MAZURY.INFO.PL - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2016-07-18, 22:12
Giżycko - Mamerki 3 doby <- początkujący
Autor Wiadomość
wojlej

Wysłany: 2016-07-18, 21:41   Giżycko - Mamerki 3 doby <- początkujący [Cytuj]

Witam Szanowne grono żeglarzy :-D ,

Jestem początkującym żeglarzem i wybieram się ze znajomymi we wrześniu na żagle. Dlaczego we wrześniu? Bo tak pasuje urlop, bo jest mniej ludzi i jest taniej.

Jacht: Sasanka 660 Supernova
Pobranie jachtu - piątek 16:00
Zdanie Wtorek - 8:00 - 12:00

Tak na prawdę są 3 doby na żeglowanie (sobota, niedziela i poniedziałek)

Dzień pierwszy (piątek):

Chciałbym pierwszego dnia wypłynąć z Giżycka i zacumować gdzieś na trasie pomiędzy Giżyckiem a Sztynortem. Np w Pierkunowie lub jakimś innym miejscu poleconym przez Was. Czy można cumować na dziko przy wyspach na jeziorze Kisajno?

Dzień drugi (sobota):
Dopłynąć do Sztynortu i tam zostać na noc.

Dzień trzeci (niedziela):
Dopłynąć do Mamerek, pozwiedzać bunkry (w niedzielę można?) i zostać na noc.

Dzień czwarty: (poniedziałek)
Powrót z Mamerek do Giżycka - cały dzień.

Dzień piąty (wtorek):
Zdać łódkę

Jeżeli Plan jest średnio realny to proszę o koretkę i uwagi. Z ważniejszych rzeczy wiem, że pod mostem za Darginem a Kirsajtami trzeba złożyć maszt. Czy w kanale Sztynort również należy mieć złożony maszt?

Chętnie wysłucham wszelakich uwag na temat tej trasy.
Dzięki !! :-)

juzek

Wysłany: 2016-07-19, 04:43    [Cytuj]

Sasanka660 to dość szybka łódka, dasz radę więcej.

Pierwszego dnia spokojnie dasz radę do Sztynortu, choć ja wolałbym dojść do Kirsajt lub Kietlic, duuuużooo bardziej przyjaznych klimatycznie i Cenowo.

Dzień drugi,sobota: Mamerki, zwiedzanie schronów, Węgorzewo.

Dzień trzeci, niedziela: Święcajty, Stręgiel. Nocleg na dziko na Święcajtach: Wyspa Kocia, cywilizowanie: „Ognisty ptak“, ew. na Stręglu obok wyspy >ośrodek; na wyspie na dziko.

Dzień czwarty, poniedziałek: powrót na Łabap, do Sztynortu lub na Wysoki Róg.

Ostatni, smutny, wtorek, zdanie łódki.

Oczywiście przy flaucie się nie da, zakładając, że jesteś Żeglarzem, ale we wrześniu raczej wietrznie i z zachodu, więc korzystnie.
Ostatnio zmieniony przez juzek 2016-07-19, 04:57, w całości zmieniany 2 razy  

~extant

Wysłany: 2016-07-19, 06:11    [Cytuj]

1. nie wolno cumować przy wyspach na Kisajnie,
2. nie trzeba składać masztu w kanale Sztynorckim,
3. plan bez problemu do zrealizowania.
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-07-19, 06:12, w całości zmieniany 1 raz  

TomekP

Wysłany: 2016-07-19, 06:38    [Cytuj]

juzek napisał/a:
Sasanka660 to dość szybka łódka, dasz radę więcej.

Pierwszego dnia spokojnie dasz radę do Sztynortu, choć ja wolałbym dojść do Kirsajt lub Kietlic, duuuużooo bardziej przyjaznych klimatycznie i Cenowo.

W tamtym roku trasę Stranda - Mamerki przepłynąłem Antilą 27 w 3 godziny (w tym kładzenie i stawianie masztu).

Spokojnie dasz radę zrobić dłuższą wycieczkę, zwłaszcza, że we wrześniu wiatr powinien być przyzwoity. Pomyśl nad Ogonkami i może Węgorzewem (ale tutaj spędzisz trochę czasu na Węgorapie) więc chyba nie warto przy 3 dniowym pływaniu).

