MAZURY.INFO.PL - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Żegluga na Zalewie Włocławskim
Autor Wiadomość
<|MirekMors

Wysłany: 2016-12-29, 18:29    [Cytuj]

Góra - dół = do 1 m ? Fotka spłaszcza, ale w realu też ciężko odgadnąć. No właśnie: nie ma sposobu by nie zgadywać ?

zenek

Wysłany: 2016-12-29, 18:31    [Cytuj]

Punktem odniesienia jest windsurfer. Moim zdaniem fala ma od 1m do 1,3m

funyo

Wysłany: 2016-12-29, 18:35    [Cytuj]

1,2 - 1,5m :roll:

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-12-29, 18:38    [Cytuj]

Choć foto przekłamują, to przyjmuję przód fali za ok 1m, tył fali za 0,5m. Średnia wychodzi ok. 75cm i tak to też pewnie będzie względem lustra spokojnej wody.

~Tobo

Wysłany: 2016-12-29, 20:14    [Cytuj]

pough napisał/a:
względem lustra spokojnej wody.
- a czy wysokość fali tak się określa? W/g mnie dla łodzi ma znaczenie wysokość od doliny do szczytu i chyba tylko to można w miarę obiektywnie ocenić. Np. przez porównanie do masztu.
Ostatnio zmieniony przez Tobo 2016-12-29, 20:18, w całości zmieniany 1 raz  

~extant

Wysłany: 2016-12-29, 20:15    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
... Zaczynamy licytację ;-)

Hmm... licytujemy :?: :shock: - OK, to ja zalicytuję, powiedzmy.... 2.5 metra :!: :idea: ... czy ktoś daje więcej ?? :lol: :-P

~szg

Wysłany: 2016-12-29, 20:34    [Cytuj]

Fala jest oczywiście ok. 1 m, co widać gołym okiem. Ciekawsza jednak jest jej częstotliwość. :shock:

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-12-29, 21:07    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
pough napisał/a:
względem lustra spokojnej wody.
- a czy wysokość fali tak się określa? W/g mnie dla łodzi ma znaczenie wysokość od doliny do szczytu i chyba tylko to można w miarę obiektywnie ocenić. Np. przez porównanie do masztu.

Zgadza się. Wysokość fali jest od doliny do wierzchołka. Ale fala fali nie równa. Surferzy mają inne swoje metody określania wysokości fali, a na zdjęciu surfer. :-D

Nawet na zdjęciu widać, że fala z przodu jest wyższa, z tyłu niższa. Jest to podyktowane cyrkulacją wody. Inną na prądach inną na płyciznach i inną na głębiach. Jednostkowe fale mogą być wyższe niż średnio pozostałe. Przód fali zasysa wodę zwiększając jej głębię tuż przed falą. Fala z tyłu raczej spłaszczona.

Teraz mi powiedz w którym miejscu masz dokonać realnego pomiaru, z przodu fali, z tyłu fali czy raczej uśrednisz. ;-)

Ta fotka może dodatkowo przekłamywać dlatego stawiam na średnią ok 75 cm. ;-)

~Tobo

Wysłany: 2016-12-29, 22:06    [Cytuj]

Patrząc na wierzchołek po prawej i dolinę w której jest "deska" to wysokość fali jest równa ok. połowie masztu.
poprawiłem bom na maszt :oops:
Ostatnio zmieniony przez Tobo 2016-12-29, 23:00, w całości zmieniany 1 raz  

~juzekp

Wysłany: 2016-12-29, 22:56    [Cytuj]

1,5 do 1,6 metra .

D@reC

Wysłany: 2016-12-29, 23:44    [Cytuj]

...1.2-1.5 m

~extant

Wysłany: 2016-12-29, 23:59    [Cytuj]

Mało - ja zalicytowałem już... 2.5 metra :idea: :-P
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-12-29, 23:59, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-12-30, 00:44    [Cytuj]

Spodziewałem się takiego rozrzutu. Strach ma wielkie oczy :shock:

Cytat:
Często w opisach warunków na spocie można spotkać sformułowania typu "idealne warunki, fala 6-8 stóp (1,8-2,4m)" a na zdjęciach widzimy potężne fale zawijające się nad głowami surferów. Spróbujmy wyjaśnić o co w tym wszystkim chodzi.

