MAZURY.INFO.PL - Absolutnie wszystko o Mazurach

Targi LATO 2017 - Warszawa
Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zapisy w umowach czarterowych
Autor Wiadomość
Pooh

Wysłany: 2017-03-17, 13:25   Zapisy w umowach czarterowych [Cytuj]

Kiedyś przez kilka lat co roku bywałem na Mazurach, ale nigdy nie wynajmowałem łódki osobiście. W międzyczasie zacząłem regularnie żeglować po ciepłych morzach wynajmując jachty w Chorwacji, Hiszpanii czy Grecji. W tym roku chciałem wynająć jacht na mazurach i sprawa nie wygląda tak prosto.

Dostałem propozycję umów z dwóch firm czarterowych i włosy stają dęba kiedy się to czyta.
Zastanawiam się czy nikt z klientów tych umów nie czyta, czy może klienci zakładają, że nic się nie stanie i jakoś to będzie.

Firma nr 1: (polecana niezależnie przez kilku znajomych)
Umowa pisana jakby przez kogoś na kolanie. Protokół zdawczo-odbiorczy chcieli mi pokazać dopiero na miejscu, zażądałem jednak, aby został mi przesłany skoro umowa stwierdza, że jest załącznikiem do umowy. Okazało się, że protokół zawiera kilka "ciekawych" zapisów, których w umowie nie było - klient zostaje postawiony przed faktem dokonanym gdy już przyjeżdża i chce na łódkę wsiadać.
Po wielu dniach mailowania pewne rzeczy w umowie udało się wyprostować (jak np określenie kar za nieterminowe przekazanie jachtu), jednak nadal żądają ode mnie abym podpisał, że ponoszę całkowitą odpowiedzialność materialną za jacht. Zastanawiam się po co w takim razie ten jacht ubezpieczają (o czym w umowie piszą), bo z umowy wynika, że przy dużej szkodzie, ściągają ode mnie pieniądze w ciągu 7 dni i zaczynają (lub nie) procedurę z ubezpieczycielem – w dodatku nie muszą się za bardzo starać w załatwianiu odszkodowania, bo różnicę między szkodą a wypłaconym odszkodowaniem mają ode mnie.
Zabezpieczyli się doskonale, przerzucając całe ryzyko prowadzonej działalności na klienta.

Firma nr 2:
Przysłali ofertę, po 2 godzinach odpisałem, żeby w takim razie dosłali propozycję umowy, po 8 godzinach podesłali umowę, stwierdzając, że oferta jest nieaktualna. Lekko niepoważnie...
Co do samej umowy - pisana już bardziej składnie, ale znów jest zapis że ponoszą pełną odpowiedzialność materialną. W dodatku kary za spóźnienie: jeśli oni się spóźnią to za każdą godzinę proporcjonalnie do ceny czarteru, jeśli ja się spóźnię to 50 zł / h.
Znów jakieś bandyckie zasady...

Czy ktoś ma doświadczenia z jakąś firmą, która ma uczciwą umowę? Oczywiście jak wszyscy zakładam, że nic się nie stanie, jednak gdyby już coś się stało, to nie chciałbym zostać bankrutem.
Aktualnie stan jest taki, że wolę na te Mazury nie jechać, niż ryzykować tak duże pieniądze. Pojadę sobie latem na ciepłe morze, gdzie w umowie jasno jest zapisane, że ryzykuję tylko do wysokości kaucji (owszem, wysokiej), ale tę kaucję dodatkowo ubezpieczam, więc ryzykuję nic (albo 100 EUR - w zależności od ubezpieczenia).

Pozdrawiam
Marcin

<|artiosso

Wysłany: 2017-03-17, 14:05    [Cytuj]

Czy firmy, które wymieniasz, znajdują się na liście Forum jako polecane ?
Link poniżej :

http://mazury.info.pl/czartery/index.html

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-03-17, 14:08    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Link poniżej :

Wydaje się, że poruszony jest tutaj problem, a nie konkretne firmy imiennie, więc jakie to ma znaczenie czy są na liście?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-03-17, 14:12    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Link poniżej :

Nie jest to wykluczone. Portal nie ingeruje w treść umów pomiędzy czarterodawcą, a czarterobiorcą. Nawet pośrednicy tego nie robią.

