MAZURY.INFO.PL - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2012-06-10, 21:15
Czego nie robić na szlaku [fototemat]
Autor Wiadomość
wojtek68

Wysłany: 2016-07-28, 07:23    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Tomku, na terenie LP nie działa policja tylko straż leśna.

No to niech będzie to straż leśna, Lasy Państwowe czy ktokolwiek. Niech goni, ściga, kara.

Ale niech też sprząta.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2016-07-28, 07:40    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Tomku, na terenie LP nie działa policja tylko straż leśna.

Policja ma też uprawnienia straży leśnej , rybackiej, więc tez ukarać może.

Sławek

zenek

Wysłany: 2016-07-28, 07:59    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
Śmieciarzom trza łupić mandaty aż im kapcie spadną; rutyną powinna być poranna policyjna kontrola wszelkich miejsc gdzie wieczorem jarało się ognicho o ile jakieś bliżej nieokreślone względy nie pozwoliły zrobić nalotu jeszcze tej samej nocy.
Tomek rozumiem Twoje szlachetne pobudki, tylko w jaki sposób wlepisz mandat śmieciarzowi? Przecież wyrzucenie śmieci trawa kilka sekund, a musisz go złapać na gorącym uczynku, bo za chwilę wyprze się tych wyrzuconych śmieci.
Obstawisz całe brzegi strażnikami? Zamontujesz setki kamer?
Niestety Sławek ma sporo racji. Mamy społeczeństwo, w którym nie brakuje matołków. Oczywiście nie można generalizować. Ci myślący inaczej to margines, ale po tym co zostawiają po sobie bardzo widoczny.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-07-28, 08:09    [Cytuj]

zenek napisał/a:
rozumiem Twoje szlachetne pobudki, tylko w jaki sposób wlepisz mandat śmieciarzowi?

To proste i pisałem już kiedyś o tym. Wystarczy dzielić się wysokim mandatem z donosicielem. Przykładowo kara za wysypanie śmieci do lasu wynosiłaby 10.000zł, z czego połowa trafiałaby do kogoś, kto udokumentuje całe zdarzenie na video. W lasach nie znalazłbyś nawet papierka. :-P

zenek napisał/a:
Niestety Sławek ma sporo racji. Mamy społeczeństwo, w którym nie brakuje matołków. Oczywiście nie można generalizować. Ci myślący inaczej to margines, ale po tym co zostawiają po sobie bardzo widoczny.

Pojedź do Tajlandii, Indii, a nawet do USA. W Europie najbrudniejsze moim zdaniem są Włochy i UK. Ludzie na całym świecie są tacy sami.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2016-07-28, 08:11    [Cytuj]

Cytat:
Oczywiście nie można generalizować. Ci myślący inaczej to margines, ale po tym co zostawiają po sobie bardzo widoczny.

Zenku ten margines widać przy drogach, gdzie pracownicy L.P. zbierali dotychczas tony śmieci wyrzucanych z samochodów prze właścicieli prywatnych posesji. Druga grupa ( bardziej kulturalni ) to Ci co podrzucali śmieci do pojemników spółdzielczych , czy wspólnotowych. Dlatego właśnie owe pojemniki są zamykane na klucz, co by nowobogacki z pięknej willi obok nie podrzucił. Obecnie już nie po wprowadzeniu ryczałtu. jednak na szlaku WJM dalej to działa, bowiem śmieci masz w cenie portu, ale jeżeli z portu nie korzystasz to musisz zapłacić. Stąd tez owe worki 100 m od śmietnika. W końcu nic złego się nie stało, ktoś to posprząta a ja mam na browca.

Sławek

zenek

Wysłany: 2016-07-28, 08:14    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
do kogoś, kto udokumentuje całe zdarzenie na video. W lasach nie znalazłbyś nawet papierka. :-P
Co takiego :shock: ? Zbyszek czy Ty chcesz społeczeństwa kapusiów i ORMO-wców? Przecież to jakieś szaleństwo.

Pojedź do Tajlandii, Indii, a nawet do USA. W Europie najbrudniejsze moim zdaniem są Włochy i UK. Ludzie na całym świecie są tacy sami.
A czy ja twierdziłem, że jesteśmy najgorsi na świecie? Ale to , że nasze społeczeństwo ideałem nie jest i łatwo wskazać inne nacje, które pod względem zachowania porządku i czystości nas przewyższają, to chyba nie zaprzeczysz :-P ?