Książkowa definicja mówi że wysokością fali jest odległością doliny fali do jej grzbietu (szczytu jeszcze nie załamującej się fali). A jak się ma ta definicja do rzeczywistości?

Naukowcy i serwisy pogodowe trzymają się międzynarodowych standardów prezentując informacje o wysokości fali. Całkiem inny system miar stosują sami zainteresowani - surferzy. Na Hawajach mówiąc o wysokości fali mówi się o odległości od grzbietu fali do średniego poziomu wody. Czyli wysokość fali mierzona jest patrząc na nią od tyłu (from the back). Jednocześnie można powiedzieć że tak mierzona wysokość jest połową wysokości mierzonej książkową metodą, patrząc na nią od przodu (wave face height).
Poza wyrażaniem wysokości fali w stopach, często określa się ją w odniesieniu do ciała surfer (knee-high, waist-high, chest-high, head-high, slightly overhead, ...). Czyli przykładowo fala 6ft (1,8m) określona będzie jako head-high wave lub jako 3ft stosując Hawajską nomenklaturę.

Skąd pomysł na mierzenie fali od tyłu? Jest kilka legend wyjaśniających tę ciekawostkę. Jedną z przyczyn może być fakt, że w momencie gdy fala zaczyna się zawijać, jej dolina obniża się dużo poniżej średniego poziomu wody, mylnie potęgując rozmiar fali w oczach obserwatora. Inne źródła mówią, że ratownicy na plaży celowo zaniżali wysokość fali w swoich codziennych raportach aby mniej osób pojawiło się na wodzie. Tym samym mieli mniej pracy i więcej czasu na surfowanie :)

W marcu 2001 postanowiono ustandaryzować komunikaty związane z wysokością fali na Hawajach. Miało to na celu podniesienie bezpieczeństwa, gdyż wiele niewtajemniczonych osób źle interpretowało raporty o fali i dochodziło do częstych wypadków. Mimo standaryzacji tzw. lokalesi wciąż używają swojej nomenklatury.

Skoro już wiecie jak ocenić wysokość fali to jazda na wodę...

Źródło:http://sieplywa.pl/aktualnosci/inne/543-jak-okreslic-wysokosc-fali/

wave_height_mesurment.gif
Plik ściągnięto 446 raz(y) 8,11 KB

wavemesuring.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 75,57 KB

~Tobo

Wysłany: 2016-12-30, 08:15    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Spodziewałem się takiego rozrzutu.
- dlaczego? Przecież jest jasne - wysokość fali to wysokość od doliny do wierzchołka. Jasny mamy też punkt odniesienia - deska jest równo w dolinie, maszt można potraktować jako "miarę". Fala (po prawej, ta większa, na maksymalnej skupiamy się) sięga do około połowy masztu, tuż nad głowę serfera (ale jest na dużo ugiętych nogach).

funyo

Wysłany: 2016-12-30, 10:42    [Cytuj]

W warunkach śródlądowych taka miara fali (hawajska) się nie sprawdza - w warunkach morskich/oceanicznych fala jest bardzo długa, następuje po sobie w znacznych odstępach, co powoduje, że za falą woda się uspokaja i osiąga swój średni stan, który może być punktem odniesienia. Na śródlądziu fale są gęste, więc za falą jest od razu dolina kolejnej fali i zawsze jest niżej od poziomu średniego. Fala, czy od przodu, czy od tyłu, ma zbliżoną wysokość.

