MAZURY.INFO.PL - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakaz wytwarzania fali na jeziorze Tałty
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-08-29, 16:07    [Cytuj]

Mamy kolejny przykład zderzenia "zdrowego rozsądku" z "donosicielstwem" (w tym przypadku akurat jego brakiem).

Rozwiązanie? Nic prostszego - zamontować w przystani dobrą kamerę z automatycznym rejestratorem, rejestrować i pociągać do odpowiedzialności sprawców szkód.

~szg

Wysłany: 2016-08-29, 16:15    [Cytuj]

Z moich obserwacji poczynionych na różnych wodach wynika, że takie buraki pływają niewiele, za to wypływając robią zadymę dla szpanu a potem stają w krzakach i siedzą tam cały dzień. W podobny sposób wracają, przepływając razem max 5 km i spalając w sumie może z 10 l paliwa. A ja w tym czasie robię kilkadziesiąt kilometrów. Więc kiedyś i gdzieś taki burak no musi się pokazać :-/ .
P.s. - to pisałem ja, motorowodniak ;-)

zenek

Wysłany: 2016-08-29, 16:16    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Rozwiązanie? Nic prostszego - zamontować w przystani dobrą kamerę z automatycznym rejestratorem, rejestrować i pociągać do odpowiedzialności sprawców szkód.
Oczywiście, ale wyrządzenie szkody jest przestępstwem i nikt nie proponuje aby stosować w stosunku do przestepców taryfę ulgową.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-08-29, 16:17    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Oczywiście, ale wyrządzenie szkody jest przestępstwem i nikt nie proponuje aby stosować w stosunku do przestepców taryfę ulgową.

Czym jest? Przestępstwem? Jesteś pewien? :shock:

zenek

Wysłany: 2016-08-29, 16:26    [Cytuj]

Prawnikiem nie jestem, ale moim zdaniem wyrządzenie szkody jest przestępstwem. W grę może wchodzić jeszcze skala wyrządzonej szkody.

bzikbzik

Wysłany: 2016-08-29, 16:28    [Cytuj]

Mamy kolejny przykład zderzenia "zdrowego rozsądku" z "donosicielstwem" (w tym przypadku akurat jego brakiem).

Niestety w moim porcie kamer nie ma, natomiast co do doniesienia służbom to trzeba by znać oznakowanie łodzi. Przy takiej prędkości rzecz nie do zrealizowania.

~extant

Wysłany: 2016-08-29, 16:40    [Cytuj]

W ostatni weekend wróciliśmy z dłuższego rejsu po WJM. Na Tałtach w strefie zakazu wytwarzania fali i ograniczenia prędkości na jeziorze naliczyliśmy w sumie 1 (słownie: jeden) jacht motorowy, który faktycznie ściśle przestrzegał ustanowionych tam zakazów/ograniczeń - tak to waśnie motorowodniacy przestrzegają obowiązujących zakazów/ograniczeń. :-/

ps: ... policji w tym miejscu oczywiście nie spotkaliśmy ani razu.
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-08-29, 16:42, w całości zmieniany 1 raz  

~Tobo

Wysłany: 2016-08-29, 18:02    [Cytuj]

Nie wiem czy w temacie, ale jak to jest z Dobskim? Płynąłem tam bodajże 21VIII, jachtem który na wiatr prawie nie pływa, z silnikiem, ale od wpłynięcia na Dobskie, do wyspy Gilma i z powrotem cały czas tylko na żaglach. Odejście od wyspy najwolniejszym chyba jachtem na szlaku również. Ale mijaliśmy kilka łodzi wędkarskich zasuwających na silnikach (spalinowe). Czy mogą mieć jakieś zezwolenie czy po prostu mają w czterech literach prawo (ze względu na brak egzekwowania przez odpowiedzialne organy)?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-08-29, 18:18    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Prawnikiem nie jestem, ale moim zdaniem wyrządzenie szkody jest przestępstwem. W grę może wchodzić jeszcze skala wyrządzonej szkody.

Przestępstwem jest spowodowanie wypadku. Tzw. stłuczka to wykroczenie.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-08-29, 18:21    [Cytuj]

bzikbzik napisał/a:

Niestety w moim porcie kamer nie ma, natomiast co do doniesienia służbom to trzeba by znać oznakowanie łodzi. Przy takiej prędkości rzecz nie do zrealizowania.

Pisałem o dobryej kamerze. Taka może pomoc w identyfikacji nie tylko jachtu ale i sternika.

~Andrzej Kowalski

Wysłany: 2016-08-29, 18:48    [Cytuj]

W pierwszej połowie Lipca płynęliśmy w dwa jachty na j. Tałty. Wiatr zdechł więc już na południe od wyznaczonej strefy w kierunku Mikołajek płynęliśmy na silnikach. Motorówka wielka jak stodoła po pokonaniu strefy z ograniczeniami przyspieszyła gwałtownie, weszła w ślizg wytwarzając falę ok. 1,5 metra. kolega na mikronie dosłownie walczył o życie.
Na jego wykrzyczaną uwagę, że tak się nie pływa, padła odpowiedź, że pływa się jak się chce. Jak tu lubić motorowodniaków?
Kanał Kula trzy skutery pokonywały na pełnej szybkości, byłem akurat na przeciwnym do nich kursie, myślałem, że się rozbiję o most. Podniosłem dłoń w geście dezaprobaty to płynący na czele wytatuowany byczy kark pogroził mi pięścią.
Po odbyciu rejsu przez Mikołajskie i Bełdany naszła mnie smutna refleksja, że już niedługo motorowodniacy wypłosza żeglarzy z południowych jezior bo jest ich coraz więcej i coraz więcej wśród nich buractwa.

zenek

Wysłany: 2016-08-29, 18:58    [Cytuj]

Przestępstwem jest spowodowanie wypadku. Tzw. stłuczka to wykroczenie.
Zbyszku być może tak, być może nie. Poniżej definicja przestępstwa.
Cytat:
Co to jest przestępstwo?