~extant

Wysłany: 2016-07-28, 08:14    [Cytuj]

zenek napisał/a:
...Niestety Sławek ma sporo racji. Mamy społeczeństwo, w którym nie brakuje matołków. Oczywiście nie można generalizować. Ci myślący inaczej to margines, ale po tym co zostawiają po sobie bardzo widoczny.

To prawda i niestety walka z wszelkimi "syfiarzami" różnego rodzaju jest bardzo trudna.
Myślę, że nie do wygrania bez znacznej zmiany w mentalności naszego społeczeństwa. Jednakże dopóki ta zmiana nie nastąpi, to chyba jednak najskuteczniejszą metoda walki z nimi nadal pozostanie... łapanie i surowe karanie.
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-07-28, 08:19, w całości zmieniany 2 razy  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-07-28, 08:19    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Ale to , że nasze społeczeństwo ideałem nie jest i łatwo wskazać inne nacje, które pod względem zachowania porządku i czystości nas przewyższają, to chyba nie zaprzeczysz :-P ?

Bzdura. Polski pirat drogowy po przekroczeniu granic np. Austrii staje się aniołem. Na to jak ludzie się zachowują ma wpływ surowość i bezwzględność w egzekwowaniu prawa.

Wiesz dlaczego w Singapurze przestępczość nie istnieje, a na chodniku nie znajdziesz nawet niedopałka? Bo za jego wyrzucenie grozi (z pamięci) 500$ mandatu i są one wystawiane. O wysokich karach turyści są informowani już na granicy. Miejscowych edukować już nie trzeba. :-P

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-07-28, 08:22    [Cytuj]

zenek napisał/a:
do kogoś, kto udokumentuje całe zdarzenie na video. W lasach nie znalazłbyś nawet papierka. :-P
Co takiego :shock: ? Zbyszek czy Ty chcesz społeczeństwa kapusiów i ORMO-wców? Przecież to jakieś szaleństwo.

:shock: Czyżbyś czuł się zagrożony pod tym względem? :lol: Ja swoje śmieci zabieram ze sobą i takie prawo zupełnie nie przeszkadzałoby mi. :-P

zenek

Wysłany: 2016-07-28, 08:26    [Cytuj]

Bzdura. Polski pirat drogowy po przekroczeniu granic np. Austrii staje się aniołem. Na to jak ludzie się zachowują ma wpływ surowość i bezwzględność w egzekwowaniu prawa.
E! Czy aby na pewno :-P ? czy nasi kochani rodacy nie dostają mandatów w Niemczech czy Austrii?

Wiesz dlaczego w Singapurze przestępczość nie istnieje, a na chodniku nie znajdziesz nawet niedopałka? Bo za jego wyrzucenie grozi (z pamięci) 500$ mandatu i są one wystawiane. O wysokich karach turyści są informowani już na granicy. Miejscowych edukować już nie trzeba. :-P
Zbyszku pewnych rozwiązań, które są możliwe w społeczeństwach azjatyckich nie przeniesiesz na grunt europejski i odwrotnie. Masz najlepszy przykład czym skończyła się próba wprowadzenia demokracji w państwach arabskich.

zenek

Wysłany: 2016-07-28, 08:28    [Cytuj]

:shock: Czyżbyś czuł się zagrożony pod tym względem? :lol:
Z tym zagrożeniem jakoś dam sobie radę :mrgreen: !
Ja po prostu nie cierpię samozwańczych szeryfów i donosicieli, nie mówiąc już o takich którzy robią to dla pieniędzy.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2016-07-28, 08:33    [Cytuj]

No cóż nasze społeczeństwo w większości katolickie olewa totalnie jedno z boskich przykazań :

"szanuj bliźniego swego jak siebie samego" Ciekawe czy Ci co podrzucają śmieci w różne ciekawe miejsca spowiadają się z tego ?, skoro owego bliźniego nie szanują podrzucając mu śmieci.

A może na lekcjach religii w szkołach ksiądz wytłumaczyłby młodym ludziom ,że grzechem jest niszczenie tego co Bóg stworzył zamiast non stop ględzić o aborcji i nienarodzonych. Niestety syfiarstwo jest naszą cechą narodową.
Co ciekawe w takim przypadku zawsze staramy się porównywać do nacji jeszcze gorszych, a nigdy do Szwedów, czy Norwegów.

