MAZURY.INFO.PL - Absolutnie wszystko o Mazurach

Targi LATO 2017 - Warszawa
Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gilma
Autor Wiadomość
anka
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-08, 11:00   Gilma [Cytuj]

Witam
W tym roku zamierzam popływać trochę po północy WJM i zastanawiam się jak to jest z Gilmą... skoro nie można do niej dobijać ani przy niej cumować, to jakim cudem można ją zwiedzić? czy przy brzegu jest jakieś wyznaczone miejsce, w którym cumowanie jest dozwolone?

Pozdrawiam :)
anka

Mazur
Gość
Wysłany: 2008-07-08, 11:46   Re: Gilma [Cytuj]

anka napisał/a:
Witam
W tym roku zamierzam popływać trochę po północy WJM i zastanawiam się jak to jest z Gilmą... skoro nie można do niej dobijać ani przy niej cumować, to jakim cudem można ją zwiedzić? czy przy brzegu jest jakieś wyznaczone miejsce, w którym cumowanie jest dozwolone?

Witam
Potrzebne jest zezwolenie. Wiekszosc ludzi zwiedza jednak nielegalnie i liczy sie z tym, ze dostanie mandat.

gringo
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-08, 14:20    [Cytuj]

zezwolenie? a gdzie i jak możnaby takowe uzyskać? i czy przypadkiem koszt jego uzyskania nie jest porównywalny z kosztem potencjalnego mandatu?

mn

Wysłany: 2008-07-08, 20:38    [Cytuj]

Prawdopodobieństwo mandatu jest, szczerze mówiąc, nikłe. Kiedyś policja przepędziła mnie z Dębowej Górki, ale skończyło się na pouczeniu.

gringo
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-08, 21:05    [Cytuj]

no tak... w takim razie - na Gilmę.
a swoją drogą wyspa ta jest opisywana w przewodnikach i internecie często bardzo dokładnie jako miejsce warte zobaczenia z jednoczesną adnotacją, że zgodnie z prawem to nic nie zobaczymy bo wchodzić nie wolno :-|
tylko może ktoś orientuje się, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy, przecież ptaki na wyspie nie gniazdują z tego co wiem, czy przez wejście na wyspę faktycznie narusza się jej ekosystem ?

bszymczyk
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-09, 14:56    [Cytuj]

za pewne chodzi o niszczenie roślinności wynurzonej, zanurzonej, a także ewentualne śmiecenie. Myślę, że wzrost popularności takich miejsc w przypadku Mazur faktycznie łączy się z dewastacją. Na wyspie ptaki gniazdują, również te chronione prawem.

Ja na Gilmę przybijam, ale po to by się przejść, zażyć ciszy itp. Wiąże się to z łamaniem prawa, tak jak łamanie zakazu ruchu samochodem wiąże się z wykroczeniem. To, że w necie są opisy z adnotacją uważam za bardzo dobrą praktykę: wiedz, że nie wolno, wchodź na własne ryzyko.

Być może zakaz, choć łamany, stanowi pewien punkt brany pod uwagę, jeśli chodzi o postrzeganie wysep jako terenów "specjalnej troski" i choć częsc załóg pomyśli, że skoro jest zakaz, a przybiliśmy, to może na tej wyspie faktycznie jest jakiś rezerwat, więc te puszki po browcach i plastiki po grylu tym razem ze sobą weźmiemy. Miejmy nadzieję, że tak jest.

M&M
Gość
Wysłany: 2008-07-09, 17:36    [Cytuj]

No to może ktoś mi odpowie po co taki zakaz skoro i tak wszyscy go olewają?

