MAZURY.INFO.PL - Absolutnie wszystko o Mazurach

Boatshow 2016
Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwsze utonięcie
Autor Wiadomość
pough
gorszego sortu

Wysłany: 2015-06-24, 09:55    [Cytuj]

Mariusz, podaj proszę podstawę prawną wyganiania z jeziora przez dowolne służby, gdy chodzą szkwały pow. 6B lub jest spodziewana burza.
Powtarzam po raz kolejny. Mile widziane ostrzeżenie, na podstawie którego skipper sam podejmuje decyzję i ponosi za to odpowiedzialność.

Najmita.
Dla mniej doświadczonych mamy nowoczesny system ostrzegających lamp stroboskopowych. Gdy mrugają niedoświadczeni powinni spływać do portu lub brzegu.

Do tego zdrowy rozsądek każe przynajmniej poznać prognozę pogody na najbliższe 12 godzin przed wyjściem na wodę, tak by wiedzieć czego się spodziewać i w zależności od tego odpowiednio zaplanować pływanie.

Brak patentu nie zwalnia ze znajomości przepisów i podstawowych umiejętności prowadzenia jachtu.

zenek

Wysłany: 2015-06-24, 10:06    [Cytuj]

extant napisał/a:
Heh... no właśnie tym co napisaliście powyżej w pełni potwierdzacie jak bardzo "przesiąknęliście" tamtym systemem/ustrojem i jak bardzo nie potraficie już widzieć innego świata i innych rozwiązań. ;-) :mrgreen: :lol: :-P
A ja myślę, że jest całkowicie odwrotnie. Po prostu nie chcę powrotu tamtego świata. Przypominam, że dyskusja wzięła się min. od tego zdania:
Cytat:
Policja apeluje o ostrożność na wodzie i zapowiada wzmożone kontrole na wodzie.
A teraz przypomnij sobie co sam napisałeś:
extant napisał/a:
zakazywanie im obserwacji akwenu oraz wszelkich działań, powiedzmy... "ogólno-prewencyjnych" ??
oraz
extant napisał/a:
wartość/jakość danego państwa określa się między innymi również według tego jak to państwo dba o tych wszystkich obywateli,
Bardzo bym chciał aby to państwo dbało o obywateli w takim zakresie do jakiego jest powołane każde demokratyczne państwo, a nie próbowało mi nakazywać jak mam się zachowywać abym sobie przypadkiem krzywdy nie zrobił. Każdy myślący i rozsądny człowiek potrafi sam o to zadbać, a rolą państwa jest zapewnienie mu odpowiedniej edukacji aby właściwie odczytywał niebezpieczeństwa i racjonalnie postępował.

~extant

Wysłany: 2015-06-24, 10:08    [Cytuj]

pough napisał/a:
Mariusz, podaj proszę podstawę prawną wyganiania z jeziora przez dowolne służby, gdy chodzą szkwały pow. 6B lub jest spodziewana burza...

A z jakiegoż to powodu taką podstawę prawną miałby podawać ?? :shock: Czy ja naprawdę gdzieś napisałem, że służby ratownicze mają prawo i mogą wyganiać kogokolwiek z jeziora ?? :shock:

Robert, jeżeli uważasz, że gdzie coś takiego napisałem to proszę o zacytowanie mojej wypowiedzi, bo może faktycznie ja jestem w błędzie i wtedy grzecznie przeproszę i zacznę szukać takiej podstawy prawnej, ale jeżeli nie podasz/nie znajdziesz takiej mojej wypowiedzi to chyba Ty powinieneś przeprosić za sugerowanie czegoś niezgodnego ze stanem faktycznym.

~najmita

Wysłany: 2015-06-24, 10:12    [Cytuj]

pough napisał/a:

Najmita.
Dla mniej doświadczonych mamy nowoczesny system ostrzegających lamp stroboskopowych. Gdy mrugają niedoświadczeni powinni spływać do portu lub brzegu.

Do tego zdrowy rozsądek każe przynajmniej poznać prognozę pogody na najbliższe 12 godzin przed wyjściem na wodę, tak by wiedzieć czego się spodziewać i w zależności od tego odpowiednio zaplanować pływanie.

Brak patentu nie zwalnia ze znajomości przepisów i podstawowych umiejętności prowadzenia jachtu.