Sławek

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-07-28, 08:41    [Cytuj]

...Pojedź do Tajlandii, Indii, a nawet do USA. W Europie najbrudniejsze moim zdaniem są Włochy i UK. Ludzie na całym świecie są tacy sami.

I co zauważysz?
Że biedniejsze regiony, a zwłaszcza te żyjące na poziome wegetacji mają w poważaniu dbanie o wygląd miejsca w którym żyją. Możesz nawet takich karać, ale nie zapłacą, bo nie mają z czego, do więzienia tez nie wsadzisz mimo, że pewnie by chcieli mieć darmowy wikt i opierunek, bo to byłoby zbyt kosztowne dla podatnika.
Statystycznie dla miejsc w których się obracamy IMHO najgorsza jest klasa średnia nowobogacka, która jeszcze nie zdążyła zaaklimatyzować się mentalnie do nowych zwyczajów i standardów mimo posiadania zasobów do realizacji wymogów z tym związanych.

Nie należy jednak generalizować. W każdej warstwie społeczeństw znajdziemy wyjątki zależne od sytuacji.
Widziałem we Francji, ba byłem nawet bardzo blisko sytuacji, gdzie Francuzi z jadącego samochodu wyrzucano puste butelki po napojach i na zwróconą uwagę nie widzieli w tym nic zdrożnego, ba nawet twierdzili, że płacą podatki na służby sprzątające.

Widziałem Niemców, którzy u siebie z samochodów nic nie wyrzucali, ale już we Francji czy w Polsce nie mieli skrupułów. To typowy przypadek nieuchronności kary.

Wychodzi na to, że ludzie wszędzie są na tyle leniwi i wygodni, że estetyka i dbałość o dobro wspólne schodzi na dalszy plan.

Mimo wszystko uważam, że Polska jest coraz bardziej zadbana zarówno w sektorze mienia prywatnego jak i wspólnego.

Sytuacja ze zdjęć, może być równie dobrze brakiem dbałości gospodarza terenu. Być może kontenery były już zapełnione i była kartka wskazująca na tymczasowe składowisko niespodziewanej ilości śmieci.
Gospodarz być może zamiast zamówić dodatkowy kontener (koszty) czekał na okresowy odbiór i opróżnienie kontenerów.

Nie dziwi was, że ta kupa śmieci nie jest przypadkowa, tylko wygląda na umówione lub wskazane miejsce składowania śmieci, a ich ilość wskazuje na to, że teren przyjął zorganizowane grupy turystów, a nie byli to przypadkowi przechodnie wyrzucający papierki w lesie, a w przypadku zorganizowanego miejsca dla turystów gospodarz terenu powinien zorganizować miejsce na śmieci?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-07-28, 08:44    [Cytuj]

pough napisał/a:
Widziałem Niemców, którzy u siebie z samochodów nic nie wyrzucali, ale już we Francji czy w Polsce nie mieli skrupułów. To typowy przypadek nieuchronności kary.

O tym właśnie pisałem. ;-)

~Tomek J

Wysłany: 2016-07-28, 08:45    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Tomek rozumiem Twoje szlachetne pobudki, tylko w jaki sposób wlepisz mandat śmieciarzowi? Przecież wyrzucenie śmieci trawa kilka sekund, a musisz go złapać na gorącym uczynku, bo za chwilę wyprze się tych wyrzuconych śmieci