PS. A czy Gilma to ta wyspa na Dobskim gdzie są stare ruiny? Bo jeśli tak to też tam byłem zupełnie nie wiedząc o zakazie i z tego co pamiętam to łaziło tam jeszcze parę osób.

selver
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-09, 18:49    [Cytuj]

M&M napisał/a:
No to może ktoś mi odpowie po co taki zakaz skoro i tak wszyscy go olewają?

to dobre pytanie. Ile razy jestem na Dobskim, zawsze ktoś cumuje przy Wyspie Heleny, a na Gilmie od strony przesmyku od dawna funkcjonuje tradycyjne miejsce do grillowania (zapewne dla miłośników dzikiej przyrody i pogańskich tajemnic). Może rzeczywiście lepiej dać sobie spokój z zakazami, tych olewających i tak one nie obchodzą, a ci co się nimi przejmują mają tylko niepotrzebny stres, jak usiłują coś w tej sprawie zrobić...
Ostatnio zmieniony przez selver 2008-07-09, 18:52, w całości zmieniany 1 raz  

gringo
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-10, 09:15    [Cytuj]

Cytat:
skoro jest zakaz, a przybiliśmy, to może na tej wyspie faktycznie jest jakiś rezerwat, więc te puszki po browcach i plastiki po grylu tym razem ze sobą weźmiemy.

to jest dla mnie argument za zakazem przybijania. i skoro takowy jest, to ja potraktuję go tak, że przypłynę na chwilę w ciągu dnia, obejrzę sobie wyspę (bo w sumie nie widziałem od środka jeszcze), ale bez żadnych grili, ognisk, etc. o śmieciach nie mówię.

jasaka

Wysłany: 2008-07-11, 00:27    [Cytuj]

Myślę,że trzeba podejść do tego jak do każdego innego rezerwatu, to znaczy nie można biwakować , ale można zwiedzać. Trzeba mieć poczucie ,że się jest w rezerwacie i się zachowywać. Żadne grile, ogniska i biwaki. To samo z Heleną, mała wysepka, jakby tam wszyscy cumowali na noc to tragedia. Zadeptane i zasr.. .
Pozdrawiam i oszczędzajcie rezerwaty.

januszfeniks

Wysłany: 2011-09-24, 15:10    [Cytuj]

"więc te puszki po browcach i plastiki po grylu tym razem ze sobą weźmiemy. "

Nie wiem czy się śmiać czy płakać? :-( Co znaczy tym razem " weźmy"? :evil:

A co to za różnica czy to Gilma czy inne miejsce. Nigdzie nie można pozostawiać śmieci. Kiedyś myślałem że żeglarze nie śmiecą ze maja już to wyuczone, zdziwienie przyszło z czasem i zarazem rozczarowanie. :-(
Wędkarz następny sierota co pozostawia swoje śmieci na miejscu. Dla mnie to gnojki a nie normalni i myślący ludzie. :evil:

Janusz

~Tomek J

Wysłany: 2011-09-25, 16:00    [Cytuj]

januszfeniks napisał/a:
"więc te puszki po browcach i plastiki po grylu tym razem ze sobą weźmiemy. "

Aleś starocia odkopał :-P :lol: Na szczęście to nie forum Elektroda, gdzie za takie coś można nawet warna zarobić. Zreszta, co by nie mówić: temat wciąż jest aktualny.
Cytat:
Kiedyś myślałem że żeglarze nie śmiecą ze maja już to wyuczone, zdziwienie przyszło z czasem i zarazem rozczarowanie. :-(
Wędkarz następny sierota co pozostawia swoje śmieci na miejscu. Dla mnie to gnojki a nie normalni i myślący ludzie. :evil:

ORSP. I pocieszę Cię, że nie ty pierwszy rozczarowałeś się żeglarzemi, ktorych uważałeś za kategorię ludzi z wyszej półki. Nie tak dawno rozczarowała się Niutka. Z innego co prawda powodu - ale będącego z reguły żródłem takiego a nie innego postępowania ze śmieciami przez pseudożeglarzy oraz wędkarzy śmieciarzy.