System ostrzegania działa tak, że pokazuje zagrożenie na wszystkich masztach. Zdarza się tak, że na Mamrach są ciężkie warunki ale w tym samym czasie piękna, leniwa pogoda na jeziorach południowych. Ponadto, na tych sygnalizacjach trzeba się znać, a niedzielny, niedoświadczony i mało rozsądny żeglarz nie nauczył się jeszcze tego bo jest drugi raz na Mazurach.

Rozsądny żeglarz, taki, który czyta prognozy i obserwuje sygnalizację oraz pogodę jest już doświadczonym żeglarzem. :-D

~extant

Wysłany: 2015-06-24, 10:13    [Cytuj]

Zenku, stajesz się bez wątpienia mistrzem wyrywania wypowiedzi z ich kontekstu i przeinaczania ich sensu, po to tylko żeby po ich "przekręceniu" z nimi polemizować... sorki, ale ja nie lubię i nie mam ochoty na tego typu... "zabawy z tekstem". :-/
Ostatnio zmieniony przez extant 2015-06-24, 10:13, w całości zmieniany 1 raz  

~extant

Wysłany: 2015-06-24, 10:21    [Cytuj]

W tym temacie czekam już jedynie na odpowiedź Roberta, po czym... ostatecznie wycofuję się z tematu. :-/

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2015-06-24, 10:34    [Cytuj]

extant napisał/a:
pough napisał/a:
Mariusz, podaj proszę podstawę prawną wyganiania z jeziora przez dowolne służby, gdy chodzą szkwały pow. 6B lub jest spodziewana burza...

A z jakiegoż to powodu taką podstawę prawną miałby podawać ?? :shock: Czy ja naprawdę gdzieś napisałem, że służby ratownicze mają prawo i mogą wyganiać kogokolwiek z jeziora ?? :shock:

Robert, jeżeli uważasz, że gdzie coś takiego napisałem to proszę o zacytowanie mojej wypowiedzi, bo może faktycznie ja jestem w błędzie i wtedy grzecznie przeproszę i zacznę szukać takiej podstawy prawnej, ale jeżeli nie podasz/nie znajdziesz takiej mojej wypowiedzi to chyba Ty powinieneś przeprosić za sugerowanie czegoś niezgodnego ze stanem faktycznym.

Mariusz. W kontekście odpowiedzi na post mazury.info.pl wynika, że nie masz nic przeciwko. Ja nawet odbieram Twoją wypowiedź jako przyzwolenie a nawet poparcie dla takich działań. Na podstawie właśnie tej Twojej odpowiedzi zafiksowałem sobie, że skoro przyzwalasz, to jesteś za takim rozwiązaniem, by służby mogły wyganiać z jeziora wszelkie jednostki gdy ocenią, że może wystąpić zagrożenie.

*Wytłuszczenia moje

extant napisał/a:
mazury.info.pl napisał/a:
... Wypraszanie kogokolwiek z akwenu w przypadku, gdy nie ma prawnego obowiązku noszenia kamizelek - uważam za karygodne nadużycie...

Hmmm... a w przypadku ewidentnego zbliżania się np. silnej wielokomórkowej burzy też uważałbyś to za karygodne nadużycie ??

Ja jestem zdecydowanie przeciwny wszelkim tego typu przyzwoleniom cichym czy jawnym i jestem przeciw nakazom opuszczania akwenu gdy ktoś oceni co jest dla mnie zagrożeniem. Nie chcę by mnie czy innych traktowano jak niedzielnych żeglarzy.

Mariusz, zagrożenie może być różnie odbierane, oceniane przez różne osoby. Dal jednych zagrożeniem jest 4B, dla innych 9B. Ta ocena jak jest odbierane zagrożenie należy do skippera nie do służb.

~najmita

Wysłany: 2015-06-24, 10:35    [Cytuj]

Robert, na mojej starej mapie jest napisane: Na jeziorach Śniardwy, Mamry, Tałty i Niegocin nie wolno uprawiać żeglugi przy sile wiatru przekraczającej 6B. . Zarządzenie Inspektora ŻŚ na podstawie zarządzenia Ministra Komunikacji z 1975 roku. Możliwe, że już nieaktualne ale ja mam je ciągle w starej pamięci.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2015-06-24, 10:44    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Robert, na mojej starej mapie jest napisane: Na jeziorach Śniardwy, Mamry, Tałty i Niegocin nie wolno uprawiać żeglugi przy sile wiatru przekraczającej 6B. . Zarządzenie Inspektora ŻŚ na podstawie zarządzenia Ministra Komunikacji z 1975 roku. Możliwe, że już nieaktualne ale ja mam je ciągle w starej pamięci.