Darek Firlej

Wysłany: 2016-12-30, 12:14    [Cytuj]

Tutułem uzupełnienia, kolega na fotce do tego żagla używał masztu 3,80 m (razem ze stopą i przegubem to "aptekarskie" 3,90 m. Wiało wtedy i owszem ale nie ekstremalnie. Czasem (tylko niestety) latamy tam przy silniejszych wiatrach więc bywa to jeszcze fajniej rozbujane. Jak to ma się do jachtów to nie znam się na tym. Ale jedno jest pewne: Dobrzyń to najlepsza windsurfingowa śródlądowa miejscówka o charakterystyce zahaczającej o warunki wave w PL. Oczywiście nie występują tam klasyczne fale przybojowe. Jednak "rampy", które tam się przetaczają pozwalają kapitalnie poskikać, a nawet łapiąc którąś śmignąć w dół. No czasami, przy naprawdę zacnym wietrze co któraś nawet się przewali. Ale to już musi być pył w powietrzu. Niestety tak pięknie jest tylko gdy powieje idealnie z zachodu i z odpowiednią mocą. W każdym innym przypadku jest to klasyczne większe lub mniejsze zalewowo-jeziorowe "kartoflisko". Z punktu widzenia deskarzy takie kartoflisko jest bardzo nieprzyjemne bo stopy i zęby bolą ;) Zalew Włocławski nawet w "łikendy" trochę jest pustawy delikatnie mówiąc, a szkoda. Tylko z rzadka można przelatując obok podnieść łapę i pozdrowić załogę jachtu czy innej łajby... Fakt, to też trochę przez to - z całym szacunkiem, że jak dla niektórych mniejszych łódek warunki się kończą to dla mniejszych desek dopiero się zaczynają. Zaiste piękne to, bo trochę się uzupełniamy i tym samym "zagospodarowywujemy" wolne przestrzenie ;) Ostatnio zagospodarowaliśmy Dobrzyń w drugi dzień świąt, było rześko :)

Pozdrawiam serdecznie "starszych i większych (tonażowo) kolegów w wierze". Pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem w A.D. 2017. Do zobaczenia na wodzie i mam nadzieję, że może z kimś na halsie pod Górą Zamkową w malowniczym Dobrzyniu nad Wisłą.
- Młodszy i mniejszy tonażowo brat w wierze (i wszyscy rzeczni kolesie z ekipy Vistulasurf)

Dobrzyn_26_grudnia_2016.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 47 raz(y) 49 KB

<|artiosso

Wysłany: 2016-12-30, 14:27    [Cytuj]

szg napisał/a:
Fala jest oczywiście ok. 1 m, co widać gołym okiem. Ciekawsza jednak jest jej częstotliwość. :shock:

Ja "ubranym okiem" oceniam dolina-wierzchołek na 1,5 - 2 m. :-)

funyo

Wysłany: 2016-12-30, 23:41    [Cytuj]

Darek Firlej napisał/a:
Tutułem uzupełnienia, kolega na fotce do tego żagla używał masztu 3,80 m (razem ze stopą i przegubem to "aptekarskie" 3,90 m...

Czyli wynika, że fala śmiało mogła przekroczyć 1,5m czy tak?
Warunki wspaniałe do jet-jumpingu, wręcz z lekka ekstremalne. Chyba muszę się tam kiedyś wybrać ;-)

<|węzełek

Pomogła: 15 razy
Wysłany: 2016-12-31, 19:17    [Cytuj]

funyo napisał/a:
Darek Firlej napisał/a:
Tutułem uzupełnienia, kolega na fotce do tego żagla używał masztu 3,80 m (razem ze stopą i przegubem to "aptekarskie" 3,90 m...

Czyli wynika, że fala śmiało mogła przekroczyć 1,5m czy tak?
Warunki wspaniałe do jet-jumpingu, wręcz z lekka ekstremalne. Chyba muszę się tam kiedyś wybrać ;-)

Też tak myślę , znam ten akwen, to jest tam możliwe, zresztą widać ,że fala jest wyższa ( mierząc dolina -wierzchołek ) niż surfer. Ile może mieć ten człowiek wzrostu ? Ile przeciętny mężczyzna dobrze zbudowany może mieć wzrostu ok 180cm, a fala jak widać jest sporo wyższa . Obstawiam 180-2 metry ( tylko dlatego ,ze człowiek ma skurczone kolana ;-)

[ ODPOWIEDZ ]