Zgodnie z prawem za przestępstwo uznaje się: czyn człowieka (zarówno działanie jak i zaniechanie), który jest:
- zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie popełnienia czynu;
- bezprawny, czyli wyczerpujący przesłanki określone w przepisach karnych;
- zawiniony, to znaczy, że sprawca działał umyślnie, a więc z zamiarem jego popełnienia, inaczej mówiąc, chciał go popełnić (zamiar bezpośredni) lub dopuszczał możliwość jego popełnienia (zamiar ewentualny) bądź
też nieumyślnie, to znaczy kiedy popełnił czyn na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że popełnienie czynu przewidywał lub mógł przewidzieć;
- społecznie szkodliwy w stopniu większym niż znikomy.
Przestępstwa dzielą się na zbrodnie i występki.
Zbrodnią jest czyn zagrożony karą co najmniej 3 lat pozbawienia wolności.
Występkiem jest natomiast czyn zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc, karą ograniczenia wolności lub karą grzywny powyżej 30 stawek dziennych, to jest kwotą którą ustala sąd, biorąc pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.
żródło

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-08-30, 09:14    [Cytuj]

Rozmawiałem przed chwilą z użytkownikiem motorowego cruisera, którego zatrzymała policja na Tałtach proponując mandat 500zł za wytwarzanie fali. Odmówił przyjęcia mandatu.

Jak twierdzi:
1. Policja nie ma żadnych urządzeń do pomiaru fali,
2. Nie ma w przepisach definicji co jest zabronioną falą, a co nią nie jest.
3. Oznakowanie (znak wielkości 50-70cm) stojące na brzegu z wody (z odległości 100-500m) jest niewidoczne. Jego zdaniem na wodzie powinna być duża boja 3D z wyraźnym oznakowaniem. Z czym się osobiście zgadzam i zamierzam taki wniosek zgłosić do RZGW i UZS.

Policjanci w luźnej rozmowie stwierdzili, że gdyby płynął dalej od portów, to nie zatrzymaliby go, bo fala do brzegu już nie dociera. Zbulwersowało to mojego rozmówcę, bo albo jest zakaz i policja zatrzymuje wszystkich, albo przepis jest martwy (demoralizujący jeżeli zatrzymuje się tylko niektórych). [patrz nierówne traktowanie sprawców wykroczeń przez policję na Nidzkim].

PS. Jak stwierdził - w czasie kontroli minęło ich ok. 15 jachtów w ślizgu wytwarzając falę - bezkarnie.

Co Wy na to?

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-08-30, 09:40    [Cytuj]

/.../ [patrz nierówne traktowanie sprawców wykroczeń przez policję na Nidzkim] /.../ Co Wy na to?

Myślę, że dopóki motorowodniacy nie uregulują równości traktowania wobec prawa na akwenach do których mają już dostęp, dopóty nie powinni żądać przenoszenia swojego problemu na Nidzkie, na którym jest już wystarczająco dużo kłopotów z równym traktowaniem dotychczasowych użytkowników Nidzkiego wobec prawa... :-P

~extant

Wysłany: 2016-08-30, 09:55    [Cytuj]

... w czasie kontroli minęło ich ok. 15 jachtów w ślizgu wytwarzając falę - bezkarnie.
Co Wy na to?

Co My na to ?? Ano to, żadne znaki, ani nawet policja stojąca i kontrolująca na wodzie tam gdzie obowiązuja zakazy/ograniczenia nie powstrzymają "naszych drogich" motorowodniaków przed pływaniem tam gdzie im się podoba i tak jak im się podoba bez żadnego zwracania uwagi na wszelkie istniejące zakazy/ograniczenia oraz na innych wodniaków.... i z sezonu na sezon staje się to na WJM niestety coraz bardziej widoczne ! :-(

~najmita

Wysłany: 2016-08-30, 09:55    [Cytuj]

PS. Jak stwierdził - w czasie kontroli minęło ich ok. 15 jachtów w ślizgu wytwarzając falę - bezkarnie.

Co Wy na to?

Spotkałem się z podobną sytuacją na drodze. Zostałem złapany na 7-ce za przekroczenie prędkości. W czasie rozmowy minęło nas wiele samochodów (nowocześniejszych od mojego) dużo bardziej przekraczających prędkość. Zwróciłem uwagę policjantom na ten fakt. Powiedziałem nawet, że tamtych to oni nawet nie mięli szansy ztrzymać więc zatrzymali mnie...
Odpowiedzią było: W tej chwili rozmawiamy z panem... :-D

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-08-30, 10:00    [Cytuj]

extant napisał/a:
/.../ Co My na to ?? Ano to, /.../

Mów za siebie...

~extant

Wysłany: 2016-08-30, 10:07    [Cytuj]

OT

dla wyjaśnienia:

mówiłem, a właściwie pisałem, nie tylko w swoim imieniu, ale również w imieniu wielu moich znajomych żeglarzy, którzy mają dokładnie to samo zdanie co ja i stąd właśnie wzięła się ta forma "My"... ale żeby nie było żadnych wątpliwości ani tym razem, ani żadnym innym razem nie wypowiadałem się w Twoim imieniu.

EOT
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-08-30, 10:08, w całości zmieniany 1 raz  

<|taras

Wysłany: 2016-08-30, 12:29    [Cytuj]

Za mnie możesz spokojnie mówić, niestety

[ ODPOWIEDZ ]