FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Film 'Szaleństwa Majki Skowron'.
Autor Wiadomość
silouette

Wysłany: 2013-12-30, 19:47    [Cytuj]

Daliscie mi chlopy tlenu! Ale sie bede miarkowal. Piotr

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2014-04-01, 14:11    [Cytuj]

W tej chwili ktoś w portalowej giełdzie sprzedaje wodolot marki Wołga z lat 70-tych. Jest podobny do tego z filmu, ale jednak nie taki sam.

31683.JPG
Plik ściągnięto 5421 raz(y) 5,09 KB

~foq

Wysłany: 2014-04-02, 07:55    [Cytuj]

Tym niemniej w obu przypadkach to chyba Wołga. Zrobili kilka serii tego wodolotu, różniących się szczegółami. [spam]

A tu macie fajną stronę poświęconą tej pięknej konstrukcji, jest na co popatrzeć: Strela hydrofoil

marcino napisał/a:
Kojarze, że od jakiegoś czasu przy nawigatorze xxi stoi motorówka z równie charakterystycznymi 'rekinimi zębami'. Niestety nie mam zdjęcia.

Potwierdzam, Wołga w Nawigatorze jeszcze niedawno niszczała pod płotem, obok slipu, na górze.
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2014-04-02, 09:12, w całości zmieniany 2 razy  

gracz

Wysłany: 2014-12-24, 11:57    [Cytuj]

4 lata szukałem co to takiego pod navigatorem gnije! jesli ktos chce mam zdjecia

pough

Wysłany: 2014-12-24, 12:00    [Cytuj]

Jeśli nie są obwarowane prawami autorskimi to wrzuć zdjęcia tutaj, ale zdjęcia nie linki, bo te często giną w przyszłości.
Ostatnio zmieniony przez pough 2014-12-24, 12:00, w całości zmieniany 1 raz  

malin2k2

Wysłany: 2022-10-05, 18:33    [Cytuj]

Hej, to mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich :) Czy ktoś z szanownych forumowiczów mógłby mi udzielić informacji, w którym miejscu kręcono sceny w Spółdzielni Rybackiej? Napis nad drzwiami głosi "Spółdzielnia Rybacka w Borach" ale to na 99% rekwizyt bo żadna miejscowość o nazwie Bory nie pasuje. Obstawiałem okolice dzisiejszej przystani "Zielony Lasek" na kanale Grunwaldzkim ale budynki się nie zgadzają - z drugiej strony minęło prawie 50 lat (tak tak, niestety...) i dużo mogło się zmienić.
Poszukuję jeszcze namiarów na następujące miejsca: zakład w Olsztynie (strzelam), w którym Ariel rozmawia z ojcem Majki, knajpa - mordownia, w której Bendek otrzymuje tajemniczy telefon a komendant pije "napoik" oraz miejsce, w którym Bendek zaczaił się na sekretarkę (składowisko drewna).

Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek tropy, odnalazłem już większość plenerów ale te kilka powyżej mnie przerosło - szczególnie spółdzielnia.

P.S. Przepraszam za odgrzewanie starego tematu ale nie chciałem zakładać nowego skoro post jest związany z serialem "Szaleństwo Majki Skowron"

~foq

Wysłany: 2022-10-07, 10:33    [Cytuj]

1. Zakład w Olsztynie
Nie wiem, ale podrzucam trop: wyjeżdżający przez bramę żółty Berliet ma rejestrację z warszawskiego Mokotowa. Ten sam pojazd prawdopodobnie widzimy chwilę później na terenie zakładu, od tyłu (widać wymalowane na jego skrzyni 2/3 tej samej rejestracji). Pojazd należy do Transbudu, chyba z Warszawy (obraz rozmazany). Także mokotowską rejestrację ma wjeżdżający niebieski Ził-131, za którym ukrył się Ariel. Z kolei widoczny kilka scen dalej dźwig samojezdny Coles ma rejestrację z powiatu sochaczewskiego (rejestracje starego wzoru, sprzed 1976 r. - ale formalnie ważne do końca 1983 r.). W ostatniej scenie z zakładów widać pobliskie osiedle wysokich bloków, co najmniej 10 piętrowych.

