MAZURY.INFO.PL - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Poszerzyć bezpatencie
Autor Wiadomość
~Colonel

Wysłany: 2016-02-17, 10:20   Poszerzyć bezpatencie [Cytuj]

SAJ wystąpił do nowego ministerstwa z generalnym wnioskiem.

Między innymi postulujemy podnieść granice bezpatencia do 13m.

Cytat:
Piszemy do nowego ministra

Jak zapewne wszyscy wiedzą w nowym rządzie utworzono Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Oto strona internetowa ministerstwa.. Postanowiliśmy mocno poruszyć sprawy nurtujące członków SAJ.

Oto najważniejsze tezy naszego wystąpienia:

Zwracamy się do Ministra jako reprezentanci ogólnopolskiego Stowarzyszenia Armatorów jachtowych z prośbą o kontynuowanie podjętego w roku 2007 dzieła porządkowania, a przede wszystkim upraszczania, przepisów regulujących uprawianie żeglarstwa rekreacyjnego przez Polaków i na polskich jachtach pod polską banderą.
Naszym zdaniem ingerowanie państwa w tej sferze powinno mieć miejsce wyłącznie wtedy, gdy chodzi o bezpieczeństwo, rozumiane jako bezpieczeństwo ogólne w żegludze. Przepisy dotyczące osób żeglujących rekreacyjnie we własnym zakresie, na własną odpowiedzialność i własne ryzyko powinny być ograniczone do niezbędnego minimum.
Uproszczenia te powinny dotyczyć w pierwszym rzędzie:
1. Uproszczenie przepisów dotyczących rejestracji jachtów morskich, obecnie zawierają one uregulowania zbędne z punktu widzenia funkcji rejestracji morskiej, stanowiące relikt poprzedniego ustroju, a zniechęcające do podnoszenia polskiej bandery.
2. Wydanie rozporządzenia w sprawie inspekcji jachtów morskich i kart bezpieczeństwa. Kolejne wersje projektu są wciąż zbyt biurokratyczne, zawierają wiele uregulowań niepotrzebnych z punktu widzenia celów, jakim rozporządzenie ma służyć.
3. Zwolnienie z obowiązku zgłaszania wejścia i wyjścia przez jachty morskie oraz ich ruchu po portach w duchu zgodnym z praktyką stosowaną na przykład w krajach skandynawskich i w Niemczech.
4. Podniesienia granicy długości jachtów śródlądowych nie wymagającej uprawnień do 13 m (długość hausbotów nie wymagających uprawnień). Wprowadzone w 2007 roku zwolnienie do długości 7,5 m nie pogorszyło w żadnym stopniu bezpieczeństwa żeglugi, co potwierdzają coroczne oficjalne dane Policji i WOPR.
Na koniec deklarujemy współpracę SAJ w tym zakresie.

Pełny tekst pisma do pobrania.
.http://www.saj.org.pl/pobierz/167/wystapienie-generalne-do-ministra-pdf.html

Wklejono tekst źródłowy zamiast linku
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2016-02-17, 10:35, w całości zmieniany 2 razy  

~don alonso

Wysłany: 2016-02-17, 11:29    [Cytuj]

Pomysł dobry.
Może i minister nad nim się pochyli, ma trochę czasu i niewiele do roboty bo dostał urząd bez budżetu, a potrzeby w tym zakresie są ogromne, oceniane na miliardy złotych.
Więc może niech przynajmniej nam żeglarzom ulży.
Ostatnio zmieniony przez don alonso 2016-02-17, 11:29, w całości zmieniany 1 raz  

mazi

Wysłany: 2016-02-18, 19:04    [Cytuj]

13 metrów bez patentu na śródlądziu to wg mnie katastrofa :!:

Primo - nie jest to rozmiar na Mazury
Secundo - dostępność i rozmiar spowodują że na WJM stanie się to co na drodze do Morskiego Oka czyli procesja
Tertio - strach się bać pływać będzie chyba, że oponami obłożeni
Quatro - za 20-30 lat WJM staną się jednym wielkim szambem :evil:

Mam nadzieję, że to nie przejdzie

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-02-18, 19:24    [Cytuj]

Mazi. Popatrz na houseboaty bez patentu. To już się dzieje, że duże jednostki pływają po WJM i raczej tego nie zatrzymasz. Patent nie zapewnia kultury osobistej, to w kontekście szamba z postu wyżej.