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski
ps. Gdy jednak wczytać się dokładniej w post bszymczyk - nie przedstawiał on własnych zamiarów co do rezerwatu na Gilmie, lecz starał się wczuć w mentalność pseudozeglarskiej hołoty, zostawiającej śmieci gdzie popadnie. A spojrzeniu jakie zaprezentował chyba trudno odmówić słuszności?
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2011-09-25, 23:57, w całości zmieniany 1 raz  

marttinezz

Wysłany: 2014-06-05, 14:54   grodzisko Galindów na W. Gilma - j. Dobskie [Cytuj]

znalazłem coś takiego na mapie f. Compass.
Czy faktycznie jest tam coś ciekawego?

zenek

Wysłany: 2014-06-05, 15:32    [Cytuj]

Postawową sprawą jeżeli chodzi o Gilmę to jest zakaz wstępu-rezerwat! Informacje na temat grodziska są tutaj: http://mazury.info.pl/atrakcje/gilma/

Tomo1

Wysłany: 2014-06-25, 19:18   Re: Gilma [Cytuj]

anka napisał/a:
Witam

Pozdrawiam :)
anka

Odgrzeję trochę kotleta.

Jak jest z zakazem dobijania do wysp.

Czy jeżeli stanę w odległości 5-10 metrów na 2 kotwicach to jestem na wodzie czy już dobiłem do wyspy ? :?:

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2014-06-25, 20:11    [Cytuj]

Jeśli dobrze pamiętam, to właśnie 5 metrów od linii granicy rezerwatu jest OK. Trzeba tylko zwrócić uwagę czy rezerwat nie obejmuje również trzcinowiska, a tak jest np. na Szerokim Ostrowiu. Niby można wejść w zatoczkę nie dobijając do wyspy, ale granica rezerwatu na mapie z zaznaczonym rezerwatem jest na tyle gruba, że obejmuje również zatoczkę.

Dla pewności ja w ogóle nie staję nawet w pobliżu wysp, które są objęte rezerwatem przyrody. Wyspy widać przepływając blisko nich i to mi wystarcza. :-D

zenek

Wysłany: 2014-06-25, 20:11   Re: Gilma [Cytuj]

Tomo1 napisał/a:

Czy jeżeli stanę w odległości 5-10 metrów na 2 kotwicach to jestem na wodzie czy już dobiłem do wyspy ? :?:
Jesteś na wodzie i jak najbardziej masz prawo tak stać w pobliżu wyspy. Jednak jeżeli szczególnie w tym okresie tak staniesz, to nie zapomnij, że jest to okres lęgowy ptaków gniazdujących na wyspach i wskazane jest zachowanie ciszy.

~extant

Wysłany: 2014-06-25, 20:12   Re: Gilma [Cytuj]

Tomo1 napisał/a:

Odgrzeję trochę kotleta.

To proste - rezerwatem jest obszar wyspy wraz z zaroślami trzcinowymi i ewentualnie wszelkimi wyłaniającymi się ponad powierzchnię wody kamieniskami - jeżeli stanąłeś na kotwicy poza tym obszarem to jest OK.

~Tomek J

Wysłany: 2014-06-26, 08:22    [Cytuj]

pough napisał/a:
Trzeba tylko zwrócić uwagę czy rezerwat nie obejmuje również trzcinowiska, a tak jest np. na Szerokim Ostrowiu

Szerokim Ostrowiu? To przecież półwysep (ściślej: dawna wyspa połączona z lądem sztuczną groblą) na Śniardwach. Od kiedy tam jest rezerwat? :shock: Może chodziło Ci o jakiś zupełnie inny "Ostrów"? Z tych co sobie na bieżąco przypominam: Wysoki Ostrów (Wyspa Kormoranów) na Dobskim, Duży, Sosnowy, Górny i malutki Świtałowy Ostrów (oraz nieobjęty rezerwatem półwysep Mały Ostrów) na Kisajnie. Nie są rezerwatami Czarci Ostrów na Śniardwach, oraz Płaski i Koński Ostrów na Nidzkiem.
Skoro jednak mowa jest o zatoczce (nocowałem tam parę lat temu, za radą Admina zresztą :-P ) to niechybnie chodziło Ci o Duży Ostrów.

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2014-06-26, 08:25, w całości zmieniany 1 raz  

zenek

Wysłany: 2014-06-26, 08:27    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
Szerokim Ostrowiu?
Coś mi się wydaje, że Robert miał na myśli Duży Ostrów na Kisajnie, czyli tą wyspę na przeciw Almaturu. Od wschodniej strony jest wejście do małej wewnętrznej zatoczki.

[ ODPOWIEDZ ]