MAZURY.INFO.PL - Absolutnie wszystko o Mazurach

Targi LATO 2017 - Warszawa
Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tajne busy
Autor Wiadomość
~Prem

Wysłany: 2016-12-08, 17:59   Tajne busy [Cytuj]

Pytanie to kieruję przede wszystkim do forumowiczów spoza Warmii i Mazur.
Otóż już wielokrotnie zdarzyło mi się widzieć jakieś regularnie jeżdżące busy. o których jednak nie udawało mi się zdobyć żadnej informacji. Że nie ma o nich żadnych informacji w internecie, lub w najlepszym razie są gdzieś na stronach gmin, to mało. Nie znajdywałem nawet ich rozkładu jazdy koło dworca, podczas gdy widziałem, że spod niego odjeżdżają. Gdybym pojechał gdzieś na trasę i popatrzył po wioskach, pewnie bym znalazł, ale koło dworca wszelkie próby kończyły się niepowodzeniem. Ostatnio szukałem informacji o pewnej linii, i gdybym nie miał ich telefonu spisanego kilka lat temu, to bym ich nie znalazł. Ani strony, ani rozkładu na przystanku, z którego odjeżdżają, ani kierowca nie miał nic wydrukowanego żeby rozdać. Drugą taką linię namierzyłem przy okazji. Szukałem też jakichś danych o pewnej linii jeżdżącej z Morąga, i też nie znalazłem, a kiedy zadzwoniłem pod telefon, którego numer spisałem kiedyś z ich rozkładu jazdy, usłyszałem, że błędny numer. Podobnych przypadków miałem wiele i nie tylko w samym Olsztynie.
Moje pytanie jest następujące: Czy macie podobne przypadki w waszych regionach, czy jest to nasza warmińsko-mazurska specyfika?

~najmita

Wysłany: 2016-12-08, 20:56    [Cytuj]

Wpisałem frazę: "rozkład jazdy busów olsztyn" i wyrzuciło mi sporo wyników.
Moja córka korzystała z expressbus na trasie Piecki-Olsztyn.

~extant

Wysłany: 2016-12-08, 21:20    [Cytuj]

Korzystałem z busów małych, prywatnych przewoźników na trasach Wawa-Mikołajki i Wawa-Giżycko i nie miałem żadnych problemów ze znalezieniem informacji o nich w necie bądź na specjalizowanych wyszukiwarkach połączeń międzymiastowych, bądź na ich własnych stronach. Z miejscem ich odjazdu w Wawie też nie było problemu bo odjeżdżały z dworca Zachodniego.

~Prem

Wysłany: 2016-12-08, 21:30    [Cytuj]

Chyba nie zrozumieliście pytania. Nie chodzi mi o to, czy w ogóle nie można znaleźć informacji o busach (o tych Expressach do Piecek znajduję bez trudu), ale czy znacie przypadki, że bus na pewno kursuje, a informacji o nim znaleźć nie można. Chcecie przykład? Olsztyn - Boguchwały, Morąg - Miłakowo, Pisz - Ełk (ten ostatni przynajmniej ma rozkłady w widocznych miejscach, ale strony jeszcze niedawno nie miał). Znacie podobne przypadki poza Warmią i Mazurami?

~szg

Wysłany: 2016-12-08, 21:38    [Cytuj]

W moich stronach śmiga coś takiego jak StudentBus mający z założenia dowozić młodzież do miasta do szkoły i uczelni.

~najmita

Wysłany: 2016-12-08, 21:45    [Cytuj]

Większość tych "busów" to firmy prywatne kursujące na potrzeby konkretnych połączeń. Powstały one już dosyć dawno ale mają charakter lokalny i "lokalni" o nich wiedzą. Busy również kursują w dużych firmach autobusowych, dawnych PKSach (różne nazwy) i te znaleźć łatwo.

~extant

Wysłany: 2016-12-09, 08:20    [Cytuj]

Prem napisał/a:
... ale czy znacie przypadki, że bus na pewno kursuje, a informacji o nim znaleźć nie można...