Nie widzę natomiast powodu dla którego, żeglarze na jednostkach żaglowych maja być w dostępie do żeglugi dyskryminowani w stosunku do tych na houseboatach tym bardziej, że statystyki dowodzą, że uwolnienie jednostek do 7,5 metra do pływania bez patentów nie tylko nie spowodowało wzrostu ilości incydentów, ale nawet notuje się jego spadek.

Więc o co kaman? Żeglarstwo nie jest żadną wiedza tajemną, podlegającą reglamentacji patentowej. W krajach bardziej żeglarsko rozwiniętych, dawno już do tego doszli i nawet nie wprowadzili patentów.

~szg

Wysłany: 2016-02-18, 19:59    [Cytuj]

Dokładnie tak Robert. W ogóle do pływania rekreacyjnego czymkolwiek nie powinno być żadnych patentów. Każdy sam odpowiada za siebie i swoje błędy :-/ .

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2016-02-18, 19:59    [Cytuj]

Cytat:
Primo - nie jest to rozmiar na Mazury
Secundo - dostępność i rozmiar spowodują że na WJM stanie się to co na drodze do Morskiego Oka czyli procesja
Tertio - strach się bać pływać będzie chyba, że oponami obłożeni
Quatro - za 20-30 lat WJM staną się jednym wielkim szambem :evil:

Z patentem, czy bez i tak mazury tej przyszłości nie unikną. Do tego dołącz jeszcze osiedla mieszkaniowe na wodzie.

Sławek

mazi

Wysłany: 2016-02-18, 21:01    [Cytuj]

Nie zgadzam się z Wami

Uważam, że dostępność bez wysiłku (kurs egzamin) wypasionych hausbootów spowoduje napływ dresów, zimnych łokci i karków a taki hotelik stanie się świetnym narzędziem do lansu i miejscem na imprezki.
Póki co to na małych pływają rodziny i pasjonaci a dla karków nie jest to atrakcyjne.

Zgadzam się z Wami, że patent nie jest wyznacznikiem umiejętności ale póki co jest miernym ale jakimś jest weryfikatorem "stanu umysłu"co niestety w Polsce jest konieczne.

A tak by the way SAJ w celu uatrakcyjnienia WJM IMHO powinno apelować do poprawienia infrastruktury, remontów kanałów, nowych inwestycji poprawiających komunikację np Guzianka BIS czy też powiększenia i uatrakcyjnienia akwenu poprzez budowę pętli

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-02-18, 21:27    [Cytuj]

mazi napisał/a:
...Uważam, że dostępność bez wysiłku (kurs egzamin) wypasionych hausbootów spowoduje napływ dresów, zimnych łokci i karków a taki hotelik stanie się świetnym narzędziem do lansu i miejscem na imprezki.

Może nie zauważasz, ale to już się dzieje o kilku lat. Rynek houseboatów jest dostępny bez patentów od paru lat i jakoś nie ma zbytniego bałaganu z tego tytułu. Dalej nie bardzo mogę pojąć o co Ci tak na prawdę chodzi. :-/
Ostatnio zmieniony przez pough 2016-02-18, 21:28, w całości zmieniany 1 raz  

mazi

Wysłany: 2016-02-18, 21:38    [Cytuj]

Dostępny ale chyba z ograniczeniami?

Przyznaje się bez bicia, że nie znam przepisów w tym zakresie ale skoro jest petycja o 13 m to chyba jest jest jakiś mniejszy limit?

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2016-02-18, 21:45    [Cytuj]

mazi napisał/a:

Przyznaje się bez bicia, że nie znam przepisów w tym zakresie ale skoro jest petycja o 13 m to chyba jest jest jakiś mniejszy limit?
Na jachty żaglowe 7,5m. Hausboty w praktyce bez ograniczeń - sprawdź obecne regulacje, to 2 kliki w wyszukiwarce. Dramatu nie ma, zimne łokcie wolą speed, chociaż głośne dicho się zdarza i na hausbocie i nie tylko.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2016-02-18, 21:54    [Cytuj]

Cytat:
Zgadzam się z Wami, że patent nie jest wyznacznikiem umiejętności ale póki co jest miernym ale jakimś jest weryfikatorem "stanu umysłu"co niestety w Polsce jest konieczne.