Pooh

Wysłany: 2017-03-17, 14:44    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Portal nie ingeruje w treść umów pomiędzy czarterodawcą, a czarterobiorcą.
...a w sumie mógłby stworzyć przy pomocy jakiegoś prawnika umowę zabezpieczającą w równym stopniu obie strony i wyróżniać firmy, które z niej korzystają.

<|artiosso

Wysłany: 2017-03-17, 15:07    [Cytuj]

pough napisał/a:
artiosso napisał/a:
Link poniżej :

Wydaje się, że poruszony jest tutaj problem, a nie konkretne firmy imiennie, więc jakie to ma znaczenie czy są na liście?

Ma to takie znaczenie, że powinniśmy promować firmy czarterowe, które na tej liście są.
Taka jest - tak mi się wydaje - idea portalu.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-03-17, 15:24    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
pough napisał/a:
artiosso napisał/a:
Link poniżej :

Ma to takie znaczenie, że powinniśmy promować firmy czarterowe, które na tej liście są.
Taka jest - tak mi się wydaje - idea portalu.

Ale problem ogólny jaki naświetlił Pooh to jedna sprawa, a promocja klientów portalu to druga sprawa.
Czy uważasz, że nie można podyskutować na forum o takim problemie w sensie ogólnym?

<|artiosso

Wysłany: 2017-03-17, 15:35    [Cytuj]

pough napisał/a:
(...)
Ale problem ogólny jaki naświetlił Pooh to jedna sprawa, a promocja klientów portalu to druga sprawa.
Czy uważasz, że nie można podyskutować na forum o takim problemie w sensie ogólnym?

Nie, uważam że można o tym podyskutować.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-03-17, 15:56    [Cytuj]

Pooh napisał/a:
Portal nie ingeruje w treść umów pomiędzy czarterodawcą, a czarterobiorcą.
...a w sumie mógłby stworzyć przy pomocy jakiegoś prawnika umowę zabezpieczającą w równym stopniu obie strony i wyróżniać firmy, które z niej korzystają.

Wszystko można, tylko kto wówczas korzystałby z takiego portalu? (gdybyśmy mieli śledzić z prawnikami czy klienci nie zmieniają umów i ile kosztowałoby to)

Pooh

Wysłany: 2017-03-17, 16:59    [Cytuj]

Dobra, zamiast dyskutować o tym czy dyskutowanie o umowach ma sens, przyznajcie się co tam za kwiatki spotkaliście w Waszych umowach z firmami czarterowymi i czy czytaliście te umowy (ze zrozumieniem) przed podpisaniem.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-03-17, 17:24    [Cytuj]

Pooh napisał/a:
Dobra, zamiast dyskutować o tym czy dyskutowanie o umowach ma sens, przyznajcie się co tam za kwiatki spotkaliście w Waszych umowach z firmami czarterowymi i czy czytaliście te umowy (ze zrozumieniem) przed podpisaniem.

Niektórzy nie tylko czytają umowę przed podpisanie, ale również wynajmują nurka, by sprawdził część podwodną, by potem nie wyszło, że wziąłeś uszkodzenie kadłuba na siebie już w momencie podpisania umowy...

<|artiosso

Wysłany: 2017-03-17, 17:30    [Cytuj]

@Pooh

Używasz określenia "uczciwa umowa". Moim zdaniem umowa jest albo akceptowalna, albo nie. Co najwyżej umowa może być asymetryczna względem którejś ze stron. Z reguły w czarterowaniu umowa jest asymetryczna względem Czarterobiorcy.
Możesz takiej umowy nie podpisywać.

Co do konkretnych zapisów, poniżej tekst skopiowany z mojej umowy na ten rok,
odnoszący się do odpowiedzialności za szkody :

================

§4 Odpowiedzialność.

