MAZURY.INFO.PL - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Komary, osy, meszki,... na WJM - sezon 2016
Autor Wiadomość
~extant

Wysłany: 2016-06-10, 09:01   Komary, osy, meszki,... na WJM - sezon 2016 [Cytuj]

Czy gdzieś na WJM pojawiły się już komary, osy, meszki,... ??
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-06-10, 10:06, w całości zmieniany 2 razy  

~Tomek J

Wysłany: 2016-06-10, 09:06   Re: Komary i/lub osy na WJM - sezon 2016 [Cytuj]

extant napisał/a:
Czy gdzieś na WJM pojawiły się już komary i/lub osy ??

W Warszawie a dokładniej na przystani WKW komary jak najbardziej są, więc dlaczego miałoby ich nie być na WJM?. Ponadto zapomniałeś jeszcze o bąkach (tzw. końskich muchach, nieprawidłowo nazywanych gzami) które rokrocznie dają się we znaki szczególnie w górnym odcinku Pisy.

Tomek Janiszewski

~extant

Wysłany: 2016-06-10, 09:35    [Cytuj]

Proszę o wpisywanie w tym wątku informacji o każdym zaobserwowanym występowaniu wszelkich latających i "uciążliwych" owadów na WJM w tym sezonie. :-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-06-10, 09:54    [Cytuj]

Zaobserwowałem (jak co roku) sporo meszek latających nad ścieżkami i utrudniających jazdę rowerem. Wpadają do oczu - konieczne okulary. Kupiłem w sklepie budowlanym przeźroczyste, całkiem ładnie wyglądające okulary za kilka złotych zamiast markowych za kilkaset. Spełniają swoje zadanie.

okulary-ochronne.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 98 raz(y) 31,33 KB

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-06-10, 09:57    [Cytuj]

Os nie widziałem.

Ilość komarów (w Giżycku i na jeziorach północnych, gdzie jest w tym roku wyraźnie mniej deszczu niż np. w dół od Mikołajek) jest poniżej przeciętnej.

W krzakach przy brzegu pogryzły mnie za to jakieś meszki.

zenek

Wysłany: 2016-06-10, 10:05    [Cytuj]

W weekend BC na Mamerkach była nieprawdopodobna ilość ... much. Odpowiednia ilość komarów również im oczywiście towarzyszyła.

~najmita

Wysłany: 2016-06-10, 10:31    [Cytuj]

W moich okolicach, ze dwa tygodnie temu były bardzo dokuczliwe meszki. W tej chwili są zarówno meszki (mniej kąsające) jak i komary (jakoś mało kąsające). Os niewiele, muchy mało dokuczliwe.
Mało wilgoci, mniej dokuczliwe owady.
Kleszczy, jak na razie nie załapałem (nie byłem w lesie).

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-06-10, 10:40    [Cytuj]

najmita napisał/a:

Kleszcze w lesie to mit. Kleszcze o wiele łatwiej spotkać na łące. Siedzą na wewnętrznej stronie źdźbeł traw przy wydeptanych ścieżkach.

~Andrzej Kowalski

Wysłany: 2016-06-10, 11:23    [Cytuj]

Witam, na meszki mam wypróbowany preparat, to olejek waniliowy ze spirytusem - pół na pól. Umieściłem ten roztwór w spryskiwaczu po kroplach do nosa. Meszki podlatują i zawracają, nie siadają na ciele. Przed kilku laty robiłem coś przy łódce i te pi....ne meszki pogryzły mi uszy tak że mi one napuchły i próbowały też wchodzić do nosa. Olejek waniliowy okazał się rewelacyjnym środkiem.

~najmita

Wysłany: 2016-06-10, 11:37    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
najmita napisał/a:

Kleszcze w lesie to mit. Kleszcze o wiele łatwiej spotkać na łące. Siedzą na wewnętrznej stronie źdźbeł traw przy wydeptanych ścieżkach.

Zbyszku, napisałem, że nie byłem w lesie bo tam jest największe zagrożenie. Byłem jednak na działkach na grillu no i w PTTK, gdzie również można złapać kleszcze.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-06-10, 11:40    [Cytuj]

OK. Chodziło mi raczej o to, że w lesie nigdy kleszcza nie spotkałem, a na łące owszem.