:?: Przyznam ,że takiego argumentu za patentami jeszcze nie słyszałem. Mój stan umysłu jest lepszy od żeglarza, ale gorszy od sternika morskiego, że o kapitanie jachtowym nie wspomnę :mrgreen:

Sławek

mazi

Wysłany: 2016-02-18, 22:10    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
mazi napisał/a:

Na jachty żaglowe 7,5m. Hausboty w praktyce bez ograniczeń - sprawdź obecne regulacje, to 2 kliki w wyszukiwarce. Dramatu nie ma, zimne łokcie wolą speed, chociaż głośne dicho się zdarza i na hausbocie i nie tylko.

To oczywiste, że łodzie żaglowe 7,5 sugerując się tym myślałem, że również ta zasada jest dla motorowych. Stąd to czarnowictwo 7,5 vs 13 Mea culpa, sprawdziłem jest 10kW (no chyba, że znowu popełniam jakieś faux pax).
To w takim razie po jakiego grzyba jest petycja o 13 m, skoro długość nie jest to ograniczeniem? Nie kumam

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-02-18, 22:17    [Cytuj]

Mazi. 13 m jest petycja dla jachtów żaglowych. Teraz jest do 7.5m
Natomiast dla motorowych nie ma ograniczeń wielkości jachtu tylko prędkości pływania. Do 15km/h można bez patentu nawet b. mocnym silnikiem pod warunkim, że technicznie ograniczona prędkość.
Ale skoro wielkość jachtu motorowego bez ograniczeń, to czemu ograniczać wielkość jachtu żaglowego?

mazi

Wysłany: 2016-02-18, 22:27    [Cytuj]

[quote="Sławek"]
Cytat:

:?: Przyznam ,że takiego argumentu za patentami jeszcze nie słyszałem. Mój stan umysłu jest lepszy od żeglarza, ale gorszy od sternika morskiego, że o kapitanie jachtowym nie wspomnę :mrgreen:

Sławek

Nie chodzi mi o poziom wiedzy tylko nazwijmy to hm inteligencję albo wyobraźnię.
Zapewne widziałeś nie raz debila wyprzedzającego TIRem pod górkę?
To że ma C i przejechanych 1 mln km nie oznacza, że jest lepszym kierowcą od tego co ma tylko B skoro robi takie rzeczy wręcz przeciwnie jeżeli ten z kat B takich rzeczy nie robi to jest lepszy.

Ale daleki jestem od tego, że należy zrezygnować z kursu i egzaminu na C tylko dlatego bo ktoś tak jeździ pomimo zdania na C i jednocześnie podając kontrargument, że przecież można się nauczyć samemu jeździć lepiej i bezpieczniej

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-02-18, 22:34    [Cytuj]

mazi napisał/a:
...Zapewne widziałeś nie raz debila wyprzedzającego TIRem pod górkę?
To że ma C i przejechanych 1 mln km nie oznacza, że jest lepszym kierowcą od tego co ma tylko B skoro robi takie rzeczy wręcz przeciwnie jeżeli ten z kat B takich rzeczy nie robi to jest lepszy.

Czyli sam sobie udowodniłeś, że posiadanie patentu (w tym wypadku drogowego) nie może być odzwierciedleniem stanu umysłu. ;-)

mazi

Wysłany: 2016-02-18, 22:44    [Cytuj]

absolutnie

napisałem, że nie jest to wyznacznikiem perfekcji ale dalej uważam że jest to jakaś weryfikacja i powinno się pracować nad jej doskonaleniem a nie dostępnością określonych przywilejów dla wszystkich bo system weryfikacyjny jest zły

idąc tym tropem nie potrafię sobie wyobrazić dostępności posiadania broni bez szkolenia i badań nad stanem umysłu

mazi

Wysłany: 2016-02-18, 22:51    [Cytuj]

pough napisał/a:
Mazi. 13 m jest petycja dla jachtów żaglowych.

Jeżeli autor miał namyśli jachty żaglowe do petycja napisana jest nielogicznie

zamiast
4. Podniesienia granicy długości jachtów śródlądowych nie wymagającej uprawnień do 13 m (długość hausbotów nie wymagających uprawnień) - nawias oznacza, że autorowi chodzi, żeby długośc hausbootów była ograniczona do 13 m

powinno być
4. Podniesienia granicy długości jachtów śródlądowych nie wymagającej uprawnień do 13 m (długość hausbotów nie wymaga uprawnień) - nawias jest uzupełenieniem informacji, że nie dotycz to hausbootów

lub czasopisma - i robi różnicę ;-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-02-18, 23:10    [Cytuj]

mazi napisał/a:
13 metrów bez patentu na śródlądziu to wg mnie katastrofa :!:

13-metrowe hausboty bez patentu na Mazurach są faktem. Dlaczego ludzie bez uprawnień nie mieliby również żeglować mniejszymi jachtami. Nie rozumiem.