2. Składowisko drewna
To prawdopodobnie ówczesne Zakłady Stolarki Budowlanej "Stolbud" w Mikołajkach (na końcu nadjeziornej nitki ul. Dąbrowskiego, za cmentarzem), powstałe na bazie istniejących w tym miejscu jeszcze przed wojną cegielni oraz tartaku (źródło: fotopolska.eu). Możesz to skonfrontować z niemiecką mapą sztabową 1:25 000 Topographische Karte (Messtischblatt) cz. wsch.(Ostdeutschland) /1870 - 1945/) - płat 2195 (alt. 812) Nikolaiken
(źródło: Mapster). Aktualnie to kilka serwisów motorowodnych, port jachtowy i jakaś mała agroturystyka. Na pojedyńczych klatkach ostatniego odcinka widać naprzeciwko charakterystyczny wysoki, niemal łysy, zachodni brzeg Tałt, z wąskim nadjeziornym pasem niewysokich drzew i krzaków. Na pojedynczym ujęciu widać nad brzegiem jeziora typową dla prl-u latarnię uliczną - chyba nadal te latarnie stoją przed hangarami. W 13' 52" pojawia się solidny murowany komin, to chyba jeszcze "spadek" z minionej epoki.

Pozdrawiam, Marcin

malin2k2

Wysłany: 2022-10-07, 23:43    [Cytuj]

Super, kupa przydatnych informacji - w życiu bym nie zgadł, że składowisko drewna to jest to miejsce, o którym piszesz - tak to jest, jak się zna Mazury tylko z filmów i Google Maps (ale w przyszłym roku mam zamiar nadrobić). Co do fabryki, zasugerowałem się tym, że kilka scen w tym odcinku kręcono w Olsztynie a że to najbliższe Mikołajkom duże miasto więc pomyślałem, że nakręcono przy okazji sceny w fabryce (zauważyłem te bloki w tle i jakoś mi Olsztyn pasował). Rejestracje mokotowskie i sochaczewskie sugerują jednak Warszawę ale w żadnym opisie plenerów serialu nie wspomniano o kręceniu w stolicy. Niezła zagadka :shock:

A spółdzielnia rybacka niczego Ci nie przypomina? To mnie najbardziej gryzie bo wydaje się najłatwiejsze do znalezienia a wcale tak nie jest, przynajmniej dla mnie.

Pozdrawiam, też Marcin :-)

~foq

Wysłany: 2022-10-31, 11:33    [Cytuj]

3. Spółdzielnia rybacka

A co byś Marcin powiedział na to, że foto ww. obiektu już jest na forum..? :)
No dobra, nie będę trzymał Cię w niepewności: sprawdź ten wątek, a konkretnie zainteresuj się szóstym kolejnym zdjęciem zamieszczonym przez boSmanna.

Nie wygląda?
Na pewno? (źródło: fotopolska.eu)
A teraz? (żródło: bildarchiv-ostpreussen.de)
A teraz? (żródło: bildarchiv-ostpreussen.de) :-P

Konfrontacja:
w okresie 1921-1945 (źródło: Hist_PL - youtube)
serial - scena #1 (źródło: Andrzej Złota Rączka - youtube)
serial - scena #2 (źródło: Andrzej Złota Rączka - youtube)

Piski jachtklub sprzed stu lat (z 1921 r.): nadrzeczna przystań, okazała siedziba klubu i spory hangar na łodzie.
Usytuowany dokładnie tam, gdzie obecnie jest Hotel Roś, blisko początku Pisy, na jej wschodnim brzegu.

W PRL-u przystań na rzece funkcjonowała nadal, Kazimierz Saysse-Tobiczyk w wydanej w 1975 r. książce "Ziemia puszcz i jezior" wyraźnie opisał swoje foto jako: Przystań na kanale w Piszu. Czy zatem spółdzielnia rybacka to fikcja na potrzeby filmu? Chyba tak, nie znalazłem żadnej wzmianki o takowej w tym miejscu. Może zresztą rybacy gościnnie też tam w jakimś zakresie/okresie stacjonowali? Wiemy na pewno, że brygada rybacka na Rosiu działała w Pilchach, ponoć także w latach 70., aktualnie chyba już "dogorywa". I jeszcze jedna wątpliwość w odniesieniu do lokalizacji nad Pisą: stan i wygląd filmowego nabrzeża (takze na dostępnych foto). Teren duży, dobry dostęp do wody, a jakoś nie widać solidnej infrastruktury do rozładunku, transportu oraz składowania ryb, etc. Za to mamy nabrzeże w nie najlepszym stanie i przesadnie rozbudowaną część biurową. To nie wygląda na to, co na filmie chcą nam sprzedać ... Czyli co, jednak przystań? Może jakaś baza wodniacka - PTTK, LOK, ew. ośrodek wypoczynkowy? A może była tam pierwsza siedziba Nadzoru Wodnego (późniejsza jest na ul. Warszawskiej)? Ot i zagwozdka. Szukałem, nie znalazłem. Niedawno wyszła opasła dwutomowa monografia Pisza, nie nabył ktoś przypadkiem? Piszanin jaki by się tu przydał, taki z historycznym zacięciem :)

