MAZURY.INFO.PL - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Patriotyzm krajobrazu
Autor Wiadomość
<|artiosso

Wysłany: 2017-01-11, 21:18    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
(...) Jeżeli chcemy skansenu (a chcemy) to musimy się godzić, że tym, którzy będą w "godzinach pracy" chodzić w łapciach i słomianych kapeluszach jakoś to wynagrodzić. (...)

Kurcze, tak się zastanowiłem i pomyślałem o naszych sympatycznych Kolegach z Forum : Zbyszku, Pawle, Andrzeju-Najmicie, Familiancie, Sceptyku : Jezu, czy oni za te słomiane papcie nas nie znienawidzą ? Nawet sowicie wynagrodzeni ? :oops:

Ale poważnie - oczywiście pełna zgoda z Twoją tezą.
Najwięcej skansenów mają najbogatsi.

funyo

Wysłany: 2017-01-11, 22:25    [Cytuj]

A propos - jak sowite miałoby być owo wynagrodzenie?
No i bylebym w tych słomianych papciach mógł swobodnie pływać wszędzie skuterem ;-)

~darkor54

Wysłany: 2017-01-11, 22:35    [Cytuj]

funyo napisał/a:
A propos - jak sowite miałoby być owo wynagrodzenie?
No i bylebym w tych słomianych papciach mógł swobodnie pływać wszędzie skuterem ;-)

Skuterem :shock: Dopiero po godzinach pracy! :-P ;-) :mrgreen:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-01-11, 23:44    [Cytuj]

OK. W Węgorzewie jest fajny skansen z przeniesionymi z innych okolic i odbudowanymi drewnianymi domami. Tłumów tam nigdy nie widziałem, a obiekt sąsiaduje z największym portem, apartamentowcem, ekomariną i portem żeglugi przy bulwarze spacerowym. :-P

~greg

Wysłany: 2017-01-12, 00:04    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
...a obiekt sąsiaduje z największym portem, apartamentowcem ...

i żeby z portu tam dotrzeć najpierw trzeba dojść niemal do centrum i zawrócić niemal w to samo miejsce. Do portu docieram najwcześniej poźnym popołudniem i nie zawsze jest czas i ochota na takie wycieszki. A obiekt wtedy pewnie i tak jest już nieczynny. Nie sprawdzałem, ale nigdy żywego ducha tam nie widziałem.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-01-12, 00:54    [Cytuj]

greg napisał/a:
...a obiekt sąsiaduje z największym portem, apartamentowcem ...

i żeby z portu tam dotrzeć najpierw trzeba dojść niemal do centrum i zawrócić niemal w to samo miejsce. Do portu docieram najwcześniej poźnym popołudniem i nie zawsze jest czas i ochota na takie wycieszki. A obiekt wtedy pewnie i tak jest już nieczynny. Nie sprawdzałem, ale nigdy żywego ducha tam nie widziałem.

Eee tam. Każdy znajdzie jakieś wytłumaczenie. Do multipleksu ludzie potrafią przejechać wiele kilometrów, aby obejrzeć byle film. Po prostu takie skanseny przeciętnego turysty poza kilkoma pasjonatami w ogóle nie interesują i to próbuję przekazać. 8-)

~Tobo

Wysłany: 2017-01-12, 07:21    [Cytuj]

greg napisał/a:
[ nigdy żywego ducha tam nie widziałem.
- ja widziałem o 7 rano nawet... Kilka kóz tam biega, żywych.

~extant

Wysłany: 2017-01-12, 08:18    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
... zasada rozwoju zrównoważonego nie może być zamiennie rozumiana z zasadą ekorozwoju. Bo ten ostatni z uwagi na przedrostek siłą rzeczy zrównoważony nie jest....

Darku, ale też nie można utożsamiać ekorozwoju z koniecznością tworzenia skansenów. :-P
Główny problem jest w tym, że ekorozwój jak najbardziej może też być "zrównoważony" tyle, że jest to wtedy bardzo kosztowna ścieżka rozwoju... i biednych na nią po prostu nie stać. :-(
Ostatnio zmieniony przez extant 2017-01-12, 08:19, w całości zmieniany 1 raz  

~extant

Wysłany: 2017-01-12, 08:24    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
... ja widziałem o 7 rano nawet... Kilka kóz tam biega, żywych.

... a ja widziałem (i słyszałem rano) tam również i owce. :-)

~darkor54

Wysłany: 2017-01-12, 08:38    [Cytuj]

extant napisał/a:
darkor54 napisał/a:
... zasada rozwoju zrównoważonego nie może być zamiennie rozumiana z zasadą ekorozwoju. Bo ten ostatni z uwagi na przedrostek siłą rzeczy zrównoważony nie jest....

Darku, ale też nie można utożsamiać ekorozwoju z koniecznością tworzenia skansenów. :-P
Główny problem jest w tym, że ekorozwój jak najbardziej może też być "zrównoważony" tyle, że jest to wtedy bardzo kosztowna ścieżka rozwoju... i biednych na nią po prostu nie stać. :-(

Oficjalnie obowiązuje ustalenie Agendy 21 - czyli człowiek i jego potrzeby są brane pod uwagę w całym procesie ochrony środowiska. Ekorozwoj formułowany przez wielu działaczy dogmatycznie przyjmuje za naczelna zasadę ochronę przyrody uznając każda w nią ingerencję za swoistą "zbrodnie".

~extant

Wysłany: 2017-01-12, 08:53    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
...Ekorozwoj formułowany przez wielu działaczy dogmatycznie przyjmuje za naczelna zasadę ochronę przyrody uznając każda w nią ingerencję za swoistą "zbrodnie".