Odnośnie szamba - wystarczy chcieć egzekwować istniejące przepisy. Patenty nie mają nic do tego.

mazi

Wysłany: 2016-02-18, 23:57    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Dlaczego ludzie bez uprawnień nie mieliby również żeglować mniejszymi jachtami. Nie rozumiem.
tego.

Fakt trochę zamieszałem co jest wynikiem:
1 błędu w logice zdania w petycji o którym napisałem powyżej - który czytając zgodnie z tym co autor napisał a nie z tym co miał na myśli, wprowadził mnie w błąd (myślałem, że liberalizacja ograniczenia długości dotyczy hausbootów a nie jak się okazuje o jachtów żaglowych)
2. oraz mojej niewiedzy, że obecne ograniczenie 7,5 m dotyczy wyłącznie łodzi żaglowych.

Cała moja powyższa argumentacja dotyczyła, że jestem przeciwny liberalizacji hausbotów a nie łodzi żaglowych z uwagi na czarnowidztwo w zakresie dresiarstwa co po wyjaśnieniu pomyłek okazała się zupełnie bez sensu. :oops:

Ale skoro pytasz się łodzie żaglowe to uważam, że zarówno 13 jak i 7,5 jest zbyt liberalne.
W przeciwieństwie do wolnych łodzi motorowych do prowadzenia których wg mnie min wymaganiem jest jedynie intuicja i wyobraźnia (co nie oznacza, że jestem zwolennikiem bezpatencia na łodziach motorowych wręcz przeciwnie), to do pływania jachtem żaglowym potrzeba jest minimum wiedzy np trzeba wiedzieć, że pod wiatr nie popłyniesz i umieć się halsować. Dlatego też IMHO pływanie czymś większym od Optymista czy Maka 303 gdzie wyjmiesz miecz i dowiosłujesz (dopgajujesz :?: ) do celu wymaga weryfikacji kompetencji co w min stopniu potwierdza patent. I jest to wg mnie jakiś element weryfikacyjny w przeciwieństwie do słowa honoru sternika bez uprawnień.

Argument, że hausbootem mozna a jachtem nie wcale mnie nie przekonuje i wcale

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-02-19, 00:13    [Cytuj]

mazi napisał/a:
Ale skoro pytasz się łodzie żaglowe to uważam, że zarówno 13 jak i 7,5 jest zbyt liberalne.
W przeciwieństwie do wolnych łodzi motorowych do prowadzenia których wg mnie min wymaganiem jest jedynie intuicja i wyobraźnia (co nie oznacza, że jestem zwolennikiem bezpatencia na łodziach motorowych wręcz przeciwnie), to do pływania jachtem żaglowym potrzeba jest minimum wiedzy np trzeba wiedzieć, że pod wiatr nie popłyniesz i umieć się halsować. Dlatego też IMHO pływanie czymś większym od Optymista czy Maka 303 gdzie wyjmiesz miecz i dowiosłujesz (dopgajujesz :?: ) do celu wymaga weryfikacji kompetencji co w min stopniu potwierdza patent. I jest to wg mnie jakiś element weryfikacyjny w przeciwieństwie do słowa honoru sternika bez uprawnień.

Jachty 8-10-metrowe to bardzo kosztowne zabawki, więc to rozsądek zmusi ludzi do zapoznania się z podstawami. Urzędnik nie jest do tego potrzebny. Jeżeli nawet znajdzie się jakiś odmieniec i przez swoją niewiedzę się utopi - to jego problem.

W tej chwili obowiązuje bezpatencie do 7,5m długości. Z doświadczenia firmy, która wypożycza jachty osobom bez patentu wynika, że osoby bez "kartonika" powodują mniej zniszczeń niż ci, którzy weszli w posiadanie "kwitu" na pobieżnym szkoleniu "na patent" zakończonym egzaminem, który zdali wszyscy, którzy za niego zapłacili.

Na tym forum znajdziesz całe mnóstwo przykładów szkód, które powodują żeglarze opatentowani, jak również przykłady "szkoleń", na których instruktor to ignorant. Moim zdaniem polski "żeglarz jachtowy" niewiele zaświadcza.

W wielu pseudoszkołach wciąż obowiązuje wkuwanie durnych komend, zamiast nauki cumowania z użyciem silnika w ciasnym porcie, czy dochodzenia do plaży rufą.

[ ODPOWIEDZ ]