2.
Czarterujący zostaje zwolniony z odpowiedzialności za utratę jachtu i szkody
powstałe na jachcie tylko wtedy, gdy przejmie tę odpowiedzialność zakład
ubezpieczeniowy z tyt. ubezpieczenia Jacht Casco lub szkoda nastąpiła z winy
Armatora.

5.
W przypadku powstania szkody związanej z jachtem, jeżeli Czarterujący uzna, że
należy dochodzić odszkodowania, ma obowiązek przeprowadzić czynności
zabezpieczające możliwość tego dochodzenia i niezwłocznie powiadomić o tym
Armatora.

=====================

Tutaj Czarterujący został poinformowany o tym, że nie odpowiada za szkody, które przewiduje polisa JC. Czyli trzeba przejrzeć polisę i zorientować się, jakie szkody podlegają wyłączeniu. Ja tego jeszcze nie zrobiłem. Może powinienem poprosić o przesłanie skanu polisy JC ?

Może zaproponuj Armatorowi/Czarterodawcy taki zapis, a potem przejrzyj jego polisę JC ?

Pooh

Wysłany: 2017-03-17, 19:56    [Cytuj]

Uczciwością nazywam właśnie umowę symetryczną.
W tej Twojej rzeczywiście jest to sensowniej ujęte.

artiosso napisał/a:
Może zaproponuj Armatorowi/Czarterodawcy taki zapis, a potem przejrzyj jego polisę JC ?

Ten zapis to był pierwszy punkt, od którego zaczęliśmy - potem było kilka drobniejszych uwag i wydobywanie załączników, specyfikacji wyposażenia, OWU itp, po czym sporządził nową umowę (widać, że już nie na kolanie), ale zapis pozostał.

Polisę już od niego wydobyłem (tzn link do OWU).
Napisałem też, że mógłbym podpisać tę umowę jeśli byłoby określone, że ponoszę odpowiedzialność za ryzyka nieobjęte ubezpieczeniem i nie było by zapisu, że wyrównuję różnicę między szkodą a odszkodowaniem (jeśli odszkodowanie wg nich jest za niskie, to jest to problem ich i ubezpieczyciela, że nie potrafią się dogadać kto zawyża lub zaniża wartości).

<|artiosso

Wysłany: 2017-03-21, 17:44    [Cytuj]

Jeszcze jedno : masz patent ? I czy wypożyczasz łódkę do 7,5 m Loa, czy powyżej ?

Pooh

Wysłany: 2017-03-21, 20:49    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Jeszcze jedno : masz patent ? I czy wypożyczasz łódkę do 7,5 m Loa, czy powyżej ?

Mam JSM.
Żadna z wymienionych firm o patent mnie nie pytała, chyba w umowach było, że mam mieć stosowne uprawnienia (co jakby jest oczywiste, więc nawet nie zwracałem na to uwagi).

<|artiosso

Wysłany: 2017-03-23, 22:54    [Cytuj]

A wypożyczasz łódkę do, czy powyżej 7,5 m ?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-03-23, 22:57    [Cytuj]

Aby wypożyczyć (podpisać umowę najmu) jacht nie musisz mieć żadnego patentu (podobnie jak do wynajęcia samochodu nie potrzebujesz prawa jazdy) - wystarczy być pełnoletnim.

Uprawnienia są potrzebne do prowadzenia. Możesz mieć kierowcę/sternika.

To, że niektóre firmy podpisanie umowy uzależniają od posiadania uprawnień, to ich sprawa. Żadne prawo tego nie wymaga.

~najmita

Wysłany: 2017-03-24, 09:38    [Cytuj]

Aby wypożyczyć (podpisać umowę najmu) jacht nie musisz mieć żadnego patentu (podobnie jak do wynajęcia samochodu nie potrzebujesz prawa jazdy) - wystarczy być pełnoletnim.

Uprawnienia są potrzebne do prowadzenia. Możesz mieć kierowcę/sternika.

To, że niektóre firmy podpisanie umowy uzależniają od posiadania uprawnień, to ich sprawa. Żadne prawo tego nie wymaga.

Na mojej umowie mam miejsce na dane osoby najmującej i oddzielne miejsce na dane osoby uprawnionej (z nr patentu).

[ ODPOWIEDZ ]