujemy obowiązujące przepisy prawa, albo nie szanujemy obowiązujących przepisów prawa. :-P :mrgreen:
Mariusz chyba wstałeś dzisiaj lewą nogą. Portal mazury.info.pl jest typowym portalem regionalnym i jest absolutnie uzasadnione używanie na nim również nazw regionalnych lub zwyczajowych. Takie określenia, które funkcjonują tylko na danym terenie lub w danej społeczności pojawiają na innych portalach regionalnych. Moim zdaniem to bardzo dobrze bo poszerza naszą wiedzę. Bo tak jak napisał Zbyszek łatwiej porozumiesz się z miejscowymi. Szermowanie w tym wypadku hasłem nieposzanowania prawa jest nieuzasadnione.
mazury.info.pl - 2015-06-10, 13:10

extant napisał/a:
... są jeszcze nazwy funkcjonujące de facto. 8-)

Wskaż mi przepis, który zabrania używania nazwy jezioro Papówka. Jestem z zasady legalistą, więc chętnie zastosuję się do tego przepisu jeśli istnieje :-P

extant - 2015-06-10, 13:15

Wskaż mi przepis, który zabrania używania nazwy jezioro Papówka...

Wskaż mi jakieś przepisy ( albo nawet chociaż jedno, w miarę oficjalne i wiarygodne źródło ) które uznają nazwę Papówka Wielka / Mała jako nazwę potoczną / lokalną / alternatywną dla nazwy Popówka Wielka / Mała. ;-) :-P

mazury.info.pl - 2015-06-10, 13:43

OK, ale ja byłem pierwszy. :-P
funyo - 2015-06-10, 14:02

Zbyszek, tym razem przeginasz :roll:
Forum to forum - pisz, jak chcesz, najwyżej ktoś Cię poprawi, ale w fotorelacji na portalu jeśli już używasz nazw potocznych, użyj też cudzysłowu. Inaczej wprowadasz czytelnika w błąd.

mazury.info.pl - 2015-06-10, 14:07

funyo napisał/a:
Forum to forum - pisz, jak chcesz, najwyżej ktoś Cię poprawi, ale w fotorelacji na portalu jeśli już używasz nazw potocznych, użyj też cudzysłowu.

Słuszna uwaga. Sprawdź teraz ;-)

extant - 2015-06-10, 19:58

Cytat:
...
Przyjmując, że Bruno z Kwerfurtu działał wraz ze swymi osiemnastoma towarzyszami właśnie nad jeziorem Niegocin i tu także znalazł męczeńską śmierć, wysnuł dalsze przypuszczenie, że oba jeziora położone nie opodal Niegocina: Popówka Wielka i Mała, swą nazwę otrzymały od tego właśnie faktu. „Popówka” bowiem jest polskim tłumaczeniem niemieckiego „Pfaffensee”. W ten sposób została zakorzeniona opinia o śmierci świętego w okolicach Giżycka, pogłębiona wystawieniem przez gminę ewangelicką krzyża ku czci misjonarza w 1910 r. na wzgórzu przy brzegu Niegocina, a rok wcześniej poświęceniem nowej katolickiej kaplicy również ku jego czci.
...

źródło: oficjalna strona miasta Giżycko :-)

mazury.info.pl - 2015-06-12, 06:41

Latanie uzależnia... :-)

mazury.info.pl - 2015-06-16, 00:56

Północny szlak Wielkich Jezior Mazurskich z lotu ptaka.

Pełna fotorelacja:
http://mazury.info.pl/foto/15-06-15-mazury-z-gory/

extant - 2015-06-16, 08:31

Ufff... obejrzałem wszystkie fotki :-) ... po prostu super widoki ! :-)

Dzięki Zbyszek za super fotorelację !!! :-D

najmita - 2015-06-16, 08:55

Również obejrzałem wszystko. Bardzo ciekawy zestaw fotek, zwłaszcza, że północne są dla mnie mniej znane.
Dobre opisy zdjęć (w jednym pomyłka, jest: Tajty na prawo, powinno być: Tajty na lewo). Bez opisów ciężko byłoby rozpoznać niektóre tereny i obiekty.