Bo to jeszcze mapa z okresu "opiekuńczego" Państwa... :-P :lol: :-D

Edit: Deskarze, którym przyjemność żeglowania zaczyna się od 5B wyśmialiby taką mapę...
Ostatnio zmieniony przez pough 2015-06-24, 10:52, w całości zmieniany 1 raz  

~darkor54

Wysłany: 2015-06-24, 10:49    [Cytuj]

najmita napisał/a:
W tej dyskusji trochę za bardzo zapatrzyliście się w siebie. Na wodzie jest więcej żeglarzy przypadkowych, niedzielnych niż doświadczonych.

I to właśnie o to chodzi. Ja używam oczu, telefonu z ustawionym stronami z radarami pogodowych. Ale zaczynam zauważać, że syndrom 2007 powoli mija. Same maszty nie wystarczą zwłaszcza, że nie do końca działają prawidłowo. Interwencja służb jest w przypadku najwyższego zagrożenia IMHO konieczna. Jednym z zarzutów w 2007 było właśnie to, że służby nie zganiały łodzi do brzegu.
Ostatnio zmieniony przez darkor54 2015-06-24, 10:52, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-06-24, 10:51    [Cytuj]

extant napisał/a:
No właśnie, była dobrze widoczna, a jednak ilu żeglarzy jej na czas nie zobaczyło. :-/

I to jest powód, aby ograniczać wolność wszystkim?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-06-24, 10:53    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
Ja chyba mimo wszystko wolę jak ktoś będzie rzetelnie mnie ostrzegał i "wyrzucał" z akwenu gdy zaistnieje sytuacja grożąca utratą życia niż ratował gdy będę w położeniu bez wyjścia....Nasze łódki nie są przystosowane konstrukcyjnie do takich warunków jak zdążyły się w 2007 roku.

Kto w imię bezpieczeństwa godzi się na ograniczenie swojej wolności, nie zasługuje ani na jedno, ani na drugie. /Beniamin Franklin/ :-P

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-06-24, 10:56    [Cytuj]

extant napisał/a:
axa_man napisał/a:
... Może ich całe życie prowadzić za rączkę aby głupot nie robili? Przecież jeśli zachowują się nie odpowiedzialnie na wodzie to i w życiu poza woda zachowują się tak samo...

Hmm... a czy wiesz, że wartość/jakość danego państwa określa się między innymi również według tego jak to państwo dba o tych wszystkich obywateli, którzy wymagają właśnie specjalnej/niestandardowej opieki i traktowania ?? :-D

Są różne systemy wartości :-P

~najmita

Wysłany: 2015-06-24, 10:57    [Cytuj]

Kto w imię bezpieczeństwa godzi się na ograniczenie swojej wolności, nie zasługuje ani na jedno, ani na drugie. /Beniamin Franklin/ :-P

Ostrzeganie - tak, ograniczanie - nie!

funyo

Wysłany: 2015-06-24, 10:58    [Cytuj]

Spieracie się o kwestię opieki państwa nad obywatelem, a problem leży w nadinterpretowaniu istniejących przepisów przez służby ratunkowe oraz w wykraczaniu poza swoje kompetencje niektórych przedstawicieli tych służb.
Rzecz polega na tym, że czym częściej będzie się cytowało wypowiedzi Panów Z MOPR traktując ich jak wyrocznię, czym częściej będzie się pokazywało ich w świetle jedynie słusznych obrońców życia na jeziorach, czym bardziej będzie się budowało ich pozycję, choćby nowymi mundurami, tym bardziej Ci mniej rozsądni przedstawiciele tego zawodu będą wzmacniać swoje ego i uzurpować prawo do władzy, której nie posiadają.
To są RATOWNICY! I kropka.

~extant

Wysłany: 2015-06-24, 11:00    [Cytuj]

I to jest powód, aby ograniczać wolność wszystkim?