Tomek

maski

Wysłany: 2016-07-19, 06:43   Re: Giżycko - Mamerki 3 doby <- początkujący [Cytuj]

wojlej napisał/a:
...

Dzień pierwszy (piątek):

Chciałbym pierwszego dnia wypłynąć z Giżycka i zacumować gdzieś na trasie pomiędzy Giżyckiem a Sztynortem. Np w Pierkunowie lub jakimś innym miejscu poleconym przez Was...

Zamiast w kierunku Pierkunowa odbiłbym w lewo do Zimnego Kąta.
Cytat:

Dzień drugi (sobota):
Dopłynąć do Sztynortu i tam zostać na noc.

Z Pierkunowa czy Zimnego do Sztynortu daleko nie jest a do dyspozycji cały dzień, jeżeli warunki będą ok warto przed Sztynortem zajrzeć na Dobskie.

tsa

Wysłany: 2016-07-19, 07:44    [Cytuj]

Obserwuj pogodę, patrz na zegarek i szacuj ile może zająć Ci droga do celu. Mi się to nigdy nie udaje ;)

Tomek

zenek

Wysłany: 2016-07-19, 07:58    [Cytuj]

maski napisał/a:
Zamiast w kierunku Pierkunowa odbiłbym w lewo do Zimnego Kąta.
Dokładnie tak. Szczególnie, że Pierkunowo w żaden sposób nie jest osłonięte od zachodnich wiatrów, a takie wieją najczęściej i we wrześniu całkiem mocno.
Ponadto na Łabędzim Szlaku przy wyspach nie można cumować, ale jest kilka bardzo ładnych miejsc do zacumowania przy stałym lądzie. W sezonie bardzo oblegane, ale we wrześniu możesz spróbować tam się zatrzymać. Jak się nie uda to do Zimnego Kąta.

~Tomek J

Wysłany: 2016-07-19, 08:19    [Cytuj]

Także i na północnym brzegu Łabapu, gdy uda się już znaleźć jedyną chyba lukę trzcinową, mniej więcej na przedłużeniu osi Fuledy - jest atrakcyjne miejsce widokowe. Trzeba zejść z jachtu i wdrapać się pod górkę z lornetką i aparatem - i już ma się jednoczesny widok na Dargin, na Kisajno aż po Pierkunowo, wreszcie na całe niemal Dobskie.

Tomek Janiszewski

~extant

Wysłany: 2016-07-19, 09:36    [Cytuj]

Na Wysokim Rogu, od strony Dargina jest całkiem fajne miejsce do cumowania "na dzikusa", o ile nie planuje się łażenia dalej niż przy brzegu. :-)

<|piotrw

Wysłany: 2016-07-19, 09:44    [Cytuj]

Ja niestety odradzam Zimny Kat - lepiej poszukać innego miejsca do cumowania. Chyba że chcesz zapłacić za cumowanie 30 PLN i nie korzystać z toalet, których stan jest katastrofalny. Zimny Kat chyba lepiej aktualnie zwiedzić z wody lub stojąc na kotwicy.

<|piotrw

Wysłany: 2016-07-19, 09:53    [Cytuj]

Bardzo dobre wrażenie odniosłem stojąc w zatoce na Mamerkach naprzeciwko wyspy Sosnówka.
Pomosty są poprawione i solidniejsze, miejsce bardzo czyste i zadbane, dużo wiat i miejsc na ogniska, regularnie czyszczone toitoiki. Na północnym skraju w miejscu zniszczonego przez przewrócone drzewo pomostu zostało zrobione małe kąpielisko.
Ceny ok 20 PLN jacht 4 PLN osoba - minimalnie taniej niż przy plaży koło Kanału Mazurskiego.

nick_othem

Wysłany: 2016-07-19, 13:15    [Cytuj]

piotrw napisał/a:
Ja niestety odradzam Zimny Kat - lepiej poszukać innego miejsca do cumowania. Chyba że chcesz zapłacić za cumowanie 30 PLN i nie korzystać z toalet, których stan jest katastrofalny. Zimny Kat chyba lepiej aktualnie zwiedzić z wody lub stojąc na kotwicy.