Z ciekawości sprawdzę dzisiaj popołudniu, czy na przystankach w mojej okolicy - tam gdzie wiem, że zatrzymują się takie "lokalne" busy - są wywieszone o nich informacje.

RobertM

Wysłany: 2016-12-09, 20:26    [Cytuj]

Może to nie najlepsze porównanie, ale z takimi busami można się spotkać w Krakowie. Kursują prawie na równoległych liniach autobusowych, zatrzymują się nawet na tych samych przystankach, ale nie ma rozkładu bo tych przewoźników jest kilku ? kilkanastu ? Nie wiem.. Takie busy jeżdżą dosyć często, a chętni zazwyczaj "łapią je" jak taksówkę w biegu. Opłaty chyba 2 lub 3 zł. Ja nie jeżdżę , piszę to co zaobserwowałem. Najczęściej BUSy docierają do i z sąsiednich gmin, (np.Wieliczka, Krzeszowice, itp.) mają napisy "na sobie" :)
Ostatnio zmieniony przez RobertM 2016-12-09, 21:07, w całości zmieniany 2 razy  

~Colonel

Wysłany: 2016-12-10, 10:32    [Cytuj]

Takie zjawisko istnieje w wielu regionach Polski.

<|Tobo

Wysłany: 2016-12-10, 15:50    [Cytuj]

A może to "firmowe" dowożące pracowników?

~extant

Wysłany: 2016-12-10, 17:15    [Cytuj]

No więc sprawdziłem czy na przystankach ZTM w mojej okolicy (tam gdzie wiem, że zatrzymują się również i "pozamiejskie" busy) są wywieszone o nich informacje... i okazało się, że nie wszędzie i nie o wszystkich, które widywałem, że tam się zatrzymują.
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-12-10, 17:18, w całości zmieniany 1 raz  

<|MirekMors

Wysłany: 2016-12-10, 19:05    [Cytuj]

Chyba chodzi o to by pasażer ich znalazł, a U.S. nie ? ;-)

~Prem

Wysłany: 2016-12-11, 09:32    [Cytuj]

Myślę, że U.S. jak zechce to znajdzie bez trudu.

~extant

Wysłany: 2016-12-12, 11:53    [Cytuj]

Sprawdziłem też dzisiaj rano na kilku przystankach ZTM w Centrum czy wywieszone są informacje o "pozamiejskich" busach... i okazało się, że tutaj były. :-)

nick_othem

Wysłany: 2016-12-12, 13:52    [Cytuj]

Zrobiłem małe rozeznanie w kwestii formalnych zezwoleń na regularny przewóz osób. Kto wydaje zezwolenie, zależne jest od tego, jaki zasięg ma linia, którędy przebiega. I tak, jesli linia:
- przebiega przez tylko jedną gminę, zezwolenie wydaje wójt/burmistrz
- przebiega przez 2 lub więcej gmin, ale w ramach 1 powiatu, zezwolenie wydaje starosta powiatu
- przebiega przez 2 lub więcej powiatów - marszałek województwa
- przez 2 lub więcej województw - marszałek województwa, w którym ma siedzibę firma przewozowa
- miasto na prawach powiatu grodzkiego - powiat ziemski (np. Kraków - jakiaś miejscowość w okalającym miasto Kraków powiecie ziemskim krakowskim) - wtedy też marszałek.

Jeśli więc interesują nas wszystkie regularne połączenia z jakąś miejscowością, trzeba by wystąpić do gminy/starostwa/marszałka o dostęp do informacji publicznej w temacie połączeń przebiegających przez daną miejscowość. Jeśli dany urząd nie publikuje rozkładów w BIPie (bo jeśli publikuje, może nas do niego odesłać), musi udzielić wyczerpującej odpowiedzi. Za przetwarzanie danych może zostać naliczona niewielka opłata.

Na pewno każda linia musie mieć zezwolenie, za jego brak są bardzo wysokie kary.

~Prem

Wysłany: 2016-12-13, 09:13    [Cytuj]

Ciekawe, przy następnej okazji spróbuję przez samą ciekawość, jak to zadziała.

[ ODPOWIEDZ ]