A czy ja gdzieś coś takiego sugerowałem ?? :shock:

pough napisał/a:
Mariusz. W kontekście odpowiedzi na post mazury.info.pl wynika, że nie masz nic przeciwko. Ja nawet odbieram Twoją wypowiedź jako przyzwolenie a nawet poparcie dla takich działań. Na podstawie właśnie tej Twojej odpowiedzi zafiksowałem sobie, że skoro przyzwalasz, to jesteś za takim rozwiązaniem, by służby mogły wyganiać z jeziora wszelkie jednostki gdy ocenią, że może wystąpić zagrożenie.

W cytowanej przez Ciebie mojej wypowiedzi jedynie sondowałem stanowisko Zbyszka w przedmiotowej sprawie, a nie wyrażałem własnej opinii na ten temat i nie widzę żadnego powodu, aby prosić mnie o podawanie podstaw prawnych jakichkolwiek działań służb ratunkowych. :shock:

Zdecydowanie... EOT :-/

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-06-24, 11:00    [Cytuj]

najmita napisał/a:

W 1975r żeglarstwo morskie w Polsce w ogóle nie istniało (wojskowe pomijam milczeniem) :-P ...i przez to do dziś nie może się "odrodzić" :lol:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-06-24, 11:08    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
najmita napisał/a:
W tej dyskusji trochę za bardzo zapatrzyliście się w siebie. Na wodzie jest więcej żeglarzy przypadkowych, niedzielnych niż doświadczonych.

I to właśnie o to chodzi. Ja używam oczu, telefonu z ustawionym stronami z radarami pogodowych. Ale zaczynam zauważać, że syndrom 2007 powoli mija. Same maszty nie wystarczą zwłaszcza, że nie do końca działają prawidłowo. Interwencja służb jest w przypadku najwyższego zagrożenia IMHO konieczna. Jednym z zarzutów w 2007 było właśnie to, że służby nie zganiały łodzi do brzegu.

Ech... Co za czasy. :roll:

~aleksiasty

Wysłany: 2015-06-24, 22:42    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
Jednym z zarzutów w 2007 było właśnie to, że służby nie zganiały łodzi do brzegu.

Ten zarzut był absolutnie nieuzasadniony, bo mnie załoga Falkona przepędzała do brzegu w okolicy Królewskiego Rogu.
Jedyne co można komukolwiek zarzucić, to to że nie wszędzie zdążyli ostrzec, no, i nie każdy zareagował właściwie na ostrzeżenie.

To ostrzeżenie troszkę przyspieszyło moje już wcześniej zamierzone działanie, i dzięki temu nawałnicę obserwowałem komfortowo zakotwiczony w trzcinowisku.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-07-05, 22:37    [Cytuj]

Cytat:
Policja apeluje o rozwagę i przestrzeganie warunków bezpieczeństwa nad zbiornikami wodnymi. Bilans obecnego, rekordowo upalnego weekendu jest najtragiczniejszy od początku sezonu. Tylko wczoraj utonęło 11 osób - informuje Iwona Kuc z Komendy Głównej Policji.

- Sezon rozpoczyna się w maju. Dotychczas najtragiczniejszym dniem był 14 czerwca, kiedy to utonęło osiem osób. Niestety, wczoraj rekord został pobity, a upalny weekend trwa - mówi Kuc.

Zaznacza przy tym, że wielu utonięć udałoby się uniknąć, gdyby nie alkohol i brawura. - Wciąż zdarzają się wypadki przy skokach do wody. Niestety najczęściej pod wpływem alkoholu - podkreśla.

Policja apeluje też, by korzystając z rowerów wodnych czy kajaków, wkładać kamizelki ratunkowe i kapoki.

Należy również pamiętać, żeby wchodząc do wody, schładzać się stopniowo, aby uniknąć szoku termicznego. Zwłaszcza po dłuższym przebywaniu na słońcu.

To fakt. W sobotę byłem świadkiem akcji ratunkowej na kąpielisku w Mrągowie. Mężczyzna po skoku do wody zaczął tonąć. Nie było słychać żadnych krzyków. Dzięki szybkiej ludzi, którzy natychmiast ruszyli z pomocą i powiadomili ratowników udało się uniknąć tragedii.

akcja-ratunkowa-1.jpg
Plik ściągnięto 6118 raz(y) 76,9 KB

akcja-ratunkowa-2.jpg
Plik ściągnięto 6118 raz(y) 70,98 KB

akcja-ratunkowa-3.jpg
Plik ściągnięto 6118 raz(y) 67,41 KB

[ ODPOWIEDZ ]