Fakt, również wyrzuciłem tam w błoto 30 zł. Kibelki w stanie pozostawiającym wiele do życzenia, aczkolwiek i tak wolę takie, niż dawne tojtoje...

wojlej

Wysłany: 2016-07-20, 19:56    [Cytuj]

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Na prawdę uwierzcie mi, że jest to bardzo pomocne. Mam załogę która pierwszy raz będzie pod żaglami więc nie chcę ryzykować, że nie zdążę do Sztynortu, chciałbym wykorzystać też trochę czasu na krótkie przeszkolenie załogi.

Po Waszych uwagach mój Plan wygląda tak:

Czerwony - Piątek popołudnie;
Żółty - Sobota;
Fioletowy - Niedziela;
Pomarańcz - Poniedziałek

Do cumowania pierwszego dnia poszukam czegoś koło Zimnego Kąta, jeśli nic nie znajdę to wpłyniemy do Zimnego.

W sobotę opłyniemy wyspę kormoranów. Jeżeli będzie trochę czasu to jeszcze się pokręcimy na jeziorze Łabap i spróbuje znaleźć to miejsce:
Cytat:

Także i na północnym brzegu Łabapu, gdy uda się już znaleźć jedyną chyba lukę trzcinową, mniej więcej na przedłużeniu osi Fuledy - jest atrakcyjne miejsce widokowe. Trzeba zejść z jachtu i wdrapać się pod górkę z lornetką i aparatem - i już ma się jednoczesny widok na Dargin, na Kisajno aż po Pierkunowo, wreszcie na całe niemal Dobskie.

Tomek Janiszewski

Niedziela Mamerki, do Węgorzewa wpływać nie będę, jak wiatr dopisze to wpłyniemy jeszcze na Święcajty. Poniedziałek powrót na spokojnie, jak wrócimy wcześnie to jeszcze pospacerujemy po Giżycku.

Tego nie mogę znaleźć na mapie:
Cytat:

Na Wysokim Rogu, od strony Dargina jest całkiem fajne miejsce do cumowania "na dzikusa", o ile nie planuje się łażenia dalej niż przy brzegu. :-)

Jeśli możesz extant wskaż mi mniej więcej to miejsce ;)

Mam jeszcze kilka głupich pytań, ale wolę je zadać niż się zastanawiać potem na łódce:
1. Czy cumując na dziko zawsze składać maszt? Czy tylko jeśli korony drzew są blisko? Lepiej rufą do lądu?
2. Gdzie mogę znaleźć głębokości w portach? Nie wiem czy muszę wciągać miecz. Pomocne również będą Wasze uwagi jak to wygląda w Zimnym, Sztynorcie i Mamerkach.
3. Jaką mapę polecacie? Jest tego mnóstwo w sklepach internetowych i nie wiem co wybrać. Chcę papierową, wolę papier i busolę niż GPS. Polećcie jakąś dobrą mapę z miejscami niebezpiecznymi, najlepiej głębokościami bojkami itp.
4. Gdzie zatrzymać się przed mostem żeby złożyć maszt? Po drugiej stronie jest pomost, ale od strony Dargina nic nie ma. Kotwica?

Dziękuje bardzo za podpowiedzi i Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez wojlej 2016-07-20, 19:57, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-07-20, 20:02    [Cytuj]

Jeżeli jesteś żeglarzem to zapewne wiesz, że każdy taki misternie rozrysowany plan bierze w łeb gdy braknie wiatru.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-07-20, 20:38    [Cytuj]

Większość maszt kładzie płynąc na silniku lub kręcąc kółka na silniku.
Stając na dziko nie kładziemy masztu. Szukamy dziurki w którą jak kolwiek by to brzmiało maszt sie zmieści.
Stając rufą na dziko maszt jest dalej od drzew jednak trzeba uważać na śrubę na płytkim.
W Sztynorcie przy pomostach jest głęboko od strony jeziora (bez podnoszenia miecza da radę) im bliżej linii brzegowej tym płycej (trzeba praktycznie podnieść cały miecz).