DO-RO, dobra robota!

axa_man - 2015-06-16, 09:37

Oglądałem, chociaż dobrze znam "północne" to czasami ciężko mi było rozpoznać miejsca :)
Inaczej to wygląda z "góry"

Fajnie na wodzie widać "szkwały"

Szkoda, że takie małe te focie :( chciało by się przybliżyć niektóre miejsca...

mazury.info.pl - 2015-06-16, 13:19

axa_man napisał/a:
Szkoda, że takie małe te focie :( chciało by się przybliżyć niektóre miejsca...

Nie można wmieć wszystkiego. :-P Gdyby były "normalnej" wielkości, to wiesz ile byś je ściągał, względnie ile musiałbyś się "naklikać"?

...ale nic straconego. Polecam osobiście obejrzeć to wszystko z góry. Pan Dominik (pilot) poleci we wskazane miejsce. Niestety trzeba ok 4-5 rano wstać. Ja latam po pracy. W drodze do domu zajeżdżam na lotnisko :mrgreen:

zenek - 2015-06-16, 14:26

Pan Dominik (pilot) poleci we wskazane miejsce. Niestety trzeba ok 4-5 rano wstać. Ja latam po pracy. W drodze do domu zajeżdżam na lotnisko :mrgreen:
Zbyszek, a czemu te loty muszą się odbywać takim bladym świtem, a nie np. o 15.00?
axa_man - 2015-06-16, 15:10

zenek napisał/a:
Pan Dominik (pilot) poleci we wskazane miejsce. Niestety trzeba ok 4-5 rano wstać. Ja latam po pracy. W drodze do domu zajeżdżam na lotnisko :mrgreen:
Zbyszek, a czemu te loty muszą się odbywać takim bladym świtem, a nie np. o 15.00?

Może dla forumowiczów o tej godzinie jest gratis :mrgreen:

mazury.info.pl - 2015-06-16, 16:12

zenek napisał/a:

Bo o 15-tej jest pora spania. :-)

A poważnie - żeglarz powinien wiedzieć, że o świcie nie ma turbulencji. Potem przychodzi bryza i telepie obiektywem tak, że wszystkie zdjęcia wychodzą poruszone. :mrgreen: Motolotnia to nie samolot.

zenek - 2015-06-16, 16:54

A poważnie - żeglarz powinien wiedzieć, że o świcie nie ma turbulencji.
A znasz jakiegoś mazurskiego żeglarza, który pływa o świcie z powodu braku turbulencji :-P ?
mazury.info.pl - 2015-06-16, 17:53

Fakt. Dla większości mazurskich żeglarzy meteorologia sprowadza się do "błyskotek na drogocennych masztach". :-P
pough - 2015-06-16, 20:44

zenek napisał/a:
A poważnie - żeglarz powinien wiedzieć, że o świcie nie ma turbulencji.
A znasz jakiegoś mazurskiego żeglarza, który pływa o świcie z powodu braku turbulencji :-P ?

TomekJ.

najmita - 2015-06-16, 20:56

Prawdziwy żeglarz wie, że o tej porze są największe turbulencje gdy wraca się z Zęzy na jacht :lol:
mazury.info.pl - 2015-07-29, 08:53

Mazury o poranku...
http://mazury.info.pl/fot...zury-o-poranku/

Andrzej Kowalski - 2015-07-29, 10:42

Dzisiejszy dzień rozpocząłem od obejrzenia tej fotorelacji , piękne zdjęcia . Wielkie dzięki Zbyszku .
mazury.info.pl - 2015-08-17, 06:28

Motolotnią wokół Wilkas....

http://mazury.info.pl/fot...-nad-wilkasami/

extant - 2015-08-17, 08:09

O... fajne fotki na "dzień dobry". :-D
mazury.info.pl - 2015-08-29, 05:19

Kolejny podniebny rejs... Tym razem wokół jeziora Dobskie.

http://mazury.info.pl/fot...owy-motolotnia/

morgen - 2015-08-31, 18:52

Jezioro Łuknajno

mazury.info.pl - 2016-04-30, 19:25

Sezon motolotniowy rozpoczęty. Wczorajsze fotki...
mazury.info.pl - 2017-03-31, 22:52

Sezon na loty widokowe rozpoczęty. W tym roku wcześniej. Tak dziś wyglądały Mazury z góry. ;-)