Wszystkich w istocie niedasie złapać, ale przypadki szczególnie patologiczne można. Jarające się ognicho wysokie na 2 metry, ku...wy fruwające jak jaskółki, bełkotliwe ryki mające przypominać szanty - i co? Łatwo to namierzyć pod wieczór z odległości wielu kilometrów, jest dosyć czasu aby wysłać wodny patrol na interwencję (oczywiście niekoniecznie w Giżycku gdzie jeszcze rok temu rozpoczynał on służbę... następnego dnia w południe) - i jazda! Myślisz że takie bydło skrzętnie pakuje swoje śmieci do worów schowanych w bakistach aby dopiero następnego dnia wynieść je pod drzewo po czym natychmiast się ulotnić? O wiele bardziej prawdopodobne jest że funkcjonariusze gdy już dopłyną na miejsce zdarzenia po godzinie lub kilku - zastaną nie tylko sterty śmieci w tym niedopitych flaszek ale i zupełnie świeże rzygowiny oraz papierzaki. A w takich drastycznych i nie budzących wątpliwości przypadkach nie ma co się patyczkować. Parę pał na obsrane jeszcze doopy aby jeśli który miałby się ponownie spaskudzić - zrobił to na miejscu a nie dopiero w policyjnym radiowozie - i na dołek, czarterowe zaś koromysło - na hol, z wyposażeniem uzupełnionym o czarną listę osób których czarterodawca ma odtąd nie obsługiwać, pod groźbą kary administracyjnej. Zapewne niezbędna byłaby tutaj zmiana prawa, także w tym celu aby przyłapanym pacjentom można było wlepić grzywnę taką aby im kapcie spadły i aby tej kasy starczyło nie tylko na pokrycie kosztów całej akcji ale i na posprzątanie po tych co złapać się nie dali.
I niech mi tu nikt przypadkiem nie mówi że chciałbym odebrać młodym ludziom najpiękniejszy okres ich życia. Gdyby ofiarą tak przeprowadzonej interwencji padł w roku 1984 rejs studenciaków z Warszawskiego Yacht Clubu z udziałem niżej podpisanego - chętnie robiłbym w sądzie za świadka, w odwecie za upokorzenia zaznane z racji odmowy uczestnictwa w pijackich excesach. :evil: I za zmarnowane wakacje.

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2016-07-28, 12:13, w całości zmieniany 3 razy  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-07-28, 08:46    [Cytuj]

pough napisał/a:

Z tym, że nie każdego możesz poddać takiej nieuchronności kary... i koło się zamyka...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-07-28, 08:54    [Cytuj]

pough napisał/a:
pough napisał/a:

Z tym, że nie każdego możesz poddać takiej nieuchronności kary... i koło się zamyka...

Koło się otwiera, gdy chociaż co setny zapłaciłby za śmiecenie nie 500zł, ale np. 10.000zł. Jeżeli nie ma, niech odpracowuje sprzątając lasy po innych (z przelicznikiem 20zł/h) ;-)

Bardzo szybko okazałoby się, że jesteśmy najporządniejszym społeczeństwem na świecie. :lol:

Porzucanie śmieci ma się przestać opłacać.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-07-28, 09:10    [Cytuj]

pough napisał/a:
...Z tym, że nie każdego możesz poddać takiej nieuchronności kary... i koło się zamyka...

...niech odpracowuje sprzątając lasy po innych (z przelicznikiem 20zł/h) ;-) ...

Owszem, ale tylko tego złapanego, który wolność będzie stawiał ponad darmową opiekę w domu więziennym...
Ostatnio zmieniony przez pough 2016-07-28, 09:10, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-07-28, 09:15    [Cytuj]

pough napisał/a:
pough napisał/a:
...Z tym, że nie każdego możesz poddać takiej nieuchronności kary... i koło się zamyka...

...niech odpracowuje sprzątając lasy po innych (z przelicznikiem 20zł/h) ;-) ...

Owszem, ale tylko tego złapanego, który wolność będzie stawiał ponad darmową opiekę w domu więziennym...

na każdego jest sposób. Niech pracuje jako więzień - z przelicznikiem pomniejszonym o koszt własnego utrzymania. :-P

funyo

Wysłany: 2016-07-28, 09:24    [Cytuj]

Bardzo ciekawie by się zrobiło w naszym pięknym kraju, gdyby wszelkim cwaniakom dać możliwość łatwego zarobku na donosach - przecież 5 tys. piechotą nie chodzi (połowa z proponowanej przez Zbyszka grzywny). Już widzę oczami wyobraźni, jak Zbyszek lub inny uczciwy forumowicz podchodzi do takiej kupy śmieci celem wykonania dokumentacji fotograficznej, albo nawet zabrania na pokład własnej łódki choć części śmieci, gdy w tym samym czasie jakiś cwaniak fotografuje jego i z takim (zmanipulowanym) zdjęciem biegnie na policję zainkasować łatwą gotówkę :-P :lol:
By się wtedy działo...
Co trzeci miejscowy lewus biegałby po lasach z teleobiektywem jak luneta astronomiczna ;-)

[ ODPOWIEDZ ]