~bronek
żeglarz/wędkarz

Wysłany: 2016-07-20, 22:38    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Jeżeli jesteś żeglarzem to zapewne wiesz, że każdy taki misternie rozrysowany plan bierze w łeb gdy braknie wiatru.

jak człowiek płynie pierwszy raz to chciałby mieć wszystko zaplanowane i być pewnym że nic go nie zaskoczy. jak wiemy ani to ani to się nie udaje ;-)
daj koledze trochę czasu . potem będzie pływał bez planu , według chęci i nastroju. ale to później. sam przerabiałem ten etap :)
poza tym samo planowanie daje dużo radochy. człowiek jak planuje to tak jakby już tam był :mrgreen:

~Rafał1960

Wysłany: 2016-07-20, 23:43    [Cytuj]

Ta trasa wygląda jak biznes plan w korporacji.
Ja wypływam z portu i pływam gdzie mnie wiatr poniesie.
Bez stresu, napinki czasowej i marszruty.

Rozkład dnia jak wyśrubowany plan do wykonania może spieprzyć radość pływania

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2016-07-21, 06:20    [Cytuj]

Rafał1960 napisał/a:
Ta trasa wygląda jak biznes plan w korporacji.
Ja wypływam z portu i pływam gdzie mnie wiatr poniesie.
Bez stresu, napinki czasowej i marszruty.

Rozkład dnia jak wyśrubowany plan do wykonania może spieprzyć radość pływania

Jak zaczynalem zeglowanie i nie znalem Mazur bardzo lubilem przygotowywac sobie bardzo szczegolowo plan plywania. W tym plan altenatywny i rzewowy. Robilem spotkania z zaloga, na ktorych omawialismy gdzie poplyniemy i "co jesli". Bylo to fajne przezycie dla wszystkich, juz zawczasu przezywalismy urlop, a jednoczesnie zaloga miala poczucie, ze mimo malego doswiadczenia mam calkiem dobrze przemyslane wszystko. To nie zadna napinka, tylko fajne okolorejsowe sprawy i integracja.

Tak jak armatorstwo: jedni uznaja budowe wlasnego jachtu (z teguly drozej, dluzej i gorzej w stosunku do nabycia) za bezsensowna strate sil i kasy, a inni czerpia z tego ogromna przyjemnosc.

~extant

Wysłany: 2016-07-21, 06:43    [Cytuj]

wojlej napisał/a:
...
3. Jaką mapę polecacie? Jest tego mnóstwo w sklepach internetowych i nie wiem co wybrać. Chcę papierową, wolę papier i busolę niż GPS. Polećcie jakąś dobrą mapę z miejscami niebezpiecznymi, najlepiej głębokościami bojkami itp.
...

Komplet 8 map Szajkowskiego z serii Wielkie Jeziora Mazurskie wydanych przez Centrum Kartografii. Na mapach masz głębokości, kamienie, mielizny, porty, cumowiska,... a z drugiej strony każdej mapy sporo dodatkowych opisów. Nic więcej z map nie będzie Ci potrzebne na WJM. :-)

Poniżej masz fotkę całego kompletu i przykładowo jednej mapy.

WJM CK 2.jpg
Plik ściągnięto 42 raz(y) 4,28 MB

WJM CK 1.jpg
Plik ściągnięto 76 raz(y) 5,2 MB

Ostatnio zmieniony przez extant 2016-07-21, 06:45, w całości zmieniany 2 razy  

~extant

Wysłany: 2016-07-21, 06:51    [Cytuj]

wojlej napisał/a:
...
Tego nie mogę znaleźć na mapie:
Cytat:

Jeśli możesz extant wskaż mi mniej więcej to miejsce ;) ...

Cumowisko wskazuje strzałka na załączonej mapce. :-)

Cumowisko na Wysokim Rogu.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 111 raz(y) 66,55 KB

Ostatnio zmieniony przez extant 2016-07-21, 06:53, w całości zmieniany 1 raz  

[ ODPOWIEDZ ]