Owszem są i tacy działacze :-/ ... ale ja nie o nich i ich "dogmatach" pisałem. :-P

funyo

Wysłany: 2017-01-12, 11:09    [Cytuj]

extant napisał/a:
Tobo napisał/a:
... ja widziałem o 7 rano nawet... Kilka kóz tam biega, żywych.

A jak w któryś weekend widziałem tam sporą grupę turystów strzygących te owce, gdy tymczasem ich dzieci ganiały te kozy.
Ostatnio zmieniony przez funyo 2017-01-12, 11:09, w całości zmieniany 1 raz  

~extant

Wysłany: 2017-01-12, 11:17    [Cytuj]

funyo napisał/a:
extant napisał/a:

A jak w któryś weekend widziałem tam sporą grupę turystów strzygących te owce...

Aaaa... no to ja już teraz wiem dlaczego te owce tam wtedy tak przeraźliwie beczały od samego świtu :-/ ... one pewnie już wiedziały co je czeka ! ;-) :lol:

~darkor54

Wysłany: 2017-01-12, 11:32    [Cytuj]

extant napisał/a:
darkor54 napisał/a:
...Ekorozwoj formułowany przez wielu działaczy dogmatycznie przyjmuje za naczelna zasadę ochronę przyrody uznając każda w nią ingerencję za swoistą "zbrodnie".

Owszem są i tacy działacze :-/ ... ale ja nie o nich i ich "dogmatach" pisałem. :-P

Mariusz - wiem, że nie to miałeś na myśli. Pisałeś o prawdziwym rozwoju zrównoważonym, który zawsze jest kosztowny. Ale nie wszyscy maja takie podejście... Gdyby dzisiejsze kryteria ochrony przyrody propagowane przez działaczy "ekologicznych" zastosować do czasów przekształceń stosunków wodnych na Mazurach to dzisiaj nie było by "cudu natury" WJM. Co nie oznacza, że nie należy ważyć racji stron każdego działania ingerującego w środowisko. Podejście "konserwatorskie" do ochrony przyrody jest, zgodnie z dzisiejszą wiedzą, mało efektywne i prowadzi często do zubożenia bioróżnorodności niż jej ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń...
Ostatnio zmieniony przez darkor54 2017-01-12, 11:38, w całości zmieniany 3 razy  

~extant

Wysłany: 2017-01-12, 12:01    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
... Podejście "konserwatorskie" do ochrony przyrody jest, zgodnie z dzisiejszą wiedzą, mało efektywne i prowadzi często do zubożenia bioróżnorodności niż jej ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń...

Podejście "czysto konserwatorskie" imho ma sens jedynie w przypadkach ochrony obszarów/ekosystemów zachowanych w stanie całkowicie naturalnym lub bardzo mało zmienionym i nie zniekształconym przez człowieka... a takich praktycznie już nie ma. :-/

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2017-01-12, 12:32    [Cytuj]

Po prostu takie skanseny przeciętnego turysty poza kilkoma pasjonatami w ogóle nie interesują i to próbuję przekazać. 8-)
Trzeba tym rozsądnie zarządzać, dbać o atrakcje dla ludzi w każdym wieku typu np. zajęcia kowalskie czy inne. Wtedy będą kolejki i zainteresowanie.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-01-12, 12:45    [Cytuj]

Piotr Lewandowski napisał/a:
Po prostu takie skanseny przeciętnego turysty poza kilkoma pasjonatami w ogóle nie interesują i to próbuję przekazać. 8-)
Trzeba tym rozsądnie zarządzać, dbać o atrakcje dla ludzi w każdym wieku typu np. zajęcia kowalskie czy inne. Wtedy będą kolejki i zainteresowanie.

Zgadza się, ale do tego nie potrzebny jest żaden skansen. Festyn ludowy w Węgorzewie, na którym jest to, o czym piszesz co roku gromadzi tłumy. Gdyby odbywał się nie raz do roku, ale np. co tydzień - z pewnością "umarłby śmiercią naturalną".

~Andrzej Kowalski

Wysłany: 2017-01-12, 16:25    [Cytuj]

Dobrze Zbyszku mówisz. Skansen wystarczy odwiedzić raz na kilka lat. Skansen na WJM jak się marzy Arturowi i wprowadzenie winiet na wstęp do tego skansenu, to podział na lepszych (bogatszych) i tych pozostałych. Myślę, że zaszkodziło by to również zamieszkałym na stałe na tych terenach. Koncepcji WJM w roli skansenu mówię nie. Degradacji jezior i ich okolic można zapobiegać na wiele sposobów, np. na wzór Skandynawów - sławojki i śmietniki w miejscach cumowania na dziko ( zamiast gwiazdobloków w marinach), więcej punktów poboru czarnych ścieków z jachtów. Ważnym jest też aby zadbać na wszelkie możliwe sposoby o wyrobienie właściwych nawyków u użytkowników tego pięknego rejonu naszego kraju.
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Kowalski 2017-01-12, 21:26, w całości zmieniany 3 razy  

~najmita

Wysłany: 2017-01-12, 20:41    [Cytuj]

Byłem raz w życiu w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich, ...i wystarczy mi na zawsze. Jest jakiś skansen koło Olsztynka ale wcale mnie tam nie ciągnie. Skanseny są jak muzea, wystarczy raz je zobaczyć.
Parki Narodowe można tworzyć tam gdzie nie ma ludzi, osad, osiedli, miast ...

~Tobo

Wysłany: 2017-01-13, 20:17    [Cytuj]

Andrzeju - polecam skansen w Nowogrodzie - jak nie drewniana, kurpiowska architektura to na pewno widok ze skarpy na Narew i ujście Pisy sprawi, że tam wrócisz :-)

[ ODPOWIEDZ ]