~Tobo

Wysłany: 2016-06-10, 17:42    [Cytuj]

Kleszcze w lesie to mit.
- chciałbym, żeby tak było. Z moich obserwacji wynika, że najłatwiej o kleszcza na podmokłej łące i pograniczu las/ łąka. Tam gdzie chodzi zwierzyna (jedzonko dla kleszcza) tam i te paskudztwo. Jak chcesz zaprowadzę Cię jednak do lasu gdzie kleszcze to pewniak. Niestety sprawdzone na sobie :-(

~Andrzej Kowalski

Wysłany: 2016-06-10, 17:59    [Cytuj]

Zbyszku nie masz racji, pewnie kleszcze Ciebie nie lubią albo masz dużo szczęścia. Kleszcze są też i w lesie. Wielokrotnie doświadczyłem ich obecności na wysokiej trawie i paprociach zwłaszcza wzdłuż leśnych dróżek. Żona wielokrotnie wracała z grzybobrania na Mazurach z kilkoma kleszczami na udach, przypuszczaliśmy, że łapała je wtedy kiedy kucała w wysokiej trawie żeby się wysiusiać.
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Kowalski 2016-06-10, 18:03, w całości zmieniany 3 razy  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2016-06-10, 21:40    [Cytuj]

najmita napisał/a:

Znajomy mysliwy omal nie stracil psa przez kleszcza w lesie. Znajomy lesniczy mowil kilka dni temu, ze przedstawiciele tego zawodu sa madzwyczaj narazeni na kleszczy i ze duzy odsetek z nich jest juz nosicielem boreliozy. Tak wiec aczej to nie mit: sa zarowno w lesie, jak i na lakach,

~najmita

Wysłany: 2016-06-10, 21:57    [Cytuj]

Leśnicy mają obowiązek szczepić się przeciw chorobom od kleszczowym, co dwa lata. Tak słyszałem w Radiu Olsztyn w rozmowie z, właśnie jakimś leśniczym (nadleśniczym?).

~extant

Wysłany: 2016-06-10, 22:04    [Cytuj]

Jakby co, to przypominam, że wątek jest zasadniczo o wszelkich latających i "uciążliwych" owadach na WJM w tym sezonie. :-)

Występowanie np. kleszczy na samych jeziorach i/lub w portach/marinach/przystaniach, a nawet polach biwakowych/namiotowych jest raczej marginalnym problemem. ;-) :-P

~darkor54

Wysłany: 2016-06-10, 22:06    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Leśnicy mają obowiązek szczepić się przeciw chorobom od kleszczowym, co dwa lata. Tak słyszałem w Radiu Olsztyn w rozmowie z, właśnie jakimś leśniczym (nadleśniczym?).

To prawda - ale szczepienie niestety tylko przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Na boreliozę szczepionki nie ma. Wielu leśników choruje właśnie na boreliozę - a jest to bardzo niebezpieczna i niszcząca choroba. Kleszczy lekceważyć nie można.

~extant

Wysłany: 2016-06-10, 22:12    [Cytuj]

Darku, kiedy ostatnio miałeś kontakt z kleszczem na jeziorze i/lub w porcie/marinie/przystani na WJM ? ;-) :-P
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-06-10, 22:14, w całości zmieniany 1 raz  

~darkor54

Wysłany: 2016-06-10, 22:21    [Cytuj]

extant napisał/a:
Darku, kiedy ostatnio miałeś kontakt z kleszczem na jeziorze i/lub w porcie/marinie/przystani na WJM ? ;-) :-P

Mariusz - oczywiście masz racje - ale już zejście na brzeg stanowi podstawę do zwiększonego zainteresowania czy nie mamy nieproszonych gości. Osobiście - szczęśliwie dla mnie - nie mam problemu - kleszcze raczej mnie omijają - ale znam ludzi chorych na boreliozę i wiem jak ta choroba przebiega. Dlatego jak mogę apeluję o nielekceważenia problemu. A latające - pamiętam jak zacumowałem w Zimnym Kącie na Kisajnie i wybrałem się składanym rowerem na Fulendzki Róg. Przejazd przez łąkę pomiędzy terenem leśnym był okupiony ciężka walką z gzami. To co wtedy przeżyłem było nie do opisania - nikomu nie życzę. Gdym był na piechotę to pewnie by mnie "zagryzły" ;-) . Dzięki rowerowi jakoś :-D uciekłem...

~extant

Wysłany: 2016-06-10, 22:47    [Cytuj]

Darku, fakt, że przebywając na WJM jakoś specjalnie po lasach nie hasam, ale czasami w jakiś krzakach... bywam :-P - i przyznam się szczerze, że chyba nie pamiętam, żebym kiedykolwiek złapał jakiegoś kleszcza. ;-)

ps: ... a nie, złapałem kiedyś, ale było to bardzo daaaaawno temu :-D

ps1: ... coś mi się z kompem dzieje i sam posty wysyła praktycznie przy każdym użyciu alt'a :-( ... coś skróty klawiszowe muszę przejrzeć :-)
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-06-10, 22:53, w całości zmieniany 6 razy  

[ ODPOWIEDZ ]