Małe podsumowanie:
Zdjęcia sprzed wojny (żródło: bildarchiv-ostpreussen.de)
[każde foto można kilkakrotnie powiększyć, także mapkę - a ona wszystko wyjaśni!]
Przedwojenny widok na klub z kąpieliska w zakolu rzeki (300 m na S) (żródło: fotopolska.eu)
Inne ujęcie z oddali (żródło: bildarchiv-ostpreussen.de)
~ taki sam kadr, lata 70. - widok z obecnego PMOS-u (żródło: fotopolska.eu)
Przystań na kanale w Piszu za PRL-u (ilustracja z książki K.Saysse-Tobiczyka) (żródło: fotopolska.eu)
Czasy ~ współczesne: hotel + dwie przystanie (żródło: fotopolska.eu)

Suplement: nieco na północ od filmowej Bazy rybackiej nakręcono najwyraźniej także sceny z szerokimi drewnianymi pomostami wśród trzcin (gdzie Ariel pierwszy raz spotkał Majkę). To teren dosłownie na samym początku Pisy, na styku jeziora Roś i rzeki. Aktualnie mamy w tym miejscu kolejną przystań, w ramach tego samego kompleksu co nad Pisą (patrz powyżej).

Pozdrawiam, Marcin
Ostatnio zmieniony przez foq 2022-10-31, 11:57, w całości zmieniany 2 razy  

malin2k2

Wysłany: 2022-11-02, 20:43    [Cytuj]

Jesteś wielki. Co tam wielki, WIELKI! ;-)

Co śmieszne, szukałem tropu w Piszu i nawet widziałem na GSV to miejsce ale dziś to wygląda zupełnie inaczej i nie skojarzyłem. Serdeczne dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź!

Aha, co do zakładu, któremu szefuje ojciec Majki - naprowadzony Twoimi samochodowymi wskazówkami obstawiam warszawską elektrociepłownię Siekierki (charakterystyczny potrójny komin widoczny podczas dialogu o górach) ale oczywiście mogę się mylić.

P.S. Dodatkowe dzięki dla Andrzeja Złota Rączka z YT, który zamieścił u siebie cały serial i mogłem go sobie (serial) obejrzeć w dobrej jakości jakieś 20 razy jak nie więcej - widzę, że też oglądałeś u niego ;)

malin2k2

Wysłany: 2022-11-19, 19:18    [Cytuj]

Atmosfera się zagęszcza w miarę, jak śledztwo czyni postępy :) Otóż przypadkiem natrafiłem na zdjęcie wraku "Ostmarka", na którym widać też miejsce, w którym Ariel wsiadał do swojego bączka z doktor Badowską w odcinku "Zaufanie" oraz podczas nocnej wyprawy na wrak w odcinku "Wyspa". Za dużo się nie nawiosłował trzeba przyznać ;)

Wrak obok kładki - niestety nie pamiętam, skąd je wziąłem - jeśli autor rozpoznaje swoje zdjęcie to proszę napisać do moderatora z prośbą o dodanie autora.

Druga sprawa: fabryka ojca Majki to najprawdopodobniej ciepłownia Wola w Warszawie (nie wiem skąd mi się wzięły te Siekierki w poście powyżej a pożniej nie mogłem już edytować).
Na zdjęciu poniżej miejsce, w którym Ariel rozmawia ze strażnikiem, trochę się zmieniło rzecz jasna ale to na 100% to miejsce - charakterystyczne zbiorniki w tle, potrójny komin można sobie obejrzeć na ogólnodostępnych w internecie zdjęciach.

Ciepłownia Wola brama - autor: Janusz, blog "Okiem Janusza".

Stay tuned
Ostatnio zmieniony przez malin2k2 2022-11-19, 19:24, w całości zmieniany 2 razy  

[ ODPOWIEDZ ]